Πρόβατο αντί για αρνί


Aizak's mom

Well-Known Member
4 Ιουλίου 2018
284
537
26
Αθήνα
Παιδιά σας ενοχλώ συνέχεια, έχετε δίκιο και συγγνώμη! Ένας φίλος έχει ένα γουέστι 12 χρονών με ατοπική δερματίτιδα. Ο γιατρός του πρότεινε να τον ταΐζει αρνί. Επειδή οικονομικά δεν είναι πολύ καλά σκέφτεται αντί για αρνί να δίνει πρόβατο που είναι λίγο πιο οικονομικό. Ξέρει κανένας αν υπάρχει πρόβλημα? Υπάρχει μεγάλη διαφορά?
 




medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
το προβατο και το αρνι ειναι ιδιο ζωο :)
Αρνι στο χασαπη ειναι το νεαρο ζωο και γι αυτο ειναι πιο ακριβο.
 
  • Like
Reactions: Eroe






Aizak's mom

Well-Known Member
4 Ιουλίου 2018
284
537
26
Αθήνα
το προβατο και το αρνι ειναι ιδιο ζωο :) Αρνι συνηθως στο χασαπη ειναι το νεαρο προβατο εξου και πιο ακριβο.
Το αρνί είναι μικρό σε ηλικία (μέχρι 8 μηνών) ενώ το πρόβατο είναι πάνω απο ενός έτους και το πιθανότερο να έχει γεννήσει κι όλας. Υπάρχει περίπτωση να αλλάζει η διατροφική του αξία? Να το πειράξει? Ούτε εγώ νομίζω..αλλά είπα να ρωτήσω για σιγουριά:D:D
 


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Αρνί 8,40 €
Αρνάκι Γάλακτος 9,00 €
Προβατίνα 4,80 €
Ζυγούρι,Βετούλι 6,00 €

* Για προβατίνα μιλαμε ( ; )
 
  • Like
Reactions: vrmode






medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
το θεμα ειναι αν θα τη πειραξει ,δε νομιζω να ενδιαφερει το σκυλι αν εχει σκληροτερο κρεας ή μυριζει!
Εγω νομιζω ειτε και τα δυο θα ειναι οκ, ειτε κανενα.
 


Aizak's mom

Well-Known Member
4 Ιουλίου 2018
284
537
26
Αθήνα
το θεμα ειναι αν θα τη πειραξει ,δε νομιζω αν ενδιαφερει το σκυλι αν εχει σκληροτερο κρεας!
Εγω νομιζω ειτε και τα δυο θα ειναι οκ, ειτε κανενα.
Με το αρνί είναι οκέι...το αν θα είναι σκληρό δεν μας νοιάζει..Πιστεύεις οτι δεν θα έχει θέμα να δοκιμάσει το πρόβατο εε?
 


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Εγώ την τρώω, διατροφικά τον σκύλο δεν πιστεύω να τον πειράξει.

Εσύ Τασο'μ τι λες ;
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Με το αρνί είναι οκέι...το αν θα είναι σκληρό δεν μας νοιάζει..Πιστεύεις οτι δεν θα έχει θέμα να δοκιμάσει το πρόβατο εε?
το μονο που μπορω να σκεφτω ειναι οτι πιθανα αλλαζει το λιπος. Το λιπος αν ειναι πολυ θα μπορουσε να πειραζει γενικοτερα. (και γενικα το αρνι ειναι λιπαρο) Ψαξε να δεις εκει περιεκτικοτητα. Αλλα αυτο θα μπορουσε να επηρεαζεται και απο το τι τρωει , πσοο κινειται κτλ (το προβατο/αρνι) δηλ απο τις συνθηκες εκτροφης

(Εγω που μιλαω για αρνια δε τα τρωω, οποτε ασχετη ειμαι, ισως καλυτερα να σου πει καποιος που τρωει.)
 
Last edited:


Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
Το ζυγούρι και το προβατο εχουν πιο πολυ λιπος αλλα αν το αφαιρεσεις το κρεας ειναι το ιδιο ακριβως οπως και απο το αρνακι.
Επισης τα κοκκαλα του νεαρου ζωου ειναι πιο μαλακα και η χονδρινη μοιρα των πλευρων πιο μεγαλη, ενω στα μεγαλα ζωα τα πλευρα ειναι πιο σκληρα. Οποτε παιδακια νεαρου ζωου δινουμε αφοβα κι οσο συχνα θελουμε ενω παιδακια απο προβατο εγω θα εδινα μονο υπο επιβλεψη
 
  • Like
Reactions: medusa


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Το ζυγούρι και το προβατο εχουν πιο πολυ λιπος αλλα αν το αφαιρεσεις το κρεας ειναι το ιδιο ακριβως οπως και απο το αρνακι.
Επισης τα κοκκαλα του νεαρου ζωου ειναι πιο μαλακα και η χονδρινη μοιρα των πλευρων πιο μεγαλη, ενω στα μεγαλα ζωα τα πλευρα ειναι πιο σκληρα. Οποτε παιδακια νεαρου ζωου δινουμε αφοβα κι οσο συχνα θελουμε ενω παιδακια απο προβατο εγω θα εδινα μονο υπο επιβλεψη
Ήρθε και επιστημονικά γραμμένη η απάντηση, έδεσε το γλυκό :)

* Με αφορμή το παραπάνω πρέπει να ομολογήσω πως πολλές φορές σκέφτομαι οτι το παρακάνουμε με την διατροφή των σκυλιών. Γράφει για ορτύκια η δεσποινίς και o_O

** Στον δικό μου δίνω μεγάλα μοσχαρίσια κόκκαλα, για πείτε γνώμη.
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Ήρθε και επιστημονικά γραμμένη η απάντηση, έδεσε το γλυκό :)

* Με αφορμή το παραπάνω πρέπει να ομολογήσω πως πολλές φορές σκέφτομαι οτι το παρακάνουμε με την διατροφή των σκυλιών. Γράφει για ορτύκια η δεσποινίς και o_O

** Στον δικό μου δίνω μεγάλα μοσχαρίσια κόκκαλα, για πείτε γνώμη.
μοσχαρισια πλευρα δινουν πολλοι αφου τα καταψυξουν καποια 24ωρα (εγω 3 ξερω οτι πρεπει) για τα δοντια.
Για τα ορτυκια μη κοροιδευεις, ειναι ενα δωρακι στο γκρεμλιν, 2 γευματα το μηνα και οποτε με περνει. :LOL:
Απο το μεγαλο μαρκετ κρεατων στη πλατεια κοντα (το νεο καταλαβες) βρισκεις κατεψυγμενα 6.50 ευρω τα 700 γραμμαρια. (4 η 6 ορτυκια)
 


Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
Ήρθε και επιστημονικά γραμμένη η απάντηση, έδεσε το γλυκό :)

* Με αφορμή το παραπάνω πρέπει να ομολογήσω πως πολλές φορές σκέφτομαι οτι το παρακάνουμε με την διατροφή των σκυλιών. Γράφει για ορτύκια η δεσποινίς και o_O

** Στον δικό μου δίνω μεγάλα μοσχαρίσια κόκκαλα, για πείτε γνώμη.
Δεν έχει σημασία απο τι ζωο προερχονται τα κοκκαλα, σημασια εχει πως θρυμματίζονται, κι αυτο εξαρταται απο 2 παραγοντες, ποσο σκληρος ειναι ο φλοιος (η εξωτερικη επιφανεια) και ποσο ερυθρό μυελό υπάρχει μεσα.
Τα πιο επικινδυνα ειναι επιπεδα σκληρα κοκκαλα οπως του κρανιου, της λεκανης και κοκκαλα με πολυ χοντρο φλοιο οπως τα μηριαια οστα, ακομα και απο κοτοπουλο. Αυτα κανουν αιχμηρα κομματια και δεν χονευονται.
Τωρα, το να φαει την επιφυση απο μεγαλο κοκκαλο ειναι εντελως ασφαλες καθως η επιφυση αποτελειται απο χονδρο, πολυ λεπτο φλοιο και ερυθρο μυελο.
 
Last edited:


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
Εγώ την τρώω, διατροφικά τον σκύλο δεν πιστεύω να τον πειράξει.

Εσύ Τασο'μ τι λες ;
του μαμω το ταμ τιριρι


νταξ δεν ειναι τοσο ιδιο το κρεας αλλα αν βγαλει τα λιπη μια χαρα

πως νομιζα οτι ειναι πιο φτηνη η προβατινα απο το αρνι...........
 
  • Like
Reactions: ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
το προβατο και το αρνι ειναι ιδιο ζωο :)
Αρνι στο χασαπη ειναι το νεαρο ζωο και γι αυτο ειναι πιο ακριβο.
σε εμενα θα πεις βρε γατομπατμανακι οτι ειναι το ιδιο;;
βρε παρε αγκαλια τον μπατμαν και περιπατι χαχα

upload_2018-7-18_18-10-37.png
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
σε εμενα θα πεις βρε γατομπατμανακι οτι ειναι το ιδιο;;
βρε παρε αγκαλια τον μπατμαν και περιπατι χαχα

View attachment 68469
Βρε στη κοπελα απαντουσα, δεν εχουν ολοι προβατα.
Ωραιες οι δεσποινιδες , επιβλεπουν το κοπαδι αποκατω ?

ΥΣ. Εχεις και πατσαβουρακι? :LOL: