Πρόβατο αντί για αρνί


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
μοσχαρισια πλευρα δινουν πολλοι αφου τα καταψυξουν καποια 24ωρα (εγω 3 ξερω οτι πρεπει) για τα δοντια.
Για τα ορτυκια μη κοροιδευεις, ειναι ενα δωρακι στο γκρεμλιν, 2 γευματα το μηνα και οποτε με περνει. :LOL:
Απο το μεγαλο μαρκετ κρεατων στη πλατεια κοντα (το νεο καταλαβες) βρισκεις κατεψυγμενα 6.50 ευρω τα 700 γραμμαρια. (4 η 6 ορτυκια)
οκ. Ένα είναι το γκρέμλιν, δεν λέω τίποτα. Απ' αυτό το μαγαζί δεν θέλω να ψωνίσω, προτιμώ η επωνυμία μιας επιχείρησης να έχει Ελληνικό επίθετο, εννοείται στην ίδια ποιότητα.

πως νομιζα οτι ειναι πιο φτηνη η προβατινα απο το αρνι...........
Είναι ποιό φτηνή, μισή τιμή και ποιό κάτω. Οι τιμές που έβαλα είναι απο τυχαίο χασάπικο, στην Βαρβάκειο αγορά παίζουν χαμηλότερα νούμερα.

@Eroe το υπό επίβλεψη το έχω ακούσει απο πολλούς, κ' εγώ όταν δίνω κόκκαλο είμαι δίπλα, αλλά τι θα μπορέσω να κάνω αν κάτι πάει στραβά ;

Αυτό που έχω παρατηρήσει είναι πως ο Άργος τρώει το κόκκαλο και δεν αφήνει τίποτα, γλύφει το πάτωμα μετά τρεις φορές. Αν όμως το κόκκαλο, όπως το σπάσει, αφήσει μικρά κομμάτια σαν ακίδες αυτά δεν προσπαθεί να τα φάει, ένστικο ( ; ) δεν ξέρω. Μιλάμε για τον "λαιμαργόνη"..
 
Last edited:
  • Like
Reactions: Eroe


Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
οκ. Ένα είναι το γκρέμλιν, δεν λέω τίποτα. Απ' αυτό το μαγαζί δεν θέλω να ψωνίσω, προτιμώ η επωνυμία μιας επιχείρησης να έχει Ελληνικό επίθετο, εννοείται στην ίδια ποιότητα.



Είναι ποιό φτηνή, μισή τιμή και ποιό κάτω. Οι τιμές που έβαλα είναι απο τυχαίο χασάπικο, στην Βαρβάκειο αγορά παίζουν χαμηλότερα νούμερα.

@Eroe το υπό επίβλεψη το έχω ακούσει απο πολλούς, κ' εγώ όταν δίνω κόκκαλο είμαι δίπλα, αλλά τι θα μπορέσω να κάνω αν κάτι πάει στραβά ;

Αυτό που έχω παρατηρήσει είναι πως ο Άργος τρώει το κόκκαλο και δεν αφήνει τίποτα, γλύφει το πάτωμα μετά τρεις φορές. Αν όμως το κόκκαλο, όπως το σπάσει, αφήσει μικρά κομμάτια σαν ακίδες αυτά δεν προσπαθεί να τα φάει, ένστικο ( ; ) δεν ξέρω. Μιλάμε για τον "λαιμαργόνη"..

Με επιβλεψη σημαινει να φαει την επιφυση κ μολις δεις οτι εχει αρχισει να ροκανιζει τη διαφυση του το παιρνεις... dzfhzsdt.jpg
 


Aizak's mom

Well-Known Member
4 Ιουλίου 2018
284
537
26
Αθήνα
Ουτος ή άλλως χωρίς λίπος του το δίνει! Άρα συμφωνούμε ότι δεν θα έχει προβλημε εε?

Χρήσιμες πληροφορίες για τα κοκαλα

Τα ορτικια ωμά ή μαγειρεμένα? Αν κατάλαβα καλα για να θέλουν κατάψυξη πιο πριν μάλλον ωμά.. Και στους πόσους βαθμούς κατάψυξη? Για πόσες μέρες?
 


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
@Eroe Το κατάλαβες παιδί μου ; Το κατάλαβα κυρία :)

Τα ορτικια ωμά ή μαγειρεμένα? Αν κατάλαβα καλα για να θέλουν κατάψυξη πιο πριν μάλλον ωμά.. Και στους πόσους βαθμούς κατάψυξη? Για πόσες μέρες?
Για τα κόκκαλα μιλάει. Πρέπει να μείνουν κάποιες μέρες στην κατάψυξη ώστε να σκοτωθούν τα μικρόβια ( επτά - έως είκοσι ημέρες ).
 


Aizak's mom

Well-Known Member
4 Ιουλίου 2018
284
537
26
Αθήνα
@Eroe Το κατάλαβες παιδί μου ; Το κατάλαβα κυρία :)



Για τα κόκκαλα μιλάει. Πρέπει να μείνουν κάποιες μέρες στην κατάψυξη ώστε να σκοτωθούν τα μικρόβια ( επτά - έως είκοσι ημέρες ).
Δεν τα ξεκοκαλιζεις τα ορτικια.. Ολόκληρα τα δίνεις.. Και οκευ.. Εμένα ο καταψύκτη μου δεν λέει βαθμούς.. Έχει αυτό μόνο..
 

Attachments



noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Δεν τα ξεκοκαλιζεις τα ορτικια.. Ολόκληρα τα δίνεις.. Και οκευ.. Εμένα ο καταψύκτη μου δεν λέει βαθμούς.. Έχει αυτό μόνο..
Τα μοσχαρίσια κόκαλα εννοεί η @medusa ότι πρέπει να μένουν για λίγες μέρες στην κατάψυξη. Τώρα για τη θερμοκρασία. Δεν έχει πουθενά στο βιβλιαράκι οδηγιών κάποια αντιστοιχία με βαθμούς Κελσίου; ή αν το ψάξεις στο ίντερνετ βάζοντας το μοντέλο του καταψύκτη σου; αλλιώς ποιοι είναι οι πιο λίγοι βαθμοί που μπορεί να πιάσει ο καταψύκτης σου ώστε να μπορείς να υπολογίσεις περίπου που να το βάλεις; τα κρεατα αν θυμάμαι καλά πρέπει να καταψυχονται στους - 18 βαθμούς
 
  • Like
Reactions: medusa


Aizak's mom

Well-Known Member
4 Ιουλίου 2018
284
537
26
Αθήνα
οκ. Ένα είναι το γκρέμλιν, δεν λέω τίποτα. Απ' αυτό το μαγαζί δεν θέλω να ψωνίσω, προτιμώ η επωνυμία μιας επιχείρησης να έχει Ελληνικό επίθετο, εννοείται στην ίδια ποιότητα.



Είναι ποιό φτηνή, μισή τιμή και ποιό κάτω. Οι τιμές που έβαλα είναι απο τυχαίο χασάπικο, στην Βαρβάκειο αγορά παίζουν χαμηλότερα νούμερα.

@Eroe το υπό επίβλεψη το έχω ακούσει απο πολλούς, κ' εγώ όταν δίνω κόκκαλο είμαι δίπλα, αλλά τι θα μπορέσω να κάνω αν κάτι πάει στραβά ;

Αυτό που έχω παρατηρήσει είναι πως ο Άργος τρώει το κόκκαλο και δεν αφήνει τίποτα, γλύφει το πάτωμα μετά τρεις φορές. Αν όμως το κόκκαλο, όπως το σπάσει, αφήσει μικρά κομμάτια σαν ακίδες αυτά δεν προσπαθεί να τα φάει, ένστικο ( ; ) δεν ξέρω. Μιλάμε για τον "λαιμαργόνη"..
Θα το ψάξω.. Ευχαριστω:D:D
 




medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Δεν τα ξεκοκαλιζεις τα ορτικια.. Ολόκληρα τα δίνεις.. Και οκευ.. Εμένα ο καταψύκτη μου δεν λέει βαθμούς.. Έχει αυτό μόνο..
Τα ορτυκια ειναι το καλυτερο γευμα πιστευω. Τα βρισκεις συνηθως κατεψυγμενα. Καλη αναλογια κοκκαλο κρεας, μαλακα μικρα κοκαλακια, φαινεται γενικα νοστιμο. Τα ανοιγεις στη μεση, πασπαλιζεις με λαχανικα, φοβερη γκουρμεδια για το γκρεμλιν. Και το μονο κρεας που μασαει ωρα με απολαυση. Ακομα και τωρα που δινω μαγειρευτο, του δινω τα ορτυκακια του ωμα.

Γενικα ο κανονας λεει (απο oσο εχω καταληξει απο αρκετο διαβασμα) . Ας με διορθωσει καποιος αν κανω λαθος.
χοιρινο 21 μερες στους -18 και κατω (καλυτερα καθολου εγω λέω) ,
κοκκινα κρεατα 3 ημερες στους -18 περιπου (για τοξοπλασμα, neospora k.t.l εγω αφηνω καμια εβδομαδα
κοτοπουλα/κουνελια και λευκα δε σκοτωνεται η σαλμονελα οποτε δεν εχει σημασια (αλλα παλι αφηνω μερικες μερες)

Καταψυκτες στους -18 και κατω φτανουν μονο οι 4 αστερων.
Ακομα καλυτερα περνεις ενα θερμομετρο ψυγειου και μετρας να εισαι βεβαιος, γιατι π.χ των 3 αστερων λενε -18 ως -12 αλλα στη πραξη δε φτανουν παντα -18. Σπανια καταψυξη οικιακου ψυγειου φτανει -18, συνηθως ειναι -10 περιπου

οκ. Ένα είναι το γκρέμλιν, δεν λέω τίποτα. Απ' αυτό το μαγαζί δεν θέλω να ψωνίσω, προτιμώ η επωνυμία μιας επιχείρησης να έχει Ελληνικό επίθετο, εννοείται στην ίδια ποιότητα.
εγω αποφευγω λογω ποιοτητας, δε μου γεμιζει το ματι, αλλα οταν εδινα ωμα ηταν το το μονο μερος που εβρισκα πλαταρια/φτερουγες, λαιμους κτλ χωρις να ταξιδεψω σε αλλη περιοχη και κατω απο ευρω. Ορτυκια βρισκεις και σκλαβενιτη (στον μεγαλο) επισης στην ιδια τιμη. Δωσε μια μερα στο Αργο να δουμε αντιδραση :LOL:
 
Last edited:
  • Like
Reactions: noni_papa




medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Αυτός πιστεύεις ότι περνάει τους - 18??
αυτο ειναι καταψυκτης μπαουλο, το πιθανοτερο, αν δεν εχει καποιο προβλημα, να φτανει ναι. Αλλα βαλε και ενα θερμομετρο αν εχεις αμφιβολιες, ενα ευρω εχει.
 


Aizak's mom

Well-Known Member
4 Ιουλίου 2018
284
537
26
Αθήνα
αυτο ειναι καταψυκτης μπαουλο, το πιθανοτερο αν δεν εχει καποιο προβλημα να φτανει ναι. Αλλα βαλε και ενα θερμομετρο αν εχεις αμφιβολιες, ενα ευρω εχει.
Είναι καινούριος δεν τον έχω ούτε ένα χρονο
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Είναι καινούριος δεν τον έχω ούτε ένα χρονο
γκουγκλαρε το μοντελο στο νετ και δες ποσων αστερων ειναι η ψυξη., Γενικα η πλειψηφια των νεων φτανουν, αρα μαλλον δε χρειάζεται να ψαχνεις..
Θελω και εγω εναν :LOL:
 


Aizak's mom

Well-Known Member
4 Ιουλίου 2018
284
537
26
Αθήνα
γκουγκλαρε το μοντελο στο νετ και δες ποσων αστερων ειναι η ψυξη., Γενικα η πλειψηφια των νεων φτανουν, αρα μαλλον δε χρειάζεται να ψαχνεις..
Θελω και εγω εναν :LOL:
Έχω έναν γνωστό και τον πήρα σε τιμή σχεδόν χονδρικής.. Αν θες μπορώ να ρωτήσω πόσο έχει ένας.. Αυτός είναι 200lt
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Έχω έναν γνωστό και τον πήρα σε τιμή σχεδόν χονδρικής.. Αν θες μπορώ να ρωτήσω πόσο έχει ένας.. Αυτός είναι 200lt
καλη φαση. Προς το παρον δε βρισκω που να τον τοποθετησω, μαλλον πρεπει να αλλαξω σπιτι πρωτα :LOL: Και δε βρισκω χωρο ουτε για 90 λιτρων :LOL::LOL:
 


cygor

Well-Known Member
15 Νοεμβρίου 2015
623
1.496
41
το αρνι και το κατσικι εκτος απο το πιο τρυφερο κρεας που προσφερουν μια βασικη τους διαφορα απο την πρατινα η τη γιδα (τις γκιοσες για να καταλαβαινομαστε) ειναι οτι ειναι λιγοτερο επιφορτισμενα με χημικες ουσιες, ορμονες και αντιβιοτικα απο την λιγοτερη καταναλωση (λογω της μικροτερης ηλικιας) σε φυραματα και λοιπες ζωοτροφες αβεβαιων προδιαγραφων.
 


Aizak's mom

Well-Known Member
4 Ιουλίου 2018
284
537
26
Αθήνα
καλη φαση. Προς το παρον δε βρισκω που να τον τοποθετησω, μαλλον πρεπει να αλλαξω σπιτι πρωτα :LOL: Και δε βρισκω χωρο ουτε για 90 λιτρων :LOL::LOL:
Αα ωραια:Ρ . Αν χρειαστείς πάντως ή όποιος θελήσει.. Ας στείλει :D
 


Aizak's mom

Well-Known Member
4 Ιουλίου 2018
284
537
26
Αθήνα
το αρνι και το κατσικι εκτος απο το πιο τρυφερο κρεας που προσφερουν μια βασικη τους διαφορα απο την πρατινα η τη γιδα (τις γκιοσες για να καταλαβαινομαστε) ειναι οτι ειναι λιγοτερο επιφορτισμενα με χημικες ουσιες, ορμονες και αντιβιοτικα απο την λιγοτερη καταναλωση (λογω της μικροτερης ηλικιας) σε φυραματα και λοιπες ζωοτροφες αβεβαιων προδιαγραφων.
Άρα λες να μην δώσει? Και ο γιατρός γι αυτό του είπε αρνί.. Για τα φάρμακα που τους δινουν
 


ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ

Well-Known Member
26 Μαρτίου 2018
1.150
2.016
Ορτυκια βρισκεις και σκλαβενιτη (στον μεγαλο) επισης στην ιδια τιμη. Δωσε μια μερα στο Αργο να δουμε αντιδραση :LOL:
:LOL::LOL::LOL::LOL: Για μυρωδιά ένα, για γεύση 3-4, για φαγητό θα θελήσει 10-15, είμαι περίεργος αν θα σταματούσε στο τσουβάλι

Πριν λίγες μέρες ήμασταν στην ταβέρνα που πίνω το μπυρόνι μετά την βόλτα. Του έφερε ο σερβιτόρος ένα κομμάτι μπριζόλα με κόκκαλο και λίγο κοτόπουλο, μετά το χλαπάκιασμα παρακολουθούσε με το βλέμμα τον σερβιτόρο όπως οι ελεύθεροι σκοπευτές το θύμα.

* Για λαμπ είναι σε καλά κιλά, η εκτροφέας θα ήθελε να είναι 2-3 παραπάνω, αλλά έχω δει κάποια "βαρέλια" ....
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
:LOL::LOL::LOL::LOL: Για μυρωδιά ένα, για γεύση 3-4, για φαγητό θα θελήσει 10-15, είμαι περίεργος αν θα σταματούσε στο τσουβάλι

Πριν λίγες μέρες ήμασταν στην ταβέρνα που πίνω το μπυρόνι μετά την βόλτα. Του έφερε ο σερβιτόρος ένα κομμάτι μπριζόλα με κόκκαλο και λίγο κοτόπουλο, μετά το χλαπάκιασμα παρακολουθούσε με το βλέμμα τον σερβιτόρο όπως οι ελεύθεροι σκοπευτές το θύμα.

* Για λαμπ είναι σε καλά κιλά, η εκτροφέας θα ήθελε να είναι 2-3 παραπάνω, αλλά έχω δει κάποια "βαρέλια" ....
Μετα τα κοψιδια, ειχε τα δικια του.
Δε τον θυμαμαι καλα, αλλα μια χαρα μου φανηκε. Νομιζω γενικα τα περισσοτερα τα κανουν λιγο βαρελια.. Ενα μαυρο εκει προς τα μερη σου π.χ ειναι πιο κοντο και στρουμπουλο.

Υσ. 2 ορτυκια ειναι 350 με τα λαχανικα τα κανω σχεδον 430-450. Ενας σκυλος 30 κιλων τρωει 900 ωμο ημερησιως , αρα ειναι ιδανικη ποσοτητα για γευμα. :LOL: Θα καλεσω τον Αργο να φανε 2 και 2 ο καθενας ....Θα ειναι το μικροτερο δειπνο στην ιστορια, θα τελειωσει σε κλασματα δευτερολεπτου. :D