Πρόβλημα επιθετικότητας...


Promitheas

Well-Known Member
9 Ιουνίου 2008
2.554
2
Γέρακας
αυτή τη στιγμή δεν έχει σημασία ποιος έφταιξε, άλλωστε θα έχετε καιρό να σκεφτείτε τι κάνατε λάθος... σημασία έχει να καταλάβετε για ποιον λόγο δάγκωσε ο σκύλος.

Αν κάποιος λοιπόν από όλους τους φίλους συνφορουμίστες που προτείνουν ευθανασία έχει να μου δώσει μια σαφή απάντηση σε αυτό το ερώτημα, τότε θα περιμένω να με διαφωτίσει...

...και δεν εννοώ απάντηση φιλοσοφική με αποκλειστικά θεωρητική προσέγγιση, αλλά απάντηση του τύπου "εκείνη τη στιγμή συνέβη αυτό, ο σκύλος αισθάνθηκε το τάδε και δάγκωσε γιαυτόν κι αυτόν τον λόγο!".

Υ.Γ.: Εξετάσεις στον σκύλο έχουν γίνει για πιθανά προβλήματα στον εγκέφαλο, όπως π.χ. για όγκο?
 


kyveli

Well-Known Member
17 Ιουνίου 2009
452
4
Berlin
Μου φαίνεται τραγικό από την πρώτη σελίδα, οι πρώτες απαντήσεις, δίχως ΚΑΝ να έχετε διαβάσει την ιστορία, και κυρίως να γνωρίζετε προσωπικά την κατάσταση, το σκυλί και την οικογένεια να προτείνετε έτσι ψυχρά ευθανασία.

Θεωρώ ότι δεν είναι κατάλληλοι όλοι για σκύλο, ότι ράτσας και αν είναι αυτό. Στην Ελλάδα όμως, η αγορά ζώου γίνεται τόσο επιπόλαια όσο η αγορά μιας μπλούζας.

Ο λόγος σου έχει μικρή αξία, λόγο ηλικίας και καθότι ούτε αυτάρκης είσαι οικονομικά, ούτε τίποτε. Αν εσύ θες και προτείνεις εκπαίδευση, δίχως οι γονείς σου να είναι διατεθιμένοι να πληρώσουν τότε άδικος κόπος.

Παρόλα αυτά θα σου πρότεινα να βρεις κάποιον εκπαιδευτή που αρχικά και ΚΥΡΙΑ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ότι ΑΣΧΕΤΩΣ ηλικίας του ζώου, η συμπεριφορά διαμορφώνεται ανα πάσα στιγμή και στις εκάστοτε συνθήκες. Αν φέρεις εκπαιδευτή που θα σου πει "το σκυλί είναι 5 χρονών, χαμένη υπόθεση καλύτερα να μη μπεις καν στον κόπο".
Οι περισσότεροι στην Ελλάδα ασχολούνται επιλεκτικά με τα σκυλιά. Επιλέγουν τι και ποιό θα εκπαιδεύσουν.

Επίσης, δε μας είπες σε ποιά περιοχή βρίσκεσαι. Δίχως να θέλω να θίξω την επαρχία, η αλήθεια είναι ότι η "λογική" εκεί είναι αρκετά πιο παράλογη από την ούτως ή άλλως παράλογη ελληνική πραγματικότητα περί φιλοζωίας και κυνοφιλίας της χώρας.

Γενικότερα συμφωνώ με όσα έγραψε στο μεγάλο ποστ ο denis.
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Οι συμφορουμίτες που προτείνουν ευθανασία, θεωρούν αν καταλαβα καλά ότι ο όποιος λόγος για τον οποίο δάγκωσε ο σκύλος δεν εχει σημασία. Το γεγονός και μόνο ότι δάγκωσε αρκεί.

Προσωπική μου άποψη: η ευθανασία είναι μια εύκολη, αλλά όχι δίκαια (απέναντι στο σκύλο) λύση του προβληματος. Τι μαθαίνει αυτός που διαβάζει το συγκεκριμένο θέμα? Ας παρω σκύλο, τον όποιο σκύλο, ακόμα και δύσκολη φυλή, κι αν προκύψει προβλημα παρακάτω, ε, του κάνω ευθανασία.... Αυτός που φταίει (ο γονιός/θείος) έχει υποχρεωση και ευθύνη απεναντι σ'αυτό το σκύλο. ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ να προσπαθήσει να διορθώσει τα σπασμένα. Να πάει σε εκπαιδευτή, να ασχοληθεί κτλ κτλ.Να μην είναι η πρώτη του λυση η ευθανασία, αλλά η εσχατη.

Και κάτι που δεν κατάλαβα και ίσως θέλει ο rotty να μας απαντησει... πόσο απλησίαστος είναι ο σκύλος? (εκτός ωρας φαγητού.... αυτό το απάντησες). Ανέφερες ότι τον πάς βόλτα καμια φορά..... αισθανόσουν σίγουρος να τον πηγαίνεις και σε μέρη με κόσμο? ποια ήταν η αντίδραση του στο γυρο κόσμο? ποια θα ήταν η αντιδραση του αν ερχοταν κάποιος άσχετος στο χώρο του? καποιος γνωστος (εκτος απο σενα και το θείο)?
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Πάνε και παίρνουν σκύλο να χαρεί το παιδί.
Δεν έχουν ιδέα από σκύλους, δεν τους νοιάζει κιόλας - τον αφήνουν στο εργοστάσιο.
Το παιδί μεγαλώνει και δένεται με το σκύλο.
Φυσικά το παιδί δεν ξέρει πώς να χειριστεί το σκύλο. Δεν του δείχνει κανείς.
Ο σκύλος δαγκώνει το παιδί.
Οι γονείς-θείοι θυμώνουν ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ με το σκύλο.
Σκοτώνουν το σκύλο.
Το παιδί - γιατί παιδί είναι ακόμα - πληγώνεται ανεπανόρθωτα.

ΝΤΡΟΠΗ ΤΟΥΣ :mad:
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Κάτι ακόμα. Ό,τι και να γίνει με το σκύλο (γιατί τους δικούς σου τους βλέπω να τον θανατώνουν ό,τι κι αν λες) να θυμάσαι ότι δεν φταίει ο σκύλος, αλλά ούτε κι εσύ. ΔΕΝ ΦΤΑΙΣ ΣΕ ΤΙΠΟΤΑ. :(
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Συγγνώμη αλλά 17 ετών φρόντιζα τρία σκυλιά.

Λέτε ότι ένα "παιδί" 17 ετών δεν μπορεί να συνεννοηθεί με την οικογένεια για ένα τέτοιο πρόβλημα ? Ελεος ... εγώ από τον τρόπο γραφής και την αδυναμία πρωτοβουλίας θεωρώ ότι ο φίλος μας είναι πολύ μικρότερος, και αμφιβάλλω, ξαναλέω αν έγινε οτιδήποτε από αυτά.
 


jennie

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2008
562
1
Νομιζω δεν λενε για ενα παιδι 17 χρονων. Μαλλον για το συγκεκριμενο που ξεκινησε το θεμα και απο τα λεγομενα του τουλαχιστον φαινεται πως δεν μπορει.....
 


french bulldog

Well-Known Member
28 Αυγούστου 2009
292
0
Η ηλικία δεν παίζει σχέση! Και εγώ 17 ετών είμαι και έχω δύο σκυλιά τα οποία εγώ φροντίζω και τα οποία μαλιστα αγόρασα με δικά μου λεφτά! Έτσι φέρω όλη την ευθύνη για ότι κάνουν! Και πάνω σε εμένα είναι γραμμένα! Δεν τύθετε θέμα ηλικίας αλλά οριμότητας!:eek:!
 


rotty

Active Member
18 Σεπτεμβρίου 2009
43
0
Να απαντησω λοιπον σε καποια θεματα...
1)οτι εχω μαθει για τους σκυλους κακος βεβαια αλλα τα εχω μαθει μονος μου...δεν με ενημερωσε κανεις...
2)οσο αναφορα το θεμα ηλικιας (για οσους αμφισβιτουν) μπορω να στειλω φωτο ημ/νιας γενησης απο ταυτοτητα...
3)οχι σε πολυ κοσμο δεν μπορω να τον παω βολτα διοτι ειναι ηρεμα (ηταν τουλαχιστον) μονο με εμενα και τον θειο μ...και τ πατερα μου του γριλιζει...
4)ξερω πως ο μονος που δεν φταιει ειναι ο σκυλος...
5)εχω δεθει απιστευτα μαζι του και δεν ξερω τι θα κανω αν θανατωθει...
5)μενω ηρακλειο κρητης....

υ.γ αν καποιος χερει ανθρωπους στην περιοχη μου που θα ηθελαν τον σκυλο γιατι αλλιως βλεπω να θανατωνεται (ξαναλεω χωρις τν εγκριση μου) να μου στειλει στοιχεια....
 


Ferb

Well-Known Member
22 Αυγούστου 2009
417
2
ΡΙΟ
www.rottweilers.gr
Συγγνώμη αλλά 17 ετών φρόντιζα τρία σκυλιά.

Λέτε ότι ένα "παιδί" 17 ετών δεν μπορεί να συνεννοηθεί με την οικογένεια για ένα τέτοιο πρόβλημα ? Ελεος ... εγώ από τον τρόπο γραφής και την αδυναμία πρωτοβουλίας θεωρώ ότι ο φίλος μας είναι πολύ μικρότερος, και αμφιβάλλω, ξαναλέω αν έγινε οτιδήποτε από αυτά.
Δυστυχως υπαρχουν ακομα και ιδιοκτητες rottweiler που θεωρουν τα σκυλια τους δολοφονους κ.λ.π. περνουν ενα σκυλο για φυλαξη τον παρατανε μεσα σε ενα εργοστασιο μεγαλωνει χωρις κοινονικοποιηση.κανει τη δουλεια του καλα αλλα δυστυχως αυτος ο σκυλος δεν εχει σωστη κριση η γνωμη μου ειναι πως ο συγκεκριμενος σκυλος θελει παρα παρα παρα πολυ δουλεια απο <<σωστους>> επαιδευτες για να φτιαξει και παλι δεν θα ειναι ο σκυλος που θα μπορει να παει βολτα στο παρκο για να παιξει κ.λ.π.το συγουρο φιλε ροττυ ειναι πως ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ δεν πρπει να κυκλοφορησει χωρις λουρι διοτι ακομα και με λουρι μπορει να γινει επικινδυνος.οχι γιατι φταιει ο σκυλος,αλλα γιατι ισως καταλαβει κατι λαθος.σκεψου εσυ μεχρι να φτασεις στη ηλικια που εισαι περιπου να ησουν απομονομενος σε μια αποθηκη και να εβγαινες εξω 2-3 φορες τη εβδομαδα ολα θα σου φαινονταν περιεργα ισως και απειλητικα...αυτα εχω να πω αν ειμαι καπου λαθος διορθοστε με οι πιο εμπηροι...ευχαριστω
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Επιτρεψτε μου να κανω μια συνοψη για να δουμε λιγο ξανα τις εναλλακτικες..

Ο σκυλος να μεινει εκει που είναι και ως εχει αποκλειεται, εφοσον οι μεγαλοι είναι αποφασισμενοι.

Να ερθει αστερι εκπαιδευτης, ειδικευμενος να αντιμετωπισει σοβαρα προβληματα συμπεριφορας σε ενηλικο σκυλο δυσκολης φυλής είναι πολύ δυσκολο.
Οι μεγαλοι δεν θα το δεχτουν.
Ποιος θα πληρωσει τον εκπαιδευτη? Φανταζομαι θελει πολλες συνεδρίες.
Οι μεγαλοι δεν πιστευω να δωσουν ουτε ένα ευρω.
Ο rotty πιστευω δεν είναι ανεξαρτητος οικονομικα, γιατι αν ηταν δεν θα εξεφραξε τετοια απελπισια.

Να δοθει ο σκυλος σε καποιον πολύ εμπειρο νέο ιδιοκτητη.
Ποιος πολύ εμπειρος θα τον παρει και γιατι? Ο εμπειρος μαλλον θα θελει ένα καλο ξεκινημα από «λευκο» σκυλι.
Μπορει να βρεθει καποιος άλλος «εμπειρος» και ο σκυλος να πεταχτει απλά σε άλλο εργοστασιο ή κτημα.
Φερτε τον στο κτημα του γειτονα μου. Τετοιον σκυλο ψαχνει, να τον εχει δεμενο ολη μερα και να τρομοκρατει τους εισβολεις που θα μπουν να κλεψουν κοτες και ντοματες!
 


rotty

Active Member
18 Σεπτεμβρίου 2009
43
0
οχι εγω αντιθετα πιστευω πως το σκυλι "δολοφονος" δεν ισχυει για κανενα σκυλο....τωρα τι να πω...πιο πριν εχω δωσει το μσν μου...οποιος εχει λυσει για να δωθει καπου ο σκυλος (για να μν θανατωθει πρωτειμω να τον δωσω) ας μου στειλει...
ααα και harryf3 εχεις δικιο στο οτι δεν ειμαι ακομα οικονομικα ανεξαρτητος....προσπαθω να βρω μια σωστη λυση...!!!
 


Ferb

Well-Known Member
22 Αυγούστου 2009
417
2
ΡΙΟ
www.rottweilers.gr
οχι εγω αντιθετα πιστευω πως το σκυλι "δολοφονος" δεν ισχυει για κανενα σκυλο....τωρα τι να πω...πιο πριν εχω δωσει το μσν μου...οποιος εχει λυσει για να δωθει καπου ο σκυλος (για να μν θανατωθει πρωτειμω να τον δωσω) ας μου στειλει...
ααα και harryf3 εχεις δικιο στο οτι δεν ειμαι ακομα οικονομικα ανεξαρτητος....προσπαθω να βρω μια σωστη λυση...!!!
ΔΕ μιλησα για σενα αλλα για τους δικους σου
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Συγγνώμη αλλά 17 ετών φρόντιζα τρία σκυλιά.
Ήσουν προφανώς εξαίρεση. Κάποιος σε βοήθησε, κάποιοι σου έμαθαν για τα σκυλιά πολύ περισσότερα απ' όσα ξέρει ένα μέσο παιδί σ' αυτή την ηλικία.
Τα περισσότερα παιδιά (χωρίς εισαγωγικά... άλλωστε ο φίλος μας απέκτησε το σκύλο σε ηλικία 12 ετών) δεν ξέρουν την τύφλα τους, και λογικό είναι. Πώς να συνεννοηθεί με τους δικούς του, όταν μας εξηγεί ότι οι τελευταίοι θύμωσαν με το σκύλο και, φυσικά, δεν έχουν ούτε και πρόκειται να αποκτήσουν επίγνωση των λαθών τους;
 


giorgos kriti

Well-Known Member
24 Σεπτεμβρίου 2008
584
0
Μαστορα καλησπερα...

1ον. να πας να πεις σε αυτους που σε αφησαν να εχεις σκυλο απο τα 12 οτι χρηζουν ευθανασιας μια και εβαλαν ενα ενδυναμει "οπλο" στα χερια ενος παιδου.

2ον.το οτι εισαι μικρος δεν αποτελει δικαιολογια... εστω και τωρα αρχισε να "ξεκοκαλιζεις" τα σκυλο-φορουμ(ειδικα οσα λενε οι εκπαιδευτες).

3ον.να πεις επισεις στους ιδιους ξερολες να πατε το σκυλο σε εναν εκτροφεα ROTT και μονο ROTT μπας και γλυτωσει το αμοιρο.
και ο εκτροφεας/εκπαιδευτης θα κρινει αν "θελει" ευθανασια.

4ον. αν ξανα παρεις σκυλο φροντισε να μην ειναι τοσο κυριαρχικη η φυλη του γτ μονο απο αυτο που σου συνεβει θα το αντιμετβωπιζεις με φοβο... αρα θα το "χαλασεις" και αυτο...

Υ.Γ Συγνωμη που μιλαω ετσι για ατομα της οκογενιας σου δεν σε ξερω.. ουτε εσυ εμενα αλλα αυτη ειναι κατ εμε η αληθεια.

Υ.Γ2 Αν και μενω και εγω Ηρακλειο δυστιχως δεν ξερω(δεν εχω ψαξει) για εκτροφεις/εκπαιδευτες rott. ελπιζω να βρεις...
 


rotty

Active Member
18 Σεπτεμβρίου 2009
43
0
ηρακλειο μενεις???αν θες στειλε πρωσοπικο μυνημα να τα πουμε για το θεμα....λοιπον...εχω ξεσκιστει (συγνωμη για την εκφραση αλλα ειμαι απελπισμενος) για εκτροφεα και δεν βρισκω...μονο κλασικους εκπαιδευτες που ΜΑΛΛΟΝ δεν κανουν στην σιγκεκριμενη περιπτωση....εχω απογοητευτει....

υ.γ: εχω παραγγηλει ενα γερμανικο ποιμενικο απο εναν εκτροφεα στην ρογδια...περιμενω να γενισουν τα σκυλια του.... αυτη την φορα με δικα μου λεφτα, δικια μου ευθηνη και εννοειτε σπιτι....

σημερα πειγα μετα απο 3 μερες (πηγαινε ο θειος μου) και ειδα τον ΜΑΧ μου...το περιεργο εινα πως ηταν παλι μεσα στις γλυκιες και τς χαρες...δεν μπορω να καταλαβω....
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
ηρακλειο μενεις???αν θες στειλε πρωσοπικο μυνημα να τα πουμε για το θεμα....λοιπον...εχω ξεσκιστει (συγνωμη για την εκφραση αλλα ειμαι απελπισμενος) για εκτροφεα και δεν βρισκω...μονο κλασικους εκπαιδευτες που ΜΑΛΛΟΝ δεν κανουν στην σιγκεκριμενη περιπτωση....εχω απογοητευτει....

υ.γ: εχω παραγγηλει ενα γερμανικο ποιμενικο απο εναν εκτροφεα στην ρογδια...περιμενω να γενισουν τα σκυλια του.... αυτη την φορα με δικα μου λεφτα, δικια μου ευθηνη και εννοειτε σπιτι....

σημερα πειγα μετα απο 3 μερες (πηγαινε ο θειος μου) και ειδα τον ΜΑΧ μου...το περιεργο εινα πως ηταν παλι μεσα στις γλυκιες και τς χαρες...δεν μπορω να καταλαβω....
Τι να καταλαβεις βρε αγορινα μου!!!Ο σκυλος δεν εχει λογικη,εσυ εχεις λογικη!!!Μονο των ανθρωπων προνομιο ειναι!!!

Ο σκυλος κανει αυτο που του στερησατε απλα και ξεκαθαρα διχνοντας σου το δοντια του γιατι δεν ησουν ο ηγετης του τοσο καιρο!!!
 


jennie

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2008
562
1
εχεις πει στον εκτροφεα τι συνεβη με τον προηγουμενο σκυλο σου και σου δινει κουταβι????:confused:

Ο σκυλος δεν εχει λογικη,εσυ εχεις λογικη!!!Μονο των ανθρωπων προνομιο ειναι!!!
Δεν ακουσα?
Πως ειπατε?
οριστε?
ποιος ηρθε?
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
εχεις πει στον εκτροφεα τι συνεβη με τον προηγουμενο σκυλο σου και σου δινει κουταβι????
Επίσης

Αλλαξε κάτι, έγιναν συνεννοήσιμοι οι γονείς σου, ο σκύλος πλέον μπορεί να μείνει στο σπίτι και όχι στο εργοστάσιο, έχεις χρήματα και χρόνο να παρακολουθήσεις μαθήματα τουλάχιστον βασικής εκπαίδευσης, διάβασες περί σκύλων, εκπαίδευσης και συμπεριφοράς - και τόσα άλλα ??

Συγγνώμη αλλά εγώ βλέπω ένα άτομο που αλλάζει σκύλο - δυσπιστώ ώς και πρός το γεγονός, και τελικά βλέπω μία ψυχαναγκαστική αγγελία "χαρίζεται" διανθισμένη ώς θέμα.
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.123
Μηνύματα
895.931
Μέλη
19.938
Νεότερο μέλος
panos95