Πρόβλημα με Ακιτα


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
822
668
Νερό στα μάτια υποθέτω θα τα αποσυντονισει για λίγο.. Σιγά μην έχεις βέβαια..
Ειχα διαβασει εδω οτι μαλωναν 2 σκυλια και τα εβρεχαν με το λαστιχο και δεν καταλαβαιναν τιποτα. Εδω τα βαρανε με τις καρεκλες και κλοτσιες και δεν ξεκολανε ορισμενα. Καθε σκυλι και καβγας ειναι διαφορετικος βεβαια. Αμα ειναι παντως το μπουκαλακι στην τσαντα να το βγαλεις αποκλειεται. Αν τυχει και το εχεις στο χερι το προσπαθεις.
 


Ταμ

Member
30 Ιανουαρίου 2023
12
3
35
Αρα πρέπει να δουλέψετε το θέμα της υπακοής. Εάν ενας σκύλος ελεύθερος τον πλησιάσει και είναι μέγέθους που μπορεί να του κάνει ζημιά, μπορείς να διασφαλίσεις ότι αυτό δε θα γίνει ? Εάν όχι, θα πρέπει να του μάθετε και το φίμωτρο.
Ναι ήδη μόνο με φίμωτρο κυκλοφορούμε και νιώθω κ εγώ πιο ήσυχη
 
  • Like
Reactions: Amaliaz and Sammie


Ταμ

Member
30 Ιανουαρίου 2023
12
3
35
Εγω ξέρω πως είτε πετάς νερό στο πρόσωπο τους,οπότε στον χρόνο που αιφνιδιαζονται τα μαζεύεις,είτε τραβάς ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ με τον άλλο άνθρωπο, τα πίσω τους πόδια. Δεν θα ήθελα ποτέ να βρεθώ σε τέτοια θεση:rolleyes:
Εμάς την πρώτη φορά μόνο έτσι χώρισαν , κάποιος από την καφετέρια πέταξε νέρο κ μόνο τότε ο δικός μου άφησε το μαλτεζακι αλλιώς ποιος ξέρει τι θα είχε συμβεί , όποτε πιάνει αυτό με το νερό
 


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
822
668
Εμάς την πρώτη φορά μόνο έτσι χώρισαν , κάποιος από την καφετέρια πέταξε νέρο κ μόνο τότε ο δικός μου άφησε το μαλτεζακι αλλιώς ποιος ξέρει τι θα είχε συμβεί , όποτε πιάνει αυτό με το νερό
Αλλο ενα σκυλι να επιθεται στο μικρουλη και αλλο 2 σκυλια να εχουν πιαστει. Παντως τυχεροι ησασταν.
 


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
822
668
Εμάς την πρώτη φορά μόνο έτσι χώρισαν , κάποιος από την καφετέρια πέταξε νέρο κ μόνο τότε ο δικός μου άφησε το μαλτεζακι αλλιώς ποιος ξέρει τι θα είχε συμβεί , όποτε πιάνει αυτό με το νερό
Εσυ τι εκανες?
 


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
822
668
Ναι ήδη μόνο με φίμωτρο κυκλοφορούμε και νιώθω κ εγώ πιο ήσυχη
Μπραβο καλα κανετε γιατι αν εχεις αγχος εσυ το μεταδιδεις και στον σκυλο. Αυτη ειναι η πιο ασφαλης λυση για ολους.
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Ναι ήδη μόνο με φίμωτρο κυκλοφορούμε και νιώθω κ εγώ πιο ήσυχη
Θα πρέπει να δουλεψετε και την υπακοη με εκπαιδευτή έτσι?
Τι θέλω να πω... οκ το φιμωτρο διεσφαλίζει οτι δε θα κάνει ζημιά ο σκυλος αλλα τι να το κάνεις το φίμωτρο όταν στη θέα άλλου σκύλου κάνει σα δαιμονισμένος. Θα σε κουράσει και εσένα έτσι η βολτα. Δουλευοντας την επικοινωνία με το σκύλο σου, θα είναι πιο ηρεμος και ασφαλής , δε θα χρειάζεται να βγαίνει μπροστά αναίτια και βέβαια θα βελτιωθεί πολύ η σχέση σας και η θέση του μέσα στο σπίτι. Τα Ακιτα κατα κανόνα λόγω ιδιοσυγκρασίας/ταπεραμέντου είναι μία φυλή μου θέλει δουλειά απο τον ιδιοκτήτη. Οι 3 βδομάδες είναι ελάχιστος χρόνος για να δεις τι στο καλό έχει στο κεφάλι του και επίσης είναι νεαρός σκυλος οπότε βρες έναν εκπαιδευτή που νιώθεις καλά και ΜΑΖΙ (όχι δε τον αφήνεις πουθενά) ανακαλύψτε το σκύλο που υιοθέτησες. Μπράβο σου για την υιοθεσία, είναι ένας κούκλος!
 


Ταμ

Member
30 Ιανουαρίου 2023
12
3
35
Εσυ τι εκανες?
Τι να έκανα κ εγώ τον τραβούσα με όλη μ την δύναμη αλλά αυτός ανένδοτος μέχρι να μας πετάξουν νερό , μπουγελωθηκα κ εγώ αλλά ευτυχώς το άφησε μετά
 


Ans

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2022
822
668
Τι να έκανα κ εγώ τον τραβούσα με όλη μ την δύναμη αλλά αυτός ανένδοτος μέχρι να μας πετάξουν νερό , μπουγελωθηκα κ εγώ αλλά ευτυχώς το άφησε μετά
Δεν πρεπει να τραβαμε και οι 2 ιδιοκτητες ειδικα πολλαπλασιαζεις τη ζημια. Αλλα τοτε δεν το ηξερες τωρα ειδες και αυτα που σου εγραψαν.