Πρόβλημα με διαχειριστή πολυκατοικίας


Jp.Ak.Elias

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2012
217
11
Παιδια καλησπερα.
Εμφανίστηκε θεμα με διαχειριστή που μενει διπλα μου.Αρχισε ελεγε για καταστατικα και ιστοριες που ξερω οτι ο νομος υπερισχύει αφου εχω το ελευθερο απο τον ιδιοκτήτη του σπιτιου.Αυτα εγιναν με αφορμη μια τουφα τριχων που βρεθηκαν στο πατακι του.Οι πορτες μας ειναι σχεδον κολλιτα.Ο Μικρος αυτη την περιοδο μαδαει σαν τρελος,σκουπιζω ολη μερα αλλα με το ανοιγμα -κλεισιμο τις πορτας απο το ρευμα ισως βγαινει κατι που οταν το βλεπω το μαζευω.Μπορω να πατησω στον νομο?
Ενταξει το καταλαβανω για την τουφα αλλα μετα αρχιζε οτι χαρη σου κανω που τον εχεις μεσα αφου το απογορευει το καταστατικο κλπ και τρελαθηκα.
 




Ghostdoc

Well-Known Member
25 Νοεμβρίου 2013
1.623
793
Ghostlands
Ανυπόστατες ανοησίες . Του μοστράρεις το νόμο, του εξηγείς ευγενικά οτι ακολουθείς τα οσα ο νόμος ορίζει (φανταζομαι πως το κανεις!) όσο αφορα του κανόνες διαμονής σε πολυκατοικία κλπ , ρίννεις το πολυ πολυ και μια συγνώμη για την τουφα (Jesus!) και άσε τον να κουρεύεται.
 
  • Like
Reactions: ioanna a


Jp.Ak.Elias

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2012
217
11
Ρε σεις ο μικρος ειναι αρνι κυριολεκτικα.Δεν εχει γαυγισει ΠΟΤΕ και δεν ενοχλει κανεναν!! απλα κατι λεει στον νομο για καθαριοτητα και φοβαμε μην πατησει στην τουφα.Ο αλλος μια μερα εβρεχε και καθαριζε την κοινόχρηστη αυλη μεσα στην βροχη ,τι να λεμε τωρα.
 


kanarini

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2014
922
453
Θεσσαλονίκη
Ρε σεις ο μικρος ειναι αρνι κυριολεκτικα.Δεν εχει γαυγισει ΠΟΤΕ και δεν ενοχλει κανεναν!! απλα κατι λεει στον νομο για καθαριοτητα και φοβαμε μην πατησει στην τουφα.Ο αλλος μια μερα εβρεχε και καθαριζε την κοινόχρηστη αυλη μεσα στην βροχη ,τι να λεμε τωρα.
Δεν έχει σημασία αν είναι ήσυχο το σκυλί και το δικό μου είναι και είχα θέματα(άλλου είδους) .Ο κόσμος ξύνει τα νύχια του για καυγά,να είσαι σταθερός και να του πεις για τον νόμο .Οκ αν είσαι εντάξει σ'αυτά που πρέπει κι έτυχε και μια φορά να φύγει η τούφα σιγά κλάιν...
Αυτός δεν χάνει μαλλιά?(εκτός αν δεν έχει ) :D
 
  • Like
Reactions: ioanna a


Ghostdoc

Well-Known Member
25 Νοεμβρίου 2013
1.623
793
Ghostlands
Στη χειρότερη περίπτωση θα καλέσει γενική συνελευση όπου και θα γίνει ρόμπα εάν τολμήσει να αναφέρει ότι το πρόβλημα του είναι η τούφα. Είναι προφανες απο τα όσα λες οτι το σκυλι δε δημιουργεί προβλημα σε κανένα ένοικο και κατα συνεπεια η συντριπτικη πλειοψηφία είναι με το μέρος σου, οπότε γιατι αγχώνεσαι;
 






l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Διαβάζοντας το ποστ σου Jp.Ak.Elias
αντιλαμβάνομαι ή μάλλον ψυχανεμίζομαι :p ότι είσαι πολύ υποχωρητικός μαζί του. Βρήκε μία τούφα στο χαλάκι του μιά φορά στα τόσα χρόνια? Πωπω τι λες βρε παιδί μου τρομερό έγκλημα διέπραξες.
Με κοφτό ύφος κόψτου το παραλήρημα ενημερώνοντας τον για τον νόμο. Και μετά από αυτό απλά τον αγνοείς εκτός αν γίνει ενοχλητικός όσο δεν πάει άλλο μέχρι επικίνδυνος οπότε τότε λαμβάνεις άλλα μέτρα.
 


Piou

Well-Known Member
13 Απριλίου 2014
315
277
Θεσσαλονίκη
Πές του πολύ ευγενικά οτι δεν είσαι αρμόδιος για τα προβλήματά του. Να πάει να τα πεί στην Αστυνομία για να μάθει τους νομους, ή στον ψυχίατρό του για να τον βοηθήσει να ξεπεράσει τις φοβίες και τις εμμονές του.
Εσύ δεν μπορείς να τον βοηθήσεις.
 
  • Like
Reactions: kanarini


Jp.Ak.Elias

Well-Known Member
22 Δεκεμβρίου 2012
217
11
γειτονα να σου φερω μια μερα τον μεγαλο;;
Xαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα πολυ καλο.Να του κοπει μια και καλη και ας μην μου ξαναμιλησει νο προμπλεμο.

Διαβάζοντας το ποστ σου Jp.Ak.Elias
αντιλαμβάνομαι ή μάλλον ψυχανεμίζομαι :p ότι είσαι πολύ υποχωρητικός μαζί του. Βρήκε μία τούφα στο χαλάκι του μιά φορά στα τόσα χρόνια? Πωπω τι λες βρε παιδί μου τρομερό έγκλημα διέπραξες.
Με κοφτό ύφος κόψτου το παραλήρημα ενημερώνοντας τον για τον νόμο. Και μετά από αυτό απλά τον αγνοείς εκτός αν γίνει ενοχλητικός όσο δεν πάει άλλο μέχρι επικίνδυνος οπότε τότε λαμβάνεις άλλα μέτρα.
5 μηνες εχω στην πολυκατοικια.Ο μικρος μαδαει πρωτη φορα τοοσο πολυ μεχρι και εγω τωρα καταλαβα τι παει να πει ΜΑΔΑΩ.Τον αγκαλιαζω και γεμιζω παντου.Και χτενιζω καθε μερα.
Τελοσπαντον σπα να δουμε αν και τι θα μου ξαναπει και βλεπουμε
 


ntoulis

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2013
3.217
2.434
Λαχανάκια Βρυξελλών
φτιαξε κανενα γλυκο,χτυπα κουδουνι,και πες του το με το καλο..

μια πορτα εισαι πες του και εσυ και εγω..

καμια φορα μπορει να χρειαστει αυτος η εσυ σε καποιο θεμα..

δεν ειναι αναγκη να υπαρχει <<πολεμικο>> η ψυχρο κλιμα για μια τουφα..
 


d-friend

Well-Known Member
23 Φεβρουαρίου 2014
905
2.550
42
Αθήνα, Παγκράτι
φτιαξε κανενα γλυκο,χτυπα κουδουνι
Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι ένας άνθρωπος που αντιμετωπίζει μια τούφα τρίχας στο πατάκι του σαν εστία μόλυνσης, θα εκτιμήσει, ή πόσο μάλλον θα φάει μετά χαράς, ένα γλυκό που φτιάχτηκε στην κουζίνα του γείτονα όπου μπαινοβγαίνει και το τετράποδο..; Δε γνωρίζεις καλά τέτοια άτομα.. Η ιδέα δεν είναι κακή, αλλά θα αντικαθιστούσα το σπιτικό γλυκό με κάτι συσκευασμένο. Παράδειγμα, σοκολάτα η πρώτη σου αγάπη και παντοτινή!! χαχαχα. Ακόμα καλύτερα μαζί με τη σοκολάτα να του εκτυπώσει και το απόσπασμα του νόμου! χαχαχα
 










Th4nos

Well-Known Member
14 Ιουλίου 2013
113
51
thessaloniki
φτιαξε κανενα γλυκο,χτυπα κουδουνι,και πες του το με το καλο..

μια πορτα εισαι πες του και εσυ και εγω..

καμια φορα μπορει να χρειαστει αυτος η εσυ σε καποιο θεμα..

δεν ειναι αναγκη να υπαρχει <<πολεμικο>> η ψυχρο κλιμα για μια τουφα..
disagree που λέμε και στο χωριό μου.
Καποιοι έχουν αποθρασυνθεί τελείως και θέλει να τους κόψεις τον αέρα απο την αρχή.Αυτός είναι παράξενος γενικά,οπότε ψάχνει γενικά τρόπους κι αφορμές να βγάλει τις παραξενιές του!Οπως συμπεριφέρονται θα συμπεριφερόμαστε,τέρμα οι καλοσύνες γιατί το πέρασα κι εγώ.Δε μπορείς να φανταστείς τι παραξενιές έχω ακούσει.Μέχρι που έφτασα στο σημείο σε έναν ''κυριο'' να του πω ότι ''αν μου ξανακουνήσεις το δάχτυλο εμένα θα σου το δαγκώσω από τον καρπό'' κι εκεί το σταμάτησε.Μην προτρέξει κανείς και πει κάτι για τραμπουκισμούς και μαγκιές.
Νομίζω το ίδιο θα έκανε ο καθένας αν είχε βόλτα τα σκυλιά του στο πάρκο,με την κοπέλα του και περνούσε ένας ξεκάρφωτος μπάρμπας της γειτονιάς κι έλεγε ότι θα ρίξει φόλα.Ευτυχώς που μπήκε στη μεση η κοπέλα μου.Ποιον απειλείς ρε?
Τέσπα συγγνώμη που ξεφεύγω αλλά τους μπορώ αυτούς καθόλου.Είναι οι κλασικοί ελληναράδες που τους φταινε τα πάντα,ξέρουν τα πάντα,έχουν άποψη για τα πάντα και μόλις δουν ράμπα αναπήρων βάζουν το αμάξι τους πάνω γιατί νομίζουν ότι αυτές οι ράμπες φτιάχτηκαν γι αυτούς και νιώθουν τυχεροί που βρήκαν να παρκάρουν!Πάμε σπίτι τώρα να ξεκουραστούμε γιατί βαρέσαμε 4ωρο σήμερα στο γραφείο.
 


ntoulis

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2013
3.217
2.434
Λαχανάκια Βρυξελλών
και εγω απο χωριο ειμαι Θανο :giggle:
εχεις την δικη σου γνωμη/αποψη και σεβαστη..

σιγουρα υπαρχουν διαφοροι τυποι ανθρωπων(χαρακτηρα).. καλο ειναι εκτος απο την τωρινη αντιμετωπιση τους,χωρις βια και με το καλο που λενε.. να δουμε και ποιος η τι τους εφτιαξε και υπαρχουν τοσοι πολλοι γυρω μας..η να βρουμε και ενα τροπο να σταματησουμε την παραγωγη..

αυτο σιγουρα δεν θα γινει με την βια την λεκτικη η την κανονικη..ουτε με την αρνητικη ενεργεια και σκεψη,και φυσικα ουτε απο την μια στιγμη στην αλλη..αλλα αν θελουμε να ειμαστε παραδειγμα προς μιμηση και κανουμε και εμεις αυτο που κανουν και αυτοι.. πως ειμαστε καλυτεροι ? και ως προς τι..

θελει υπομονη,συνεση,φρονηση,ωριμοτητα και πολλα αλλα.. αλλα κυριως καθαρο μυαλο για να δουμε την πραγματικοτητα..και σκεψη.. και δε νομιζω η σκεψη να ειναι δορυφορος της βιας.. μετα πραξεις με τολμη..

αλλα για να γινουν αυτα πρεπει να παραδεχθει η κοινωνια/παιδεια οτι εχει προβλημα.. κατι που δεν το κανει εδω και πολλα χρονια..αρα ολα ενας φαυλος κυκλος και ζησανε αυτοι καλα και εμεις καλυτερα

σε ατομικο/οικογενειακο/πολιτικο/θρησκευτικο/φιλοζωικο επιπεδο αλλα και σε αλλα/ολα
--
παρκαρει στο σωστο μερος.. αναπηρος ειναι* :D
 
  • Like
Reactions: Th4nos and undead


undead

Active Member
29 Μαρτίου 2014
31
51
Πωπω πραγματικα, το ποσο εχω γελασει κατα καιρους σε διαφορα τετοια θρεντ με σχολια ορισμενων δεν περιγραφεται! ειδικα εκει με το χαρτι του νομου και το τυλιγμα του κεικ! χαχαχαχαχαχα
Η δικη μου συμβουλη ειναι να μαθεις ποτε εχει γενεθλια ο διπλανος σου και να του πας δωρο μια ωραιοτατη σκουπα, ουτως ωστε αν ξαναβρεθει τουφα στο χαλακι (ΑΔΙΑΝΟΗΤΟ!!) να μπορει να την σκουπισει χωρις να σου χτυπησει την πορτα!! Για το ονομα του Θεου επιτελους με ολους αυτους..!!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.840
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU