Πρόβλημα με εκτροφέα




Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Σε τελική βρε @Yorkaddict αν πας σε έναν σωστό εκτροφέα τελείως αχαμπέρωτος για τη φυλή του, καλά θα κάνει να σε απορρίψει κιόλας εφόσον θέλει να εξασφαλίσει όσο πιο σωστούς κηδεμόνες κι αυτός, οπότε έτσι κρίνεσαι κι εσύ για τα κίνητρά σου και δικαίως!
Ποιος σου είπε πως δεν γίνεται;
Θα σου εξομολογηθω δε, πως αυτή η αυστηρότητα εμένα μου λέει πολλά για τον εκτροφεα.
Αποτελεί για μένα ένα δείγμα του τι κάνει, πόσο σοβαρά έχει πάρει τον ρόλο του ως θεματοφυλακας της φυλής που εκτρέφει και επιπρόσθετα πόσο το κάνει για το χρήμα και μόνο ή όχι.
 


zerom0

Well-Known Member
14 Οκτωβρίου 2015
490
728
Αθήνα
Αυτό εννοώ, ότι γίνεται και καλώς γίνεται.
Κι ακόμα καλύτερα γιατί γενικά πονάει-νοιάζεται τα σκυλιά του πραγματικά, όχι μόνο ως θεματοφύλακας της φυλής
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
@vasilis_mike αυτό είναι και το πρόβλημα..ότι μπορεί να μετατραπεί σε κυκεώνα η όλη διαδικασία και να πέσει πολύ από το βάθρο της η εν λόγω πρόθεση-επιλογή.

τέλος καλό όλα καλά όμως για σένα γιατί πήρες και πολύτιμη βοήθεια ώστε να μη σκορπίζεσαι άκαρπα στη μεγάλη έρευνά σου;
να κάτι θετικό λοιπόν ;)
Μάλλον δεν τα γράφω καλά, αλλιώς δεν εξηγείται γιατί προσωποποιείτε συνέχεια ότι λέω.
 


zerom0

Well-Known Member
14 Οκτωβρίου 2015
490
728
Αθήνα
Δεν προσωποποιώ μόνο αλλά κι εσύ παραθέτεις την εμπειρία σου.
Και αποτελείς παράδειγμα περίπτωσης που δεν πήγε άψαχτα, το αντίθετο για την ακρίβεια, άρα δε δικαιούται κανείς να σου κουνήσει δάχτυλο ως προς αυτό, έφτυσες λίγο (ή πολύ) το γάλα της μάνας σου, αγανάκτησες δικαίως, άσχετα αν από την απογοήτευση μπορεί και να τσουβάλιασες λίγο και είσαι και καλή επαλήθευση της γνώμης που υποστηρίζω, ότι δλδ με καλή βοήθεια από έμπειρα και σωστά άτομα, κατάφερες να βρεις την άκρη σου.
Δλδ και φιλότιμα το πήγες αλλά δεν ήταν αρκετό και η στήριξη από άλλον/άλλους βοήθησε πολυ.
Αν ήσουν τελείως μόνος, το χάος που συνάντησες θα μπορούσε να σε έχει ματαιώσει ή και αποτρέψει πλήρως.
Το γενικό παράπονο παραμένει και σε βασικά συμφωνούμε....γιατί τόση κακοτοπιά ρε παιδιά;
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Δεν προσωποποιώ μόνο αλλά κι εσύ παραθέτεις την εμπειρία σου.
Και αποτελείς παράδειγμα περίπτωσης που δεν πήγε άψαχτα, το αντίθετο για την ακρίβεια, άρα δε δικαιούται κανείς να σου κουνήσει δάχτυλο ως προς αυτό, έφτυσες λίγο (ή πολύ) το γάλα της μάνας σου, αγανάκτησες δικαίως, άσχετα αν από την απογοήτευση μπορεί και να τσουβάλιασες λίγο και είσαι και καλή επαλήθευση της γνώμης που υποστηρίζω, ότι δλδ με καλή βοήθεια από έμπειρα και σωστά άτομα, κατάφερες να βρεις την άκρη σου.
Δλδ και φιλότιμα το πήγες αλλά δεν ήταν αρκετό και η στήριξη από άλλον/άλλους βοήθησε πολυ.
Αν ήσουν τελείως μόνος, το χάος που συνάντησες θα μπορούσε να σε έχει ματαιώσει ή και αποτρέψει πλήρως.
Το γενικό παράπονο παραμένει και σε βασικά συμφωνούμε....γιατί τόση κακοτοπιά ρε παιδιά;
Θα το πω ξαναπω. Γράφω τις εμπειρίες μου, για να μπορούν να δουν οι άνθρωποι που μοιράζομαι σκέψεις και απόψεις στο φόρουμ τι παίζει στην αγορά. Δεν το λέω σαν παράπονο. Έχω μελετήσει αρκετά ώστε να μην εξαπατηθώ από τον κάθε τυχαίο. Και το ότι πιέστηκα να δώσω προκαταβολή από την πρώτη μέρα, δεν σημαίνει τίποτα για μένα και του το είχα πει. Οκ, θα έχανα και 200 ευρώ, και τι έγινε; Θα γινόμουν φτωχότερος; Τα στάνταρτ που είχα θέσει όμως για να πάρω αυτό που εγώ ήθελα δεν τα μείωσα καθόλου. Τα παιδιά που το συζητούσαμε ξέρουν. Ή θα έβρισκα αυτό που ήθελα ή απλά δεν θα είχα σκύλο. Τόσο απλά.
Επισης το ξαναλέω. Τα σχόλιά μου δεν αφορούν μόνο τους Έλληνες εκτροφείς.
Και κάτι τελευταίο. Δεν με ενδιέφερε το πόσο θα πληρώσω. Όχι γιατί μου περισσεύουν αλλά γιατί τα υπολόγισα και στερήθηκα από αλλού.
 
  • Like
Reactions: vek


Εriana

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2019
283
905
Φεύγουμε λίγο από τον Πλάτωνα (που δίνει απάντηση με τη θέση της αληθείας ως μη-λήθης και της γνώσης ως ανάμνησης - τα πάντα ήσσω=όλα είναι μέσα μας) και πάμε στον Μέγα Ηράκλειτο ο οποίος απάντησε μια για πάντα διδάσκοντας το καταπληκτικό : Ο,τι αν κοινωνήσωμεν, αληθεύομεν, ο,τι αν ιδιάσωμεν, ψευδόμεθα. Η γνώση αληθεύει όταν κοινωνείται και είναι ψεύδος όταν είναι ατομική κατάκτηση. Κάτι είναι αληθές όταν όλοι συμφωνούμε σε αυτό (π.χ. το ξύδι είναι ξυνό) και κάτι είναι ψευδές όταν κάποιος ισχυρισθεί οτι το ξύδι είναι γλυκό.

Τί γίνεται όμως όταν οι μισοί ισχυρίζονται οτι οι εκτροφείς και οι εκθέσεις είναι θείο δώρο και οι άλλοι μισοί οτι είναι μάστιγα για το σκύλο ; Ποιός κοινωνεί και ποιός αληθεύ.
Είδατε, από τον χώρο της πληροφορίας περάσαμε στο χώρο της ερμηνείας και στο κατώφλι του χώρου της γνώσης. Έχω την υποψία ότι ο Γαλιλαίος θα διαφωνούσε έντονα με την ερμηνευτική που επιλέξατε για την ρήση του Ηράκλειτου, ιδίως την στιγμή που ψέλλιζε μέσα από τα δόντια του για να μην τον ακούσει κανείς “Και όμως γυρίζει”.

Σας παραπέμπω στα θεωρήματα της μη πληρότητας του Γκέντελ (κυρίως το δεύτερο).
Απ’ ό,τι άκουσα παρά τα θεωρήματα του Γκεντέλ, την καμπυλότητα του χώρου κατά Αϊνστάιν και την αρχή της αβεβαιότητας του Χάιζενμπeργκ, εχθές η ΝΑΣΑ κατάφερε και προσεδάφισε το γκατζετάκι της στον Άρη. Αρκούσε η σ χ ε τ ι κ ή γνώση γι αυτό. Εμείς εδώ, ένα σκύλο δεν θα μπορέσουμε να διαλέξουμε άμα ξέρουμε τί θέλουμε; :)

Eriana said:
Η γνώση για την οποία συζητάμε είναι μια γνώση σχετική, όχι απόλυτη. Αν κάποιος παραιτηθεί από την μάταιη ελπίδα της απόλυτης γνώσης, και μπορεί να ικανοποιηθεί με την σχετική, τότε δεν θα βιώσει καμία δυσκολία ή δυσφορία για να αποκτήσει την σχετική γνώση που του χρειάζεται για κάτι που τον ενδιαφέρει.
Παραιτηθείτε εσείς. Εγώ όχι.
Ό,τι δεν απαντά σε όλα, δεν απαντά σε τίποτε.
Να μην παραιτηθείτε. Η αναζήτηση της απόλυτης αλήθειας είναι απολύτως θεμιτή αλλά είναι κι αυτός ο ενοχλητικός Σωκράτης που θα έρθει να σας πει “εν οίδα ότι ουδέν οίδα”. Γι αυτό σας λέω Mulder/Scully καλύτερα.:)

Προφανώς. Το πρόβλημα του βιώματος/εμπειρίας είναι η ερμηνεία του. Εκεί χρειάζεται το κριτήριο. Και ξεκινάμε πάλι από την αρχή.
Συγνώμην αν εξειδίκευσα πολύ τη συζήτηση, λυπάμαι για τα τυχόν λάθη μου, ας κρατήσουμε όλοι οτι ως πεπερασμένοι είμαστε σχετικοί - σε όλα - άρα ας μην διεκδικούμε απόλυτες αλήθειες για τον εαυτό μας και ας μην αποδίδουμε απόλυτα λάθη στους όποιους άλλους. Ας χρησιμοποιήσουμε το διαλεκτικό σχήμα θέση-αντίθεση-σύνθεση σε κάθε ζήτημα, ακόμα και στη συζήτηση για τους εκτροφείς, τις εκθέσεις, τη μορφολογία, τους κουταβέμπορους, σε όλα !
Σε αυτό με βρίσκετε απολύτως σύμφωνη. Και νομιζω ότι αυτό είναι και το νόημα του φόρουμ, η ανταλλαγή απόψεων και το μοίρασμα των όποιων γνώσεων. Χάρηκα την κουβέντα πάντως.
 






admin

Administrator
Staff member
21 Ιουλίου 2005
2.181
930
Ας προσπαθήσουμε να κρατάμε τα θέματα σε μια ουσία. Για τα υπόλοιπα υπάρχουν και τα προσωπικά μηνύματα ή άλλα κοινωνικά δίκτυα και μέσα.

*Το παραπάνω θα διαγραφεί
 


AGRIAN

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2015
590
1.968
Αθήνα
Ας προσπαθήσουμε να κρατάμε τα θέματα σε μια ουσία. Για τα υπόλοιπα υπάρχουν και τα προσωπικά μηνύματα ή άλλα κοινωνικά δίκτυα και μέσα.

*Το παραπάνω θα διαγραφεί
Καταλαβαίνω, αλλά το συγκεκριμένο βίντεο/τραγούδι είναι τέχνη, έχει 3.700.000+ views στο διαδίκτυο και είναι μια ουσιώδης απάντηση στον εξυπνάκια :LOL::LOL::LOL:. Ελπίζω τουλάχιστον ο ενδιαφερόμενος να το είδε :LOL::LOL::LOL:.

Συμφωνώ @admin no worries :giggle:
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.601
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3