Πρόβλημα με σολωμονέλαιο


Diesel

Active Member
19 Νοεμβρίου 2016
29
5
34
Καλημέρα σε όλους..

Έχω ένα Jack Russell σχεδόν 5 μηνων και πριν 20 μέρες αγόρασα ένα μπουκαλάκι σολωμονελαιο (αφού πρώτα συμβουλευτηκα τον κτηνίατρο μου) διότι άκουσα πως κάνει καλό στο τριχωμα του, στην πτώση της τρίχας και γενικά στο ανοσοποιητικο του σύστημα. Το χρησιμοποίησα 2,3 ημέρες και παρατήρησα ότι έστω και μια φορά την ημέρα θα κάνει διαρροια. το έκοψα 15 μέρες και Δευτέρα το έδωσα ξανα. Μέρα πάρα μέρα αρχικά αλλά και πάλι μου κάνει διαρροια.. το θέμα είναι ότι το τριχωμα του ακόμα και στις 2,3 μέρες αλλάζει κατά πολύ.. δεν μειώνεται η τριχοπτωση τόσο αλλά το μαύρο σημείο στο σώμα του γυαλιζει απίστευτα και είναι πάρα πολύ απαλος.. Μια κοπέλα μου είπε για κάψουλες ανθρώπινες Σολωμονελαιο με ω3 και ω6 αν δεν κάνω λάθος.. Τι λέτε εσείς? τι μπορώ να κάνω? ίσως κάποια βιταμίνη?
 


jimboGS

Well-Known Member
10 Οκτωβρίου 2011
1.629
581
New Peramos City a.k.a Megalo Peuko
Για αρχη δες ημερομηνια ληξης του λαδιου. κι σκεψου αν απο εκει που το πηρες το ειχε στον ηλιο. σε καμμια βιτρινα ξερω εγω. Εγω σε καθε περιπτωση δεν θα το ξαναεδινα. ισως να εκανα ενα τεστ κι σε εναν αλλο σκυλο για να δω αν φταει το λαδι. Υπαρχει πιθανοτητα να μην το αντεχει το εντερικο του συστημα ακομα γιατι ειναι κουταβι.
Απο χαπια ανθρωπινα εδινα Seven Seas καψουλες μουρουνελαιου.
αυστηρα 1 μηνα το χρονο οχι παραπανω γιατι θα παρεις το συκωτι στην μασχαλη, ειναι μικρουλης ακομα... απο την εμπειρία μου με τα σκυλια θα σου πω να μην τον ταλαιπωρεις απο τωρα με σκευασματα δωσε οτι θες μετα τους 15-16 μηνες.
ακομα πολλα σημεια του σωματος του δεν εχουν φτασει στην τελικη μορφη
 


Diesel

Active Member
19 Νοεμβρίου 2016
29
5
34
Για αρχη δες ημερομηνια ληξης του λαδιου. κι σκεψου αν απο εκει που το πηρες το ειχε στον ηλιο. σε καμμια βιτρινα ξερω εγω. Εγω σε καθε περιπτωση δεν θα το ξαναεδινα. ισως να εκανα ενα τεστ κι σε εναν αλλο σκυλο για να δω αν φταει το λαδι. Υπαρχει πιθανοτητα να μην το αντεχει το εντερικο του συστημα ακομα γιατι ειναι κουταβι.
Απο χαπια ανθρωπινα εδινα Seven Seas καψουλες μουρουνελαιου.
αυστηρα 1 μηνα το χρονο οχι παραπανω γιατι θα παρεις το συκωτι στην μασχαλη, ειναι μικρουλης ακομα... απο την εμπειρία μου με τα σκυλια θα σου πω να μην τον ταλαιπωρεις απο τωρα με σκευασματα δωσε οτι θες μετα τους 15-16 μηνες.
ακομα πολλα σημεια του σωματος του δεν εχουν φτασει στην τελικη μορφη
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ.. ανησυχώ γιατί είναι υπερβολικά δραστήριος και χοδοπηδαει από 40 ημερών μόνος του σαν τρελός. φοβάμαι για τα κοκκαλακια του και τις αρθρώσεις του μελλοντικά. Είχα στο μυαλό μου μια βιταμίνη ασβεστίου.. όσο για το λαδακι θα το δοκιμάσω όπως μου είπες και αλλού. η ημερομηνία είναι εντάξει. το είδα πριν το πάρω και ήταν στο ντουλάπι μέσα στο πετ σοπ. Θα δω και τις κάψουλες που μου είπες.. ευχαριστώ πολύ
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Από 4 μηνών με σκευάσματα τα οποία μάλιστα έχουν και αποτέλεσμα, μέσα σε 2-3 μέρες λήψης!!!!

Ασε το κουτάβι στην ησυχία του. Μια πολύ καλή puppy τροφή, είναι το μόνο που χρειάζεται. Ασε τα πειράματα και τις δοκιμές.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Και στον δικό μου σκύλο διάροια έφερνε για αυτό και δεν δίνω.
Και συμφωνώ με μαρέκοου, πολύ μικρό το σκυλάκι για συμπληρώματα.
Μάλλον πρέπει να το σταματήσεις.
 


rummen

Well-Known Member
15 Μαρτίου 2016
132
94
33
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ.. ανησυχώ γιατί είναι υπερβολικά δραστήριος και χοδοπηδαει από 40 ημερών μόνος του σαν τρελός. φοβάμαι για τα κοκκαλακια του και τις αρθρώσεις του μελλοντικά. Είχα στο μυαλό μου μια βιταμίνη ασβεστίου.. όσο για το λαδακι θα το δοκιμάσω όπως μου είπες και αλλού. η ημερομηνία είναι εντάξει. το είδα πριν το πάρω και ήταν στο ντουλάπι μέσα στο πετ σοπ. Θα δω και τις κάψουλες που μου είπες.. ευχαριστώ πολύ

ωπος και εγω στην αρχη ηθελα να το φορτοσω διαφορες βιταμινες αλλα ολα τα μελη της κοινοτητας και ο κτηνιατρος μας μου συμβουλεψαν οτι βιταμινες ειναι να παρει ειναι καλυτερα να τις παιρνει μεσω τροφης και οχι σε χαπια.
αλλωστε η ρατσα αυτην δεν εχει και καμια βαρια κατασκευη μυεοσκυλετικα να εχει προβλημα.
βρες μια καλης ποιοτητας τροφη.
 


Diesel

Active Member
19 Νοεμβρίου 2016
29
5
34
Σας ευχαριστώ πολύ όλους. Το λαδάκι ήδη το έδωσα σε κάποια φίλη για το δικό της σκυλάκι, μιας και το ήθελε. Δεν θα του δώσω τίποτα παραπάνω. 6 φορές συνολικά μέσα σε 1 μήνα ήπιε από ένα κουταλάκι του γλυκού (περίπου). Δεν θα ρισκάρω τίποτα άλλο. Όσο για την τροφούλα του, πιστεύω ότι είναι απ΄τις καλύτερες (Acana Puppy & Junior πλέον - Acana Puppy Small Breed η προηγούμενη). Η διαφορά είναι στην λίγο μεγαλύτερη κροκετούλα. Σας ευχαριστώ και πάλι όλους!
 


HolywoodBrn

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2013
2.286
3.224
Αμπελοgarden
Μπορείς να δοκιμάσεις και λάδι καρύδας επίσης. Αν και θα συμφωνήσω με τους υπόλοιπους. Δώσε μια καλή puppy τροφή προς το παρόν και αν βρείς πάρε κάποια με σολομό που είναι πλούσια σε ω3 από μόνη της.
 
  • Like
Reactions: Diesel


Diesel

Active Member
19 Νοεμβρίου 2016
29
5
34
Μπορείς να δοκιμάσεις και λάδι καρύδας επίσης. Αν και θα συμφωνήσω με τους υπόλοιπους. Δώσε μια καλή puppy τροφή προς το παρόν και αν βρείς πάρε κάποια με σολομό που είναι πλούσια σε ω3 από μόνη της.
δεν εχω ακουσει κατι για λαδι καρυδας. Αλλα θα ακουσω τους παραπανω γιατι σιγουρα ξερουν απο μενα πολυ περισσοτερα. ειναι και μπεμπης ακομα ο Ντιζελακος. Ας μην τον επιβαρυνω. Τροφουλα, βραστο αυγο καποιες φορες, μπανανα και λιγο μελακι εχει στη διατροφη. 2 3 φορες την εβδομαδα εναλλαξ
 


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Στις 2-3 μερες διαφορά δεν μπορει να δει κανεις....
Τι εννοεις "κουταλακι του γλυκου"?σε ντισπενσερ δεν ηταν?κ αναλογα τα κιλα κ τα "ψιτ"?
Κ τα χαπια επίσης καλά,βασικα μια ζωη γυαλιστερη γυαλιστερη ηταν η δικιά μου οποτε ποτε δεν ηξερα ακριβως που να το αποδώσω...
Η τροφη που δινεις ειναι πολυ καλή αλλά επισης κ "βαριά",μηπως ξεπερνας την συνιστωμενη δοσολογια εξου κ οι διαροιες?
Παντως εγω απο 6 μηνων εδινα "συμπληρώματα",μια χονδροιτινη τον ενα μηνα,μια σολωμελαιο τον αλλο,μια εβιολ τον αλλο (οχι στα καπακια,αφηνα κενα) κ καπου στα 2 χρονια σταματησα ναμαι τοσο τακτικη (αλλα εμενα κ ειναι μεγαλοσωμης φυλής με τα οσα συνεπαγεται αυτο κ τελειωνε την αναπτυξη στους 18 μηνες)...
Το μελακι εαν δεν ειναι κανονικο "παρθενο",οχι απτο σουπερ μαρκετ δλδ,δε θα το δινα
 


archodea

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2009
870
770
Πειραιάς
Καλησπέρα εφόσον η τροφή που του δίνεις είναι καλή μην ανησυχείς για τ κοκαλάκια του. Απλά ν ξέρεις ότι στα Τζακ υπάρχει ευαισθησία στ ισχύο τους. Η τρίχα είναι κάτι που πρέπει ν συνηθίσεις καθώς ιδιαίτερα τ κοντότριχα χάνουν αρκετή
 


Diesel

Active Member
19 Νοεμβρίου 2016
29
5
34
Στις 2-3 μερες διαφορά δεν μπορει να δει κανεις....
Τι εννοεις "κουταλακι του γλυκου"?σε ντισπενσερ δεν ηταν?κ αναλογα τα κιλα κ τα "ψιτ"?
Κ τα χαπια επίσης καλά,βασικα μια ζωη γυαλιστερη γυαλιστερη ηταν η δικιά μου οποτε ποτε δεν ηξερα ακριβως που να το αποδώσω...
Η τροφη που δινεις ειναι πολυ καλή αλλά επισης κ "βαριά",μηπως ξεπερνας την συνιστωμενη δοσολογια εξου κ οι διαροιες?
Παντως εγω απο 6 μηνων εδινα "συμπληρώματα",μια χονδροιτινη τον ενα μηνα,μια σολωμελαιο τον αλλο,μια εβιολ τον αλλο (οχι στα καπακια,αφηνα κενα) κ καπου στα 2 χρονια σταματησα ναμαι τοσο τακτικη (αλλα εμενα κ ειναι μεγαλοσωμης φυλής με τα οσα συνεπαγεται αυτο κ τελειωνε την αναπτυξη στους 18 μηνες)...
Το μελακι εαν δεν ειναι κανονικο "παρθενο",οχι απτο σουπερ μαρκετ δλδ,δε θα το δινα
Καλή σας μέρα. Ο Ντιζελακος μου τη Δευτέρα γίνεται 5 μηνών και είναι 5.300. Τροφουλα με βάση τα κιλά (αναμενόμενο βάρος ενηλικου7-9 κιλα) λέει 120 γρ ημερησίως αλλά λόγο της αυξημενης δραστηριότητας και έντασης του δίνω 150 γρ και μετά βέβαια από συνεννόηση με τον γιατρό μου.. όσο για το μέλι είναι του πατέρα μου ο οποίος διατηρεί Μελίσσια και είμαι σίγουρη για αυτό. μισό κουταλάκι του γλυκού κάθε Κυριακή. τέλος, το λαδακι πραγματικά έκανε σε 3 εφαρμογές δράση και το κατάλαβα απ το "μαύρο σημείο" στο τριχωμα του ντιζελ. είναι σκληρό τραχυ και μετα το λάδι πουπουλο.. το εννοω το διαπιστωσαν κι άλλοι απ το σπίτι μου. το ένα κουταλάκι του γλυκού είναι "ένα πατημα". απλά πριν το ρίξω στο φαγακι του το υπολογισα στο κουτάλι για να ξέρω.
 
Last edited:


Diesel

Active Member
19 Νοεμβρίου 2016
29
5
34
Καλησπέρα εφόσον η τροφή που του δίνεις είναι καλή μην ανησυχείς για τ κοκαλάκια του. Απλά ν ξέρεις ότι στα Τζακ υπάρχει ευαισθησία στ ισχύο τους. Η τρίχα είναι κάτι που πρέπει ν συνηθίσεις καθώς ιδιαίτερα τ κοντότριχα χάνουν αρκετή
καλημέρα. Ναι, το γνωρίζω για το ισχυο και επιγονατιδες κλπ για αυτό προανέφερα βιταμινουλες ασβεστίου. Μη τυχόν είναι καλό για αργότερα αν χορηγηθουν από τώρα. Όσο για την τρίχα, εδώ και 20 μέρες μαδααααααει σαν παλαβος.. Το φαινόμενο όμως παρατηρείται πιο έντονο όταν κάθεται κοντά στη σομπα. μετά ξεμαλλιαζεται.. :)
 


jimboGS

Well-Known Member
10 Οκτωβρίου 2011
1.629
581
New Peramos City a.k.a Megalo Peuko
Είχα στο μυαλό μου μια βιταμίνη ασβεστίου..
Μην το κανεις για κανενα λογο εφοσον δινεις super premium τροφη... το παραπανω ασβεστιο δεν φευγει στα κακα.. παει νταιλικι κι καθετε...
ετσι την πατησα κι χειρυργησα τον αγκωνα...
 
  • Like
Reactions: mareco and bat-iris


Diesel

Active Member
19 Νοεμβρίου 2016
29
5
34
Μην το κανεις για κανενα λογο εφοσον δινεις super premium τροφη... το παραπανω ασβεστιο δεν φευγει στα κακα.. παει νταιλικι κι καθετε...
ετσι την πατησα κι χειρυργησα τον αγκωνα...
ευχαριστω για την ενημερωση. Τελικα δεν θα του δινω τιποτα εκτος την τροφουλα και τα 2 3 πραγματακια ακομα που του δινω (Τριτη - Πεμπτη βραστο αυγο με κομματακια τριμμενα το τσοφλι του, κυριακη μπανανα και μισο κουταλακι μελι).
 


jimboGS

Well-Known Member
10 Οκτωβρίου 2011
1.629
581
New Peramos City a.k.a Megalo Peuko
ναι μια χαρα πιστευω θα εισαι.
κοιτα... μπορει διαβαζοντας εδω μεσα περι διατροφης να θεωρεις οτι μια Super premium δεν ειναι μια σωστη διατροφη κι να χρειαζεται συμπληρωματα. απλα τα παιδια εδω στο dogforum εχουν παει το θεμα της διατροφης σε αλλο επιπεδο με την καλη εννοια
 


Diesel

Active Member
19 Νοεμβρίου 2016
29
5
34
ναι μια χαρα πιστευω θα εισαι.
κοιτα... μπορει διαβαζοντας εδω μεσα περι διατροφης να θεωρεις οτι μια Super premium δεν ειναι μια σωστη διατροφη κι να χρειαζεται συμπληρωματα. απλα τα παιδια εδω στο dogforum εχουν παει το θεμα της διατροφης σε αλλο επιπεδο με την καλη εννοια
Καταλαβαίνω. Εγώ ακομα δεν έχω συνειδητοποιησει τα οφελει της ξηρας τροφης και νιώθω ότι ισως του λειπουν βιταμίνες με το να τρωει μονο αυτο.. Βέβαια ειναι λαθος...
 
  • Like
Reactions: jimboGS


nfeel

Well-Known Member
7 Οκτωβρίου 2011
1.491
514
UK
  • Like
Reactions: noni_papa