Πρόβλημα με την τροφή


Panos895

Well-Known Member
21 Φεβρουαρίου 2021
49
4
21
Καλησπέρα σας. Όποιοι γνωρίζουν για αυτές τις τροφες και μπορούν ας μου πουν τη γνώμη τους. Έχω μαλινουα και έπαιρνα την N D αρκετά ακριβή τροφή. Ο σκύλος όμως 12 μηνων τώρα αδυνάτησε εμφανώς έχασε 2 κιλά και χάνει τρομερά πολύ τρίχωμα. Έδινα παραπάνω ποσότητα από την αναγραφόμενη και ο σκύλος είχε χαμηλή δραστηριότητα. Χαλαζάρ δεν έχει του έκανα εξέταση. Θέλω να αλλάξω την τροφή γιατί προφανώς δεν κάνει για το σκυλί μου. Σκέφτομαι να πάω σε team breeder παρόλο που έχει καλαμπόκια γιατί δεν θέλω να φαίνεται το σκυλί αδύνατο . Όσοι χρησιμοποιούν team breeder τι άποψη έχουν για τη συγκεκριμένη τροφή ? Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 


Belvigo

Well-Known Member
25 Ιουνίου 2021
240
201
Είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με μια από τις τρεις. Ενώ ετρωγε καλά δεν μου έβαζε καθόλου βάρος, έχανε κιόλας. Της ανέβαζα ποσότητα τίποτα. Βέβαια με το τρίχωμα δεν είχαμε κανένα θέμα, δεν έχανε πέρα του φυσιολογικού. Αυτό που έκανα ήταν να της πάρω τροφη ενέργειας(sport), για την ακρίβεια brit sport και σε λίγο καιρό όχι μονο έβαλε αλλά τώρα την έχω και σε δίαιτα γιατί ξεφύγαμε λίγο στα κιλα.
Όσο για την τρίχα που χάνει πρόσθεσε λαδι Σολωμού στη διατροφή του και χτενιζε όσο συχνότερα μπορείς.
 
  • Like
Reactions: Panos895


GSD92

Well-Known Member
30 Σεπτεμβρίου 2020
233
143
32
Για την τρίχα, όπως είπε και ο @Belvigo βάλε λάδι σολομού στη διατροφή του και χτένιζε το συχνά.
Αυτήν την περίοδο είναι φυσιολογική η τριχόπτωση...

Η n&d ξέρω ότι είναι πολύ καλή τροφή και κάνει πολύ καλή αφομοίωση(σε σχέση με άλλες πιο γνωστές πχ acana)...ίσως να μην έκατσε καλά στον σκύλο σου...
Πόσο καιρό του την δίνεις;
Τα κακά του πως είναι;
Επίσης ποιον κωδικό δίνεις;...μπορεί κάποια συγκεκριμένη πρωτεΐνη ή κάποιος υδατάνθρακας να μην του κάθεται καλά...
Πηγαίνοντας στην team breeder πέφτεις αρκετά σε ποιότητα, εκτός αν έχει αλλάξει το budget σου και θες κάποια πιο οικονομική...σίγουρα υπάρχουν κι άλλες επιλογές ανάλογα με το budget.
Καλό θα είναι για λίγους μήνες ακόμα να συνεχίσεις με puppy τροφή που θα βοηθήσει στη σωστή ανάπτυξη.
 
  • Like
Reactions: Panos895


Panos895

Well-Known Member
21 Φεβρουαρίου 2021
49
4
21
Την Ν D την δίνω γύρω στους 3 μήνες και παίρνω την σειρά ancestral grain. Κάνει λίγα και στερεά κόπρανα . Σκέφτομαι να πάω στην team breeder επειδή πριν την n d έπαιρνα την ecopet( team breeder puppy) και εκτός από τα πολλά κόπρανα ο σκύλος ήταν "γεμάτος" και γενικά ήμουν ικανοποιημένος. Δεν θέλω να το βλέπω αδύνατο και με ecopet ήταν μια χαρά. Επίσης με αύξηση ποσότητας Ν D είναι πιθανό να κάνει διάρροια. Οπότε γιαυτό Σκέφτομαι team breeder η έστω ένα σακί ακόμα ecopet για κουτάβια
 


Panos895

Well-Known Member
21 Φεβρουαρίου 2021
49
4
21
Επίσης επειδή βρίσκομαι σε διαδικασία έρευνας παραθέτω αυτό που βρήκα για το πολυσυζητημένο καλαμπόκι. Το κείμενο είναι από την Σταυριάννα Μανωλακου κτηνίατρο ειδική σε θέματα διατροφής. Αν κάποιοι δίνουν team breeder ας μου πουν την άποψη τους Screenshot_20210811-185637_Instagram.jpg
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
810
921
27
@Panos895 πολυ σωστα τα λεει η σταυριαννα. το καλαμποκι δεν ειναι επιβλαβες για τον σκυλο και μπορει να ειναι μερος μια σωστης και ισορροπημενης διατροφης! ανετα μπορει ο σκυλος να το τρωει καθημερινα σε σωστες ποσοτητες. το προβλημα αρχιζει οταν μια τροφη περιεχει πολυ λιγο κρεας, και ειναι ΦΟΥΛ στο καλαμποκι και συτιρα. οπως καταλαβαινεις, αυτο σε καμια περιπτωση δεν ειναι καλο. οτιδηποτε καλο μπορει να γινει κακο οταν το εχουμε σε υπερβολικη ποσοτητα. αμα τρως 30 μηλα την μερα δε θα σου κανουν καλο.....
γι αυτο ειναι καλο να βρεις μια τροφη με πρωτο συστατικο το κρεας, και να περιεχει πανω απο 30 με 40% κρεατος.
 
  • Like
Reactions: Panos895


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Το καλαμπόκι δεν προσφέρει κάτι.
Νομίζετε ότι στα τσιπς και γενικά στα βρώμικα φαγητά μας βάζουν καλαμποκαλευρο για την διατροφική του αξία;
Θα κάτσω τώρα να χάψω ότι η Pedigree που οικονομαει δις βάζει το καλαμπόκι γιατί είναι θρεπτικό για το σκύλο.
Την κτηνίατρο δεν την ξέρω αλλά είπαμε, καλή η μίζα αλλά μέχρι ένα σημείο.

Όσο για το Μάλι καλό είναι αφού έκλεισε χρόνο να κάνει μια επίσκεψη σε κτηνίατρο για αιματολογικές. Αν όντως είναι χαμηλής ενέργειας και χάνει κιλά μαζί με τρίχα.
Αν όλα είναι οκ τότε απλά δώσε φαγητό περισσότερο. Αν για δικούς σου λόγους δεν σαρεσει η τροφή που δίνεις, άλλαξε το. Έχω κουτάβι 5½ που παρά είναι "στεγνό" σε σχέση με τα αδέρφια του. Απλά ανέβασα φαγητό, και θα ανεβάσω, και θα ανεβάσω. Αν είναι να φτάσει να τρώει 2κιλα την ημέρα μπράβο του.
Αν πιστεύεις ότι η πολύ ποσότητα της τροφής που δίνεις θα έχει αρνητικό αποτέλεσμα... Στο καλό. Είναι για τα σκουπίδια.
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
810
921
27
"την κτηνιατρο δεν την ξερω, αλλα θα κανω υποθεσεις πως παιρνει μιζες για να προμοταρει αθλιες τροφες". ωραιος.

η συγκεκριμενη κτηνιατρος ειναι μια νεα κοπελα που εχει ειδικοτητα στην διατροφολογια ζωων. δεν ειναι απλος κτηνιατρος που δεν ξερει την τυφλα της απο διατροφολογια. το εχει σπουδασει. φτιαχνει διαιτες ωμες, μαγειρευτες, και οτι αλλο θελεις μαζι σου για το σκυλι σου. συνεργαζεται με καποιες συγκεκριμενες μαρκες ξηρας απο οσο ξερω, αλλα οχι κακης ποιοτητας. καλο ειναι φιλε να μην κρινουμε και να μην τους βλεπουμε ολους με κακο ματι. δεν ειπε κανεις να τρωει το σκυλι πεντιγκρι η αλλες σκατοτροφες με 90% καλαμποκι. αλλα η παρουσια καποιας μικρης ποσοτητας καλαμποκιου στην διαιτα δεν κανει κακο.
 
  • Like
Reactions: Panos895


Panos895

Well-Known Member
21 Φεβρουαρίου 2021
49
4
21
Το καλαμπόκι δεν προσφέρει κάτι.
Νομίζετε ότι στα τσιπς και γενικά στα βρώμικα φαγητά μας βάζουν καλαμποκαλευρο για την διατροφική του αξία;
Θα κάτσω τώρα να χάψω ότι η Pedigree που οικονομαει δις βάζει το καλαμπόκι γιατί είναι θρεπτικό για το σκύλο.
Την κτηνίατρο δεν την ξέρω αλλά είπαμε, καλή η μίζα αλλά μέχρι ένα σημείο.

Όσο για το Μάλι καλό είναι αφού έκλεισε χρόνο να κάνει μια επίσκεψη σε κτηνίατρο για αιματολογικές. Αν όντως είναι χαμηλής ενέργειας και χάνει κιλά μαζί με τρίχα.
Αν όλα είναι οκ τότε απλά δώσε φαγητό περισσότερο. Αν για δικούς σου λόγους δεν σαρεσει η τροφή που δίνεις, άλλαξε το. Έχω κουτάβι 5½ που παρά είναι "στεγνό" σε σχέση με τα αδέρφια του. Απλά ανέβασα φαγητό, και θα ανεβάσω, και θα ανεβάσω. Αν είναι να φτάσει να τρώει 2κιλα την ημέρα μπράβο του.
Αν πιστεύεις ότι η πολύ ποσότητα της τροφής που δίνεις θα έχει αρνητικό αποτέλεσμα... Στο καλό. Είναι για τα σκουπίδια.
Είναι από τους λίγους κτηνιατρους ( και νομίζω στρατιωτική κτηνίατρος )στην Ελλάδα που έχουν σπουδάσει (πραγματικά ) την διατροφή των Ζώων. Ψάξε τη λίγο και θα το δεις . Το μαλι έχει αρκετή ενέργεια εννοούσα ότι παρόλο που την περίοδο αυτή δεν το τρέχω πολύ χάνει βάρος χωρίς να κάνει κάτι. Ευχαριστώ για την απάντηση
 
Last edited:


Mporidou

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2021
48
36
26
Καλησπέρα σας. Όποιοι γνωρίζουν για αυτές τις τροφες και μπορούν ας μου πουν τη γνώμη τους. Έχω μαλινουα και έπαιρνα την N D αρκετά ακριβή τροφή. Ο σκύλος όμως 12 μηνων τώρα αδυνάτησε εμφανώς έχασε 2 κιλά και χάνει τρομερά πολύ τρίχωμα. Έδινα παραπάνω ποσότητα από την αναγραφόμενη και ο σκύλος είχε χαμηλή δραστηριότητα. Χαλαζάρ δεν έχει του έκανα εξέταση. Θέλω να αλλάξω την τροφή γιατί προφανώς δεν κάνει για το σκυλί μου. Σκέφτομαι να πάω σε team breeder παρόλο που έχει καλαμπόκια γιατί δεν θέλω να φαίνεται το σκυλί αδύνατο . Όσοι χρησιμοποιούν team breeder τι άποψη έχουν για τη συγκεκριμένη τροφή ? Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Γενικά η ND είναι καλή τροφή την πήραμε και εμείς και είχα το ίδιο πρόβλημα.... Έχω βρει την υγεία μου με τις τροφές brit care salmon and potato και brit care lamb an rice ΤΑ δίνω εναλλάξ για να μην τρώει μονο με σολωμο ή μόνο αρνί το τρίχωμα της λάμπει και δεν βγάζει σχεδόν καθόλου σε νορμάλ πλαίσια.... Θέλει πολύ ψάξιμο για να δεις τι ταιριάζει και στο σκυλάκι σου ελπίζω να βοήθησα έστω και λίγο :)
 


Panos895

Well-Known Member
21 Φεβρουαρίου 2021
49
4
21
Γενικά η ND είναι καλή τροφή την πήραμε και εμείς και είχα το ίδιο πρόβλημα.... Έχω βρει την υγεία μου με τις τροφές brit care salmon and potato και brit care lamb an rice ΤΑ δίνω εναλλάξ για να μην τρώει μονο με σολωμο ή μόνο αρνί το τρίχωμα της λάμπει και δεν βγάζει σχεδόν καθόλου σε νορμάλ πλαίσια.... Θέλει πολύ ψάξιμο για να δεις τι ταιριάζει και στο σκυλάκι σου ελπίζω να βοήθησα έστω και λίγο :)
Ευχαριστώ πολύ!!
 
  • Like
Reactions: Mporidou


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Όπως έγραψα δεν την ξέρω, ούτε θα διαβάσω απόψεις της. Ο καθένας μπορεί να λέει ότι θέλει. Εγώ ακολουθώ ότι λένε οι ακαδημαϊκοί επιστήμονες.

Το εθνικό ερευνητικό συμβούλιο των αμερικανικών ακαδημιών έχει εκδώσει ολόκληρο βιβλίο ΜΟΝΟ για την διατροφή του σκύλου. Χωρίς να χαϊδεύει αυτιά. Βιολόγοι, γενετιστές, διατροφολογοι και πληθώρα επιστήμονες βγάλανε κάποια συμπεράσματα. Ζωολογικοί κήποι ακολουθούν τα δικά τους στοιχεία για παράδειγμα.
Απόψεις ότι ο σκύλος παίρνει ενέργεια από υδατάνθρακες είναι λανθασμένες. Ειδικά για το καλαμπόκι που αν δώσεις κάθε μέρα φρέσκο καλαμπόκι θα έχεις άμεσα προβλήματα.

Στο θέμα μας για το Μάλι. Εγώ θα ανέβαζα ποσότητα. Δεν θα κοιταγα καθόλου την δοσολογία. Αρκεί να εμπιστεύεσαι την ξηρά και ότι είναι καθαρή και καλής ποιότητας.
 


Panos895

Well-Known Member
21 Φεβρουαρίου 2021
49
4
21
Όπως έγραψα δεν την ξέρω, ούτε θα διαβάσω απόψεις της. Ο καθένας μπορεί να λέει ότι θέλει. Εγώ ακολουθώ ότι λένε οι ακαδημαϊκοί επιστήμονες.

Το εθνικό ερευνητικό συμβούλιο των αμερικανικών ακαδημιών έχει εκδώσει ολόκληρο βιβλίο ΜΟΝΟ για την διατροφή του σκύλου. Χωρίς να χαϊδεύει αυτιά. Βιολόγοι, γενετιστές, διατροφολογοι και πληθώρα επιστήμονες βγάλανε κάποια συμπεράσματα. Ζωολογικοί κήποι ακολουθούν τα δικά τους στοιχεία για παράδειγμα.
Απόψεις ότι ο σκύλος παίρνει ενέργεια από υδατάνθρακες είναι λανθασμένες. Ειδικά για το καλαμπόκι που αν δώσεις κάθε μέρα φρέσκο καλαμπόκι θα έχεις άμεσα προβλήματα.

Στο θέμα μας για το Μάλι. Εγώ θα ανέβαζα ποσότητα. Δεν θα κοιταγα καθόλου την δοσολογία. Αρκεί να εμπιστεύεσαι την ξηρά και ότι είναι καθαρή και καλής ποιότητας.
Το έχω προσπαθήσει αλλά μάλλον λόγω της πολύς πρωτεΐνης 35% αν του δώσω πολύ παραπάνω θα κάνει διαροια. Οπότε η αλλαγή είναι μονόδρομος.
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Ότι ο σκύλος έχασε 2 κιλά ή ότι μαδάει δε σημαίνει υποχρεωτικά ότι ευθύνεται η τροφή. Επιπλέον, είναι και λίγο σχετικά και τα δύο... Δηλαδή αν ένας δεκάκιλος σκύλος χάσει 2 κιλά, καλύτερα να αρχίζεις να ψάχνεσαι γρήγορα τι μπορεί να συμβαίνει. Αν ένας σκύλος 30 κιλά χάσει 2 κιλά σε μια περίοδο χαμηλής δραστηριότητας, δεν είναι εξίσου ανησυχητικό. Παρομοίως και το τρίχωμα με υπόστρωμα, το καλοκαίρι δε μαδάει απλά, φεύγουν τούφες ολόκληρες.
Αν ο σκύλος σου είναι υγιής (εκτός του καλαζάρ κάνε και τις στανταρ αιματολογικές-βιοχημικές), δεν υπάρχει λόγος να του αλλάξεις τροφή.

Η team breeder εν πάσει περιπτώσει είνια μια οκ τροφή, με πολύ τίμια σχέση ποιότητας-τιμής σε σύγκριση με άλλες αντίστοιχες τροφές παρόμοιων συστατικών αλλά με καλύτερο μάρκετινγκ.
Για τρία περίπου χρόνια την έδινα σε κάποιους από τους σκύλους μου, κι εξακολουθώ να τη χρησιμοποιώ περιστασιακά. Δε μπορώ να πω ότι είχα ποτέ κάποιο πρόβλημα, πέρα από τα πολλά κόπρανα που δείχνουν μέτρια αφομοίωαη - όπως είπα είναι απλά μια οκ τροφή, τίποτα συναρπαστικό.
Την προτείνω και θα συνεχίσω να την προτείνω ως αξιοπρεπή λύση όταν το μπάτζετ της διατροφής με κροκέτα είναι περιορισμένο.

Απο κει και πέρα, ο σκύλος είναι σαρκοφάγο, όχι αποκλειστικά όπως για παράδειγμα η γάτα, αλλά από το "ο σκύλος μπορεί να φάει και καλαμπόκι" μέχρι "το καλαμπόκι προσφέρει στην τροφή ένα θρεπτικό "πακέτο" που άλλες τροφές δε μπορούν" η απόσταση είναι τεράστια. Όταν δε τα λέει κάποιος που δηλώνει κτηνίατρος με εξειδίκευση στη διατροφή, το πράγμα φεύγει από τα γέλια και πάει προς κλάματα.

Το κρέας, σε μεγαλύτερο βαθμό το κόκκινο, αλλά και τα υπόλοιπα κρέατα επίσης, είναι πολύ καλές πηγές αντιοξειωτικών, λιπαρών οξέων και πρωτεϊνης (που θα μετατρέψει ο οργανισμός σε ενέργεια). Είναι αστείο να λέμε ότι σε ένα σαρκοφάγο ζώο, θα χρειαστεί να δώσουμε καλαμπόκι για να πάρει ω6.

Ο καθένας αγοράζει την τροφή που σηκώνει το πορτοφόλι του, και η οποία κάθεται καλά στον σκύλο του. Δεν είναι όλες οι συσκευασμένες τροφές ίδιες, τις περισσότερες φορές πληρώνουμε φύκια για μεταξωτές κορδέλες, και πολλοί σκύλοι που τρέφονται πολλά χρόνια τώρα με δίαιτες που περιέχουν και σιτηρά δείχνουν να τα πηγαίνουν μια χαρά. Ή τουλάχιστον χωρίς μέχρι στιγμής δεν έχει αποδειχθεί κάποια συσχέτιση σιτηρών με προβλήματα υγείας.
Μόνο που τίποτε από αυτά δε σημαίνει ότι τα σιτηρά είναι ωφέλιμα για ένα σαρκοφάγο ζώο ή ότι περιέχουν απαραίτητα συστατικά που δε βρίσκονται στο κρέας.
 
  • Like
Reactions: Orjo


Panos895

Well-Known Member
21 Φεβρουαρίου 2021
49
4
21
Ότι ο σκύλος έχασε 2 κιλά ή ότι μαδάει δε σημαίνει υποχρεωτικά ότι ευθύνεται η τροφή. Επιπλέον, είναι και λίγο σχετικά και τα δύο... Δηλαδή αν ένας δεκάκιλος σκύλος χάσει 2 κιλά, καλύτερα να αρχίζεις να ψάχνεσαι γρήγορα τι μπορεί να συμβαίνει. Αν ένας σκύλος 30 κιλά χάσει 2 κιλά σε μια περίοδο χαμηλής δραστηριότητας, δεν είναι εξίσου ανησυχητικό. Παρομοίως και το τρίχωμα με υπόστρωμα, το καλοκαίρι δε μαδάει απλά, φεύγουν τούφες ολόκληρες.
Αν ο σκύλος σου είναι υγιής (εκτός του καλαζάρ κάνε και τις στανταρ αιματολογικές-βιοχημικές), δεν υπάρχει λόγος να του αλλάξεις τροφή.

Η team breeder εν πάσει περιπτώσει είνια μια οκ τροφή, με πολύ τίμια σχέση ποιότητας-τιμής σε σύγκριση με άλλες αντίστοιχες τροφές παρόμοιων συστατικών αλλά με καλύτερο μάρκετινγκ.
Για τρία περίπου χρόνια την έδινα σε κάποιους από τους σκύλους μου, κι εξακολουθώ να τη χρησιμοποιώ περιστασιακά. Δε μπορώ να πω ότι είχα ποτέ κάποιο πρόβλημα, πέρα από τα πολλά κόπρανα που δείχνουν μέτρια αφομοίωαη - όπως είπα είναι απλά μια οκ τροφή, τίποτα συναρπαστικό.
Την προτείνω και θα συνεχίσω να την προτείνω ως αξιοπρεπή λύση όταν το μπάτζετ της διατροφής με κροκέτα είναι περιορισμένο.

Απο κει και πέρα, ο σκύλος είναι σαρκοφάγο, όχι αποκλειστικά όπως για παράδειγμα η γάτα, αλλά από το "ο σκύλος μπορεί να φάει και καλαμπόκι" μέχρι "το καλαμπόκι προσφέρει στην τροφή ένα θρεπτικό "πακέτο" που άλλες τροφές δε μπορούν" η απόσταση είναι τεράστια. Όταν δε τα λέει κάποιος που δηλώνει κτηνίατρος με εξειδίκευση στη διατροφή, το πράγμα φεύγει από τα γέλια και πάει προς κλάματα.

Το κρέας, σε μεγαλύτερο βαθμό το κόκκινο, αλλά και τα υπόλοιπα κρέατα επίσης, είναι πολύ καλές πηγές αντιοξειωτικών, λιπαρών οξέων και πρωτεϊνης (που θα μετατρέψει ο οργανισμός σε ενέργεια). Είναι αστείο να λέμε ότι σε ένα σαρκοφάγο ζώο, θα χρειαστεί να δώσουμε καλαμπόκι για να πάρει ω6.

Ο καθένας αγοράζει την τροφή που σηκώνει το πορτοφόλι του, και η οποία κάθεται καλά στον σκύλο του. Δεν είναι όλες οι συσκευασμένες τροφές ίδιες, τις περισσότερες φορές πληρώνουμε φύκια για μεταξωτές κορδέλες, και πολλοί σκύλοι που τρέφονται πολλά χρόνια τώρα με δίαιτες που περιέχουν και σιτηρά δείχνουν να τα πηγαίνουν μια χαρά. Ή τουλάχιστον χωρίς μέχρι στιγμής δεν έχει αποδειχθεί κάποια συσχέτιση σιτηρών με προβλήματα υγείας.
Μόνο που τίποτε από αυτά δε σημαίνει ότι τα σιτηρά είναι ωφέλιμα για ένα σαρκοφάγο ζώο ή ότι περιέχουν απαραίτητα συστατικά που δε βρίσκονται στο κρέας.
Γειά σας και ευχαριστώ για την απάντηση. Αρχικά δεν είναι μόνο ότι έχασε κιλά. Ο σκύλος φαίνεται αδυνατισμενος (φαίνονται τα κοκκαλα του) με ποσότητα αρκετά περισσότερη από αυτή που γράφει η συσκευασία. Σχετικά με το τριχωμα συμφωνώ ότι φταίει η ζέστη δεν γνώριζα ότι μαδάνε τόσο . Όμως αν αυξήσω κιαλλο την τροφή, όπως προσπάθησα, τότε ίσως ο σκύλος κάνει διάρροια. Δεν λέω ότι δεν είναι καλή η τροφη απλά ίσως δεν ταιριάζει στον δικό μου σκύλο.

Σχετικά με το καλαμποκι δεν είμαι ειδικός αλλά αυτά που λέτε φαίνονται λογικά . Δεν μπορώ όμως να πιστέψω ότι μια στρατιωτική κτηνιατρος που είναι από τους λίγους στην Ελλάδα που έχουν σπουδάσει πραγματικά διατροφολογλια ζώων και φτιάχνει μόνη της και μαζί με τους πελάτες εξατομίκευμενες δίαιτες για το κάθε σκύλο ότι γράφει λανθασμένα πράγματα. Και δεν διαφημίζει κάποια τροφή για να πούμε ότι κανει διαφήμιση.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.860
Αυτός απ'τον οποίο πήρες τον σκύλο, τι γνώμη έχει;
Τα άλλα σκυλιά του πως είναι;
 


Panos895

Well-Known Member
21 Φεβρουαρίου 2021
49
4
21
Αυτός απ'τον οποίο πήρες τον σκύλο, τι γνώμη έχει;
Τα άλλα σκυλιά του πως είναι;
Αδέρφια του δικού μου είναι μεν τα θυλικα σχετικά μικρόσωμα μαλινουα αλλά όχι αδύνατα και να φαίνονται και τα κοκκαλα τους. Με την προηγούμενη του εκοπετ φαρμινα τροφή το σκυλι ήταν γεμάτο και μάλιστα ίσως και περισσότερο χοντρο από αυτο που θα πρεπε
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.600
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3