Πρόβλημα με scalibor


basilis39

Active Member
10 Μαρτίου 2012
37
0
Salonika
ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΛΙΣΠΕΡΑ,ΟΠΩΣ ΑΝΑΦΕΡΩ ΕΙΧΑ ΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑΚΙ ΜΕ ΤΟ SCALIBOR ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ,ΠΡΩΤΑ ΑΠΟ ΟΛΑ ΤΙΣ ΕΒΑΛΑ ΤΟ ΛΟΥΡΑΚΙ ΤΟΝ ΑΠΡΙΛΙΟ,ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.ΤΙΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ΜΕΡΕΣ ΤΗΝ ΕΒΛΕΠΑ ΝΑ ΞΥΝΕΤΑΙ ΣΤΟ ΛΑΙΜΟ ΑΠΟ ΚΑΤΩ ΕΝΤΟΝΑ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΙΑ ΠΛΗΓΗ.ΤΗΣ ΕΒΓΑΛΑ ΤΟ ΛΟΥΡΑΚΙ ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ.ΚΑΙ Η ΠΛΗΓΗ ΕΙΝΑΙ ΕΝΤΑΞΕΙ ΜΕ ΛΙΓΟ BETADIN.ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ Μ ΠΕΙΤΕ ΤΟ ΕΞΗΣ ΓΤ Μ ΕΚΑΝΕ ΠΛΗΓΗ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΚΑΙ ΤΙ ΜΟΥ ΠΡΟΤΙΝΕΤΕ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΩΡΑ?
 


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
To λουράκι δεν ειναι σαν τις αμπούλες; δηλαδη δεν πρέπει να το αλλάζεις κάθε μήνα; (ή κάνω κάποιο λάθος; )
 




ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
Μετα απο καιρο μερικες φορες εμφανιζονται οι παρενεργειες, το ιδιο ειχε συμβει και σε εμας. Αν θελεις αντιπαρασιτικο λουρακι, βαλε καποιο αλλο.
 


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
Τότε δε γνωρίζω βασίλη..
Ο κτηνίατρός σας τι είπε;
 




ippotis

Well-Known Member
24 Μαϊου 2012
320
0
Λάρισα
και μένα ο δικός μου παρόλο που υποτίθεται ότι το έχει αποδεχτεί το scalibor, ξύνεται αρκετά συχνά πάλι και φοβάμαι και εγώ μην κάνει καμιά πληγή.
παρόλα αυτά ο κτηνίατρος μου λέει ότι δεν υπάρχει πρόβλημα.
 


dimitris_s2k

Well-Known Member
23 Δεκεμβρίου 2011
1.022
192
56
Athens / Marussi
www.facebook.com
Και μας το δικό μας pug το πλήγιασε άσχημα το σκάλιμπορ! Το βγάλαμε αμέσως και βάλαμε ένα ηπιότερο και νομίζω βιολογικό. Αλλά καλύτερα να απαντήσει η γυναίκα μου σε αυτό το θέμα! Εκείνη ασχολήθηκε με το θέμα αυτό...
 


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
δεν έχει σκεφτεί κανείς να βάλει αμπούλες; σε εμένα ο κτηνίατρος και για τα δυο μου σκυλιά αμπούλες έχει προτείνει.
 


ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
δεν έχει σκεφτεί κανείς να βάλει αμπούλες; σε εμένα ο κτηνίατρος και για τα δυο μου σκυλιά αμπούλες έχει προτείνει.
Μα η αμπουλα ειναι η βαση. Το λουρακι ερχεται συμμπληρωματικα. Ειδικα για την σκνιπα ομως, καμια αμπουλα δεν εχει απωθητικη δραση οπως θα μπορουσε να εχει ενα σπρεϋ ή ενα ειδικο περιλαιμιο.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2
 


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
ICE, εμας δε μας είπε τίποτα για λουράκι, να του πάρω και λουρί λες; πότε του το βάζω; μαζι με την αμπούλα ή πρεπει να αφήσω να περάσει λιγος καιρός;
Εμένα το μονο που μου είπαν είναι να βαζω μια αμπούλα κατα μήκος της ράχης κάθε ένα μήνα
 


ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
ICE, εμας δε μας είπε τίποτα για λουράκι, να του πάρω και λουρί λες; πότε του το βάζω; μαζι με την αμπούλα ή πρεπει να αφήσω να περάσει λιγος καιρός;
Εμένα το μονο που μου είπαν είναι να βαζω μια αμπούλα κατα μήκος της ράχης κάθε ένα μήνα
Καλα σας ειπε. Κατα βαση η αμπουλα ειναι η προστασια και δεν τιθεται θεμα για αυτην. Επικουρικα συνδιαζονται για καλυτερα αποτελεσματα κολλαρα και σπρεϋ.Για μενα, παιζει ρολο και το μεγεθος του σκυλου.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2
 




rinio

Well-Known Member
2 Οκτωβρίου 2008
95
0
Μπορεις να δοκιμασεις φυτικο κολλάρο που κανει εξισου πολυ καλη δουλεια και δεν προκαλει δερματικα προβληματα.
Το λουρακι λειτουργει απωθητικά , η αμπουλα σκοτωνει και οτι τυχον ανεβει ή υπαρχει επανω στον σκύλο.
Ο συνδυασμος ειναι πραγματι η καλυτερη λυση.
 


basilis39

Active Member
10 Μαρτίου 2012
37
0
Salonika
Μπορεις να δοκιμασεις φυτικο κολλάρο που κανει εξισου πολυ καλη δουλεια και δεν προκαλει δερματικα προβληματα.
Το λουρακι λειτουργει απωθητικά , η αμπουλα σκοτωνει και οτι τυχον ανεβει ή υπαρχει επανω στον σκύλο.
Ο συνδυασμος ειναι πραγματι η καλυτερη λυση.
ΤΟ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΟΛΛΑΡΟ?ΕΝΝΟΩ ΚΑΝΕΙ ΔΟΥΛΕΙΑ?
 


barbie_s2k

Well-Known Member
8 Ιανουαρίου 2012
241
3
44
Αθήνα - Μαρούσι
Κοίτα, όπως είπε και ο άντρας μου ( dimitris s_2k ), την πλήγιασε και την δική μας σε μεγάλο βαθμό. Με μια καλή κρεμούλα και πλύσιμο τοπικά με σαπουνάκι της πέρασε. Τα παγκάκια έχουν πολύ ευαίσθητο δέρμα!
Τώρα της έχουμε βάλει ένα βιολογικό κολάρο εμποτισμένο με neem oil που μυρίζει και σαν πορτοκάλι.
Βέβαια της βάζουμε και κάθε μήνα αμπούλα advantix και σπρέι σιτρονέλα. Άσχετα άν η αμπούλα καλύπτει τα πάντα, εγώ βάζω και τα υπόλοιπα για περαιτέρω προστασία να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.