Πρόβλημα συμπεριφοράς με κουτάβι


NikG

New Member
19 Δεκεμβρίου 2020
4
0
26
Καλησπέρα, καινούρια στο forum. Θα ήθελα τη βοήθεια σας. Έχω ένα κουτάβι 6 μηνών πλέον. Το είχαν παρατηρήσει το βρήκα και το πήρα ημερών. Από τον πρώτο καιρό αρκετά ζωηρός. Πλέον, ενώ έχει μάθει βασικά πράγματα όπως να κάθεται ή να τα κάνει έξω κάνει απίστευτες ζημιές και με τον καιρό όλο και περισσότερες. Έχει μάθει από μικρός να μένει μόνος του σπίτι αλλά πλέον με το που φύγω έστω και για 10 λεπτά θα κάνει τον χώρο που τον αφήνω άνω κάτω. Ζώντας και σε μικρό σπιτι(φοιτήτρια) δεν υπάρχει χώρος για crate. Είναι και 18 κιλά. Έχει καταστρέψει τα πάντα από καλώδια μέχρι καναπέδες κλπ. Είναι φορές που μπορεί να είμαι στο δωμάτιο και αυτός στον «χώρο» του και πάλι κάτι να χαλάει ενώ έχει αρκετά παιχνίδια για να παίζει. Επίσης, τις στιγμές που θα κάθομαι μαζί του γαβγίζει παρα πολύ με αποτέλεσμα να μη μπορώ να κάθομαι στο σαλόνι μαζί του. Δεν ηρεμεί ποτε είναι συνεσως σε μια εγρήγορση ενώ θα βγει βόλτα 4 φορες τη μέρα. Όταν θα πάω στο δωμάτιο τότε ίσως κοιμηθεί και κάτσει ηρεμος. Θα ήθελα πολύ τις συμβουλές σας. Ευχαριστώ!!
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
810
921
27
Εγω θα αρχισω λεγοντας οτι εφοσον λες πως πηρες το κουταβι οταν ηταν ακομα ημερων, αυτο σημαινει οτι δεν ειχε την ευκαιρια να μεινει με την μαμα του οσο χρειαζεται, και πολλες φορες αυτα τα κουταβια μεγαλωνουν και εμφανιζουνε ασχημα προβληματα συμπεριφορας, επειδη δεν περασαν καθολου η πολυ λιγο χρονο με την μητερα τους. Κανει τεραστιο κακο σε ενα κουταβι να το παρουν προωρα απτην μανα. Οποτε πιστευω πως αυτη η περιπτωση, για να μη γινει χειροτερη, θελει απο τωρα βοηθεια με εκπαιδευτη.

Τωρα σχετικα με τα αλλα, ειναι ακομα μικρο για να εχει "μαθει" κατι. Μην περιμενεις θαυματα. Θελει ακομα δουλεια. Συνεχισε να μαθαινεις να μενει μονο του, και εγω προτεινω να αρχισεις να μαθαινεις αλλες εντολες. Η εκμαθηση εντολων κανει το μυαλο του σκυλου να δουλευει, πραγμα που σημαινει οτι χρησιμοποιει ενεργεια, πραγμα που σημαινει, λιγοτερες καταστροφες. Αρα λοιπον, πολλες εντολες, πολυ παιχνιδι, τεραστια υπομονη, και στις βολτες να το τρεχεις οσο δεν παει! και 4 βολτες τη μερα απο 1 ωρα την βολτα να το βγαζεις, αυτο δε θα κουραστει. Ομως με 20 λεπτακια εντονο παιχνιδι και τρεξιμο περα δωθε ανα βολτα, δε πιστευω να εχει ενεργεια να καταστρεψει τιποτα.
 


NikG

New Member
19 Δεκεμβρίου 2020
4
0
26
Εγω θα αρχισω λεγοντας οτι εφοσον λες πως πηρες το κουταβι οταν ηταν ακομα ημερων, αυτο σημαινει οτι δεν ειχε την ευκαιρια να μεινει με την μαμα του οσο χρειαζεται, και πολλες φορες αυτα τα κουταβια μεγαλωνουν και εμφανιζουνε ασχημα προβληματα συμπεριφορας, επειδη δεν περασαν καθολου η πολυ λιγο χρονο με την μητερα τους. Κανει τεραστιο κακο σε ενα κουταβι να το παρουν προωρα απτην μανα. Οποτε πιστευω πως αυτη η περιπτωση, για να μη γινει χειροτερη, θελει απο τωρα βοηθεια με εκπαιδευτη.

Τωρα σχετικα με τα αλλα, ειναι ακομα μικρο για να εχει "μαθει" κατι. Μην περιμενεις θαυματα. Θελει ακομα δουλεια. Συνεχισε να μαθαινεις να μενει μονο του, και εγω προτεινω να αρχισεις να μαθαινεις αλλες εντολες. Η εκμαθηση εντολων κανει το μυαλο του σκυλου να δουλευει, πραγμα που σημαινει οτι χρησιμοποιει ενεργεια, πραγμα που σημαινει, λιγοτερες καταστροφες. Αρα λοιπον, πολλες εντολες, πολυ παιχνιδι, τεραστια υπομονη, και στις βολτες να το τρεχεις οσο δεν παει! και 4 βολτες τη μερα απο 1 ωρα την βολτα να το βγαζεις, αυτο δε θα κουραστει. Ομως με 20 λεπτακια εντονο παιχνιδι και τρεξιμο περα δωθε ανα βολτα, δε πιστευω να εχει ενεργεια να καταστρεψει τιποτα.
Για τη μάνα το γνωρίζω αλλά δεν ήταν επιλογή μου. Κάποιος την είχε προφανώς και πέταξε τα κουτάβια.
Γενικα μπορώ να πω ότι μαθαίνει γρήγορα σε ότι έχει να κάνει με εντολές ή βόλτα. Το πρόβλημα είναι στο έντονο γάβγισμα κάτι που εγώ προσωπικά δεν έχω ξαναδεί τόσο σε σκύλο και από εμπειρία μου με προηγούμενα σκυλιά τουλάχιστον. Θα δοκιμάσω να τον «κουράζω» περισσότερο αν και από τρέξιμο άλλο τίποτα
 


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
σορρυ προκαταβολικα γιατι θα σου φανει οτι το γραφω με ειρωνια η καπως..οχι,δεν ειναι ετσι
αλλα
το εχει μαθει να καθετε μονος στο σπιτι αλλα αν μεινει 10 λεπτα μονος κατι χαλαει/τρωει/μασουλαει και το κανει ακομα και οταν εισαι εκει....................
συν οτι δεν σε "αφηνει" να πας στο σαλονι να κατσεις μαζι του ενω μπορει να καταστρεφει η παιζει μονος

ςγω το θεωρω καταστροφικο
ολο λαθος μου ακουγετε.
 
  • Like
Reactions: ΒασιλικηΖ


NikG

New Member
19 Δεκεμβρίου 2020
4
0
26
σορρυ προκαταβολικα γιατι θα σου φανει οτι το γραφω με ειρωνια η καπως..οχι,δεν ειναι ετσι
αλλα
το εχει μαθει να καθετε μονος στο σπιτι αλλα αν μεινει 10 λεπτα μονος κατι χαλαει/τρωει/μασουλαει και το κανει ακομα και οταν εισαι εκει....................
συν οτι δεν σε "αφηνει" να πας στο σαλονι να κατσεις μαζι του ενω μπορει να καταστρεφει η παιζει μονος

ςγω το θεωρω καταστροφικο
ολο λαθος μου ακουγετε.
Καθολου ειρωνία ευχαριστώ για την απάντηση
Το είχε μάθει μέχρι που φτάσαμε στην καραντίνα και αναγκαστικά είμαστε συνέχεια μαζί οποτε τις στιγμές που θα λείψω το κάνει εντονότερα σε σχέση με πιο πριν. Έκανε ζημιές αλλά νορμαλ πράγματα για κουτάβι και τις περισσοτερες φορες και τίποτα. Τον τελευταίο μήνα έχει χειροτερέψει κατά πολύ.
 


ΒασιλικηΖ

Well-Known Member
26 Σεπτεμβρίου 2020
276
246
41
Θα συμφωνήσω κι εγώ πως είναι τελείως οξύμωρο αυτό που λες.

Η καραντίνα έχει κατάστρεψει πολλά σκυλιά σ αυτό το θέμα. Καλό είναι να βγαίνεις όσο πιο συχνά μπορείς χωρίς αυτόν πχ μην τον παίρνεις βολτιτσα όταν πας στο περίπτερο ή οπουδήποτε αλλού δεν είναι η βόλτα του. Καλό είναι και όταν είστε και οι δύο σπίτι να έχει κάποιες ώρες που θα μενει σε άλλο χώρο μόνος του.

Να σου πω και μπράβο που το έσωσες και το να μπεις στο τρυπακι ωχ τι έπαθε μεγάλωσε χωρίς την μανούλα του κτλ είναι το χειρότερο που μπορεί να κάνει κάποιος που αποφασίζει να πάρει"κακοποιημένο" σκυλάκι. Έτσι είναι. Τελείωσε.
Επίσης έξι μηνών είναι αρκετα μεγάλο για να έχει μάθει αρκετά πράγματα, θα διαφωνήσω με τον @TheBestBoi, τα σκυλιά μαθαίνουν με το που γεννιούνται. Εκτός κι αν εννοείς πως έξι μηνών είναι πολύ μικρός για να βασιστείς.

Αν δεν χωράει κλουβί στο σπίτι σου, μπορείς να τον απομονώνεις στο μπάνιο.
Εννοείται μαζεύεις καθαριστικά και κρύβεις την μπριζα του πλυντηρίου.

Επίσης οι βόλτες δεν θέλουν ποσότητα, θέλουν ποιότητα.
 
  • Like
Reactions: zerom0 and GRDANE


NikG

New Member
19 Δεκεμβρίου 2020
4
0
26
Θα συμφωνήσω κι εγώ πως είναι τελείως οξύμωρο αυτό που λες.

Η καραντίνα έχει κατάστρεψει πολλά σκυλιά σ αυτό το θέμα. Καλό είναι να βγαίνεις όσο πιο συχνά μπορείς χωρίς αυτόν πχ μην τον παίρνεις βολτιτσα όταν πας στο περίπτερο ή οπουδήποτε αλλού δεν είναι η βόλτα του. Καλό είναι και όταν είστε και οι δύο σπίτι να έχει κάποιες ώρες που θα μενει σε άλλο χώρο μόνος του.

Να σου πω και μπράβο που το έσωσες και το να μπεις στο τρυπακι ωχ τι έπαθε μεγάλωσε χωρίς την μανούλα του κτλ είναι το χειρότερο που μπορεί να κάνει κάποιος που αποφασίζει να πάρει"κακοποιημένο" σκυλάκι. Έτσι είναι. Τελείωσε.
Επίσης έξι μηνών είναι αρκετα μεγάλο για να έχει μάθει αρκετά πράγματα, θα διαφωνήσω με τον @TheBestBoi, τα σκυλιά μαθαίνουν με το που γεννιούνται. Εκτός κι αν εννοείς πως έξι μηνών είναι πολύ μικρός για να βασιστείς.

Αν δεν χωράει κλουβί στο σπίτι σου, μπορείς να τον απομονώνεις στο μπάνιο.
Εννοείται μαζεύεις καθαριστικά και κρύβεις την μπριζα του πλυντηρίου.

Επίσης οι βόλτες δεν θέλουν ποσότητα, θέλουν ποιότητα.
Προσπαθώ όσο γίνεται στις βόλτες να τον τρέχω κλπ για να κουραζεται αλλά όσο γίνεται δεμένος αφού δεν μπορώ να τον αφήσω ελεύθερο(μια φορά μου έφυγε και έριξα κυνήγι :p) ώστε να μπορεί να τρέξει μόνος του. Θα προσπαθήσω παραπάνω. Όσον αφορά το γάβγισμα ποια η γνώμη σου; Κι αυτό τελευταία το κάνει μόνο όταν κάθομαι μαζί του
 


ΒασιλικηΖ

Well-Known Member
26 Σεπτεμβρίου 2020
276
246
41
Όταν είπα η ποιότητα δεν εννοούσα το τρέξιμο.
Ακριβώς το αντίθετο, εννοείται θέλει σωματική άσκηση ένας σκύλος αλλά κυρίως θέλει να δουλέψει το μυαλό του και να έχει ένα στόχο.
Δεν ξέρω γιατί γαυγιζει άρα δεν ξέρω πως θα σταματήσει.
Το μόνο που ξέρω είναι πως γαυγιζει, δεν δίνεις καμία άλλη πληροφορία, για να μας έρθουν ιδέες.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.601
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3