Πρόβλημα τουαλέτας


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Γειά σας!
Υιοθέτησα χτές ένα υπέροχο αδεσποτάκι. Είναι 1.5 χρόνου μεγαλόσωμος αρσενικός και πάρα πολύ γλυκός, ηρεμος και καλοσυνάτος!

Το μόνο μας πρόβλημα είναι ότι δεν έχει μάθει ακόμα που να κάνει τις ανάγκες του.... τις πρώτες 12 ωρες τις πέρασε χωρίς να κάνει τίποτα μπροστά μου (παρά τις επανηλλειμένες βόλτες μία από τις οποίες ήταν 2 ώρες!). Την πρώτη φορά που τον άφησα μόνο του στο σπίτι για μια ώρα μάλλον δεν άντεξε και βρήκα μια λιμνούλα στο γυρισμό....

Πως να τον πεισω να μη φοβάται να τα κάνει μπροστά μου? (είτε μέσα είτε έξω από το σπίτι.... τουλάχιστον να έχω μια ευκαιρία να τον επιβραβέυσω αν το κάνει σωστά!).

Καμιά ιδέα;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Κ.
 


DjSoukis

Banned
Banned
8 Ιουνίου 2006
1.998
743
Σε γενικές γραμμές θέλει υπομονή και επιμονή από μέρους σου.

Δηλαδή αν βγάζεις τον σκύλο έξω μετά τα γεύματα του και αφού έχει πιεί και νερό , θα έχεις αυξημένο ποσοστό επιτυχίας να τον δείς να κατουράει και να τον επιβραβεύσεις.

Αν θες να είσαι λίγο πιο σίγουρος τάισε τον κάτι λίγο πιο αλμυρό.
Αυτό θα έχει αποτέλεσμα να πιεί περισσότερο νερό.
Αμέσως έξω για βόλτα και βόλτα σε μέρη με μυρωδιές από άλλα σκυλιά για να τον ερεθίσουν να ουρήσει , έστω για "σημάδεμα".

"Μπράβο αγόρι μου!...Άντρακλα μου!...Τι σκυλί είσαι εσύ μωρέ!" και λοιπά της ίδιας ποιότητας και ποσότητας και...καλή επιτυχία! :)
 
Last edited:


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Σ'ευχαριστώ για την απάντηση!

Λοιπόν νομίζω ότι το πρόβλημά του είναι το σημάδεμα..... επειδή είναι ακομα πολύ φοβισμένος και ντροπαλός, νομίζω ότι γι'αυτό κάνει πιπί του μόνο μέσα... δε θέλει να σημαδέψει έξω (λέω πιπί γιατί κακά του μόλις έκανε έξω!!! :) ). Τον τσάκωσα να γυροφέρνει τον καναπέ και να σηκώνει το πόδι, και τον εβγαλα αμέσως έξω, αλλά τίποτα.... παρόλο που περίμενα πολλή ώρα.... και ναι, το μέρος είναι ήδη σημαδεμένο από πολλά σκυλιά....

Έχουν περάσει ήδη 12 ώρες από την τελευταία φορά που τα έκανε μέσα και είμαι σίγουρη ότι θέλει να πάει.... αλλα τον έχω βγάλει τρεις φορές απόψε και τίποτα....

Ολες οι ιδέες ευπρόσδεκτες....
 




lone wolf

Well-Known Member
13 Οκτωβρίου 2006
706
3
Athens
Να τον ξαναπας στο σημείο που τα έκανε και υπάρχει η μυρωδιά του, σε αυτή την ηλικία που είναι δεν θα δυσκολευτείς να τον μάθεις... κάνε λίγο υπομονή και μπράβο που υιοθέτησες ένα αδέσποτο...
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Το πρόβλημα ισχύει ακόμα....
Γενικά τα κρατάει για παααααρα πολλές ώρες.... Χτες έκλεισε 24 ώρες μέχρι να ξανακάνε πιπι και τελικά τα έκανε μέσα όταν έλειπα (προφανώς μέσα στις 24 ώρες είχε πάει πολλές φορές βόλτα)....

Οσο για το σημείο που τα έκανε τη μια και μοναδική φορά έξω, είναι ένα δεντρο έξω από το σπίτι... περνάμε από κει σε κάθε βόλτα, αλλά παρόλο ότι σνιφάρει, δεν το έχει ξαναχρησιμοποιήσει....

Έχει ένα γενικό φόβο στη βόλτα.... νομίζω ότι εκεί οφείλεται η δυστοκία... ελπίζω να ξεπεραστεί με τον καιρό....

Αυτό που μάθαμε πάντως είναι ότι μπορεί να τα κρατάει μεχρι και μιάμιση μέρα! (γιατι αγχωνομουν και τον εβγαζα κάθε 4-5 ώρες....). Θα εξακολουθήσω να τον βγάζω 3 φορές τη μέρα, αλλά όχι παραπάνω... νομίζω ότι το παράκανα και πρέπει να μπει και σε μια λογική ρουτίνα...

Αλλη μια ερώτηση:ξέρει κανείς ποιές τροφές τα βοηθάνε να κάνουν κακά τους? προς το παρόν τρώει κιμά με ρύζι και λαχανικά....(ξέχασα να προσθέσω λάδι....). Αλλα μέσα στο γενικότερο πρόβλημα, έχει να κάνει κακά του πάνω από δυο μέρες....

Αυτά. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις.
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Το παραφινέλαιο (υγρή φαρμακευτική παραφίνη) μπορεί να βοηθήσει στο πρόβλημα της δυσκοιλιότητας (μια κουταλιά του γλυκού ανά 15 κιλά).
Την επόμενη φορά πρόσθεσε και λίγα εντόσθια στην τροφή του.

Κατά τα άλλα, υπομονή και επιμονή. Μεγάλες βόλτες και επιβράβευση όταν τα κάνει έξω. Στο πρόβλημα της τουαλέτας δεν υπάρχει μαγική λύση.
 


lone wolf

Well-Known Member
13 Οκτωβρίου 2006
706
3
Athens
Όταν τον βγάζεις βόλτα για την τουαλέτα μην τον περπατάς συνέχεια, πήγαινε στο δέντρο και μείνει εκεί άφησε τον να μυρίσει πολύ ώρα το ίδιο σημείο, συνήθως ξεμυαλίζονται με τις καινούργιες μυρωδιές για αυτό δεν τα κάνουν, αν μείνεις στο ίδιο σημείο μόλις μυρίσει τα πάντα τριγύρω το πιθανότερο είναι να συγκεντρωθεί σε αυτό που θέλει να κάνει, θα σε συμβούλευα να περιμένεις τουλάχιστον 15 λεπτά στο ίδιο σημείο.
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Σας ευχαριστώ και πάλι για τις απαντήσεις.

Ναι, δοίμασα να κατσουμε σε μια μεριά και να περιμένουμε, αλλά... είτε κάθεται δίπλα μου χωρίς να σνιφάρει τίποτα, είτε τραβάει να γυρίσουμε σπίτι!

Τη μία και μοναδική φορά που τα έκανε έξω, δεν χρειάστικε να περιμένω πολύ, πήγε κατευθείαν.... (ναι, τον επιβράβευσα όσο καλύτερα μπορούσα!).

Εκτοτε τα κάνει μόνο μέσα όταν λείπω (στο ίδιο σημείο, μια φορά τη μερα)..... δεν τον μαλώνω φυσικά, αλλά μάλλον αντιλαμβάνεται μια γενικότερη νευρικότητα όταν σφουγγαρίζω!! :rolleyes:
 


Sophiaouda

Well-Known Member
31 Ιανουαρίου 2008
1.325
8
Φθινοπωρο
Δεν ξέρω αν θα σε βοηθηθει αυτό που θα σου πω.
Την μεγάλη μου την σκύλα την έβγαζα πάντα χωρίς λουρί απο μικρή.
Οταμ λοιπον κάποιες φορές την είχα δεμένη στη βόλτα, δεν έκανε ΠΟΤΕ τίποτα, μόλις της έβγαζα το λουρί....τσουπ:D.
Ισως και ο δικό σου,επιδη ήταν αδέσποτος=βόλτα χωρις, να το αντιλαμβανεται καπως έτσι:rolleyes:.
Δεν σου λέω βέβαια να τον βγάζεις χωρίς λουρί.... ίσως όμως να βρεις ένα μέρος να το αφησεις ελευθερο...ετσι για test;).
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
εγω εχω σκυλα η οποία στο λουρί δεν κάνει ΤΙΠΟΤΑ

εχει κρατηθει 2 ημέρες :eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek:

δοκίμασε το οντως

δεν εχεις τιποτα να χάσεις
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Ναι, δεν παιζει σε καμία περίπτωση να τον βγάλω χωρίς λουρί.... είναι πολύ φοβισμένος ακόμα και θα την κάνει οπωσδήποτε!
Δε νομίζω πάντως ότι φταίει το λουρί, γιατι την μια φορά που τα έκανε έξω το είχε.... Δεν υπάρχει περιφραγμένος χώρος εδώ γυρω... Θα περιμένω μέχρι το σαββατοκύριακο μήπως και τον πιάσω στα πράσα....

Το πρόβλημα μας πάντως είναι η συχνότητα!! Δεν τα κάνει αρκετά συχνά ωστε είτε να τον αποτρέψω από το λάθος μέρος είτε να τον επιβραβέυσω στο σωστό..... Προς το παρόν δεν έχει τρόπο να καταλάβει ότι αυτό που κάνει είναι λάθος....
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Αυτό με το λουρί παίζει όντως... ειδικά σε κάποιους από μας που μάθαμε στο σκύλο μας να βγαίνει λυτός :oops:
Ωστόσο λες ότι δε φταίει αυτό... Η συχνότητα που αναφέρεις μάλλον είναι η λύση, παρά το πρόβλημα. Εφ' όσον δεν έχει την τάση να πηγαίνει κάθε τρεις και λίγο μπορείς άνετα να τον βάλεις σε "πρόγραμμα" και η επιμονή σου θα ανταμειφθεί.
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Δεν προχωράμε καλά.... σήμερα τα έκανε (και τα δύο) και το βράδυ! (όσο κοιμόμουν....), οπότε βγήκαμε από το πρόγραμμα "κάθε 24 ώρες όταν λείπω από το σπίτι".... χαίρομαι βέβαια, γιατί δε θέλω να κρατιέται μια ολόκληρη μέρα ο σκύλος, αλλά πως θα γίνει να αποτολμήσει να τα κάνει κι έξω;;

Η διαφορά πάντως είναι ότι απο χτες άλλαξε λίγο η διατροφή του: προσθεσα λάδι στον κιμα/ρυζι/λαχανικά (είχα ξεχασει η ηλίθια) και αρχισα να του δίνω και ξηρά τροφή, μήπως και πιεί περισσότερο νερό....

Επίσης έκανα άλλη μια βλακεία που ίσως είχε προλάβει τη ζημιά της νύχτας: παρα που προσπαθώ να τον βάλω σε ένα πρόγραμμα με τις βόλτες (πρωί πρωί, απόγευμα και μια μικρή πριν κοιμηθούμε) την τελευταία δεν την κάναμε χτες, γιατί κοιμόταν τον ύπνο του δικαίου και δεν ήθελα να τον ξυπνήσω..... είδικά μιας και παει πραγματικά με το ζόρι βόλτα.... αλλά έπρεπε να το κάνω. Λάθος.

Τελος πάντων, θα δούμε. Ας μην υπερβάλλω. Μόνο 5 μέρες είναι σπίτι μου.

Κατα τάλλα, εχουμε προόδους.... εχει αρχίσει να ψιλομαθαίνει να ακούει στο όνομά του, το Έλα, το Κάτσε (όταν είναι ήρεμος) και χτες για πρώτη φορά γύρισε ανάσκελα να του χαιδέψω την κοιλιά! μεγάλη πρόοδος, γιατι γενικά όπως είπαμε είναι φοβισμένο σκυλι.
 




kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Το σκέφτηκα, αλλά μένει μόνος του περισσότερες από τις 4-5 ώρες που είναι το μαξιμουμ.... αισθάνομαι καλύτερα να τον έχω ελεύθερο όπου μπορεί να βλέπει κι απ'το παράθυρο και να απασχολείται με κάτι...

Τα νέα μας σήμερα είναι ότι το σπρέι κατά του κατουρήματος (...), είχε κάποιο αποτέλεσμα... δεν έκανε πιπί του πουθενά.... έκανε όμως κακά.... (πολλά! όλα αυτά που κρατούσε τις περισσότερες μέρες!) και διάλεξέ και το χαλί μου ο άτιμος... οπότε αυτό που έκανα είναι να μεταφέρω το κρεβάτι του πάνω στο χαλί, ελπίζοντας ότι τουλάχιστον δε θα λερώνει κοντά σ'αυτο...

Είδωμεν....
 


Blackheart

Well-Known Member
11 Οκτωβρίου 2008
157
0
38
εδώ γύρω..
Μπράβο σου που το μάζεψες! Πέτα και καμιά φωτό να τον ματιάξουμε!!! :)
Για κρέιτ διαφωνώ, μιας και το σκυλί ήδη είναι αρκετά φοβισμένο και μεγάλο για τέτοια πράγματα..
Το άλλο με το λουρί μπορείς να δοκιμάσεις που σ είπανε κάποιοι.. Αν μπορείς σε ένα μέρος να τον αφήσεις λίγο ελεύθερο δλδ..
Ή μπορείς να του πάρεις λουρί που αυξομειώνει για να πάει στην απόσταση που θέλει όταν έρθει η ώρα του να ποτίσει..
Και κάτι που έχω παρατηρήσει αλλά και διαβάσει.: Τρέξε λιγάκι τον σκύλο για μια μικρή απόσταση και πιθανότατα θα κατουρήσει μόλις σταματήσετε.
Μετά τον ύπνο γενικά είναι ακόμα πιο εύκολο και συνηθισμένο..

Καλή υπομονή!! Να τον χαίρεσαι!!! Όνομα;;;; (κοπρίτης;Ρ)
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Θα ήθελα να τον δοκιμάσω χωρίς λουρί, αλλά δεν υπάρχει περιφραγμένο μέρος εδω γύρω..... Επίσης ήθελα να τον πάω σε κανα παρκο για σκυλιά (έχει ενα διπλα στη δουλειά μου όπου τα κρατάνε και όλη μέρα αν θες και παιζουν μεταξύ τους) αλλά δεδομένου του φόβου του, διστάζω προς το παρόν.... νομίζω ότι θα το δοκιμάσω πάντως τελικά.... ίσως έτσι λυθούν πολλά προβλήματα.... και αυτό της κοινωνικοποίησης και της τουαλέτας....

Οσο για το λουρί που αυξομειώνεται, ναι, αυτό έχω....

Και το όνομα αυτού, είναι Gogol!! Του το δώσανε από το σωματείο που τον πήρα και το κράτησα γιατι το ψιλοακούει! :)

Εδω και μερικές φωτο. Δεν είναι γλύκας;;












Και μια κουταβίσια


 
Last edited:


YOTA

Well-Known Member
1 Αυγούστου 2008
130
0
Thessaloniki
Κούκλος είναι. Να τον χαίρεσαι και καλό κουράγιο. Θα λυθούν τα προβλήματα σίγουρα.;)
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Έχε τον στο λουρί, δεν πειράζει! Η παθούσα σου λέει να κρατάς το λουρί χαλαρά, να τον ακολουθείς όπου πηγαίνει εκείνη την ώρα, χωρίς να του μιλάς και κοιτάζοντας αλλού, ώστε να νιώθει ελεύθερος και να συγκεντρωθεί.
Είναι απλά υπέροχο σκυλάκι!!!!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.852
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981