Πρόκειται να υιοθετήσω σκυλάκι τον ερχόμενο μήνα...


marblk

Active Member
7 Ιουλίου 2018
32
31
25
Athens
Γειά σας, ονομάζομαι Μαριάννα και μιας και πρόκειται να υιοθετήσω ένα σκυλάκι σύντομα, θα ήθελα να μου δώσετε μερικές συμβουλές για τις πρώτες μέρες στο σπίτι, για την συγκατοίκηση και πως να προετοιμάσω κατάλληλα το σπίτι για τον ερχομό του σκύλου μου. Ρίξτε τα φώτα σας εσείς οι πιο έμπειροι ;). Επίσης δεν σκοπεύω να υιοθετήσω κουτάβι 2-3ων μηνών αλλά ένα σκυλάκι από 6 μηνών έως 1.5 έτους (επίσης θα ήθελα να μου επισημάνετε και κάποια θετικά της υιοθεσίας μωρού κουταβιού). Έχω κάνει την απαραίτητη έρευνα και έχω διαβάσει αρκετά βιβλία και περιοδικά για την συμπεριφορά και την εκπαίδευση του σκύλου και είμαι προετοιμασμένη για όλα τα ενδεχόμενα :p .


Οποιαδήποτε συμβουλή σας θα με βοηθούσε πάρα πολύ γιατί έχω την 'ορεξη να μάθω όσα πιο πολλά γίνεται για τους σκύλους! :)
 


myEnzo

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2015
1.444
4.640
Άρτα
Κατά πρώτον, με το καλό να δεχτείς το σκυλάκι σου!!
Κατά δεύτερον, κάνε μια αναζήτηση (πάνω δεξιά), έχει πολλά θέματα που θα σε βοηθήσουν ιδιαίτερα...
 
  • Like
Reactions: marblk


marblk

Active Member
7 Ιουλίου 2018
32
31
25
Athens
Κατά πρώτον, με το καλό να δεχτείς το σκυλάκι σου!!
Κατά δεύτερον, κάνε μια αναζήτηση (πάνω δεξιά), έχει πολλά θέματα που θα σε βοηθήσουν ιδιαίτερα...
Ευχαριστώ πολυ!!
 


ChrisApo

Well-Known Member
7 Μαϊου 2016
705
894
38
Το σημαντικότερο το εχεις κάνει ήδη. Διάβασμα, μελέτη συνεχώς. Κατά τα λοιπά μη φοβάσαι να ρωτας εδώ στο φόρουμ ή τον κτηνίατρό σου.θα σου προκύψουν απορίες που ουτε μπορείς να φανταστείς από τώρα. Να είσαι έτοιμη να θυσιάσεις χρονο απο τον ύπνο σου, την προσωπική, κοινωνική και επαγγελματική σου ζωή. Και το σημαντικότερο, υπομονή και επιμονή. Ο σκύλος και ζημιές θα κάνει, και ατυχήματα θα έχει, θα αρρωστήσει, δεν θα τα μαθαίνει όλα με τη μια. Οπότε οπλισου με αυτά τα δύο και απόλαυσε τον μοναδικό δεσμό που θα αναπτύξετε.
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Καλως ορισες!

Αν καταλαβα καλα, δεν τον εχεις βρει ακομα το σκυλο σου, σωστα; Με ποιον τροπο σκεφτεσαι να τον αποκτησεις;

Μεχρι τα δυο χρονια πανω κατω αναλογα και με το μεγεθος ενα σκυλι θεωρειται ακομα 'κουταβι'. Το μονο κερδος ενος μικροτερου κουταβιου που μπορω να σκεφτω τωρα ειναι οτι εχεις τον ελεγχο των βιωματων του απο νωριτερα. Αντιθετως, αν παρεις πχ σκυλο που φιλοξενειται, το πιθανοτερο ειναι να παρεις ενα κουταβι που ηδη εχει μαθει να τα κανει εξω, να περπαταει σωστα, να μην κανει χαζοζημιες κλπ.

Ειναι καλο που ψαχνεσαι πρωτου αποκτησεις σκυλο. Να ξερεις οτι ειναι μεγαλη δεσμευση, θα πρεπει να προσαρμοσεις τη ζωη σου αναλογα με τις αναγκες του σκυλου σε καθημερινη βαση. Αυτο σημαινει οτι θα περιοριστει αρκετα η ελευθερια σου (τις εξοδους σου, τον υπνο σου, τις διακοπες σου). Κοστιζει αρκετα. Θα πρεπει να εισαι προετοιμασμενη να του αφιερωσεις πολλες ωρες για την εκπαιδευση του και την εκτονωση του.

Βεβαια, αν εισαι οκ με ολα αυτα, να ξερεις οτι το να εχεις σκυλο ειναι καταπληκτικη εμπειρια. :love:
 


sake

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2017
629
1.085
34
καλώς ή κακώς υπάρχουν και αρνητικά στο υιοθετήσεις έναν μεγάλο σκύλο..

Αν δεν ξέρεις καθόλου το παρελθόν του μπορεί να σου δημιουργήσει τεράστια προβλήματα και από θέμα συμπεριφοράς ίσως και υγείας . Ένα παράδειγμα είναι η ένα ποστ που ανέβασε μια κοπέλα που την δάγκωσε 2 3 φορές ο υοθετημενος-κακοποιημενος σκύλος της... Βέβαια αυτο μπορεί να σου συμβεί ακόμα και σε σκύλο που τον έχεις από κουτάβι απλά έχεις λιγότερες πιθανότητες...

Εννοειται δεν πάω να σε αποθαρρυνω, ούτε σε συμβουλεύω να μην το κάνεις απλά να σκεφτείς και αυτο
γνώμη μου είναι να μάθεις όσα περισσότερα μπορείς για το παρελθόν του σκύλου που σε ενδιαφέρει
 
  • Like
Reactions: marblk


marblk

Active Member
7 Ιουλίου 2018
32
31
25
Athens
Καλως ορισες!

Αν καταλαβα καλα, δεν τον εχεις βρει ακομα το σκυλο σου, σωστα; Με ποιον τροπο σκεφτεσαι να τον αποκτησεις;

Μεχρι τα δυο χρονια πανω κατω αναλογα και με το μεγεθος ενα σκυλι θεωρειται ακομα 'κουταβι'. Το μονο κερδος ενος μικροτερου κουταβιου που μπορω να σκεφτω τωρα ειναι οτι εχεις τον ελεγχο των βιωματων του απο νωριτερα. Αντιθετως, αν παρεις πχ σκυλο που φιλοξενειται, το πιθανοτερο ειναι να παρεις ενα κουταβι που ηδη εχει μαθει να τα κανει εξω, να περπαταει σωστα, να μην κανει χαζοζημιες κλπ.

Ειναι καλο που ψαχνεσαι πρωτου αποκτησεις σκυλο. Να ξερεις οτι ειναι μεγαλη δεσμευση, θα πρεπει να προσαρμοσεις τη ζωη σου αναλογα με τις αναγκες του σκυλου σε καθημερινη βαση. Αυτο σημαινει οτι θα περιοριστει αρκετα η ελευθερια σου (τις εξοδους σου, τον υπνο σου, τις διακοπες σου). Κοστιζει αρκετα. Θα πρεπει να εισαι προετοιμασμενη να του αφιερωσεις πολλες ωρες για την εκπαιδευση του και την εκτονωση του.

Βεβαια, αν εισαι οκ με ολα αυτα, να ξερεις οτι το να εχεις σκυλο ειναι καταπληκτικη εμπειρια. :love:
Καταρχήν Ευχαριστώ πολύ για την συμβουλή σου! Σκέφτομαι να υιοθετήσω κάποιο σκυλάκι από ένα Ζωοφιλικό σωματείο. Γι'αυτό ήθελα να προτιμήσω ένα σκύλο στην εφηβεία δηλ. 1-1,5 χρόνων έτσι ώστε να έχει μάθει κάποια βασικά πράγματα σε αντίθεση με ένα μωρό κουταβι. Όσον αφορά το ότι θα πρέπει να αφιερώσω χρόνο στο σκυλάκι μου και να περιορίσω την ελευθερία μου, δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα και είμαι διαθετειμενη να του χαρίσω ότι του είναι απαραίτητο!
 


marblk

Active Member
7 Ιουλίου 2018
32
31
25
Athens
καλώς ή κακώς υπάρχουν και αρνητικά στο υιοθετήσεις έναν μεγάλο σκύλο..

Αν δεν ξέρεις καθόλου το παρελθόν του μπορεί να σου δημιουργήσει τεράστια προβλήματα και από θέμα συμπεριφοράς ίσως και υγείας . Ένα παράδειγμα είναι η ένα ποστ που ανέβασε μια κοπέλα που την δάγκωσε 2 3 φορές ο υοθετημενος-κακοποιημενος σκύλος της... Βέβαια αυτο μπορεί να σου συμβεί ακόμα και σε σκύλο που τον έχεις από κουτάβι απλά έχεις λιγότερες πιθανότητες...

Εννοειται δεν πάω να σε αποθαρρυνω, ούτε σε συμβουλεύω να μην το κάνεις απλά να σκεφτείς και αυτο
γνώμη μου είναι να μάθεις όσα περισσότερα μπορείς για το παρελθόν του σκύλου που σε ενδιαφέρει
Έχεις απόλυτο δίκιο σε αυτό που λες! Επειδή λοιπόν ειμαι αποφασισμένη να υιοθετήσω ένα σκυλάκι από ένα Ζωοφιλικό σωματείο, έχω σκοπό να ρωτήσω όσα πιο πολλά γίνεται για το σκυλάκι που με ενδιαφέρει! Επίσης έχω πάει να δω από κοντά αρκετά σκυλάκια, η πλειοψηφία είναι φοβικα. Σε περίπτωση που υιοθετήσω ένα τέτοιο σκυλάκι θα έχω φροντίσει να κάνω την απαραίτητη 'Έρευνα". Ευχαριστώ πολύ για την συμβουλη σου! :)
 


marblk

Active Member
7 Ιουλίου 2018
32
31
25
Athens
Το σημαντικότερο το εχεις κάνει ήδη. Διάβασμα, μελέτη συνεχώς. Κατά τα λοιπά μη φοβάσαι να ρωτας εδώ στο φόρουμ ή τον κτηνίατρό σου.θα σου προκύψουν απορίες που ουτε μπορείς να φανταστείς από τώρα. Να είσαι έτοιμη να θυσιάσεις χρονο απο τον ύπνο σου, την προσωπική, κοινωνική και επαγγελματική σου ζωή. Και το σημαντικότερο, υπομονή και επιμονή. Ο σκύλος και ζημιές θα κάνει, και ατυχήματα θα έχει, θα αρρωστήσει, δεν θα τα μαθαίνει όλα με τη μια. Οπότε οπλισου με αυτά τα δύο και απόλαυσε τον μοναδικό δεσμό που θα αναπτύξετε.
Ναι φυσικά και θα ρωτήσω ότι απορία μου δημιουργηθεί και ξέρω ότι μπορεί να προξενηθει το οτιδήποτε! Ευχαριστώ πολύ για την συμβουλή σου (y):LOL:
 
  • Like
Reactions: Eroe


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Νομιζω εισαι σε καλο δρομο....Μελετωντας λυνονται σιγουρα αποριες και αποκτας και καλυτερη ιδεα γαι τις ευθυνες που θα εχεις και ζητηματα που ισως προκυψουν. Και εγω νομιζω ειναι καλη ιδεα να υιοθετησεις καποιο εφηβο, νεαρο ενηλικο. Θα ειναι και πιο ευκολη η αρχη και θα εχεις και μια ιδεα για το χαρακτηρα του.
Περα απο τα θεωρητικα, και αναλογα και σε τι φαση εισαι να σκεφτεις και το κοστος (αν θα μπορεις να καλυπτεις τα εξοδα, μηνιαια και εκτακτα). Και αν δεν εχεις οχημα ενα θεμα ειναι οι μεταφορες. (επειδη γραφεις 19 στο προφιλ )π.χ αν σπουδαζεις σε αλλο μερος θα εχεις προβλημα με τα ΜΜΜ ιδιως αν υιοθετησεις πιο μεγαλο σκυλο. Γενικα οι μεταφορες ειναι ενα θεμα χωρις αμαξι, ακομα και για να πας κτηνιατρο .
 


Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
Αν θέλεις μια συμβουλη...
Τσίμπα ενα ηλικιας 7-8 μηνών.

Δεν είναι πλεον κουταβι. Εχει μαθει ορισμενα πραγματα. Δεν θα εχεις κατουροχεσιματα στο σπιτι (ισως ελαχιστα ατυχηματα, αλλα αυτο μπορει να συμβει και σε μεγαλυτερο ζωο απο την αλλαγη περιβαλλοντος).

Αλλα:
Δεν εχει διαμορφωθει ακομα ο χαρακτηρας του, προσαρμοζεται και δενεται πιο ευκολα, ειναι πιο ευαισθητος και λιγοτερο "εγωιστης" σε σχεση με σκυλο 1-2 χρονων, λογω του νεαρου της ηλικιας δεν του ορμανε οι αλλοι σκυλοι ιδιου φυλου και αυτο σου δινει το χρονικο περιθωριο να συνηθισεις τις βολτες σας χωρις να εισαι μονιμα σε επιφυλακη.

Παντως οτι κι αν προτιμησεις καλη επιτυχια σου ευχομαι και καλη συμβιωση με το νεο μελος της οικογενειας!
 


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
Εγώ πιστεύω ότι δεν υπάρχει θέμα με την ηλικία , αλλά με τον χαρακτήρα του σκύλου κατά το πόσο θα δεθεί με κάποιον. Ίσα ίσα ανθρωποκεντρικά σκυλιά σε μεγαλύτερη ηλικία , δένονται τρομερά με τους ιδιοκτήτες τους ειδικά αν έχουν περάσει από το μεγάλο σχολείο του δρόμου.
Σαν θετικό επίσης είναι η φοβερή γλώσσα σώματος που έχουν αναπτύξει (για να καταφέρουν να επιβιώσουν ).
Τώρα ένα κουτάβι είναι ένα κουτάβι :p ζεις τις τρομερές στιγμές να νιώθεις τα δοντάκια του στον αστράγαλο σου :D και όταν μεγαλώσει να βλέπεις τα σκαλίσματα στα έπιπλα και να λες με καμάρι αυτό το έκανε ο μπούμπης την εποχή που άλλαζε δοντάκια :D
 


marblk

Active Member
7 Ιουλίου 2018
32
31
25
Athens
Αν θέλεις μια συμβουλη...
Τσίμπα ενα ηλικιας 7-8 μηνών.

Δεν είναι πλεον κουταβι. Εχει μαθει ορισμενα πραγματα. Δεν θα εχεις κατουροχεσιματα στο σπιτι (ισως ελαχιστα ατυχηματα, αλλα αυτο μπορει να συμβει και σε μεγαλυτερο ζωο απο την αλλαγη περιβαλλοντος).

Αλλα:
Δεν εχει διαμορφωθει ακομα ο χαρακτηρας του, προσαρμοζεται και δενεται πιο ευκολα, ειναι πιο ευαισθητος και λιγοτερο "εγωιστης" σε σχεση με σκυλο 1-2 χρονων, λογω του νεαρου της ηλικιας δεν του ορμανε οι αλλοι σκυλοι ιδιου φυλου και αυτο σου δινει το χρονικο περιθωριο να συνηθισεις τις βολτες σας χωρις να εισαι μονιμα σε επιφυλακη.

Παντως οτι κι αν προτιμησεις καλη επιτυχια σου ευχομαι και καλη συμβιωση με το νεο μελος της οικογενειας!
Αυτό ακριβώς σκεφτόμουν! Υιοθετώντας ένα 6-7 μηνων σκυλάκι αποφεύγεις τα ατυχήματα μέσα στο σπίτι! Βέβαια και ένα μεγαλύτερο σκυλάκι απαιτεί την ίδια προσοχη. Ευχαριστώ πολύ!!
 


marblk

Active Member
7 Ιουλίου 2018
32
31
25
Athens
Εγώ πιστεύω ότι δεν υπάρχει θέμα με την ηλικία , αλλά με τον χαρακτήρα του σκύλου κατά το πόσο θα δεθεί με κάποιον. Ίσα ίσα ανθρωποκεντρικά σκυλιά σε μεγαλύτερη ηλικία , δένονται τρομερά με τους ιδιοκτήτες τους ειδικά αν έχουν περάσει από το μεγάλο σχολείο του δρόμου.
Σαν θετικό επίσης είναι η φοβερή γλώσσα σώματος που έχουν αναπτύξει (για να καταφέρουν να επιβιώσουν ).
Τώρα ένα κουτάβι είναι ένα κουτάβι :p ζεις τις τρομερές στιγμές να νιώθεις τα δοντάκια του στον αστράγαλο σου :D και όταν μεγαλώσει να βλέπεις τα σκαλίσματα στα έπιπλα και να λες με καμάρι αυτό το έκανε ο μπούμπης την εποχή που άλλαζε δοντάκια :D
Και εγώ ένα αδεσποτακι θα πάρω. Έχω σίγουρα ακούσει πόσο πολύ δένονται και πόσο ανθρωποκεντρικά και αφοσιωμένα είναι! Και το έχω υπόψη μου ότι η κουταβισια ηλικία είναι η πιο ομορφη και χαριτωμένη και πολύ θα ήθελα να την βιωσω αλλά δυστυχώς σπουδάζω και δεν θα μπορέσω να έχω το χρόνο που θα ήθελα για ένα κουταβάκι σε αντίθεση με έναν έφηβο- ενήλικο σκύλο. Σε καμία περίπτωση δεν λέω ότι και ο μεγαλύτερος σκύλος δεν θα θέλει την ίδια προσοχη απλά έχει ήδη μάθει κάποια βασικα πράγματα (πχ έχει βγάλει δόντια, έχει μάθει να περπατάει στην βόλτα, έχει διαμορφωθεί ο χαρακτήρας του κτλ). Γι' αυτό δεν θα μπορέσω να αφιερώσω τόσο χρόνο στο κουταβι για να του μάθω όλα αυτά που ανέφερα. Αν μπορούσα πραγματικά θα έπαιρνα ένα κουταβακι. Ευχαριστώ πολύ για την συμβουλή σου!:):love:
 


marblk

Active Member
7 Ιουλίου 2018
32
31
25
Athens
Νομιζω εισαι σε καλο δρομο....Μελετωντας λυνονται σιγουρα αποριες και αποκτας και καλυτερη ιδεα γαι τις ευθυνες που θα εχεις και ζητηματα που ισως προκυψουν. Και εγω νομιζω ειναι καλη ιδεα να υιοθετησεις καποιο εφηβο, νεαρο ενηλικο. Θα ειναι και πιο ευκολη η αρχη και θα εχεις και μια ιδεα για το χαρακτηρα του.
Περα απο τα θεωρητικα, και αναλογα και σε τι φαση εισαι να σκεφτεις και το κοστος (αν θα μπορεις να καλυπτεις τα εξοδα, μηνιαια και εκτακτα). Και αν δεν εχεις οχημα ενα θεμα ειναι οι μεταφορες. (επειδη γραφεις 19 στο προφιλ )π.χ αν σπουδαζεις σε αλλο μερος θα εχεις προβλημα με τα ΜΜΜ ιδιως αν υιοθετησεις πιο μεγαλο σκυλο. Γενικα οι μεταφορες ειναι ενα θεμα χωρις αμαξι, ακομα και για να πας κτηνιατρο .
Ευτυχώς όσον αφορά τα έξοδα έχω μια σταθερή δουλειά και μου παρέχει οικονομική βοήθεια η οικογένεια μου όταν την χρειάζομαι. Όσον αφορά την μετακίνηση δεν διαθέτω αυτοκίνητο δυστυχώς αλλά υπάρχει ένα Κτηνιατρικό Κέντρο κοντά μου. Οι γονείς μου εχουν αυτοκίνητο και μπορώ να το δανείζομαι σε περίπτωση ανάγκης. Τώρα για το μέγεθος σκεφτόμουν ένα μεσαίο σκυλί γύρω στα 15-20 κιλα αλλά απ' ότι είδα στα ΜΜΜ ( τραμ, μετρο, λεωφορειο κτλ)χρειάζεται κλουβί μεταφοράς. Η μετακινηση είναι ένα θέμα αλλά πιστεύω θα βρεθεί κάποια λύση(y). Εξάλλου άμα σε κερδίσει ο σκύλος, δεν υπάρχει γυρισμός...:rolleyes:
 
Last edited:
  • Like
Reactions: mareco and vek


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Ευτυχώς όσον αφορά τα έξοδα έχω μια σταθερή δουλειά και μου παρέχει οικονομική βοήθεια η οικογένεια μου όταν την χρειάζομαι. Όσον αφορά την μετακίνηση δεν διαθέτω αυτοκίνητο δυστυχώς αλλά υπάρχει ένα Κτηνιατρικό Κέντρο κοντά μου. Οι γονείς μου εχουν αυτοκίνητο και μπορώ να το δανείζομαι σε περίπτωση ανάγκης. Τώρα για το μέγεθος σκεφτόμουν ένα μεσαίο σκυλί γύρω στα 15-20 κιλα αλλά απ' ότι είδα στα ΜΜΕ ( τραμ, μετρο, λεωφορειο κτλ)χρειάζεται κλουβί μεταφοράς. Η μετακινηση είναι ένα θέμα αλλά πιστεύω θα βρεθεί κάποια λύση(y). Εξάλλου άμα σε κερδίσει ο σκύλος, δεν υπάρχει γυρισμός...:rolleyes:
Δυστυχως στα ΜΜΜ μεχρι 10 κιλα μπορεις να βαλεις...
Σε μετρο τραμ τρενο στα κλεφτα χωνεις και 14-15 κιλα καθως επιτρεπεται ως κλουβι 40 επι 50 επι 70.
Σε υπεραστικα λεωφορεια ο περιορισμος μεγεθους κλουβιου 35 επι 50 ουτε για σκυλο 8 κιλων δεν ειναι.
Ουτε ταξι βρισκεις το ιδιο ευκολα, ουτε ειναι ευκολο να σηκωσεις κλουβι με σκυλο, ο παλιος μου σκυλακος ηταν 11 αν θυμαμαι καλα και με το βαρος του κλουβιου ηταν ασηκωτος.
Εμενα ειναι 22-23 κιλα ο σκυλος και με περιοριζει αισθητα το μεγεθος σε συνδιασμο με την ελλειψη οχηματος. Δε μπορω να τον παρω ευκολα πουθενα. Εχω ριξει πολυ πεζοπορια εντος αθηνων.

Φυσικα ειναι αληθεια οτι αμα σε κερδισει δεν υπαρχει γυρισμος.... Δε το μετανιωσα ποτε. Απλα στεναχωριεμαι που καποιες φορες δε μπορω να τον παρω μαζι καπου. Συχνα σκεφτομαι οτι αν ειχα οχημα ή ηταν μικρότερος μαλλον θα τον επερνα παντου και θα τον πηγαινα πολυ περισσοτερες εκδρομες .:LOL:
 
Last edited:


Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
Πάντως εδώ Θεσ/νικη πανεύκολα βρισκω ταξι όταν χρειάζεται (υπαρχει ΙΧ αλλα αρκετα συχνα π.χ. οταν γινεται της π....ας στο κεντρο προτιμω αυτην τη λυση). Απλα λεω οτι υπαρχει κατοικιδιο και τελειωσε η υποθεση. Μιλαμε παντα για απλο ραδιοταξι, οχι για "πετ ταξι".

Οι περισσοτεροι ταξιτζήδες τον ερωτευονται αμεσως τον Ηρωα, και γενικα δεν ειχα κανενα θεμα. Δεν ξερω αν ηταν το ιδιο αμα ο Ηρωας ζυγιζε 30 κιλα αντι για 11 αλλα νομιζω και τοτε θα βρισκονταν ανθρωποι ετοιμοι να εξυπηρετησουν. Οχι επειδη γινανε ολοι φιλοζωοι, απλα ειναι... ισως η μοναδικη θετικη συνεπεια της κρισης. Σκυλος ξεσκυλος, σε τετοιες εποχες πρεπει να ειναι κανεις πολυ βλαξ για να χασει εστω κι ενα 10ρικο.
 
  • Like
Reactions: Hiraeth


marblk

Active Member
7 Ιουλίου 2018
32
31
25
Athens
Πάντως εδώ Θεσ/νικη πανεύκολα βρισκω ταξι όταν χρειάζεται (υπαρχει ΙΧ αλλα αρκετα συχνα π.χ. οταν γινεται της π....ας στο κεντρο προτιμω αυτην τη λυση). Απλα λεω οτι υπαρχει κατοικιδιο και τελειωσε η υποθεση. Μιλαμε παντα για απλο ραδιοταξι, οχι για "πετ ταξι".

Οι περισσοτεροι ταξιτζήδες τον ερωτευονται αμεσως τον Ηρωα, και γενικα δεν ειχα κανενα θεμα. Δεν ξερω αν ηταν το ιδιο αμα ο Ηρωας ζυγιζε 30 κιλα αντι για 11 αλλα νομιζω και τοτε θα βρισκονταν ανθρωποι ετοιμοι να εξυπηρετησουν. Οχι επειδη γινανε ολοι φιλοζωοι, απλα ειναι... ισως η μοναδικη θετικη συνεπεια της κρισης. Σκυλος ξεσκυλος, σε τετοιες εποχες πρεπει να ειναι κανεις πολυ βλαξ για να χασει εστω κι ενα 10ρικο.
Έχεις δίκιο γι'αυτό που λες για τα ΙΧ. Πάντως εδω στην Αθήνα οι ταξιτζήδες είναι πολύ περίεργοι. πχ μια φορά η κολλητή μου είχε βρει ένα γατάκι πεταμένο στα σκουπίδια , χτυπημένο κτλ..ζήτημα αν θα ζούσε. Αφού δεν μπορούσαμε να περιμένουμε 15 λεπτά για το τραμ αποφασίσαμε να πάρουμε ταξι. Με τα πολλά βρίσκουμε ένα αλλά μόλις του λέμε ότι έχουμε γατάκι που πρέπει να πάει άμεσα στο νοσοκομείο μας λέει ότι το "αφεντικό" δεν δέχεται κανένα κατοικίδιο μέσα στο ταξί βάση νόμου, μόνο σε κλουβί. Ανεβάζει το παράθυρο και φεύγει... Μένουμε κάγκελο και οι δύο. Τι να του πούμε? Δεν ξέραμε και εμείς τότε πως να συμπεριφερθούμε. Στο τσακ προλαβαμε λίγο ήθελε να πέθανει. Πήγαμε στα σπίτια μας και με τα ποδήλατα το μεταφέραμε στον πλησιέστερο κτηνίατρο. Να φανταστείς αυτό έγινε πριν 3 χρόνια... Αν ήμουν τώρα θα τον είχα βρισει. Αυτό κραταω στο πίσω μέρος του μυαλό μου..λέω σκέψου πως έκανε αυτός με ένα γατάκι τόσο δα...σκέψου πως θα κάνει με ένα σκύλο 15-20 κιλα. Φυσικά δεν είναι όλοι σαν αυτόν τον μ@@@@α (ευτυχώς) αλλά και πάλι παραμένω διστακτική ως προς τα ΙΧ.
 


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
Πάντως εδώ Θεσ/νικη πανεύκολα βρισκω ταξι όταν χρειάζεται (υπαρχει ΙΧ αλλα αρκετα συχνα π.χ. οταν γινεται της π....ας στο κεντρο προτιμω αυτην τη λυση). Απλα λεω οτι υπαρχει κατοικιδιο και τελειωσε η υποθεση. Μιλαμε παντα για απλο ραδιοταξι, οχι για "πετ ταξι".

Οι περισσοτεροι ταξιτζήδες τον ερωτευονται αμεσως τον Ηρωα, και γενικα δεν ειχα κανενα θεμα. Δεν ξερω αν ηταν το ιδιο αμα ο Ηρωας ζυγιζε 30 κιλα αντι για 11 αλλα νομιζω και τοτε θα βρισκονταν ανθρωποι ετοιμοι να εξυπηρετησουν. Οχι επειδη γινανε ολοι φιλοζωοι, απλα ειναι... ισως η μοναδικη θετικη συνεπεια της κρισης. Σκυλος ξεσκυλος, σε τετοιες εποχες πρεπει να ειναι κανεις πολυ βλαξ για να χασει εστω κι ενα 10ρικο.
Και εγω βρισκω καμια φορα (απο ραδιοταξι, μπητ μόνο, να βρεις απο δρομο απιθανο εντελως.) Αλλα εχω φαει και αρκετα ακυρα οταν λεω οτι ειναι 18 κιλα (κρυβω και 5). H καποιες φορες δεν βρισκω εκεινη την ωρα beat /ραδιοταξι που να περνει μεσαια/μεγαλα σκυλια, και καλεις και ξανακαλεις μεχρι να βρεις, μπορει να παρει και μια ωρα. Αλλα και να βρω, δε συμφερει για συχνα, μεγαλυτερες αποστασεις βλεπεις. πχ σκεφτομουν να τον παω στο ιδιωτικο παρκο, ηθελα περιπου 20-25 σε διαδρομες και 10 το παρκο.
Με τον προηγουμενο που ηταν 11 θα τον εβαζα μετρο με κοστος μολις 2,70 πηγαινελα και θα πηγαιναμε στο παρκο συχνοτερα. :) Η θα τον φορτωνα μετρο/ τρενο και μια φορα το μηνα θα πηγαιναμε βολο ή θεσσαλονικη κ.τ.λ και αλλα πολλα. Βασικα καθε βραδυ που παω βολτα σε μεζεδοπωλεια κτλ θα τον επερνα μαζι τωρα το καλοκαιρι.
 


marblk

Active Member
7 Ιουλίου 2018
32
31
25
Athens
Δυστυχως στα ΜΜΜ μεχρι 10 κιλα μπορεις να βαλεις...
Σε μετρο τραμ τρενο στα κλεφτα χωνεις και 14-15 κιλα καθως επιτρεπεται ως κλουβι 40 επι 50 επι 70.
Σε υπεραστικα λεωφορεια ο περιορισμος μεγεθους κλουβιου 35 επι 50 ουτε για σκυλο 8 κιλων δεν ειναι.
Ουτε ταξι βρισκεις το ιδιο ευκολα, ουτε ειναι ευκολο να σηκωσεις κλουβι με σκυλο, ο παλιος μου σκυλακος ηταν 11 αν θυμαμαι καλα και με το βαρος του κλουβιου ηταν ασηκωτος.
Εμενα ειναι 22-23 κιλα ο σκυλος και με περιοριζει αισθητα το μεγεθος σε συνδιασμο με την ελλειψη οχηματος. Δε μπορω να τον παρω ευκολα πουθενα. Εχω ριξει πολυ πεζοπορια εντος αθηνων.

Φυσικα ειναι αληθεια οτι αμα σε κερδισει δεν υπαρχει γυρισμος.... Δε το μετανιωσα ποτε. Απλα στεναχωριεμαι που καποιες φορες δε μπορω να τον παρω μαζι καπου. Συχνα σκεφτομαι οτι αν ειχα οχημα ή ηταν μικρότερος μαλλον θα τον επερνα παντου και θα τον πηγαινα πολυ περισσοτερες εκδρομες .:LOL:
Ευτυχώς που υπάρχει διαθέσιμο αυτοκίνητο και αν υπάρξει κάποια ανάγκη μπορώ να το χρησιμοποιήσω! Άλλα και πάλι για πόσο; Δεν είναι δικό μου το αυτοκίνητο εντελώς
Και εγω βρισκω καμια φορα (απο ραδιοταξι, μπητ μόνο, να βρεις απο δρομο απιθανο εντελως.) Αλλα εχω φαει και αρκετα ακυρα οταν λεω οτι ειναι 18 κιλα (κρυβω και 5). H καποιες φορες δεν βρισκω εκεινη την ωρα beat /ραδιοταξι που να περνει μεσαια/μεγαλα σκυλια, και καλεις και ξανακαλεις μεχρι να βρεις, μπορει να παρει και μια ωρα. Αλλα και να βρω, δε συμφερει για συχνα, μεγαλυτερες αποστασεις βλεπεις. πχ σκεφτομουν να τον παω στο ιδιωτικο παρκο, ηθελα περιπου 20-25 σε διαδρομες και 10 το παρκο.
Με τον προηγουμενο που ηταν 11 θα τον εβαζα μετρο με κοστος μολις 2,70 πηγαινελα και θα πηγαιναμε στο παρκο συχνοτερα. :) Η θα τον φορτωνα μετρο/ τρενο και μια φορα το μηνα θα πηγαιναμε βολο ή θεσσαλονικη κ.τ.λ και αλλα πολλα. Βασικα καθε βραδυ που παω βολτα σε μεζεδοπωλεια κτλ θα τον επερνα μαζι τωρα το καλοκαιρι.
Ναι είναι κρίμα όταν ο σκύλος είναι "μεγάλος". Δεν μπορείς να τον πάρεις εκεί που θέλεις και δεν σου κάνει καρδια να τον αφήσεις μόνο σπίτι.. Αλλά έτσι είναι η κοινωνία δυστυχώς υπάρχουν μερικοί κολλημένοι.
 
  • Like
Reactions: medusa