Πρόληψη Καλααζάρ


andreaslabrador

Active Member
3 Μαϊου 2009
40
0
ΠΑΤΡΑ
Καλημερα.Επιδη εψαξα λιγο αλλα δεν βρηκα κατι σχετικα με την προληψη(αν κανω λαθος παρακαλω υποδειξτε μου οι παλιοτεροι.)εκτος απο το κολαρο υπαρχει κατι αλλο να κανουμε για προληψη απο τη σκνιπα.επισης εχω ακουσει οτι σκυλος που ζει στο τεταρτο οροφο πολυκατοικια μεσα και εξω απο το σπιτι δεν διατρεχει κινδυνο.ο φοβος ειναι στη βολτα του,αληθευει??
 




ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
επισης εχω ακουσει οτι σκυλος που ζει στο τεταρτο οροφο πολυκατοικια μεσα και εξω απο το σπιτι δεν διατρεχει κινδυνο.ο φοβος ειναι στη βολτα του,αληθευει??
ΟΧΙ. Διατρεχει κινδυνο ΚΑΙ στο μπαλκονι.

Οι σκνίπες μπορεί να πετουν σε χαμηλό υψος, αλλά εκτός του ότι παρασύρονται από τον αέρα και ΠΟΛΥ άνετα φτάνουν στον τέταρτο όροφο πολυκατοικίας, αναρριχώνται κιόλας, γι’ αυτό η λύση του μπαλκονιού (ακόμα και του 4ου ορόφου) και της ταράτσας ως μέσο αντιμετώπισης του καλααζαρ πολύ απλά ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ λύση.

Σχετικά με τα μέσα πρόληψης, ρίξε μια ματιά εδώ:

- Πρόληψη κατά εξωπαράσιτων.
- Καλααζάρ και προφύλαξη
- Παρασιτικά νοσήματα & πρόληψη
- Λεϊσμανίαση (Καλα-αζάρ)

:)
 






ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Εννοείς (μάλλον) εάν μεταδίδει η σκύλα στα κουτάβια της τη νόσο (προσπάθησε να είσαι πιο σαφής στις διατυπώσεις σου για να βγάζουμε νόημα).

Δεν έχει αποδειχθεί επιστημονικά κάτι τέτοιο.
 


μαρκος

Well-Known Member
7 Μαϊου 2009
253
0
43
Νεα Ιωνια
Εννοείς (μάλλον) εάν μεταδίδει η σκύλα στα κουτάβια της τη νόσο (προσπάθησε να είσαι πιο σαφής στις διατυπώσεις σου για να βγάζουμε νόημα).

Δεν έχει αποδειχθεί επιστημονικά κάτι τέτοιο.
Αφού πάντα με κάλυπτης !!! με τις απαντησείς σου !! ναι εννοούσα αν περναει μέσο της γαλουχιας !
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Εγώ θα ήθελα να ρωτήσω συγκεκριμένα για μικρόσωμα σκυλιά που η μόνη τους επαφή με φυτά, κήπους κλπ γίνεται κατά την διάρκεια της βόλτας τους.
Μένουν μέσα στο σπίτι, ανεβαίνουν σε κρεβάτια, καναπέδες, κλπ. και κοιμούνται μαζί μας...

Κόιταξα όλες τις πληροφορίες που έχετε δώσει και δεν βρήκα κάτι εξειδικευμένο για την συγκεκριμένη περίπτωση.
Εκτός από αυτό :
5. Στη βραδινή βόλτα: κρατείστε το ζώο δραστήριο. Aν ξαπλώσει λίγο, κινδυνεύει. Σε περίπτωση δυνατού αέρα ή βροχής μπορείτε να εφησυχάσετε για λίγο. Mόλις όμως περάσει η μπόρα… γρήγορα μέσα στο σπίτι.
Από πλευράς πρόληψης το μόνο που κάνω είναι το καθιερωμένο snap test 2 φορές το χρόνο.

Τι ισχύει σε τέτοιες περιπτώσεις? Γιατί όπως καταλαβαίνετε, είναι ανέφικτο να βάζω advantix ή οποιαδήποτε αμπούλα πάνω τους. Φαντάζομαι δεν κάνει και καλό στο παιδί μου που κοιμούνται αγκαλία ή και σε μένα, να είναι ψεκασμένα με χημικά.

Ισχύει όντως αυτό που έχω κάνει quote?
Δλδ όσο είναι σε κίνηση ο σκύλος μειώνονται οι πιθανότητες? Τι άλλο μπορώ να κάνω? :confused:
 


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Από πλευράς πρόληψης το μόνο που κάνω είναι το καθιερωμένο snap test 2 φορές το χρόνο.

Τι ισχύει σε τέτοιες περιπτώσεις? Γιατί όπως καταλαβαίνετε, είναι ανέφικτο να βάζω advantix ή οποιαδήποτε αμπούλα πάνω τους. Φαντάζομαι δεν κάνει και καλό στο παιδί μου που κοιμούνται αγκαλία ή και σε μένα, να είναι ψεκασμένα με χημικά.
Mα το τεστ δεν ειναι προληψη!
Δεν παθαινεις τιποτα απο τις αμπουλες.Εμεις ολη μερα αγκαλια με το σκυλο ειμαστε.Την αμπουλα την απορροφα το σωμα του.Μη φανταστεις οτι οταν τον χαιδευεις,την πιανεις.Επισης μπορεις να τον ψεκαζεις με σιτρονελα που ειναι φυτικο.Απωθει τη σκνιπα.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Οντως δεν είναι πρόληψη το τεστ...
Δεν το διατύπωσα σωστά.
Πάντως ξέρω πάμπολες περιπτώσεις (μεταξύ τους και γω) που αμπούλες, σίτες, βότανα, λουριά και όλα αυτά τα μέσα προφύλαξης στάθηκαν αδύνατο να εμποδίσουν την σκνίπα να τσιμπήσει.
Σιτρονέλα δεν έχω δοκιμάσει.
Θα δοκιμάσω. Σε ευχαριστώ
 


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Ξερεις τι δεν ξερουμε ομως;Ποσες σκνιπες ειχαν επιχειρησει να τσιμπησουν το σκυλο,πριν τα καταφερει αυτη η μια.Μπορει καμια,μπορει πολλες.
 


kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
Οντως δεν είναι πρόληψη το τεστ...
Δεν το διατύπωσα σωστά.
Πάντως ξέρω πάμπολες περιπτώσεις (μεταξύ τους και γω) που αμπούλες, σίτες, βότανα, λουριά και όλα αυτά τα μέσα προφύλαξης στάθηκαν αδύνατο να εμποδίσουν την σκνίπα να τσιμπήσει.
Σιτρονέλα δεν έχω δοκιμάσει.
Θα δοκιμάσω. Σε ευχαριστώ
Φίλε μου ο σκύλος μου πέρασε καλαζάρ πρόσφατα, και του είχα τα εξής ως προφυλάξεις:

Κολάρο, με αλλαγή κάθε 2 μήνες
Αμπούλα, με αλλαγή κάθε 20 ημέρες
Λίγο σκόρδο στο φαγητό του
Σιτρονέλα καθημερινά

Παρ' όλα αυτά το τσίμπημα το έφαγε...
 


superman

Well-Known Member
28 Μαϊου 2009
7.422
738
χαλκιδα
www.facebook.com
ποπο τι ξενερωμα ειναι αυτο με το καλαζαρ.γενικα εχω ψιλοχεστει πολλα κρουσματα ακουσα γενικα.
βεβεα εγω μονο αμπουλα χρησιμοποιω και ψεκαζω και με ενα υγρο που περνω απο φυτωριο αλλα γενικα αφου ψεκαζω και μετα πλενω το μπαλκονι ας πουμε δωρον αδωρον.
κρανη εσυ που την επαθες το σκυλι κοιμαται μεσα για οξω?
το σκαλιμπορ μου τι δινει δε το θελω.σιτρονελλα δεν εχω δοκιμασει.βρωμαει?
 








lenaki124

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2010
1.436
9
Φίλε μου ο σκύλος μου πέρασε καλαζάρ πρόσφατα, και του είχα τα εξής ως προφυλάξεις:

Κολάρο, με αλλαγή κάθε 2 μήνες
Αμπούλα, με αλλαγή κάθε 20 ημέρες
Λίγο σκόρδο στο φαγητό του
Σιτρονέλα καθημερινά

Παρ' όλα αυτά το τσίμπημα το έφαγε...
οκ τωρα πανικοβληθηκα... σαν να λεμε οτι δεν μπορεις να κανεις τπτ στο σκυλι σου να το προστατεψεις, αν ειναι να του ερθει θα του ερθει.. και σε λιγο καιρο μετακομιζω στο Σχινια, που εχω ακουσει οτι εκει γινεται χαμος απο καλαζαρ. αλλα πιστευα οτι με ολα αυτα που ανεφερες αν τα κολουθουσα πιστα θα τον προστατευα..
 


KaterinaAli

Well-Known Member
3 Ιουνίου 2010
618
1
Πατρα
Δυστυχως με τιποτα δεν εισαι 100% καλυμμενος!Αυτο ομως δε σημαινει οτι δε θα κανεις ο,τι νομιζεις εσυ απαραιτητο για την προστασια του σκυλου σου!Και εξετασεις φυσικα ανα εξαμηνο να 'χεις το κεφαλι σου ησυχο!
 


iliasnaousa

Member
12 Ιανουαρίου 2011
16
0
Εγω παιδια βαζω το cebacil ανα 15 μερες και δεν ειχα ποτε προβλημα ειναι φτηνο κραταει 15 μερες και κανει πολυ δουλεια.Αλλα μυριζει εντονα και δεν ειναι για σκυλους στο σπιτι.Πηρα μια ψεκαστηρα 5λιτρα και ψεκαζω λιγο τα σκυλια και ολο το χωρο τριγυρω.