Πρόληψη Καλαζάρ






foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Εγώ πριν αρχίσω να φτιάχνω με αιθέρια έλαια χρησιοποιούσα ΑUTAN χωρίς να υπάρξει καποιο πρόβλημα....
Και το σκυλί μύριζε μέρα νύχτα όπως μυρίζει το ΑUTAN!Σου έδινε την αίσθηση της συνεχούς δράσης....
 




Scarlett

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2010
4.911
59
Νεα Ερυθραια
www.birmans-greece.com
Εγώ πριν αρχίσω να φτιάχνω με αιθέρια έλαια χρησιοποιούσα ΑUTAN χωρίς να υπάρξει καποιο πρόβλημα....
Και το σκυλί μύριζε μέρα νύχτα όπως μυρίζει το ΑUTAN!Σου έδινε την αίσθηση της συνεχούς δράσης....
σε ευχαριστω...κι εγω οπως λεγαμε στο αλλο θεμα, με τα αιθερια ελαια την εχω....απλα αυτη η αοσμια μετα απο λιγη ωρα μου δημιουργει αισθημα ανασφαλειας....
ποιον ακριβως τυπο autan χρησιμοποιουμε? υπαρχει σκετο σπρει? ειναι γαλακτωδης η μορφη?
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
σε ευχαριστω...κι εγω οπως λεγαμε στο αλλο θεμα, με τα αιθερια ελαια την εχω....απλα αυτη η αοσμια μετα απο λιγη ωρα μου δημιουργει αισθημα ανασφαλειας....
Φαντάσου λοιπόν εγώ που από το AUTAN που και να μην το ψέκαζες για μέρες ακόμα το μύριζες, ξαφνικά με τα αιθέρια μετά από 15 λεπτά δεν μυρίζω τίποτα.....
 


Scarlett

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2010
4.911
59
Νεα Ερυθραια
www.birmans-greece.com
Φαντάσου λοιπόν εγώ που από το AUTAN που και να μην το ψέκαζες για μέρες ακόμα το μύριζες, ξαφνικά με τα αιθέρια μετά από 15 λεπτά δεν μυρίζω τίποτα.....
λες δηλαδη να εμπιστευτω καλυτερα ενα προιον με μεγαλυτερη διαρκεια οσμης ε? γιατι το σταματησες?
κι εμενα πιο ασφαλης μου φαινεται ο ψεκασμος με τα ελαια παρα με το autan....μηπως εχει χημικα κλπ?
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.661
19.891
Αν ενδιαφέρεσαι για μεγάαααααααααααααλης διάρκειας οσμή...eukacid..........εγγύηση.
Θα το μυρίζεις κι εκεί που δεν υπάρχει :p
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Scarlett, δεν ξέρω...πραγματικά δεν ξέρω.....
Θεώρησα πιο υγιεινό το φυσικό προιόν, κι αρκετά πιο οικονομικό είναι η αλήθεια όταν μιλάμε για μεγαλόσωμους σκύλους, διάβασα κι από πολλούς ότι θα αιθέρια είναι πολύ καλά...
Τώρα τι να πω.....με προβληματίζει σίγουρα το ότι δεν το μυρίζω μετά από τόσο λίγο....
Η συσκευασία σίγουρα πάντως λέει ότι και το ΑUTAN έχει χρόνο δράσης 4 ώρες, αν δεν κάνω λάθος, κι όχι όσο διαρκεί η μυρωδιά....
 


Scarlett

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2010
4.911
59
Νεα Ερυθραια
www.birmans-greece.com
Αν ενδιαφέρεσαι για μεγάαααααααααααααλης διάρκειας οσμή...eukacid..........εγγύηση.
Θα το μυρίζεις κι εκεί που δεν υπάρχει :p
μονο στα κτηνιατρικα το βρισκω? πως μυριζει? ο σκυλος μετα πεφτει τ'ανασκελα με τη γνωστη διαδικασια ε? :p
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.661
19.891
Σε pet shop. Της trixie είναι. Φθηνό και διαρκεί πολύ γιατί χρειάζονται μόλις λίγες σταγόνες. Μυρίζει ευκάλυπτο/σιτρονέλλα.
Τα δικά μου δεν πέφτουν τ'ανάσκελα, αλλά δεν ξέρω και ποιά γνωστή διαδικασία λες, για να είμαι ειλικρινής...:rolleyes:
 


Scarlett

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2010
4.911
59
Νεα Ερυθραια
www.birmans-greece.com
Σε pet shop. Της trixie είναι. Φθηνό και διαρκεί πολύ γιατί χρειάζονται μόλις λίγες σταγόνες. Μυρίζει ευκάλυπτο/σιτρονέλλα.
Τα δικά μου δεν πέφτουν τ'ανάσκελα, αλλά δεν ξέρω και ποιά γνωστή διαδικασία λες, για να είμαι ειλικρινής...:rolleyes:
να τριβονται για να τους φυγει η οσμη....τα σκυλια δεν δεχονται "αρωματικα" πανω τους...προσπαθουν να τα βγαλουν....
 








zerom

Well-Known Member
17 Μαρτίου 2011
97
4
εξαρχεια αθηνα
βασικα δεν διαβασα τις αλλες απαντησεις γτ εχω παρει διδακτορικο στο θεμα!!!!!!!απο τοτε που εβγαλε ο κορπος μου 1/200 το σπουδασα το θεμα...

λοιπον!!!
1.κολαρο σκαλιμπορ(συμφωνα με τους κτηνιατρους που εχω ρωησει το πιο αξιοπιστο)
2.σιτρονελα(βαζεις σε μασχαλες αναμεσα στα πισω ποδια στο στερνο στη μοθσοθδα κ αν θες κ ραχη)
3.αμπουλα
4.φυτικα(σε ενα πανακι βαζεις ελαια απο ευκαληπτο σκορδο(κ κατι που μοθ διαφευγει τωρα το αφηνεις να στεγνωσει τοθ τα βαζεισ στο λαιμο κ ειναι φυτικο εντομοαποθητικο)

Υ.Γ. συμφωνα με ενα εκπαιδευτη που ειχαμε μιλησει μου ειχε πει για καλαζαρ εξετασεις καλο ειναι να μη γινεται μεσω αιματος αλλα απο τοθ λεμφαδενες(υγρο) γιατι εκει χτυπαει πρωτα κ μετα περναει στο αιμα αρα μπορεις να το προλαβεις σε παρα πολυ προυμο σταδιο!!!!
 


russellKind

Well-Known Member
14 Ιουνίου 2010
948
4
Σημερα αγορασα 1 σπρευ Antiphlebotome Citro(Σιτρονελλα και αιθερια ελαια εσπεριδοειδων) το οποιο ειναι της Tafarm και δεν εχει χημικα,γραφει οτι ειναι Καλλυντικο-Προστατευτικο.1 κολλλαρο Bioband για επιπλεον προστασια οταν το σπρευ θα εχει εξασθενησει και απ'οτι γραφει δεν εχει χημικα(φυσικα αιθερια ελαια και σιτρονελλα)και δεν επηρεαζει την οσμη του σκυλου.1 σχετικα μεγαλο μπαλακι με κουδουνακι μεσα που ο σκυλος τρελαθηκε με το που το ειδε και 1 σακουλι με καφε στικακια που του αρεσουν.
Το σπρευ το ειχα παρει και περυσι και ειναι αρκετα καλο,εριχνα και στο δωματιο αλλα το κολλαρο δεν το εχω χρησιμοποιησει ποτε,ελπιζω να μην τον ενοχλησει γιατι με το σπρευ και γενικα με την σιτρονελλα οπως και πολλα σκυλια την σιχαινεται,αρχιζει και τριβεται και κυλιεται αλλα για λιγο,οταν βγαινουμε εξω το ξεχναει.Γιατι οταν ο σκυλος κοιμαται στο δωματιο κανουν βολτες 2-3 κουνουπια και ειναι εκτεθειμενος οταν ειναι ακινητος.Εκει θελει προσοχη και στην σκνιπα στην βολτα μας,οταν ο σκυλος μας σταθει ακινητος και η σκνιπα κατσει πανω του.Ολοι λενε για το Scallibor οτι ειναι το καλυτερο αλλα του το ειχα βαλει οταν ηταν κουταβι καπου 3-4 μηνων και παραπατουσε και το εβγαλα αμεσως.Ισως καποια στιγμη να του παρω 1 μηπως το ανεχτει (οχι μαζι με αμπουλα,πιστευω οτι ειναι υπερβολη)αλλα εχει πολλη χημεια το ατιμο.
Μπορω να του φοραω το κολλαρο το βραδυ που κοιμαται η θα τον πειραξει?Δεν το εχω ανοιξει ακομα...Εμπειριες απο το Bioband?Ειναι καλο?
 


Scarlett

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2010
4.911
59
Νεα Ερυθραια
www.birmans-greece.com
εμεις φοραμε Bioband....το αλλαζουμε καθε 2 κι οχι στους 4 μηνες που λεει....
μοσχοβολαει ευκαλυπτο....δεν ξερω αν ειναι σιγουρα αποτελεσματικο....για αυτο πιστευω οτι κανεις δεν μπορει να εγγυηθει.....
 


russellKind

Well-Known Member
14 Ιουνίου 2010
948
4
εμεις φοραμε Bioband....το αλλαζουμε καθε 2 κι οχι στους 4 μηνες που λεει....
μοσχοβολαει ευκαλυπτο....δεν ξερω αν ειναι σιγουρα αποτελεσματικο....για αυτο πιστευω οτι κανεις δεν μπορει να εγγυηθει.....
Δικιο εχεις,σιγα μην κραταει 4 μηνες,τουλαχιστον ειναι φθηνο,5 ευρω το πηρα.Θα το καταλαβω,οταν παψει να μυριζει θα το πεταξω η θα παρω αλλο.Εντωμεταξυ δεν επλυνα τον σκυλο σε πατουσες και μουσουδα εδω και 2 ημερες μετα την βολτα μηπως του βαλω αμπουλα και εβρεξε ρε γαμωτο για κανα 10 λεπτο εδω που ειμαι.Δεν τον εβγαλα βολτα το πρωι και μου ζηταει βολτα εδω και ωρες αλλα αν τον βγαλω ειναι κοντουλης και θα βραχει στα ποδια και στην κοιλια.Απ'οταν εβρεξε εκανε ακομα πιο πολυ ζεστη και θα εχει πιο πολυ κουνουπι σημερα.Θα μας τρελανει ο καιρος...
 


io maria

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2010
1.322
28
Γέρακας
Antiphlebotome Citro(Σιτρονελλα και αιθερια ελαια εσπεριδοειδων) αυτο πηρα και εγω προχθες. Τις ψεκασα στην πλατη, στην κοιλιτσα και εριξα στο χερι μου και εβαλα στο κεφαλι τους (μην τα τυφλωσω κιολας). Προσωπικα μου αρεσει σαν μυρωδια αλλα και τα κοριτσια φανηκε οτι δεν ειχαν προβλημα με την μυρωδια. Την πρωτη φορα που τους εβαλα καθοντουσαν και μυριζοντουσαν μεταξυ τους. Δεν ξερω αν αποφασισαν ποια μυριζει καλυτερα, παντως δεν αρχισαν να κυλιουνται στα πατωματα ή στο χωμα για να το βγαλουν απο πανω τους
Scalibor φορανε και οι 2 το οποιο και αλλαζω ανα 3 μηνο.
Αμπουλες δεν τους φοραγα (μονο στη μικρη ειχα βαλει οταν την πρωτοβρηκα frontilne γιατι ειχε καποια τσιμπουρια) και τωρα τους πηρα ex-pot που θα το δοκιμασω για πρωτη φορα σε λιγες μερες (γιατι λεμε βρεχει συνεχεια αυτες τις μερες)
Στο δωματιο τους βαζω καθε βραδυ και εντομοαπωθητικες ταμπλετες. Οι οποιες ουσιαστικα δεν σκοτωνουν τιποτα απλα ζαβλακωνουν τα διαφορα ζωηφια και εμενα μου αρκει για να μην την τσιμπανε οσο κοιμουνται.
Αναβουμε και τα κερακια σιτρονελας, βαζουμε και κανα φιδακι στις μπαλκονοπορτες οσο ειμαστε ξυπνιοι.
Εχουμε και τις γλαστρουλες μας με τους βασιλικους και τα διαφορα
Ε τι αλλο να κανω πια! Μονο σε γυαλα δεν τις εχω βαλει!