Πρότυπα φυλών και εκτροφείς


giorgos kriti

Well-Known Member
24 Σεπτεμβρίου 2008
584
0
Denis :D νομιζω οτι ειμαι αντιθετος στο πως νοεις την εξελιξη:D
Οταν ενα ζωο παει σε θερμα κλιματα και εχει επαρκεια τροφης γινεται συνηθως ποιο μεγαλο(ειδικα τα σαρκοβορα) αρα ενα γερμανικο ποιμενικο πχ οταν ερθει στην Ελλαδα(Κρητη πχ 10-40 βαθμους θερμοκρασια αν και υπαρχουν κατα καιρους και ποιο ακραιες) θα ειναι λογικο ποτε να μην βγει ο "ιδανικος ποιμενικος" μια και το κλιμα τον αλλαζει...
σιγα σιγα τα σκυλια αν δεν αναμυγνυονται με αλλα απο Γερμανια θα εχουν ολλο και λιγοτερες τριχες και αυξιση της μυικης μαζας ειναι αναποφευκτα...

Δεχομαι αυτο που λες αν και μονο αν η καθε φυλη αναπαραγεται και ζει στη χωρα(κλιμα κτλ κτλ) την οποιο υπηρχε ανεκαθεν σαν ντοπια φυλη:) αλλοιως εχουμε πολυ γρηγορη αλλαξη και εξελιξη;)

και αυτο ισχυει για ΟΛΛΑ τα πλασματα στη γη
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Το πρότυπο στην εκτροφή είναι αλάνθαστο, ναι, μέχρι αποδείξεως του εναντίου.
Μίλησα και για αλλαγή των προτύπων με συγκεκριμένη όμως διαδικασία , μην διαβάζετε τα μισά :rolleyes:
Επειδή ο άνθρωπος μπορεί να μην είναι αλάνθαστος, αλλά είναι εγωιστής, φιλάργυρος, ματαιόδοξος, κλπ κλπ κλπ κλπ κλπ ... προτιμώ να θεωρώ το πρότυπο ΚΑΙ ηθικά αλάνθαστο. Αλλιώς ... φωτιά στα μπατζάκια μας ... ;)
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Denis :D νομιζω οτι ειμαι αντιθετος στο πως νοεις την εξελιξη:D
Οταν ενα ζωο παει σε θερμα κλιματα και εχει επαρκεια τροφης γινεται συνηθως ποιο μεγαλο(ειδικα τα σαρκοβορα) αρα ενα γερμανικο ποιμενικο πχ οταν ερθει στην Ελλαδα(Κρητη πχ 10-40 βαθμους θερμοκρασια αν και υπαρχουν κατα καιρους και ποιο ακραιες) θα ειναι λογικο ποτε να μην βγει ο "ιδανικος ποιμενικος" μια και το κλιμα τον αλλαζει...
σιγα σιγα τα σκυλια αν δεν αναμυγνυονται με αλλα απο Γερμανια θα εχουν ολλο και λιγοτερες τριχες και αυξιση της μυικης μαζας ειναι αναποφευκτα...

Δεχομαι αυτο που λες αν και μονο αν η καθε φυλη αναπαραγεται και ζει στη χωρα(κλιμα κτλ κτλ) την οποιο υπηρχε ανεκαθεν σαν ντοπια φυλη:) αλλοιως εχουμε πολυ γρηγορη αλλαξη και εξελιξη;)

και αυτο ισχυει για ΟΛΛΑ τα πλασματα στη γη
Οι αλλαγές αυτές που περιγράφεις είναι επιτρεπτές μέσα στο πρότυπο. Σε όλες τις φυλές, σε όλα τα πρότυπα.

Διάβασέ τα.
 


giorgos kriti

Well-Known Member
24 Σεπτεμβρίου 2008
584
0
Αν το δεχτούμε αυτό, δεχόμαστε αυτομάτως ότι ο άνθρωπος είναι αλάνθαστος...
(Έδωσα και το παράδειγμα με τα κανίς - αυτό δεν είναι εξέλιξη?)
οχι οχι απλα chloe μου "ετσι μας αρεσει" :D
κοιτα η φυλη κατα βαση στη χωρα που πρωτο φτιαχτικε και υπηρχαν οι αρχικες φυλες ελαχιστα αλλαζει...αρα χωρις πολλες παρεμβασεις απο εμας θα βγαινουν σκυλια παρα πολυ κοντα στο προτυπο

αλλα σε αλλες χωρες νομιζω αυτο ειναι λαθος το να τον εχουν σε καποια προτυπα μια και το εκαστοτε ζωο αλλαζει ταχυτατα και δραστικα(σε σχεση παντα με τα ζωα της πατριδας του) λογο αλαγης κλιματος και περιβαλοντος...
δεν εννοω οτι αμα αφησεις αγιου βερναρδου την Ελλαδα σε 10 χρονια θα ειναι ατριχα αλλα σε καθε περριπτωση εχουν ποιο γρηγορες αλλαγες στις μεταλαξεις τους
 
Last edited:


giorgos kriti

Well-Known Member
24 Σεπτεμβρίου 2008
584
0
Οι αλλαγές αυτές που περιγράφεις είναι επιτρεπτές μέσα στο πρότυπο. Σε όλες τις φυλές, σε όλα τα πρότυπα.

Διάβασέ τα.
συγνωμη βρε ντενις,....εσυ δεν ειπες : "Δεν εξελίσσεται αν ψηλώσει, δυναμώσει, κλπ κλπ ... απλά παύει να είναι Γερμανικός Ποιμενικός."
αρα δεν επιτρεπενται οι αλλαγες βαρους και υψους σωστα?
 




giorgos kriti

Well-Known Member
24 Σεπτεμβρίου 2008
584
0
Το πρότυπο στην εκτροφή είναι αλάνθαστο, ναι, μέχρι αποδείξεως του εναντίου.
κοιτα εγω δεν λεω αν ειναι σωστο η λαθος μια και νομιζω οτι μια τετοια κριση δεν ευσταθει...

ειπα απλα κατα ποσο ειναι σωστο ενα προτυπο για ενα σκυλο απο γερμανια πχ να εφαρμοζεται σε μια χωρα οπου ειναι πολυ δυσκολο εως αδυνατο να φτιαχτουν σκυλια τοσο κοντα στο προτυπο του γερμανικου....
δεν ειναι μονο η καλη δουλεια που κανουν οι γερμανοι...ειναι οτι την κανουν στο ΣΩΣΤΟ κλιμα:)

""Αλλιώς ... φωτιά στα μπατζάκια μας .."" θα πουλας Rott-denis made in greece xaxaxax
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Δεν καταλαβαίνω ... η συζήτηση γίνεται για πλάκα ή για να απαντηθεί μία απορία ?

Διάβασε τα πρότυπα. Μπορούν να ικανοποιηθούν σε όλες τις χώρες. Δεν αλλάζουν οι διαστάσεις λόγω του κλίματος, επειδή παρεμβαίνει ο άνθρωπος στην διατροφή και στέγαση, δεν είναι ζώα ελεύθερα στην φύση.

Τα περισσότερα πρότυπα έχουν περιθώρια ύψους 5-7 πόντους. Είναι τεράστια διαφορά. Πρίν ή μετά θεωρούμε ότι δεν είναι δείγμα τυπικό της φυλής, απλά γιατί ΚΑΠΟΥ πρέπει να σταματήσουμε.
 


giorgos kriti

Well-Known Member
24 Σεπτεμβρίου 2008
584
0
Τί ύψος δίνει το πρότυπο ?
Δεν θα κανω την κουτοπονηρια να κοιταξω στο νετ να βρω και να σου δειξω οτι "ξερω" μια και ο σκοπος μου δεν ειναι η κριση για τα προτυπα και τι λενε τα χαρτια..αυτες ειναι κουβεντες εκτροφεων που ειναι η δουλεια τους και οφειλουν να την ξερουν ΚΑΛΑ και για αυτο ποτε δεν θα σου πω οχι η θα σε αμφισβητισω σε τετοια θεματα..ο μονος λογος που θελω σκυλο απο εκτροφεα ειναι η υγεια του κυριως.το θεμα μου ηταν και ειναι αν ειναι σωστο να υπαρχουν προτυπα (απο μια χωρα) σε ολλες τις χωρες του κοσμου... βασικα πιστευω οτι οι Ελληνες εκτροφεις γερμανικων φυλων ειναι "αδικημενοι" σε σχεση με τους γερμανουν συναδελφους τους λογω γεωγραφικης περιοχης...

Φτιαξε ενα προτυπο κτητικου λαγωνικου και αμα ποτε το φτασει γερμανος(στη συχνοτητα που θα το φτανεις εσυ) που εκτρεφει αυτο το λαγωνικο εχω θα κατσω να με #@^@%&:D
 
Last edited:


giorgos kriti

Well-Known Member
24 Σεπτεμβρίου 2008
584
0
Δεν καταλαβαίνω ... η συζήτηση γίνεται για πλάκα ή για να απαντηθεί μία απορία ?

Διάβασε τα πρότυπα. Μπορούν να ικανοποιηθούν σε όλες τις χώρες. Δεν αλλάζουν οι διαστάσεις λόγω του κλίματος, επειδή παρεμβαίνει ο άνθρωπος στην διατροφή και στέγαση, δεν είναι ζώα ελεύθερα στην φύση.

Τα περισσότερα πρότυπα έχουν περιθώρια ύψους 5-7 πόντους. Είναι τεράστια διαφορά. Πρίν ή μετά θεωρούμε ότι δεν είναι δείγμα τυπικό της φυλής, απλά γιατί ΚΑΠΟΥ πρέπει να σταματήσουμε.
οκ παλι καλα που εχουμε και ενα δασκαλο(δεν τα ειχα διαβασει αληθεια;)) αλλα δεν ηταν ποτε αυτο το προβλημα μου :)


μονο εδω ντενις πιστευω οτι θα διαφωνουμε αιωνιως ""Μπορούν να ικανοποιηθούν σε όλες τις χώρες. Δεν αλλάζουν οι διαστάσεις λόγω του κλίματος, επειδή παρεμβαίνει ο άνθρωπος στην διατροφή και στέγαση, δεν είναι ζώα ελεύθερα στην φύση."":D
 


giorgos kriti

Well-Known Member
24 Σεπτεμβρίου 2008
584
0
προσωπικα δεν θα ειχα κανενα προβλημα να μου εδινες ενα rott με δυνατοτητα να γινει 15 ποντους ποιο ψιλο απο τα δικα σου:D αρκει να ηταν ομαλη η αλαγη και να μη ειχε προβλημα υγειας :rolleyes:

και μια ερωτηση... ειπες "Τα περισσότερα πρότυπα έχουν περιθώρια ύψους 5-7 πόντους. Είναι τεράστια διαφορά"

αν δλδ ενας σκυλος ειναι ιδανικα 50 εκατοστα.... κατε δειγμα που ειναι 43-57 ειναι αποδεκτο?(αν πουμε οτι ειναι 7 cm περιθωριο αποκλισης?)
η ειναι 46.5 - 53.5 το αποδεκτο?? δλδ 3.5 πανω 3.5 κανω = 7

?????
 
Last edited:


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Διάβασε τα πρότυπα. Μπορούν να ικανοποιηθούν σε όλες τις χώρες. Δεν αλλάζουν
οι διαστάσεις λόγω του κλίματος, επειδή παρεμβαίνει ο άνθρωπος στην διατροφή και στέγαση, δεν είναι ζώα ελεύθερα στην φύση.

Τα περισσότερα πρότυπα έχουν περιθώρια ύψους 5-7 πόντους. Είναι τεράστια διαφορά. Πρίν ή μετά θεωρούμε ότι δεν είναι δείγμα τυπικό της φυλής, απλά γιατί ΚΑΠΟΥ πρέπει να σταματήσουμε.
Ε μα δεν γίνεται έτσι συζήτηση ... πώς έχεις τόσο ισχυρή άποψη
εχω θα κατσω να με #@^@%&πάνω
σε ένα θέμα που δεν γνωρίζεις και δεν σε ενδιαφέρει να μάθεις η συζήτησή σου είναι θεωρητική σε λάθος βάση.

Αλλαγές που περιγράφεις γινονται για δεκάδες λόγους ... είναι όμως πολύ σύνθετη συζήτηση. Οντως παίζει ρόλο η χώρα, όχι όμως λόγω κλίματος. Τεράστιες αλλαγές μπορει να συμβούν απλά για θέμα μόδας ή λόγω συνθηκών. Το πρότυπο είναι ελαστικό σχεδόν πάντα σε θέμα διαστάσεων ...
 


Νικος

Well-Known Member
13 Σεπτεμβρίου 2007
2.481
1
36
νεαπολη-νικαια
Denis :D νομιζω οτι ειμαι αντιθετος στο πως νοεις την εξελιξη:D
Οταν ενα ζωο παει σε θερμα κλιματα και εχει επαρκεια τροφης γινεται συνηθως ποιο μεγαλο(ειδικα τα σαρκοβορα) αρα ενα γερμανικο ποιμενικο πχ οταν ερθει στην Ελλαδα(Κρητη πχ 10-40 βαθμους θερμοκρασια αν και υπαρχουν κατα καιρους και ποιο ακραιες) θα ειναι λογικο ποτε να μην βγει ο "ιδανικος ποιμενικος" μια και το κλιμα τον αλλαζει...
για να αλλαξει ενα ζωο απο το κλιμα και διαφορους αλλους φυσικους παραγοντες θελει κατι χιλιαδες χρονια οποτε τα ξαναλεμε ... καποτε

αν ζευγαρωνουν σκυλια βαση προτυπου οι σκυλοι θα ειναι ιδιοι οπως στην γερμανια

για αυτο και υπαρχουν οι παθησεις στην καθε φυλη γιατι πιεστηκε αφυσικα απο τον ανθρωπο για να γινει ετσι οπως εγινε και αφυσικα μπορει να πιεστει να μεινει ετσι
 


giorgos kriti

Well-Known Member
24 Σεπτεμβρίου 2008
584
0
Ε μα δεν γίνεται έτσι συζήτηση ... πώς έχεις τόσο ισχυρή άποψη σε ένα θέμα που δεν γνωρίζεις και δεν σε ενδιαφέρει να μάθεις η συζήτησή σου είναι θεωρητική σε λάθος βάση. ...
βρε συ αστειευομενος το εγραψα αυτο....ακουω παντα και οπου δεν ξερω(εκτροφη) απλα ακουω και δεχομαι στην ποιο ολοκληρωμενη αποψη που νομιζω οτι την εχεις σε αρκετα που εχω διαβασει

δες τι αλλο ειχα γραψει χωρις να κανω πλακα "οκ παλι καλα που εχουμε και ενα δασκαλο(δεν τα ειχα διαβασει αληθεια;)) αλλα δεν ηταν ποτε αυτο το προβλημα μου :)"


απλα καποια θεματα αφορουν ολλα τα ζωα και τους ανθρωπους... και εχω διαβασει αρκετα για την ελεξιξη των ειδων...
βασικα η διαφορα ειναι οτι εγω δεν το βλεπω μονο κυνολογικα:)
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
αλλα σε αλλες χωρες νομιζω αυτο ειναι λαθος το να τον εχουν σε καποια προτυπα μια και το εκαστοτε ζωο αλλαζει ταχυτατα και δραστικα(σε σχεση παντα με τα ζωα της πατριδας του) λογο αλαγης κλιματος και περιβαλοντος...
δεν εννοω οτι αμα αφησεις αγιου βερναρδου την Ελλαδα σε 10 χρονια θα ειναι ατριχα αλλα σε καθε περριπτωση εχουν ποιο γρηγορες αλλαγες στις μεταλαξεις τους
Αυτό που ισχυρίζεσαι είναι ανέφικτο. Με αυτη τη λογικη θα επρεπε να είχαμε διαφορετικό πρότυπο για τις 330 περιπου αναγνωρισμενες φυλές σκυλων σε κάθε μια από τις 200 χώρες που υπάρχουν στον κόσμο με βάση τις κλιματολογικές συνθήκες κάθε χώρας.
 


giorgos kriti

Well-Known Member
24 Σεπτεμβρίου 2008
584
0
για να αλλαξει ενα ζωο απο το κλιμα και διαφορους αλλους φυσικους παραγοντες θελει κατι χιλιαδες χρονια οποτε τα ξαναλεμε ... καποτε

αν ζευγαρωνουν σκυλια βαση προτυπου οι σκυλοι θα ειναι ιδιοι οπως στην γερμανια

για αυτο και υπαρχουν οι παθησεις στην καθε φυλη γιατι πιεστηκε αφυσικα απο τον ανθρωπο για να γινει ετσι οπως εγινε και αφυσικα μπορει να πιεστει να μεινει ετσι
Πολυ σωστα !!! πολλες χιλιαδες χρονια ΑΝ ζει στο περιβαλον του... και ενα ζωο που δε ζει στο περιβαλον του η θα αλλαξει η εξαφανιστει(οσα δεν ειναι ικανα σε μια γρηγορη εξελιξη συνηθως εξαφανιζονται η μεταναστευουν.εμεις τα συντιρουμε και ζουν εδω)... η αλλαξει ωραρια υπνου για να κυνηγαει το βραδυ(αυτο το τελευταιο ειναι δικο μου:D:D:D:D μην οτ παρετε σοβαρα:rolleyes:):D
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Θεωρητικά έχεις δίκιο. Με την απομόνωση θα γινόταν, και επίσης αν τα σκυλιά ζούσαν - εργάζονταν στα βουνά πχ όπως πρίν 100 χρόνια. Με την παγκοσμιοποίηση, και την οργανωμένη κυνοφιλία δεν γίνεται. Εννοείται ότι μιλάμε κυνολογικά, αν πάμε σε εξέλιξη των ειδών μιλάμε για τεράστιες αλλαγές σε διαφορετικές συνθήκες.

Στόχος μας είναι να ικανοποιούμε το πρότυπο σε κλίματα που είναι εφικτό. Αν δεν είναι εφικτό, έχουμε κάνει λάθος επιλογή φυλής, ή κάτι δεν κάνουμε καλά. Το rottweiler ας πούμε κατά την γνώμη μου είνι οριακά τοποθετημένο στην Ελλάδα. (εκτροφικά όχι ότι δεν μπορεί να ζήσει άνετα) Εχει προβλήματα - πολλοί τα αμελούν επειδή έστω κι έτσι - οριακά γίνεται. Στην Βόρεια Αιγυπτο θα ήταν πρόβλημα.
 


giorgos kriti

Well-Known Member
24 Σεπτεμβρίου 2008
584
0
Αυτό που ισχυρίζεσαι είναι ανέφικτο. Με αυτη τη λογικη θα επρεπε να είχαμε διαφορετικό πρότυπο για τις 330 περιπου αναγνωρισμενες φυλές σκυλων σε κάθε μια από τις 200 χώρες που υπάρχουν στον κόσμο με βάση τις κλιματολογικές συνθήκες κάθε χώρας.
σωστα:D ειναι οντως:rolleyes: αυτο ομως δεν κανει το ερωτημα λανθασμενο:rolleyes:
βασικα το ερωτιμα ειναι λιγο αναπαντητο..το ειχε πει και ο ντενις...

αν δλδ πρεπει να υπαρχουν φυλες η προτυπα... δεν θυμαμαι τη διτυπωση του ακριβως:confused:

και το εθεσα γιατι απλα για μενα το θεμα του σκυλου απο εκπαιδευτη ειναι να ειχε χαρτια οχι για τη φυλη αλλα χαρτια προγονων για αρωστιες..οπως και οι ανθρωποι δλδ;)
το θεμα φυλη δε με απασχολει και τοσο εμφανισιακα...
ισως μονο το θεμα χαρακτηρα(που ειναι και ευπλαστος πολλες φορες)
 


giorgos kriti

Well-Known Member
24 Σεπτεμβρίου 2008
584
0
Στόχος μας είναι να ικανοποιούμε το πρότυπο σε κλίματα που είναι εφικτό. Αν δεν είναι εφικτό, έχουμε κάνει λάθος επιλογή φυλής, ή κάτι δεν κάνουμε καλά. Το rottweiler ας πούμε κατά την γνώμη μου είνι οριακά τοποθετημένο στην Ελλάδα. (εκτροφικά όχι ότι δεν μπορεί να ζήσει άνετα) Εχει προβλήματα - πολλοί τα αμελούν επειδή έστω κι έτσι - οριακά γίνεται. Στην Βόρεια Αιγυπτο θα ήταν πρόβλημα.
Για μορφωσε μας λιγο σε αυτο??:confused:
"Το rottweiler ας πούμε κατά την γνώμη μου είνι οριακά τοποθετημένο στην Ελλάδα. (εκτροφικά όχι ότι δεν μπορεί να ζήσει άνετα) Εχει προβλήματα - πολλοί τα αμελούν επειδή έστω κι έτσι - οριακά γίνεται."
δλδ??δεν εχει αυστιρο προτυπο εννοεις??τι ? οριακα? δλδ? για πες το αναλυτικα?:confused:
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
σωστα:D ειναι οντως:rolleyes: αυτο ομως δεν κανει το ερωτημα λανθασμενο:rolleyes:
βασικα το ερωτιμα ειναι λιγο αναπαντητο..το ειχε πει και ο ντενις...

αν δλδ πρεπει να υπαρχουν φυλες η προτυπα... δεν θυμαμαι τη διτυπωση του ακριβως:confused:

και το εθεσα γιατι απλα για μενα το θεμα του σκυλου απο εκπαιδευτη ειναι να ειχε χαρτια οχι για τη φυλη αλλα χαρτια προγονων για αρωστιες..οπως και οι ανθρωποι δλδ;)
το θεμα φυλη δε με απασχολει και τοσο εμφανισιακα...
ισως μονο το θεμα χαρακτηρα(που ειναι και ευπλαστος πολλες φορες)
Τα έχεις μπερδέψει λίγο.

1. Δεν υπάρχουν λανθασμένα ερωτήματα. Υπάρχουν μόνο λανθασμένες απαντήσεις.

2. Είναι αδύνατον να υπάρχουν 200 διαφορετικά πρότυπα για μια φυλή, όσες είναι δηλαδή και οι χώρες του κόσμου. Μην ξεχνάς ότι Φυλή σημαίνει σύνολο από ζώα με κοινά, συγκεκριμένα και σταθεροποιημένα χαρακτηριστικά. Σε περίπτωση που είχαμε 200 διαφορετικά πρότυπα για μια φυλή, αυτομάτως δεν θα υπήρχε φυλή. ;)

3. Τους σκύλους τους αγοράζουμε από εκτροφείς και όχι από εκπαιδευτές

4. Ένας σκύλος εντός προτύπου δεν σου εξασφαλίζει μόνο καλή υγειά, αλλά σωστή μορφολογία /ανατομία και χαρακτήρα.

5. Αν το θεμα «φυλή» δεν σε απασχολεί, υιοθέτησε ένα ημιαιμο σκυλάκι. Στην ενότητα της «προσφοράς» έχουμε δεκάδες ζώα, διάφορων ηλικιών, χρωμάτων και μεγεθών που χαρίζονται.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.120
Μηνύματα
895.887
Μέλη
19.931
Νεότερο μέλος
Kwnstantina_22