Πρώτες μέρες με ένα αδέσποτο


toulis

Well-Known Member
2 Μαρτίου 2010
50
12
Αθήνα
Για σε όλους

Ο βασικός λόγος που γράφω είναι γιατί πιστεύω ότι με αυτό τον τρόπο ίσος βοηθήσω κάποιων που σκέφτεται να υιοθετήσει αδέσποτο.

Έχουμε και λέμε λυπών .

Εγώ
Ηλικία : άνδρας 35 χρονών
Εμπειρία με σκύλο : άσχετος ( πολύ μικρή επαφή όταν ήμουν παιδί )

Οικογένεια
Μπαμπάς ( εγώ ) , Μαμά + 2 παιδιά αγόρια 6 και 7 χρονών περίπου.

Σπίτι
Μονοκατοικία σε αστικό περιβάλλον.

Σκύλος
Θηλυκό ημίαιμο λυκόσκυλο 1 χρόνου περίπου.

Το σκυλί μαζεύτηκε από φύλοζωική μαζί με τα 3 κουτάβια του τα οποία δόθηκαν σε άλλους.
Έγινε στείρωση , εμβολιασμός , αποπαρασίτοση πριν μου το δώσουν.

Το σκυλί το είδα σε αγγελία και μετά από τηλεφώνημα κανονίσαμε την πρώτη γνωριμία.
Όταν πήγα στον χώρο τους με υποδέχτηκαν φιλικά, είδα το σκυλί και παράλληλα ενημερώθηκαν για τον χώρο και της συνθήκες διαβίωσης του σκύλου και εγώ ενημερώθηκα για την προϊστορία του την κατάσταση του και την βοήθεια που είναι διατεθειμένοι να μου δώσουν.

Μετά από λίγες ημέρες κανονίσαμε την μεταφορά του σκύλου στον χώρο μου η οποία έγινε σε συνεργασία με την υπεύθυνη κα Ελένη η οποία ήρθε μαζί μου.

Αφού φτάσαμε σπίτι η κα Ελένη παρέμεινε στο σπίτι για αρκετό χρόνο για να παρακολουθήσει της αντιδράσεις του σκύλου κατά την γνωριμία του με την υπόλοιπη οικογένεια ( με μεγάλο άγχος για την επαφή του με τα παιδιά ).
Έπειτα είδαμε μαζί τον χώρο και με συμβούλεψε για της εργασίες περίφραξης, κατασκευή σπιτιού , τάισμα , εμβόλια και ότι είχε να κάνει με το σκύλο.

Επίσης μου έδωσε το τηλέφωνο της και το ελεύθερο να πάρω τηλ όλο το 24ωρο για κάθε απορία.

Ο σκύλος τώρα ( Ζέβρα )

1 μέρα: πολύ στρεσαρισμένος και φοβισμένος με το καινούριο περιβάλλων.
Επαφή με παιδιά : καλύτερα να μην γινόταν από την πρώτη μέρα γιατί φοβήθηκε από την προσπάθεια του μικρού να την χαϊδέψει ( ο μικρός δεν φοβάται και δεν ακούει σχεδόν τίποτα ).
Με τον μεγάλο δεν είχαμε κανένα πρόβλημα ( πέρασε απαρατήρητος δηλαδή γιατί ήταν μαζεμένος και το βάρος δόθηκε στο μικρό.
Η Ζέβρα δέθηκε με λουρί λόγο απουσίας σωστής περίφραξης ( λάθος μου θα έπρεπε να την είχα κάνει πριν )
Μέχρι και το πρωί έφαγε ελάχιστα.

2 μέρα πήγαμε το πρωί βόλτα 2 ώρες περίπου ( ήταν τέλια βόλτα για εμένα η Ζέβρα ήταν φοβισμένη έκανε σχεδόν ότι της ζητούσα και φάνηκε ότι είναι έμπυρη σε βόλτες και μάλλον εκπαιδευμένη ).
Μετά την βόλτα ήμασταν όλη μέρα μαζί γιατί έφτιαχνα την περίφραξη ( 10 λεπτά δουλειά / 10 λεπτά χάδια δηλαδή )

3 μέρα περίπου το ίδιο πρόγραμμα με την προηγούμενη.
Στης βόλτες ήταν υπάκουη είχε ξεθαρρέψει λίγο αλλά όταν συναντούσε άλλα σκυλιά άλλαζε πορεία, σε συνάντηση που δεν μπόρεσα να αποφύγει ήταν πολύ φοβισμένη και την έβαλα από πίσω μου για να νιώσει ασφάλεια.

4 μέρα το πρώτο δυσάρεστο συμβάν. Άρπαξε το πόδι του πατέρα μου ( σε αυτό φταίω καθαρά εγώ και η απειρία μου ) .
Αν και την είχαμε βγάλει βόλτα μαζί με τον πατέρα μου το προηγούμενο απόγευμα χωρίς να υπάρξει πρόβλημα αυτό το απόγευμα όταν την συναντήσαμε μαζί την χαϊδέψαμε και οι 2 χωρίς πρόβλημα αλλά όταν εγώ γύρισα την πλάτη για να ανοίξω μια πόρτα και ο πατέρας μου πήγε να με ακολουθήσει του επιτέθηκε.
Την μάλωσα αλλά μάλλον έγινε γιατί φοβήθηκε για εμένα.
Στην συνέχεια μετά από λίγη ώρα την ξανά χαϊδέψαμε αλλά πάλι όταν έτυχε να είμαι γονατιστός με τον πατέρα μου όρθιο από επάνω μου, αγρίεψε πάλι.

5 μέρα βόλτες χάδια αλλά καλά

6 μέρα ψιλό γάβγισε στην γυναίκα μου ( έκανε κάτι και την φόβισε ) γενικά την ακούει.

7 μέρα έχει αρχίζει να συνηθίζει το καινούριο σπίτι της αλλά είναι ακόμα φοβισμένη ( πρέπει να έχει φάει ξύλο από ότι έχω καταλάβει ).
Στον μεγάλο γιο μου γαβγίζει και κουνάει την ουρά της
Στον μικρό απλός γαβγίζει
Την Γυναίκα μου την ακολουθεί ήσυχα .
Σε εμένα κάνει σαν τρελή και συνήθως διακόπτει το φαγητό και έρχεται να την χαϊδέψω, αν κάνω πως φεύγω ξεχνάει τελείως το πιάτο της.
Σε κάθε απότομη κίνηση τρομάζει ακόμα και κάθε ξένο τον βλέπει με καχυποψία και φόβο.
Στην βόλτα είναι ήσυχη αλλά θέλει τεράστια προσοχή γιατί έχει κάνει προσπάθεια επίθεσης σε μηχανάκια, μάλλον πήγε να δαγκώσει περαστικό που μου μίλησε, όταν συναντά άλλα σκυλιά με αγχώνει γιατί είμαι πάντα σε επιφυλακή μην τα δαγκώσει.
Γενικά αν και δείχνει να με αγαπάει, ακόμα δεν έχω ιδέα πως θα αντιδράσει όταν έρχεται σε επαφή με 3.
Είμαι σε τηλεφωνική επαφή με την υπεύθυνη σε κάθε προβληματισμό μου και πάντα με βοηθάει και δεν δίστασε να με ξανά επισκεφτεί όταν είχα αμφιβολία με κάποια (ψιλό μόλυνση) στην τομή της στείρωσης.

Πάει η πρώτη εβδομάδα πιστεύω ότι τελικά ήταν πολύ καλή κίνηση να την πάρω την Ζεβρούλα.
Έχει ελαττώματα αλλά με δουλειά και βοήθεια από εσάς θα διορθωθούν πιστεύω.
:)
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Ax μωρε το κοριτσακι! Ειναι τρομαγμενη και προσπαθει να εγκλιματισθει!
Απο οτι καταλαβα μονο εσενα δεχεται και εμπιστευεται! Αυτο ειναι και καλο και κακο! Γι αυτο σου ειχα πει να πατε οικογενειακως με τα παιδια να την επισκεφτειτε στο καταφυγιο πριν ερθει σπιτι σας!
Πιστευω με υπομονη, προσεχτικες κινησεις και αγαπη σιγα σιγα θα ηρεμει και θα νιωσει ασφαλεια! Μου θυμιζει πολυ ενα γερμανικο θηλυκο που ειχαμε για καποιους μηνες, την Ιρμα! Στην αρχη ηταν αγριμι με σκυλια και ανθρωπους ... μονο εμενα και το συντροφο μου εμπιστευοταν.. σε ολους τους αλλους γρυλιζε απο φοβο..μετα απο 1 μηνα βρηκε τον εαυτο της και εγινε το καλυτερο σκυλι, κοινωνικη και χαρουμενη!
 


ATREAS

Well-Known Member
8 Νοεμβρίου 2009
874
2
Mesogeia - Attiki
αν είναι αυτή που νομίζω είναι κουκλάρα... :eek: ;)

την είχα δει σε μια αγγελία και είχε ριγέ τρίχωμα..

βάλε οπωσδήποτε φωτογραφία :)
 


toulis

Well-Known Member
2 Μαρτίου 2010
50
12
Αθήνα
Και εγώ πιστεύω ότι σε κανένα μήνα θα είναι όλα καλά.

Όπως σου είπα το να πάμε όλοι μαζί στο καταφύγιο να την δούμε πιστεύω ότι θα ήταν μάλλον καταστροφή.
Αν περνάμε τελικά σκύλο μάλλον δεν θα ήταν αυτή, πράγμα που θα την αδικούσε πάρα πολύ.
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Και εγώ πιστεύω ότι σε κανένα μήνα θα είναι όλα καλά.

Όπως σου είπα το να πάμε όλοι μαζί στο καταφύγιο να την δούμε πιστεύω ότι θα ήταν μάλλον καταστροφή.
Αν περνάμε τελικά σκύλο μάλλον δεν θα ήταν αυτή, πράγμα που θα την αδικούσε πάρα πολύ.
Εχεις απόλυτο δίκιο. Και εγώ, έχοντας παιδιά, πιστεύω ότι θα διάλεγαν κάποιο χαριτωμένο κουτάβι, ενώ η συγκεκριμένη σκυλίτσα είναι πάρα πολύ όμορφη, αν είναι αυτή που νομίζουμε και έχει το δυναμικό να εξελιχθεί στον πιό καλό σύντροφό σας.
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Βρε θα δημιουργουσες παραμυθι και μια ψευτικη εικονα στην περιπτωση που πηγαινατε! Τελοσπαντων!
Εχε υπομονη και σιγα σιγα θα νιωσει ασφαλεια... Μεσα στο σπιτι τη βαλατε καθολου? Ασε τη γυναικα σου και το μεγαλο σου γιο να της δινουν φαγητο. Ετσι θα τους εμπιστευτει σιγα σιγα.
 








toulis

Well-Known Member
2 Μαρτίου 2010
50
12
Αθήνα
Αμαλία ο λόγος που έγραψα είναι μόνο για να μπορέσει κάποιος που θα επιχειρήσει κάτι ανάλογο να δει τις πρώτες αντιδράσεις δυσκολίες, και καλά της υιοθεσίας.

Δεν ξέρω αν έχεις παιδία αλλά κρίνοντας από τα δικά μου που είναι τελείως αντίθετοι χαρακτήρες.
Πιστεύω ότι με ένα παιδί με τον χαρακτήρα του μεγάλου μου γιου η επαφή σε ένα καταφύγιο θα είχε ψιλό προβλήματα για την ψυχολογία του ( γιατί φοβάται λίγο την επαφή με σκυλιά και μια τυχών δυσάρεστη επαφή θα του δημιουργούσε πρόβλημα αργότερα και πιθανόν φοβία )

Τώρα για τον μικρό είμαι σίγουρος ότι δεν θα μπορούσα να τον κρατήσω με τίποτα, θα είχαμε δυσάρεστες εξελίξεις και το μόνο που δεν θα καταφέρναμε θα ήταν η επιλογή και αξιολόγηση σκύλου.

Όχι ακόμα δεν μπήκε σπίτι.

Σιγά σιγά θα γίνει και αυτό δεν θέλω να την πιέσω

Χαίρομαι που σας αρέσει

Όσοι την βλέπουν στο δρόμο με ρωτούν τι ράτσα είναι και τους λέω διασταύρωση λυκόσκυλου με γάτα
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Πάντως, θέλει να δουλέψετε πολύ οικογενειακώς ώστε τελικά να μπορέσετε να αρχίσετε να την εμπιστεύεστε σιγά σιγά!
Σίγουρα όμως θα αξίζει τον κόπο η προσπάθεια αυτή!
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Πρεπει να δουλεψετε οικογενειακως... συμφωνω απολυτα με το Foibo! Εαν εξακολουθει και εμπιστευεται μονο εσενα και δεν εξοικιωθει με ολη σου την οικογενεια, δε θα ειναι ευκολη ουτε για εσας ουτε για εκεινη η συμβιωση!
Παιδια δεν εχω .. ακομα! Αλλα εχω ανηψακια και ειχαμε παρομοια κατασταση! Και επειδη εμας ο μικρος εχει ενα θεμα με τα σκυλια κανονισαμε ραντεβου στο καταφυγιο και πηραμε για βολτα το σκυλακι που απο πριν ειχε ηδη επιλεχθει απο τους "μεγαλους".... Ετσι "γνωριστηκαν" απο πριν και στο περιβαλλον που αισθανοταν ηδη ανετα ο σκυλος... Εγω γι αυτο στο ειχα προτεινει τοτε!
 


toulis

Well-Known Member
2 Μαρτίου 2010
50
12
Αθήνα
Έχω μάθει να δουλεύω σκληρά για να αποκτήσω κάτι και η δουλειά δεν με τρομάζει
Από υπομονή τώρα συχνά με φωνάζουν Γάιδαρο
Από αγάπη θα έχει σίγουρα περισσότερη από ση έχει νιώσει μέχρι τώρα.

Στην μελέτη έχω μείνει πίσω αλλά το παλεύω και ελπίζω να φτάσω σε κάποιο επίπεδο πριν κάνω λάθος κινήσεις.
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Καλέ αυτή είναι μπλε μερλ! :) Να σου ζήσει! Κουκλάρα είναι. Γιατί δεν μπαίνει στο σπίτι? Φοβάται?
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Είναι ΚΑΡΑΚΟΥΚΛΑΡΑ.....και πολύ, πολύ τυχερή..
Συμφωνώ να αρχίσουν και οι υπόλοιποι να τη ταιζουν ώστε να τους αγαπήσει σιγά σιγά...
Προς το παρόν νοιώθει μεγάλη ανασφάλεια και μόνο μαζί σου αισθάνεται ασφαλής...για αυτό και πάει να σε προστατέψει...
Προσοχή στην αρχή με τα παιδιά...μη γίνει κατα λάθος κάτι που μετά δεν θα μαζεύεται...
Να τη χαίρεστε....μπραβο σας...
 


ΑΓΓΕΛΟΣ2

Well-Known Member
7 Μαρτίου 2010
465
1
βολος
να στε καλα για το καλο που κανατε!!!

με τον καιρο και με τις σωστες κιννησεις απο μερους σας θα γινει μια υπεροχη σκυλιτσα...και ειναι και κουκλαρα η κυρια!!!

να την χαιρεστε!!!
 


toulis

Well-Known Member
2 Μαρτίου 2010
50
12
Αθήνα
Σας ευχαριστώ όλους

Έχουν αρχίσει από την 4 μέρα να της δίνουν τα παιδιά και η γυναίκα μου μπισκότα επιβράβευσης όταν την βλέπουν.

Αλλά για να πω την αλήθεια δεν έχει μάθει να τα τρώει και της ήταν αδιάφορα στην αρχή.
Τώρα έχει αρχίσει να τα δέχεται με χαρά.
Κόκαλο, παπούτσι ( για σκυλιά ) δεν ξέρει ακόμα τι είναι και δεν την πολύ ενδιαφέρουν ακόμα.
Δεν ξέρει να παίζει με μπαλάκι, και γενικά από ότι καταλαβαίνω αν είχε προηγούμενο ιδιοκτήτη πρέπει να ήταν μα@@κας να την χτυπούσε και να μην είχε ασχοληθεί καθόλου μαζί της.
Με την υπόλοιπη οικογένεια έχει αρχίσει ήδη να εξοικειώνετε, Δεν έχουν καμία σχέση οι τωρινές αντιδράσεις της με αυτές που είχε στην αρχή.

Δείχνει πάντως ότι προσέχει πολύ της αντιδράσεις μου και πράγματα που καταλαβαίνει ότι δεν μου αρέσουν συνήθως δεν τα επαναλαμβάνει.
Και μπορώ να πω ότι γενικά βόλτα με την βόλτα δείχνει ότι καταλαβαίνει όλο και περισσότερο της εντολές που ασυνείδητα ή συνειδητά της λέω. (έχω ξεπατωθεί στον ποδαρόδρομο πάντως)

Στο σπίτι δεν μπαίνει ακόμα αλλά χτες μαστορεύαμε παρέα στο εργαστήριο και ήταν όλο ενδιαφέρον για αυτά που έφτιαχνα.
Λέτε να την μάθω να μου φέρνει πένσα κατσαβίδι κτλ
Ήμουν που ήμουν χαζός τώρα ξεκούτιανα τελείως

Sara δεν νομίζω ότι μοιάζει με μπλε μερλ ή κάποια άλλη ράτσα και για να πω την αλήθεια δεν με ενδιαφέρει κιόλας.
Μου φτάνει να μας αγαπά και να την αγαπάμε
 
Last edited:


Cicaci

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2010
353
3
Ξάνθη
Τα σκυλιά χρειάζονται πρώτα από όλα αρχηγό. Αν δεν το έχουν, μπορει η φοβία να γίνει επιθετικότητα.
Καλό θα ήταν να μη τη λυπάστε αλλά να της δώσετε το ρόλο της στο σπίτι. Όταν ο σκύλος γνωριζει τη θέση του σε μια αγέλη τον κάνει πιο ήρεμο.
Βεβαια αυτό ισχύει και για τα παιδια. Δεν θα πρέπει να της κάνουν ολα τα χατήρια και ποτέ χαδια πριν εκεινη κάνει κατι για σας.
Π.χ. Πρωτα βολτα και μετα τάισμα, πρωτα να περιμενει και μετα χάδια, πρωτα περνατε εσεις απο τη πόρτα και μετα εκεινη. Οποτε σιγά- σιγα θα μαθει να ακολουθει κι αυτό θα τη βοηθησει να ξεπεράσει το φόβο της.
Και ποτέ μα ποτε οταν τη βγάζετε βόλτα και κρυβετε πισω απο σας ή δειξει επιθετικοτητα να τη χαιδευετε. Αυτο το κανουν πολλοι και εχει αρνητικά αποτελεσματα. Ή της τραβατε τη προσοχη σε κατι άλλο ή απλά δεν της επιτρεπετε αυτή της την συμπεριφορά.
Ελπιζω να βοηθησα λιγο....

Ειδα τη φωτο της... Ειναι μια κουκλα!
 


toulis

Well-Known Member
2 Μαρτίου 2010
50
12
Αθήνα
Cicaci βοήθησες πολύ

Μερικά από αυτά που λες τα κάνω ασυναίσθητα η από τύχη.

Το πρώτα βόλτα μετά φαΐ δηλαδή αν και το είχα ξεκινήσει λάθος τις πρώτες μέρες μετά το άλλαξα γιατί έτσι με βόλευε καλύτερα.

Αυτό με την πόρτα δεν το ήξερα ( για αυτό δηλαδή με περιμένει μερικές φορές να περάσω πρώτος ε ).

Διαβάζω τα σχετικά άρθρα με την εκπαίδευση αλλά είναι πολλά και δεν έχουν όλα ουσία αν μπορείτε να προτείνετε κάτι για να μάθω τα βασικά θα με βοηθούσε πάρα πολύ.
 


Elli

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
3.885
193
49
Αθήνα
Εγώ θα σου πω απλά ένα μεγάλο μπράβο και για την υιοθεσία και για την αγάπη που δείχνεις στην σκυλίτσα που φαίνεται από την αγωνία σου να μάθεις και να κάνεις το καλύτερο δυνατό!!!!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.120
Μηνύματα
895.887
Μέλη
19.931
Νεότερο μέλος
Kwnstantina_22