Πρώτη επαφή με cane corso!


zoulou

Well-Known Member
19 Απριλίου 2007
245
0
48
Μυτιλήνη - Λέσβος
www.era-aegean.gr
Γεια σας :lol:
Χθες σε μια από τις βόλτες μας με το spirit, συναντάμε ένα ενήλικο θηλυκό cane corso μαζί με το αφεντικό του :!:
Ο δικός μου ήταν με το λουρί του, το άλλο όχι και από ότι κατάλαβα βρισκόταν κοντά στο σπίτι του :!: Ο μικρός μου ήθελε αμέσως να πάει κοντά της και μιας και το αφεντικό της ήταν κοντά, την πλησιάσαμε.
Αμέσως η κυρία από το «ύψος» της (ο δικός μου χαμήλωσε τα μπροστινά του πόδια) του γρύλισε, και απλά τον κοίταζε. Εγώ δεν έκανα τίποτα, ούτε και το αφεντικό της, το οποία βρισκόταν δίπλα μου.
Αμέσως ο μικρός μου, ξάπλωσε, δείχνοντας την κοιλιά του αλλά η «κυρία» απλά του ξανά γρύλισε και έφυγε για το σπίτι της ενώ κοίταζε το αφεντικό της.
Ο μικρός μου ήθελε να την ακολουθήσει αλλά εγώ επέλεξα να συνεχίσουμε τη βόλτα μας προς άλλη κατεύθυνση :!:
Θα έπρεπε να πράξω κάπως αλλιώς :?:
Υπήρχε περίπτωση να του ορμίσει :?:
 




Morgan_A

Well-Known Member
27 Απριλίου 2007
180
4
Αθήνα
www.ourdogs.gr
Χμμ...

Δεν το νομίζω, γιατί τα ενήλικα σκυλιά δεν τα βάζουν με κουτάβια..., όμως αυτό δεν ισχύει πάντα... δυστυχώς. :cry:

Το ότι του γρίλισε, είναι κάτι συνηθισμένο, που κάνουν τα ενήλικα προς τα μικρά, για να μην παίρνουν και πολύ θάρρος... :lol:

Επειδή όμως, κάθε σκυλί έχει την δική του προσωπικότητα..., γιαυτό μόνο το αφεντικό της, θα μπορούσε να σου απαντήσει με σιγουριά...

Προφανώς, για να την έχει λυτή..., θα πρέπει να την έλεγχε..., χωρίς βέβαια αυτό να είναι απόλυτο...

Για πρώτη επαφή, καλά τα πήγατε...
Δεν νομίζω ότι υπήρχε λόγος να κάνετε κάτι παραπάνω... :lol:
 


nikoscar

Guest Star
Staff member
9 Ιουνίου 2006
2.178
1.000.000.018
ATHENS
δεν νομιζω οτι επρεπε να ανοιξω νεο θεμα ,και μιας και βλεπω οτι το συγκεκριμενο ειναι ψιλοκαμενο ειπα να αναφερω το παρακατω μονο και μονο γιατι εαν το κραταγα για την παρτυ μου θα εσκαγα....



Έχω ένα αρσενικό "Cane corso" με pedigree, ηλικίας 22 μηνών, χρώματος "μπλε" με γαλανά μάτια.

Ψάχνω για θηλυκό, με σκοπό να γνωρισθούν αρχικά και εάν συμφωνήσουν και αυτά...,
να ζευγαρώσουν στην πορεία

μετα απο τοσα μηνυματα και τοσες απαντησεις νομιζω οτι ολα πεφτουν στο γκρεμο ......
πες μου εναν λογο να αξιζει να ζευγαρωσεις το σκυλο σου να σου πω δεκα για να μην το κανεις....
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Δώρα τόσο καιρό καταδικάζουμε την εκτροφή της "πίσω πόρτας" και το αποτέλεσμα ποιο είναι? Οι αγγελίες στα "παντρολογήματα"?

Κρίμα… :(
 


Morgan_A

Well-Known Member
27 Απριλίου 2007
180
4
Αθήνα
www.ourdogs.gr
Καλώς σας βρήκα...

Επέστρεψα πριν λίγες μέρες από διακοπές... και γι΄ αυτό κατ΄ αρχήν θα ήθελα να σας πω, ότι χαίρομαι που σας βρήσκω και πάλι φίλοι μου. :)


Καλή μου ROTTIE, την εκτροφή της "πίσω πόρτας...", βεβαίως και την καταδικάζουμε...
Όμως εν τοιαύτη περιπτώση..., δεν πρόκειται για εκτροφή της πίσω πόρτας..., μιας και εγώ σκέφθομαι να ασχοληθώ πολύ σοβαρά με την επιλεκτική εκτροφή της φυλής αυτής στο μέλον, επειδή πιστεύω ότι έχω τις προϋποθέσεις..., τις οποίες όμως, είναι κάπως άκαιρο να συζητήσουμε αυτή την στιγμή...

Πέρα όμως κι΄ απ΄ αυτό..., θα πρέπει να σου πω, ότι εγώ δεν μπορώ να καταλάβω, πως ισχυριζόμασθε, ότι τα ζώα μας είναι ισότιμα μέλη της οικογένειάς μας... και δεν τους επιτρέπουμε να ικανοποιήσουν ένα από τα πλέον δυνατότερα ένστικτά τους..., όπως το ένστικτο της αναπαραγωγής...???

Θα πρέπει να σου πω ακόμα, ότι ο πλέον σοβαρότερος λόγος, για τον οποίο φροντίζω πάντα να έχω σκυλιά με pedigree και πιστοποιητικά υγείας..., είναι το να μπορώ να τους επιτρέψω, τουλάχιστον για μια φορά στην ζωή τους, να ικανοποιήσουν την ανάγκη τους, να περάσουν τα γονίδιά τους στην επόμενη γεννιά και κατ΄ επέκταση στην αιωνιότητα...

Γνωρίζω καλά, το πρόβλημα με τις υπεράριθμες γεννήσεις... και γι΄ αυτό και σε κάθε μου σκυλί, έχω επιτρέψει μόνο ένα ζευγάρωμα, αλλά πέρα από αυτό..., θα πρέπει να σου πω, ότι προσωπικά θεωρώ τα σκυλιά όλου του κόσμου, την σημαντικότερη περιουσία της ανθρωπότητας... και κάπου βαθιά μέσα μου, αναρρωτιέμαι, αν τελικά έχουμε το δικαίωμα να εμποδίζουμε την αναπαραγωγή τους...

Θα πρέπει ακόμα να σου πω, ότι όταν... γίνει το περιβόητο ζευγάρωμα..., Θεού θέλοντος..., θα έχω ήδη φροντίσει να εξασφαλίσω για τα κουτάβια τις καλύτερες δυνατές συνθήκες ζωής...

Επιπλέον θα ήθελα να προσθέσω, ότι στην αγγελία... με διακριτικό τρόπο γράφω, ότι ο μόνος και ο άμεσας σκοπός της γνωριμίας αυτής δεν είναι το ζευγάρωμα..., αλλά δεν το αποκλείω κιόλας...
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Aγαπητή μου Morgan (και το αγαπητή το εννοώ, αφού ξέρω πόσο αγαπάς τα σκυλιά). Κάνεις μερικά βασικά λάθη:

μιας και εγώ σκέφθομαι να ασχοληθώ πολύ σοβαρά με την επιλεκτική εκτροφή της φυλής αυτής στο μέλον
Σοβαρή και επιλεκτική εκτροφή μιας φυλής ΔΕΝ γίνεται με το αρσενικό. Θέλεις θηλυκΑ, όχι ένα, αρκετά. Επίσης χρειάζεται διάβασμα, παρουσία σε εκθέσεις και πάλι διάβασμα και πολύ internet, τώρα που είναι εύκαιρο και αυτό ... κρατώντας μέχρι και σημειώσεις. Τα παραπάνω δεν αμφισβητώ ότι τα κάνεις ... εκτός από τις εκθέσεις και το θέμα του αρσενικού - δυστυχώς είναι πολύ βασικά-.

Τώρα για το θέμα της αναπαραγωγής ... τα περί λύκου και άγριου σκύλου τα ξέρεις, ότι όλα τα ζώα της αγέλης θέλουν να αναπαραχθούν και ΔΕΝ τους επιτρέπεται, μέχρι να φτάσουν σε κάποιο επίπεδο ιεραρχίας, ή ίσως και ποτέ. Αρα η φύση του σκύλου - το normal για αυτόν είναι να ΜΗΝ του επιτρέπεται (όχι απλά να μην ζευγαρώνει) να ζευγαρώσει. Το να βάζουμε ένα σκυλί να γεννάει κάθε χρόνο όπως κανουμε, είναι κατά της φύσης του. Εγώ δέχομαι ότι θες να πας ''κόντρα στη φύση'' λοιπόν και να αναπαράγεις, όπως κάνω και εγώ άλλωστε. Μην φάσκεις και αντιφάσκεις όμως, λέγοντας ''μία φορά στη ζωή του'' ... έτσι κάνεις διπλό κακό ... και το σκύλο εμποδίζεις κατά τα λεγόμενά σου να ακολουθήσει τα ένστικτά του και παράγεις άσκοπα κουτάβια.

θα πρέπει να σου πω, ότι προσωπικά θεωρώ τα σκυλιά όλου του κόσμου, την σημαντικότερη περιουσία της ανθρωπότητας... και κάπου βαθιά μέσα μου, αναρρωτιέμαι, αν τελικά έχουμε το δικαίωμα να εμποδίζουμε την αναπαραγωγή τους...
Τα σκυλιά (ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΘΕΩΡΗΜΑ ΕΙΔΙΚΑ ΑΝ ΘΕΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΣΟΒΑΡΗ ΕΚΤΡΟΦΗ) είναι όντως μία ανεκτίμητη περιουσία της ανθρωπότητας, αλλά αυτό έχει γίνει ΑΚΡΙΒΩΣ επειδή εμποδίζεται η αναπαραγωγή τους. Αν δεν υφίσταντο φυσικοί και ανθρώπινοι παράγοντες που να εμπόδιζαν την επιβίωση και την ανεξέλεγκτη μεταξύ σκύλων αναπαραγωγή, ο άνθρωπος δεν θα συμβίωνε με τον σκύλο ΠΟΤΕ.
Επιπλέον θα ήθελα να προσθέσω, ότι στην αγγελία... με διακριτικό τρόπο γράφω, ότι ο μόνος και ο άμεσας σκοπός της γνωριμίας αυτής δεν είναι το ζευγάρωμα..., αλλά δεν το αποκλείω κιόλας...
Αγαπητή το πάς ανάποδα ... ακόμα και αν απορρίψεις μία σκύλα, η σπανιότητα με την οποία η αγγελία σου θα βρίσκει ανταπόκριση, θα σε κάνει να δεχτείς την δεύτερη ή έστω την τρίτη που θα σου τύχει. Μην ασχοληθείς με το να ζευγαρώσεις τον Morgan, τουλάχιστον όχι ακόμα.
Εγώ προτείνω:

Στις 6-7 Οκτώβρη είναι η διπλή CACIB του ΚΟΕ. Φέρτον να δεις τί ψάρια πιάνει. Αν έχεις οποιοδήποτε πρόβλημα, δεσμεύομαι να δείξω τον σκύλο εγώ, ακόμα και αν παίζουμε συγχρόνως.
Πήγαινε μέσα στον χειμώνα σε άλλες 2 εκθέσεις. Αν ο σκύλος σου αξίζει και κερδίζει (δεν το αποκλείω καθόλου) - και εξετάσεις και δυσπλασία - αλλιώς μη μου λές για επιλεκτικές αναπαραγωγές - βάλε μια αγγελία που να λέει: Cane Corso αρσενικός εισαγωγής Ιταλίας, 30 φεύγα μηνών ελεύθερος δυσπλασίας, 3Χcac, 2Χcacib και ότι άλλο, διατίθεται για επιβήτορας. Αυτή είναι αναπαραγωγή του αρσενικού, όχι η ''γνωριμία και ότι προκύψει''
Με τις γνώσεις και τις εμπειρίες που στο μεταξύ θα έχεις αποκτήσει, και μετα χρήματα από τα κουταβάκια του Morgan, θα ψάξεις στο εξωτερικό για ένα άριστων προδιαγραφών θηλυκό κουτάβι, το οποίο ΔΕΝ θα ζευγαρώσεις με τον Μorgan, αλλά με πρωταθλητή Ιταλίας - κρατώντας μία κόρη της. Τη συνέχεια θα την αποφασίσεις μόνη σου.... :wink:
 


Morgan_A

Well-Known Member
27 Απριλίου 2007
180
4
Αθήνα
www.ourdogs.gr
Φίλε μου denis, όταν μίλησα για επιλεκτική εκτροφή, αν πρόσεξες μίλησα για το μέλον... και μάλιστα επειδή τυχαίνει να ξέρω και την αγάπη σου και την δουλειά σου..., θέλω κάποια στιγμή από κοντά να πούμε πολλά...
Βεβαίως και χρειάζομαι θηλυκά και μάλιστα σκέπτομαι να φέρω αργότερα από Ιταλία, αφού όμως πάω εγώ εκεί να δω και να πάρω...

Ντενάκο μου, εγώ όπως ξέρεις τώρα πια δεν εργάζομαι..., έχω την τύχη να έχω κάποιο εισόδημα εξασφαλισμένο για να μπορώ να ζω αξιοπρεπώς, αλλά τυχαίνει να έχω και ένα μεγάλο κτήμα στην Άνδρο, εκτός από την επιχείρηση και τα σπίτια που είναι κάτω στην παραλιακή Γαυρίου - Μπατσιού.

Θεού λοιπόν θέλοντος..., το είπα και πριν, σκέπτομαι επειδή λατρεύω αυτά τα σκυλιά να προσπαθήσω να φθιάξω εκεί κάτι σωστό... και ολοκληρωμένο.

Δεν εννοούσα επιλεκτική εκτροφή έχοντας μόνο το μωρό μου..., το οποίο συμφωνώ απολύτως ότι ακόμα είναι και πολύ μικρό, μα για να είμαι ειλικρινής δεν έχει δείξει σημάδια ανάγκης ζευγαρώματος προς το παρόν, άλλωστε ακόμα δεν έχει κλείσει τα 2 χρόνια του.

Κατάλαβες Ντενάκο μου, πως το σκέφθομαι και η γνώμη και η πείρα σου, για μένα είναι πολύτιμη...
Αυτό θέλω να το θυμάσαι..., δεν το λέω χάριν λόγου..., το πιστεύω.

Υ.Γ.

Θυμάσαι στην συνάντησή μας, που ξεκίνησα να σε ρωτήσω κάποια πράγματα γύρω από την εκτροφή..., αλλά δεν συνεχίσαμε...
Αυτά που σου λέω τώρα, είναι μια σκέψη που την δουλεύω από καιρό..., αλλά βέβαια τίποτα δεν γίνεται από την μια στιγμή στην άλλη και αβασάνιστα...

Επίσης συμφωνώ ότι αυτό που μου λες και εσύ, δεν είναι θεώρημα, είναι απλά όμως κρίση συναισθηματισμού... και περνάω και τέτοιες... κάποιες φορές.
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Ολα αυτά που λες θα σε βοηθήσουν να κάνεις πιο άνετα εκτροφή, αλλά όχι πιο ποιοτική εκτροφή ... για να κάνεις πιο ποιοτική εκτροφή πρέπει για αρχή να δηλώσεις τον σκύλο σου στην έκθεση που έχει σε 30 μέρες. Αν καταλαβαίνεις τί ενοώ, κάνε το. Και τα λέμε εκεί. Είναι ΤΟΣΟ απλό... :wink:
 


Morgan_A

Well-Known Member
27 Απριλίου 2007
180
4
Αθήνα
www.ourdogs.gr
χμμμ....

Για να είμαι ειλικρινής, δεν είχα σκοπό προς το παρόν τουλάχιστον να τον πάω...

Όμως η αλήθεια είναι, ότι τώρα με γαργαλάς... και αρχίζω να το σκέφθομαι σοβαρά... :lol:
 


amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.453
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
Αν κατάλαβα καλά, σκέφτεσαι στο μέλλον να κάνεις εκτροφή (με πρόθεση για ποιοτική εκτροφή), αλλά προς το παρόν σκέφτεσαι να ζευγαρώσεις τον σκύλο σου, ενώ δεν έχει περάσει ούτε καν από μια έκθεση (δεν είναι προς το παρόν στις προθέσεις σου), για να αξιολογηθεί από κριτές της φυλής αν είναι αξιόλογο δείγμα της φυλής του...

Αξιόλογος είναι σίγουρα για εσένα γιατί τον αγαπάς και είναι ο σκύλος σου, αλλά πριν σκεφτείς να τον ζευγαρώσεις θα πρέπει να βεβαιωθείς (από ειδικούς) ότι είναι καλό να ζευγαρώσει αυτός ο σκύλος, ακόμα και σε ερασιτεχνικό επίπεδο...
 


Morgan_A

Well-Known Member
27 Απριλίου 2007
180
4
Αθήνα
www.ourdogs.gr
Κατάλαβες...

Φίλε μου amangos, νομίζω ότι μπήκες στο νόημα, καλύτερα από όλους τους άλλους...

Με μια μόνο διαφορά, δεν είχα σκοπό να τον κατεβάσω σε έκθεση, επειδή την διαδικασία αυτή δεν την γνωρίζω...
Είναι κάτι, που παρ΄ όλο που είχα στη ζωή μου πάντα σκυλιά, δεν έτυχε να κάνω...

Αυτό δεν θα πει, ότι τώρα που το συζητάμε... και που γνώρισα και εσάς... που έχετε την εμπειρία..., το αποκλείω..., αντίθετα μάλιστα, από χθες που είχαμε με τον Ντένη την συζήτηση αυτή, άρχισα να το σκέφθομαι πολύ ζεστά...

Γιατί σίγουρα, καλό είναι..., να μάθω και για τον Morgan μου..., αλλά και γενικώτερα για την φυλή αυτή, που με ενδιαφέρει περισσότερα πράγματα...

Όπως όμως εξήγησα και στον Ντένη, όταν αναφέρθηκα σε επιλεκτική εκτροφή, δεν ενοούσα, ότι αυτό θα το έκανα με τον Μοrgan μου... κατ΄ ανάγκη..., μπορεί βέβαια να αποδειχθεί... ότι πρόκειται για ένα καλό δείγμα της φυλής, μπορεί όμως και όχι...
Αυτό δεν θα αλλάξει την διάθεσή μου να ασχοληθώ με την φυλή αυτή γενικώτερα, ακόμα και με άλλο επιβήτορα...
 


Skylos

Well-Known Member
16 Δεκεμβρίου 2006
397
0
Το ζήτημα είναι ποιοί είναι οι εκτροφικοί σου στόχοι μακροπρόθεσμα. Τι θέλεις να προσφέρεις στη φυλή. Πέρα από τη διατήρηση/βελτίωση των χαρακτηριστικών της φυλής δεν υπάρχει άλλος λόγος εκτροφής. Ούτε τα Κάνε Κόρσο κινδυνεύουν με εξαφάνιση ούτε υπάρχει έλλειψη σε εξαιρετικούς -ως pets- σκύλους. Το αντίθετο δυστυχώς, οι δρόμοι είναι γεμάτοι με τέτοιους.
 


Morgan_A

Well-Known Member
27 Απριλίου 2007
180
4
Αθήνα
www.ourdogs.gr
Λοιπόν...

Φίλε μου "Skylos", προσωπικά δεν θεωρώ τα cane corso και τόσο pets..., ούτε και πιστεύω, ότι στην χώρα μας, υπάρχει μεγάλος αριθμός, ώστε σαν φυλή να είναι αρκετά γνωστή και διαδεδομένη και κατά συνέπεια, να υπάρχει ήδη υπερπληθυσμός...
Επίσης θεωρώ ότι ακόμα στη χώρα μας, δεν έχει δημιουργήσει τόσους φίλους, όσους πραγματικά αξίζει να έχει..., βάση των χαρισμάτων της..., τουλάχιστον κατά εμέ...

Ακόμα νομίζω, ότι κάθε φυλή, επιδέχεται βελτιώσεις...
Βεβαίως δεν αναφέρομαι τόσο στα εξωτερικά χαρακτηριστικά..., όσο σε ότι αφορά την βελτίωση ευαισθησιών σχετικά με την υγεία..., την φυσική κατάσταση..., τον χαρακτήρα, τις ικανότητες κλπ, κλπ, κλπ.

Η βελτίωση και η εξέληξη δεν σταματούν ποτέ και πουθενά...

Η ανάγκη της εκτροφής... κατά την ταπεινή μου γνώμη, δεν περιορίζεται μόνο στα είδη, τα οποία κινδυνεύουν με εξαφάνιση...

Επιπλέον θεωρώ, ότι τα cane corso, είναι μια φυλή με μεσογειακές καταβολές... και χαρακτηριστικά, τα οποία ταιριάζουν πολύ και στην δική μας νοοτροπία...

Όμως ακόμα είναι και πολύ νωρίς..., για να μπούμε σε περισσότερες λεπτομέρειες..., γιατί είμαι απλά και μόνο στο στάδιο της σκέψης... και ποτέ δεν ισχυρίστηκα, ότι έχω γνώσεις και εμπειρία επάνω στο θέμα της εκτροφής...

Θα πρέπει να σας πω επίσης, ότι μέχρι τώρα κατά γενική πλειοψηφία..., ίσως και με κάποια εξαίρεση..., τα σκυλιά μου ήταν όλα αρσενικά και κατά συνέπεια, δεν δυστάζω να ομολογήσω, ότι στερούμε πολλές σημαντικές γνώσεις... επάνω στο θέμα μας...

Η αγάπη μου όμως για τα σκυλιά, είναι τόση, που ξέρω ότι μπορώ να διαθέσω και χρόνο και κόπο... και ότι άλλο χρειασθεί, προκειμένου να κάνω αυτό το οποίο σκέφθομαι, χωρίς όμως αυτή τη στιγμή να δεσμεύομαι ότι θα το κάνω οπωσδήποτε...

Μπορεί στην πορεία να μάθω και να δω πράγματα, τα οποία να με πείσουν για το αντίθετο...
 


Skylos

Well-Known Member
16 Δεκεμβρίου 2006
397
0
Re: Λοιπόν...

Morgan_A said:
Φίλε μου "Skylos", προσωπικά δεν θεωρώ τα cane corso και τόσο pets..., ούτε και πιστεύω, ότι στην χώρα μας, υπάρχει μεγάλος αριθμός, ώστε σαν φυλή να είναι αρκετά γνωστή και διαδεδομένη και κατά συνέπεια, να υπάρχει ήδη υπερπληθυσμός...
Επίσης θεωρώ ότι ακόμα στη χώρα μας, δεν έχει δημιουργήσει τόσους φίλους, όσους πραγματικά αξίζει να έχει..., βάση των χαρισμάτων της..., τουλάχιστον κατά εμέ...
Δεν εννοούσα ότι υπάρχει υπερπληθυσμός Κάνε Κόρσο αλλά υπερπληθυσμός σκύλων ασχέτως ράτσας που θα έκαναν εξαιρετικά κατοικίδια. Γι' αυτό και δεν δικαιολογείται η εκτροφή που θα γίνει απλά για να πάνε τα κουτάβια σε κάποιους καλούς ιδιοκτήτες αλλά μόνο η εκτροφή που έχει σκοπό την προσφορά στη φυλή.

Συνεπώς κατά τη γνώμη μου όποιος θέλει να γίνει ευσυνείδητος εκτροφέας πρέπει πρώτα να γνωρίσει σε βάθος τη φυλή που αγαπάει, να αποκτήσει τις απαραίτητες κυνολογικές γνώσεις, να δικτυωθεί με άλλους σοβαρούς εκτροφείς και μετά να βάλει μπρος τα σχέδια του.
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Αυτό δεν θα αλλάξει την διάθεσή μου να ασχοληθώ με την φυλή αυτή γενικώτερα, ακόμα και με άλλο επιβήτορα...
H διάθεσή σου είναι για μένα η αρχή ... τα υπόλοιπα, όπως:

Συνεπώς κατά τη γνώμη μου όποιος θέλει να γίνει ευσυνείδητος εκτροφέας πρέπει πρώτα να γνωρίσει σε βάθος τη φυλή που αγαπάει, να αποκτήσει τις απαραίτητες κυνολογικές γνώσεις, να δικτυωθεί με άλλους σοβαρούς εκτροφείς και μετά να βάλει μπρος τα σχέδια του.
Είναι βασικά, προσπάθησε να κάνεις πολλά από αυτά, όσα τελοσπάντων μπορείς ... αφού μερικά σίγουρα τα μπορείς. Σίγουρα και εδώ είναι ένα λάθος του φίλου μας, δεν μαθαίνεις την φυλή αν δεν κάνεις εκτροφή ποτέ τέλεια, δεν γνωρίζεις άλλους εκτροφείς ποτέ καλά, και κανένα σχέδιο δεν είναι ποτέ πανάκεια και σίγουρο επιτυχίας. Μην κάνεις λάθη όμως που έκαναν ΟΛΟΙ αφού μπορείς να τα αποφύγεις. Εχω ζευγαρώσει ακατάλληλους αρσενικούς με πάνω από 10 σκύλες, μέχρι να πάρω την πρώτη μου θηλυκιά. Δεν τα λέω αφ'υψηλού....

Όμως ακόμα είναι και πολύ νωρίς..., για να μπούμε σε περισσότερες λεπτομέρειες..., γιατί είμαι απλά και μόνο στο στάδιο της σκέψης... και ποτέ δεν ισχυρίστηκα, ότι έχω γνώσεις και εμπειρία επάνω στο θέμα της εκτροφής...
Συμφωνώ, σε αρπάξαμε λίγο από τα μούτρα ... 8)

Μπορεί στην πορεία να μάθω και να δω πράγματα, τα οποία να με πείσουν για το αντίθετο...
:lol: :lol: το μόνο σίγουρο ... :lol: :lol:

Γιατί σίγουρα, καλό είναι..., να μάθω και για τον Morgan μου..., αλλά και γενικώτερα για την φυλή αυτή, που με ενδιαφέρει περισσότερα πράγματα...
http://www.koe.gr/indexmy.htm :wink:

Είπαμε, αν ντρέπεσαι τρέχω εγώ (που ντρέπομαι έτσι κι αλλιώς)
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Εγώ πάντως που δεν ντρέπομαι και συνηθίζω να λέω τα πράγματα με το όνομα τους, τολμώ να πω πως η κατάσταση με τις αγγελίες «παντρολογήματος» είναι δείγμα άγνοιας, έλλειψης ζωοφιλικής παιδείας και πολιτισμού.

Είναι τραγικό να υπάρχουν ζωοφιλικά sites και fora ζωοφίλων που να επιτρέπεται αυτή η άθλια κατάσταση με τις αγγελίες ζευγαρώματος.

Δώρα, συμμετέχεις σε κυνοφιλικό forum και μάλιστα πρόσφατα αναβαθμίστηκες σε moderator, πράγμα που σημαίνει πως η γνώμη σου έχει αποκτήσει ιδιαίτερη βαρύτητα στα θέματα διαχείρισης. Συζήτησε το θέμα με τους υπεύθυνους και απαγορέψτε τις αγγελίες ζευγαρώματος που έχουν κατακλύσει το forum.
Πως επιτρέπετε να δημοσιεύουν τα μέλη σας αγγελίες όπως αυτή?
"Ο Ιβαν είναι ένα γλυκύτατο βέλγικο λυκόσκυλο 4 ετών και κάτι μηνών και ψάχνει για το άλλο του μισό. Αν έχετε σκυλίτσα λυσκοσκυλίνα, βέλγικο ή άλλης ράτσας, ακόμα και ημίαιμο, στείλτε μου μήνυμα στο ****** και θα επικοινωνήσουμε και τηλεφωνικώς."

ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ!!!

Είναι θλιβερό να διαιωνίζουμε την εκτροφή της πίσω πόρτας. Οι ζωόφιλοι είμαστε μειοψηφίας σε αυτή τη χώρα. Ας ενώσουμε τις δυνάμεις μας και τις φωνές μας ενημερώνοντας τον κόσμο, καυτηριάζοντας τα κακώς κείμενα και προσπαθώντας να αλλάξουμε την κατάσταση.
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Εγώ πάντως που δεν ντρέπομαι και συνηθίζω να λέω τα πράγματα με το όνομα τους
Δεν είναι θέμα ντροπής, δεν τα λέω έτσι από ντροπή ή από άλλο προσωπικό ώφελος ... τα λέω έτσι, γιατί - ευτυχώς ή δυστυχώς- όλοι κάπως έτσι ξεκινάνε, νομίζω ότι αξίζει τον κόπο να πεις σε κάποιον νέο ενδιαφερόμενο κάποια πράγματα (πράγματα που ΚΑΝΕΝΑΣ δεν έκανε όταν εγώ ή κάποιοι άλλοι ξεκίναγαν - αντιθέτως αντιμετωπιστήκαμε σαν ΠΕΛΑΤΕΣ και ΑΣΧΕΤΟΙ και ακόμα συμβαίνει αυτό ...) Η Δώρα ΙΣΩΣ μπορέσει να γίνει σωστή και τίμια εκτροφέας (εγώ διακρίνω φως στην άκρη του τούνελ, γι'αυτό και ασχολούμαι έτσι), ίσως όχι ... αν δεν γίνει όμως δεν θα έχει καμία δικαιολογία, εγώ ίσως έχω, αφού ζητώντας εκθεσιακή ποιότητα για εκθεσεις και εκτροφή μου πασάρανε σαβούρα, και στην έκθεση δεν με βοήθαγε κανείς, ούτε ο εκτροφέας του σκύλου ( ο Θεός να τον κάνει).
Ετσι έχουν τα πράγματα με το όνομά τους, και όσο για τα παντρολογήματα αυτού του τύπου και για αγγελίες στην ΧΕ νομίζω ότι πρέπει να απαγορευτούν δια ΝΟΜΟΥ.
 


Dogo

Well-Known Member
11 Μαϊου 2007
307
0
Πάντως στην Ελλάδα η εκτροφή είναι "της διπλανής πόρτας" και όχι "της πίσω"...

Αυτό είναι το επίπεδο της εκτροφής στη χώρα μας,από τα ολίγα που έχω καταλάβει και πάντα αναγνωρίζωντας κάποιες,ελάχιστες εξαιρέσεις.

Αγαπητή Morgan_A επειδή και εγώ είχα (...μπορεί και να έχω) παρόμοιες σκέψεις εκτροφής,κατάλαβα πως δεν μπορείς να στηρίξεις ή και να αρχίσεις εκτροφή με το σκύλο που έτυχε να έχεις αυτή τη στιγμή.

Κατά τη γνώμη μου δεν αρχίζεις καν εκτροφή ή εκτροφείο από τα σκυλιά.
Αρχίζεις από τις υλικοτεχνικές υποδομές ή υποδομές χώρου αλλά σημαντικότερο από γνωσιακές υποδομές σε θέματα εκτροφής γενικότερα και της ράτσας που επιλέγεις ειδικότερα.
Δεν γίνεσε γιατρός αγοράζοντας ιατρική ρόμπα,ούτε αρχίζεις βιομηχανία προσλαμβάνοντας προσωπικό.

Οπότε μάλλον λανθασμένα "βαφτίζεις" το ζευγάρωμα και το χάρισμα ή την ενδεχόμενη πώληση των κουταβιών που θα αποκτήσεις "εκτροφή" ή και "απόπειρα εκτροφής".
Είναι απλά το ζευγάρωμα ενός κατοικίδιου σκύλου.Ίδιο με τα υπόλοιπα ζευγαρώματα που δημιουργούν σκυλιά χαμηλής ποιότητας,σκυλιά ημίαιμα,σκυλιά με προβλήματα,σκυλιά αδέσποτα...ένα ζευγάρωμα που δεν πρέπει να γίνει.

Τα παραπάνω με κάθε σεβασμό...απλά είπα να πω την γνώμη μου.