Πως αποκτήσατε το σκύλο σας?

Πως αποκτήσατε τον σκύλο σας?


  • Total voters
    283

Falko

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2007
552
0
Χαλκιδικη
www.rottweilers-gr.com
Παντα ολα τα σκυλια μου τα ειχα αγορασει απο Εκτροφεα..
Ακομα και τις γατες που ειχα,ειχανε Pedigree :shock: :wink:
Δεν εχω κακες εμπεριες απο κανενα σκυλι που εχω αγορασει απλα ακουω εδω και χρονια απο αλλους..λιγοτεροι τυχεροι απο μενα..
 


nikoscar

Guest Star
Staff member
9 Ιουνίου 2006
2.179
1.000.000.018
ATHENS
να μιλησω και γω για τον πρωτο εαν και ψηφισα "στο δρομο"

το πρωτο κυνοφιλικο και οχι μονο περιοδικο ΖΩΗ & ΖΩΑ (1987) ειχε αρχισει ηδη να χανει τα φυλλα του απο το πολλη διαβασμα μιας και το '91 ηταν η χρονια που θα επαιρνα και γω τον πρωτο μου σκυλο.δεν εψαξα και πολυ ..δεν ηξερα καν που να κοιταξω,μονο αγγελιες απο ΤΑ ΝΕΑ διαβαζα...
ο δρομος για τον εκτροφεα ](*,) μας οδηγησε στην συγγρου οπου φρικαρα στην θεα του γερμανικου ποιμενικου με τα τεραστια αυτια.

εφυγα κακην κακως ,και λιγους μηνες μετα απο αγγελια ιδιωτη ενα μαυρο κολει ερχοταν σπιτι...για να μεινει μαζι μας 7χρονια.
στην αναγνωριση που εκανε ο ΚΟΕ εκεινο τον καιρο ...ηξερα οτι δεν επρεπε να τον παω...ψηλος μακρυς αυταρες ορθιες και τριχωμα αναμεσα σε rough και smooth. :D

οscarinooo που σαιιι ρε σκυλε μουυ
 


matilda

Well-Known Member
16 Ιουλίου 2007
1.433
1.022
Λατρεύω τα μεγαλόσωμα σκυλιά. Από τα 15 μου έχω κολλήσει με τα Newfoundland. Τα οποία δεν ξέρω αν θα καταφέρω ποτέ να αποκτήσω τόσο λόγω των απαιτήσεων και των προβλημάτων της φυλής, του κόστους συντήρησης αλλά και των συμθηκών. Βλ διαμέρισμα στο κέντρο της πόλης.

Παρολαυτά είχα αποφασίσει ότι μετά την πρώτη μου σκυλίτσα που τώρα πια είναι γριούλα και την είχα βρει στο δρόμο σε ηλικία 40 ημερών, θα έπαιρνα ένα μεγαλόσωμο, φυλής ή μείξης δεν με ενδιέφερε και τόσο πολύ.

Η μοίρα όμως είχε διαφορετικά σχέδια για μένα και σε μια εκδήλωση φιλοζωικού σωματείου με είδε με ξεχώρισε και με υιοθέτησε η σημερινή μου αγάπη. Ημίαιμο τεριέ με προσωπικότητα και άποψη, καμμία σχέση με το μεγαλόσωμο που ονειρευόμουν αλλά πολύ κοντά στην προσωπικότητα του σκύλου που πάντα αναζητούσα.
 


mourgakos

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2007
60
1
athens
μια παγωμενη νυχτα ακουσα κλαματα οταν πηγα να πεταξω σκουπιδια.μεσα σε μια σακουλα ηταν αφημενα
2 σκυλακια στο λαγονησι.τα πηρα ,εδωσα γαλα κλπ....ηταν ημερων ....το αρσενικο το εδωσα σε ενα φιλο ,γιατι τα θηλυκα ειναι μπελας οπως λεει...
κρατησα το θηλυκο ,οπου με πολλες θυσιες εγινε ενας κατασπρος λυκος,μεγαλοσωμος,
πανεξυπνος παιχνιδιαρης με τα παιδια και προστατευτικος ομως με τους
υπολοιπους αφου χρονισε.οταν ηταν να φυγω στα καραβια πραγματικα
εκλαψα γιαυτο το σκυλο.απο τοτε οταν βλεπω καποιο να του μοιαζει
νιωθω ενα σφιξιμο...και ας εχουν περαει 12 χρονια απο τοτε...

πριν 15 μερες πηραμε ενα κοκερ σπανιελ αμερικανικο...πριν 3 μερες
εγινε 2 μηνων... ηδη εχει δειξει χαρακτηρα και μαθαινει γρηγορα...επισης
οπως καταλαβαινετε θηλυκο..... :D
 


boxer

Well-Known Member
2 Αυγούστου 2006
529
1
ATHENS
www.petcorner.gr
ωραιο πολλ. και ελεγα τι μου θυμιζει.. http://dogforum.gr/forum/viewtopic.php?t=5

εγω οπως εχω ξαναπει στο παρελθον, τον πηρα απο ιδιωτη τυπου "πρεπει να ζευγαρωνουν καθε χρονο, η στειρωση κανει κακο τζιιιιιζ!" ο οποιος δεν το εκανε για τα λεφτα αλλα δεν τα χαριζε κιολας.
τα ειχε δει ολα με τα μωρα, δε μπορουσε να μαζευει τις ακαθαρσιες τους κλπ και τα πηρε απο τη μαμα τους 1 μηνος.
τον δικο μου τον ειχε μονο του στο μπαλκονι, οταν ελειπε απο σπιτι. οι γονεις των κουταβιων ηταν σε ενα χωριο.

τελεια δηλαδη :?

αυτο το θεμα ειναι καλο να το διαβαζουν οσοι τρομοκρατουνται, με τα βομβαρδισματα σωστης εκτροφης,κλπ.

προφανως ολοι εχουμε κανει τα λαθη μας. και δε μπορουμε να κουναμε επιδεικτικα το δαχτυλο σα να ξεχναμε οτι.. "been there..." :roll: 8)
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.689
23
ATHENS
boxer said:
ωραιο πολλ. και ελεγα τι μου θυμιζει.. http://dogforum.gr/forum/viewtopic.php?t=5
Που το θυμήθηκες αυτό το poll? To είχα ξεχάσει!

Οι πολλαπλές επιλογές είναι λίγο ελλιπείς βέβαια όπως και οι συμμετοχές των μελών με ζωντανούς σκύλους!

oscar said:
παιδια ....καποιος να εχει ζωντανο σκυλο δεν υπαρχει..??????? :cry: :cry:
.....ο magkas ...φολα...ο gerik..γηρατεια...που παμε ρε παιδιαααα!!!!!
:lol: :lol: :lol:

Πάντως τώρα που μαζευτήκαμε περισσότεροι ιδιοκτήτες με περισσότερους εν ζωή σκύλους, νομίζω πως επιβάλλονταν να ανανεώσουμε το poll!! :wink:
 




boxer

Well-Known Member
2 Αυγούστου 2006
529
1
ATHENS
www.petcorner.gr
χαλαρωσε ROTTIE αρχαιο πολ και σε λαθος κατηγορια ηταν.
δε σου την ειπα που το ξαναεβαλες. θα μπορουσες να μην το ειχες δει καν :wink:
 


magi

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2006
609
2
Athens
Την Siba πήρα από ιδιώτη – μια φίλη μου,(ξέροντας τους γονείς της), παρόλο που ήμουνα αποφασισμένη για θυλικό καφέ ντόμπερμαν διάλεξα ένα μαύρο που γεννήθηκε σχεδόν νεκρό και σχετικά μικρόσωμο. Δεν έχει βγάλει ζημίες, δεν μετάνιωσα για την απόφαση μου. Ίσα ίσα πήρα μικρόβιο ντόμπερ-μανίας και ανυπομονώ να αποκτήσω δεύτερο (αυτή την φορά από εκτροφείο 8) ).
 


cocker-fan

Well-Known Member
28 Ιουλίου 2007
264
1
Acharnai
Για μενα ισχυουν τα ιδια με την Frenchie-fan με την διαφορα του οτι εγω δεν ειχα αποψη για ρατσα η χρωμα μιας κ ημουν 8 χρονων κ ηθελα πολυ σκυλο οποτε δεν με ενδιεφερε τι θα ηταν....!
 




keyman

Well-Known Member
18 Ιουλίου 2007
1.010
1
ΑΘΗΝΑ
www.keyman.gr
παιδιά ειλικρινά θαυμάζω όσους απάντησαν πως το πήραν το σκυλάκι τους από το δρόμο....και ταυτόχρονα ντρέπομαι και αισθάνομαι ενοχές που είμαστε ''κολλημένοι'' με την συγκεκριμένη ράτσα και έτσι δεν πήραμε και εμείς σκυλάκι από το δρόμο :? αλλά τι να κάνουμε????την αγαπάμε την ασχημόφατσά μας.....αν μπορούσαμε όμως να πάρουμε και δεύτερο θα παίρναμε σίγουρα κάποιο αδέσποτο :)
 


Noela

Well-Known Member
25 Οκτωβρίου 2007
1.954
222
Παλλήνη
www.agilityadddicts.gr
Ψήφισα από φιλοζωϊκό σωματείο, όπου είχα πάρει την προηγούμενη ημίαιμη σκυλίτσα μου. Από το δρόμο όσα είχα μαζέψει μου τα διώχνανε άμεσα ή λίγο αργότερα οι γονείς μου. Αυτά που έχω τώρα, τον Ελλ.Ποιμενικό τον πήρα από μαντρί έξω από τη Λαμία και το bc από εκτροφέα στην Σκωτία.
Έχω κι εγώ κάποιες ενοχές που δεν πήρα αδέσποτο αυτή τη φορά. Πριν όμως ήθελα απλά σκύλο, τώρα ήξερα ακριβώς τι ήθελα.
 


Noela

Well-Known Member
25 Οκτωβρίου 2007
1.954
222
Παλλήνη
www.agilityadddicts.gr
Ψήφισα από φιλοζωϊκό σωματείο, όπου είχα πάρει την προηγούμενη ημίαιμη σκυλίτσα μου. Από το δρόμο όσα είχα μαζέψει μου τα διώχνανε άμεσα ή λίγο αργότερα οι γονείς μου. Αυτά που έχω τώρα, τον Ελλ.Ποιμενικό τον πήρα από μαντρί έξω από τη Λαμία και το bc από εκτροφέα στην Σκωτία.
Έχω κι εγώ κάποιες ενοχές που δεν πήρα αδέσποτο αυτή τη φορά. Πριν όμως ήθελα απλά σκύλο, τώρα ήξερα ακριβώς τι ήθελα.
 


aleka2

Well-Known Member
6 Μαρτίου 2008
300
0
46
Το 1ο σκυλί μου το βρήκα σε ένα οικόπεδο δίπλα στο σπίτι μου. Την Gandy την πήρα απο εκτροφέα μετά απο πολύ πολύ ψάξιμο και τη stew απο ένα γνωστό (μακάκα) γιατί λυπήθηκα τα κουτάβια.
 


aleka2

Well-Known Member
6 Μαρτίου 2008
300
0
46
Το 1ο σκυλί μου το βρήκα σε ένα οικόπεδο δίπλα στο σπίτι μου. Την Gandy την πήρα απο εκτροφέα μετά απο πολύ πολύ ψάξιμο και τη stew απο ένα γνωστό (μακάκα) γιατί λυπήθηκα τα κουτάβια.
 


Gogo

Well-Known Member
1 Φεβρουαρίου 2008
538
0
marko
Το πρωτο μου σκυλακι , τον Τονυ τον πηρα απο τον δρομο!!! :wink:

Τα δυο τελευταια ,απο εκτροφεις!!! :D :D :D

Ενδιαμεσα υπηρξαν σκυλακια απο ΒΥΒ με προβληματα υγειας κυριως,

και ενα και με προβλημα χαρακτηρα! :( :( :(
 


Gogo

Well-Known Member
1 Φεβρουαρίου 2008
538
0
marko
Το πρωτο μου σκυλακι , τον Τονυ τον πηρα απο τον δρομο!!! :wink:

Τα δυο τελευταια ,απο εκτροφεις!!! :D :D :D

Ενδιαμεσα υπηρξαν σκυλακια απο ΒΥΒ με προβληματα υγειας κυριως,

και ενα και με προβλημα χαρακτηρα! :( :( :(
 


zaman

Well-Known Member
27 Μαρτίου 2008
45
0
ηθελα φιλακα για την εξοχικη μου κατοικια(ντομπερμαν) και ρωτησα σε πετ.μου ειπε καποια πραγματα για την φυλη και μου ειπε θα μου εφερνε απο γιουγκοσκλαβια.μασ διακοπτη ενασ πελατης και εγω ξεφιλιζω την κυνολογια για να περασει η ωρα .και πεφτω πανω σε γνωστω εκτροφεα που ειχε αφιερωμα .και σε εκθεσεις του ομιλου. πηρα τηλεφωνο κατεβικα αθηνα μιλισαμε μου ειπε τα βασικα.... αναθεορισα τις αποψεις μου για την διαβιοση ενος σκυλου και ετσι αγορασα εναν αρσενικο.(εδω και 12χρονια το εξοχικο περιμενη ακομα τον φυλακα)
 


zaman

Well-Known Member
27 Μαρτίου 2008
45
0
ηθελα φιλακα για την εξοχικη μου κατοικια(ντομπερμαν) και ρωτησα σε πετ.μου ειπε καποια πραγματα για την φυλη και μου ειπε θα μου εφερνε απο γιουγκοσκλαβια.μασ διακοπτη ενασ πελατης και εγω ξεφιλιζω την κυνολογια για να περασει η ωρα .και πεφτω πανω σε γνωστω εκτροφεα που ειχε αφιερωμα .και σε εκθεσεις του ομιλου. πηρα τηλεφωνο κατεβικα αθηνα μιλισαμε μου ειπε τα βασικα.... αναθεορισα τις αποψεις μου για την διαβιοση ενος σκυλου και ετσι αγορασα εναν αρσενικο.(εδω και 12χρονια το εξοχικο περιμενη ακομα τον φυλακα)
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.597
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3