Πως αποκτήσατε το σκύλο σας?

Πως αποκτήσατε τον σκύλο σας?


  • Total voters
    283

kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
To πρώτο σκυλάκι που είχα ήταν ο Shocks (ναι ήταν καφετής με άσπρα πατουσάκια).

Τον μάζεψα από το δρόμο, ή μάλλον καλύτερα από την καγκελόπορτα της απέναντι πολυκατοικίας γιατί είχε σφηνώσει στην προσπάθειά του να μπει μέσα.

Ήταν περίπου 6 μηνών και έμεινε μαζί μας 2 χρόνια μέχρι που μας το φολιάσανε :mad:
 


stalitsa

Active Member
9 Ιανουαρίου 2009
28
0
49
Ηλιούπολη Αττικής
Την πρώτη σκυλίτσα μου, μου την χάρισε ένας γνωστός μου, γιατί κοντευε να την φάει η άλλη σκύλα του. Έψαχνε να την δώσει και του είπα ότι την θέλω εγώ, υιοθέτησα την Έυα σε ηλικία 2 ετών και την παρέλαβα με τη μισή μουρίτσα της κατεβασμένη από τις δαγκωνιές, όμως σημάδια δεν μας έμειναν (ούτε εξωτερικά ούτε εσωτερικά).
Το δεύτερο ,τη Δάφνη μου την βρήκα πεταμένη... να πω την αλήθεια την κράτησα γιατί ήταν και λίγο του γούστου μου.
Πάντως εγώ προσωπικά δεν θα πλήρωνα ποτέ για να αποκτήσω σκύλο.
 


Natassa

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2008
4.700
172
Αθήνα
www.petphoto.gr
έπρεπε να'χαμε 2 επιλογές...

Εγώ ψήφισα από εκτροφέα που πήρα τη Λώρα (εκ Βελγίου), αλλά τη Λίζα κ
παλιότερα τον Ρούντι τα είχα βρει στον δρόμο.


Ο Ρούντι (ημίαιμος γερμ. ποιμενικός) έμεινε μαζί μας 4 χρόνια κ μετά αποφάσισε να μας φύγει (τον είχαμε στο χωριό κ μια μέρα κατέβασε ολόκληρη καγκελόπορτα κ την έκανε για να ζευγαρώσει προφανώς). Τότε ήμουν πολύ πιτσιρίκι, 8-9 χρόνων.

Τη Λίζα (ημίαιμη γερμ. ποιμενικός) την βρήκα στον Περισσό πριν 10 χρόνια, την υιοθετήσαμε κ ζήσαμε μαζί υπέροχες στιγμές. Απερίγραπτο σκυλί κ υπέροχος χαρακτήρας. Την έχασα τον Νοέμβριο από γηρατιά.


Η Λώρα (βελγικός ποιμενικός) είναι μαζί μου σχεδόν 1,5 χρόνο (τον Μάιο κλείνει τα 2 της χρόνια) κ την πήρα από εκτροφείς του Βελγίου, με τους οποίους ακόμη κ σήμερα στέλνω φωτογραφικό υλικό κ έχουμε επικοινωνία..


Ανά καιρούς φιλοξενούσαμε κ φιλοξενούμε σκυλάκια (αλλά κ γάτες) φίλων κ.λ.π. Οπότε έχουμε ζήσει λίγο κ με μικρόσωμα, όπως κανίς, πομεράνιαν κ πίνσερ.

Αυτάαααα:):)
 


Sofi_

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2009
81
0
Thessaloniki
Το πρώτο μας σκυλάκι η Μπουλίκα, ήταν μια φουντωτή και χοντρή μπαλίτσα (όπως υποδηλώνει και το όνομα που της δώσαμε!) Τη χάσαμε 2 χρόνια αργότερα από "τροχαίο".. ξέρετε, αυτά που το αυτοκίνητο κάνει έναν ελιγμό στην άκρη του δρόμου και χτυπάει "κατα λάθος" τα σκυλάκια που παιζουν αμέριμνα κι αμέσως γκαζώνει και χάνεται...
Το δεύτερο σκυλάκι μας κάποια χρόνια αργότερα, τη Λάικα, μας την έφερε στο σπίτι ένας οικογενειακός φίλος. Ήταν ένα φοβισμένο αδεσποτάκι που αναπηδούσε σε κάθε μας κίνηση, όσο αργή και ήρεμη κι αν ήταν. Έζησε μαζί μας 14 χρόνια τα οποία ήταν υπέροχα, μέχρι που τη χάσαμε από φυσικά αίτια. Από τότε που την έχασα, δεν αποφάσισα να πάρω άλλο... Μπορείς να αντικαταστήσεις την "αδερφή" σου με μια άλλη...?
 


dimiv

Well-Known Member
18 Αυγούστου 2008
506
0
50
Αθήνα
Το πρώτο σκυλάκι ένα silky terrier μας το έφερε φίλος που είχε ζευγαρώσει

το δικό του (αρσενικό) και πήραμε ένα από τα κουτάβια .. ξέρετε 100%byb


έμεινε μαζί μας 15 χρόνια αλλά μετά του κάναμε ευθανασία γιατί είχε πάθει

καρκίνο και δεν υπήρχε περίπτωση να σωθεί .. και πόναγε και πολύ :(


το δεύτερο το παίρνω από εκτροφέα σε ακριβώς 8 ημέρες \\:D/
 






izambella

Well-Known Member
5 Φεβρουαρίου 2009
97
0
έχω μαζέψει σκυλιά από το δρόμο από φιλοζωική από ιδιώτες...:D:D:D:DΚΑΙ ΠΛΈΩΝ ΔΕΝ ΧΑΝΑΠΕΡΝΑΩ ΟΥΤΕ ΑΠΟ ΕΧΩ ΑΠΟ PET SHOP:mad::mad::mad::mad:
 


ymdk21

Member
12 Μαρτίου 2009
9
0
όχι ακριβώς από Pet Shop (αν και αυτό ψήφισα).. Αλλά από κτηνιατρική κλινική..
 


thirsty

Member
28 Φεβρουαρίου 2017
5
15
42
Καλοκαίρι 2016 Αύγουστος..Διακοπές με φιλαράκια Πύργο Ηλείας. Ποτέ δεν είχα σκοπό να αποκτήσω σκυλί για πολλούς λόγους..έξω από τον κήπο άκουσα θόρυβο..πήγα και είδα μία κουταβίτσα 4 μηνών, πεινασμένη, διψασμένη,αδύνατη..Την έβαλα μέσα στο σπίτι και αφού την καθάρισα της έδωσα να φάει..μετά από μερικές μέρες την πήρα Αθήνα. Από τότε έως σήμερα είναι ότι πιο σημαντικό υπάρχει στη ζωή μου..Είναι 2 χρονών πλέον..και μέρα με τη μέρα με μαθαίνει τι σημαίνει αγάπη..Long live Yasmin!!!
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Καλοκαίρι 2016 Αύγουστος..Διακοπές με φιλαράκια Πύργο Ηλείας. Ποτέ δεν είχα σκοπό να αποκτήσω σκυλί για πολλούς λόγους..έξω από τον κήπο άκουσα θόρυβο..πήγα και είδα μία κουταβίτσα 4 μηνών, πεινασμένη, διψασμένη,αδύνατη..Την έβαλα μέσα στο σπίτι και αφού την καθάρισα της έδωσα να φάει..μετά από μερικές μέρες την πήρα Αθήνα. Από τότε έως σήμερα είναι ότι πιο σημαντικό υπάρχει στη ζωή μου..Είναι 2 χρονών πλέον..και μέρα με τη μέρα με μαθαίνει τι σημαίνει αγάπη..Long live Yasmin!!!
:love::love:
Ανοιξε θεμα, βαλε φωτογραφιες. Εχεις την προσοχη μου. :love::LOL:
 


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Κοιτώντας τα αποτελέσματα της ψηφοφορίας που ήταν ως το 2009
IMG_20180822_130414.jpg
βγαίνουν αρκετά συμπεράσματα για το προφίλ των τοτε μελών και για το φόρουμ γενικότερα.
Θα είχε ενδιαφέρον μια ίδια ψηφοφορία σημερα.και το κατά πόσο διαφορετικά θα είναι τα αποτελέσματα.
 




Katerinabio

Well-Known Member
14 Μαϊου 2018
61
85
36
Και τα δυο μου τα σκυλια τα πηρα απο τους προηγουμενους ιδιοκτητες τους οι οποιοι δεν μπορουσαν να ανταπεξελθουν... Η Νταιζη μου ημιαιμο ποιντερ σημερα 14 χρόνων:love::love::love:την πηρα 6 μηνων και η Μοκα μποξερ σημερα 2 μιση.. Σαν ψηφο πατησα απο ιδιωτη.