Πως θα κάνω το σκυλί μου να σταματήσει να κλαίει όταν λείπω απτό σπίτι.


Spirosmaria

New Member
25 Ιανουαρίου 2020
4
0
47
Ονομάζομαι Σπύρος.
Προ μηνός μετακόμισα με 2 κατοικίδια θηλυκά γκριφόν 18 ετών και 8 ετών στο κέντρο από μενίδι, στό σπίτι της κοπέλας μου.Το μεγάλο μας άφησε. Είχαν μάθει να ναι παρέα και με παρέα στο παλιό σπίτι γενικά.Η μικρή όταν λείπουμε κλαίει συνέχεια και κάνει τον λύκο επειδή μένει μόνη. Δεν γνωρίζω χρονικές διάρκειες αλλά έχει δημιουργηθεί θέμα στη γειτονιά λόγω φασαρίας 8η00 με 17η00, αφήνοντας σημειώματα στα οποία νομίζουν ότι το σκυλί το παρατάμε και πως θα αναλάβουν δράση οι οργανώσεις και φορείς αν δεν βρεθεί άμεσα λύση. Για να μειώσουμε τη φασαρία στη γειτονιά αναγκαστικά κλείνουμε μπαλκόνια και την έχουμε μέσα, πήραμε Κόνγκ με μπισκοτάκια , adaptil diffuser με την παρότρυνση εκπαιδευτή που φέραμε και εκτίμησε την κατάσταση.Σκεφτήκαμε να δοκιμάσουμε ηλεκτρικό λουρί,όπου μετά από συζήτηση στο petshop που ρωτήσαμε και μας πρότεινε ένα λουρί της petsafe,καταλήξαμε πως επειδή το σκυλί δεν γαυγίζει αλλά ουσιαστικά κλαίει, ότι μπορεί και να να μην λειτουργήσει.θα θέλαμε να το δοκιμάσουμε λόγω της επείγουσας κατάστασης πού έχουμε περιέλθει και λόγω του κόστους που έχουν (80-90 ευρώ) ψάχνουμε όποιον το χει χρησιμοποιήσει ασχέτως φίρμας και θα μπορούσαμε να συνεννοηθούμε μεταξύ μας για μία δοκιμή ή έστω να το αγοράσουμε ως μεταχειρισμένο από κάποιον ο οποίος το έχει και που δεν το χρειάζεται πια.Επίσης όποιος γνωρίζει εναλλακτικές ιδέες οι οποίες γνωρίζει ότι έχουν λειτουργήσει σε αντίστοιχες καταστάσεις είμαστε ανοιχτοί σε προτάσεις.
 


Δέλτα

Well-Known Member
13 Φεβρουαρίου 2016
250
634
Σε καμία περίπτωση δεν θα σου πρότεινα ηλεκτρικό κολάρο ξέρω μέχρι και σκυλιά που έχουν φουνταρει από μπαλκόνια εξετασ κακής χρήσης του...Αρχικά κάνε μια κουβέντα με τούς γείτονες ήρεμα και ωραία εξήγησε τους την κατάσταση οπός την εξηγείς σε εμάς ρώτα λεπτομέρειες πόση ώρα γαβγίζει πχ και ζήτα τους πάλι πολύ ωραία και ευγενικά να δείξουν λίγο κατανόηση τις πρώτες εβδομάδες. Από κει και πέρα στο κονκ όχι μπισκότα την τροφή του και μάλιστα μουλιασμενη και παγωμένη να το κρατάει απασχολημένο περισσότερο και απαραίτητα έντονη άσκηση πριν το αφήνεις μονό του σπίτι όσο χρειάζεται για να κουραστεί αρκετά και να θέλει να κοιμηθεί. Νομίζω αν κάνεις ένα μόνο πράγμα από αυτά που ανέφερα αυτό θα πρέπει να είναι η άσκηση. Κάτι άλλο που μπορείς να δοκιμάσεις είναι να φεύγετε για μικρά χρονικά διαστιμάτα από το σπίτι κάθε φόρα και να μπαίνετε μόνο την στιγμή που είναι ηρεμη και να επιβραβεύεται αυξάνοντας την διάρκεια κάθε φορά. Σαν έσχατη λύση θα έλεγα βρείτε κάπιον να κάθεται μαζί του η να το προσέχει σπίτι του όσο λείπετε. Αν κάνετε έναν συνδυασμό αυτών συστιματικά!! Πιστεύω θα βελτιωθεί η κατάσταση κατά πολύ
 




Spirosmaria

New Member
25 Ιανουαρίου 2020
4
0
47
Σε καμία περίπτωση δεν θα σου πρότεινα ηλεκτρικό κολάρο ξέρω μέχρι και σκυλιά που έχουν φουνταρει από μπαλκόνια εξετασ κακής χρήσης του...Αρχικά κάνε μια κουβέντα με τούς γείτονες ήρεμα και ωραία εξήγησε τους την κατάσταση οπός την εξηγείς σε εμάς ρώτα λεπτομέρειες πόση ώρα γαβγίζει πχ και ζήτα τους πάλι πολύ ωραία και ευγενικά να δείξουν λίγο κατανόηση τις πρώτες εβδομάδες. Από κει και πέρα στο κονκ όχι μπισκότα την τροφή του και μάλιστα μουλιασμενη και παγωμένη να το κρατάει απασχολημένο περισσότερο και απαραίτητα έντονη άσκηση πριν το αφήνεις μονό του σπίτι όσο χρειάζεται για να κουραστεί αρκετά και να θέλει να κοιμηθεί. Νομίζω αν κάνεις ένα μόνο πράγμα από αυτά που ανέφερα αυτό θα πρέπει να είναι η άσκηση. Κάτι άλλο που μπορείς να δοκιμάσεις είναι να φεύγετε για μικρά χρονικά διαστιμάτα από το σπίτι κάθε φόρα και να μπαίνετε μόνο την στιγμή που είναι ηρεμη και να επιβραβεύεται αυξάνοντας την διάρκεια κάθε φορά. Σαν έσχατη λύση θα έλεγα βρείτε κάπιον να κάθεται μαζί του η να το προσέχει σπίτι του όσο λείπετε. Αν κάνετε έναν συνδυασμό αυτών συστιματικά!! Πιστεύω θα βελτιωθεί η κατάσταση κατά πολύ
Αγαπητέ Δέλτα.
Σευχαριστώ για τις συμβουλές,δυστυχως δεν υπάρχει κάποιος να βοηθήσει σαν παρέα και δεν θα θελα να φτάσω σε τέτοιες λύσεις τύπου λουρί κλπ. Απλά υπάρχουν και αυτοί οι γείτονες που δυστυχώς δεν δέχονται καταστάσεις. Τους καταλαβαίνω ομως γιατί σίγουρα είναι ενοχλητικό.Σίγουρα θέλει χρόνο προσαρμογής που δεν έχουμε.να σαι καλά.
 




Δέλτα

Well-Known Member
13 Φεβρουαρίου 2016
250
634
Πάντως λύση από την μια μέρα στην άλλη δεν νομίζω ότι μπορεί βρεθεί (εκτός αν σκεφτεσαι να μετακομίσεις) και προσωπικά αν καποιος μου υποσχόταν κάτι τετοιο θα το σκεπτόμουν πάρα πολύ καλά!! Κοίτα για κάποια πανσιόν η κάποιο φροντιστή στην περιοχή να κερδίσεις τον απαραίτητο χρόνο αντί να πετάξεις 90 ευρό σε ηλεκτρικά κολάρα!! Νούμερο 1 λόγος που γαβγίζει το σκυλί είναι είτε επειδή πλήττει είτε επειδή έχει άγχος (κάτι που δεν διορθώνει το κολάρο). Δοκίμασε να το κουράσεις πολύ πριν φύγεις απτό σπίτι την επόμενη φορά και είμαι βέβαιη θα δεις μεγάλη βελτίωση.
 


paliotspos

Well-Known Member
17 Μαϊου 2018
276
847
Είχαν μάθει να ναι παρέα και με παρέα στο παλιό σπίτι γενικά
Έχασε τον άλλο σκύλο που χε παρέα..
Έχασε την παρέα που χε πάντα στο παλιο σπίτι..
Έχασε και το παλιό σπίτι..
Συνολικά έχασε σχεδόν όλο τον κόσμο του..

Το ζώο θρηνεί για όσα του ρθαν μαζεμένα..λύσεις σαν τα κολάρα θα κάνουν απλά τα πράγματα χειρότερα..το μόνο που χρειάζεσαι είναι χρόνος και υπομονή να προσαρμοστεί στα νέα δεδομένα..δοκίμασε αυτά που σου παν παραπάνω να μιλήσεις σε όσους ενοχλούνται να κερδίσεις χρόνο και να το δουλέψεις με τους χρόνους απουσίας..
 
  • Like
Reactions: Grizzly


Spirosmaria

New Member
25 Ιανουαρίου 2020
4
0
47
Έχασε τον άλλο σκύλο που χε παρέα..
Έχασε την παρέα που χε πάντα στο παλιο σπίτι..
Έχασε και το παλιό σπίτι..
Συνολικά έχασε σχεδόν όλο τον κόσμο του..

Το ζώο θρηνεί για όσα του ρθαν μαζεμένα..λύσεις σαν τα κολάρα θα κάνουν απλά τα πράγματα χειρότερα..το μόνο που χρειάζεσαι είναι χρόνος και υπομονή να προσαρμοστεί στα νέα δεδομένα..δοκίμασε αυτά που σου παν παραπάνω να μιλήσεις σε όσους ενοχλούνται να κερδίσεις χρόνο και να το δουλέψεις με τους χρόνους απουσίας..
Της ιδίας λογικής είμαστε και το παλεύουμε αλλά ασκηθηκε πίεση και ρωτάμε. Σίγουρα θέλει χρόνο και προσπάθεια. Ρωτάμε απλά για να μάθουμε δοκιμάζοντας τα πάντα. Ευχαριστώ πάντως.
 


alexxela

Well-Known Member
20 Μαρτίου 2017
200
84
40
Δοκιμάστε και άλλους εκπαιδευτές και μην αγοράσετε ηλεκτρικό ή anti-bark κολλάρο χωρίς επίβλεψη εκπαιδευτή.