Πως θα κανουμε πιπι εξω???


mpanis

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2007
132
0
thessaloniki
Λοιπον!!Ο μικρος αρχισε να κανει βολτες μικρες βεβαια αλλα σε καθημερινη βαση!

Λογο του οτι ηταν 3 μηνες μεσα στο μαγαζι η στην κλουβα του εμαθε να κανει πιπι του και κακα του εκει!

Η πρωτες βολτες που του εκανα ηταν με σκοπο να κανει πιπι του εξω αλλα απετυχα!

Δεν περιμενα να το κανει απο την πρωτη μερα γιατι γνωριζω οτι νιωθει ανασφαλεια εξω και προτειμαει να τα κανει μολις ακριβως τον ξαναβαλω μεσα στην κλουβα του (2.50χ1.50) !

Δευτερη μερα πηρα χαρτονι απο την κλουβα του να παρει μυρωδια αλλα παλι τιποτα, τριτη μερα παλι με χαρτονι 1 ωρα και βαλε εξω παλι τιποτα!

Σημερα παλι με χαρτονι .....παγωσε το κοκαλακι μου αλλα αυτος εκει το βιολι του!

ΣΗΜ. η ωρες που τον βγαζω ειναι αυτες που κανει την αναγκη του η πιπι του, τον ξερω ποτε θελει (μετα απο φαγητο και παιχνιδι) και γι αυτο και τα κανει μολις γυρισουμε μεσα!! Και για να σας προλαβω ....ΟΧΙ δεν φοβατε να τα κανει μπροστα μου δεν τον εχω μαλωσει ποτε γιατι εκανε πιπι η κακα του!


εχει κανενας καμια αλλη ιδεα?

Μηπως ειναι φυσιολογικο που ακομα δεν κανει πιπι του εξω?
(ειναι 3 μηνων κοντα)

Εγω παω για ποτακι τωρα οταν θα γυρισω πιστευω να μου εχετε λυσει τις αποριες!!! :D :D :D :D :D


Γι αυτο σας αγαπαω :D :D :D :D :D :D
 


psaras

Well-Known Member
5 Σεπτεμβρίου 2007
841
1
63
Chania
www.chaniatown.gr
Εμένα 3 μηνών έχει ελάχιστα ατυχήματα από 2 μηνών την βγάζω πολύ συχνά έξω , περίπου ανά 3 ώρες
Θέλει πολύ προσπάθεια , υπομονή και όλα θα πάνε καλά
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS




mpanis

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2007
132
0
thessaloniki
denis said:
8) χαχαχα ελπίζω να μην καταντήσεις και εσύ να postάρεις '' δεν αντέχω άλλο'' :lol:
Λες??? :-k :-k :-k δε νομιζω!!! Το κακο με εμενα ειναι οτι περιμενω απο το κουταβι να τα κανει ολα οτι θελω με την πρωτη!

Αλλα ευτηχως καταλαβαινω εγω με την πρωτη οτι ειμαι λαθος και κανω αργοτερα οτι χρειαζεται!

θα κανω υπομονη δεν μπορω να κανω και κατι διαφορετικο
Απο οτι καταλαβα παντως με αυτα που διαβασα και με τον ρυθμο που παω [-o< [-o< θα ερθει και η επιτυχια! \:D/ \:D/ \:D/
 


amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.453
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
Θα σου πω ένα απλό κόλπο:
Αυτήν την στιγμή ζείτε μέσα στο σπίτι κι αυτός το λερώνει, ενώ δεν λερώνει έξω από το σπίτι... Εσύ τι διαφορετικό κάνεις από αυτόν???

Αρχήστε να ζείτε λοιπόν στην φύση, και να επισκέπτεστε το σπίτι μόνο για τουαλέτα!!!

:p :p :p

Υπομονή!!! Θα μάθει...
Όταν θα απελπιστείς, μην το σακατέψεις στο ξύλο, υπομονή θέλει.
 


magi

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2006
607
2
Athens
Mpanis, το μικρό να μάθει, θέλει το χρόνο του :) .
Εγω παω για ποτακι τωρα οταν θα γυρισω πιστευω να μου εχετε λυσει τις αποριες!!!
Μην μας γίνεις μόνο ποτάκιας εξαιτίας του κουταβιού και της τουαλέτας του :wink: :) :wink: .
 


keyman

Well-Known Member
18 Ιουλίου 2007
1.010
1
ΑΘΗΝΑ
www.keyman.gr
ώστε πας για ποτάκια και αφήνεις μωρό σκυλί μόνο του..... :evil: γι'αυτό αρνείται να κάνει πιπι εκεί που θες,σε εκδικείται..... :twisted:
 


mpanis

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2007
132
0
thessaloniki
:D :D :D χαχα εγω παω για ποτακια και η τυχη μου δουλευει ομως!!!

σημερα καναμε πρωτη φορα πιπι εξω :D :D :D

μετα απο δυωρη βολτα! μιλαμε για πολυ υπομονη ομως!!
Τωρα θελει καθε μερα τις βολτες του!
 


ghost girl

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2007
1.073
185
το έχω δίπορτο...
Θα διαφωνήσω λίγο με την 2ωρη βόλτα. Καλό είναι να μάθει εξαρχής ότι με το που βγαίνεται έξω και φτάνετε στο "σημείο" πρέπει να τα κάνει αμέσως. Αλλιώς θα ξοδεύεις 2 ώρες κάθε φορά για να τα καταφέρεις... :roll:
Πρώτα απ'όλα περιόρισέ του το χώρο στην κλούβα. Άσε όσο χώρο χρειάζεται για να ξαπλώνει. Βγάζε τον πιό συχνά έξω και για πολύ λίγο. Αν δεν τα κάνει στο 5λεπτο ξανά μέσα στην κλούβα. Βέβαια ήταν λάθος εξαρχής να τον αφήνεις να τα κάνει στο πιο προσωπικό του χώρο (κλούβα) γιατί τον ανάγκασες να γίνει βρωμίλος! Τώρα θα ταλαιπωρηθείς περισσότερο. Αν και στον περιορισμένο χώρο συνεχίζει να τα κάνει εκεί που κοιμάται, τότε χτύπα λίγο το κεφάλι σου στον τοίχο που έχασες την ευκαιρία να χρησιμοποιήσεις τον πιο έυκολο τρόπο εκμάθησης πιπί και δέστον στην ζώνη σου με κοντό σκοινί για να τον παρακολουθείς συνεχώς. Πρέπει να εξασκήσεις τα αντανακλαστικά σου. Όταν βλέπεις "κίνηση πιπί" αγκαλιά και έξω αμέσως. Φυσικά επιβραβεύουμε κάθε επιτυχημένη προσπάθεια με ότι γουστάρει ο σκύλος περισσότερο. Αυτά και καλή επιτυχία.
 




denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Πρώτα απ'όλα περιόρισέ του το χώρο στην κλούβα. Άσε όσο χώρο χρειάζεται για να ξαπλώνει. Βγάζε τον πιό συχνά έξω και για πολύ λίγο. Αν δεν τα κάνει στο 5λεπτο ξανά μέσα στην κλούβα
Ηθελα να τα πώ, αλλά λέω ''άσε θα φάω κράξιμο'' ... :lol:
 


Adis

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2007
81
0
Kozani
www.myspace.com
Μου φαίνεται πολύ περίεργο να τα κάνει μέσα στο κλουβί , τα σκυλιά δεν κάνουν την ανάγκη τους στον χώρο που κοιμούνται ( εξού και μια από τις χρησιμότητες του κλουβιού) ώστε να μην περάσεις από το μεταβατικό στάδιο και σφουγγαρίζεις όλη μέρα το λάθος όπως προ αναφέρθηκε ήταν που τον άφηνες να τα κάνει μέσα στο κλουβί ( δεν στα χώνω αλλά από τα λάθη μαθαίνουμε ) εγώ δεν είχα κανένα πρόβλημα αν εξαιρέσεις 2-3 «ατυχήματα» :p θα σου έλεγα να τον πηγαίνεις σε ένα standar σημείο και να κάθεσαι μέχρι να κατουρήσει ώστε να μάθει ότι όποτε πάμε εκεί κατουράμε και όσο μυρίζει να λες ¨τσισα ¨ και μόλις τα κάνει .. επιβράβευση , εγώ τουλάχιστον αυτό έκανα και δεν είχα κανένα πρόβλημα και έμαθε να τα κάνει και γρήγορα οπότε όταν βιάζομαι .. βόλτα στο 5 λεπτό για να μην έχουμε κανένα ατύχημα μέσα στο σπίτι
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
ΤΑ ΜΕΓΑΛΑ ΚΛΟΥΒΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΚΥΝΔΥΝΟ ΝΑ ΜΕΤΑΤΡΑΠΟΥΝ ΣΕ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΕΣ ΚΛΟΥΒΕΣ ΠΡΟΣΕΧΕ ΦΙΛΕ bani, και όλοι ... οι νέοι σκυλομπαμπάδες ...
 


mpanis

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2007
132
0
thessaloniki
Καλα τα λες ghost girl συμφωνω μαζι σου αλλα για να κανει αυτο που λες 5 λεπτα εξω και πιπι πρεπει να το μαθει πρωτα η εστω να κανει μια φορα την αρχη και μετα θα ειναι πιο ευκολα,γι αυτο και η δυωρη βολτα!

Ο λογος που εγινε η κλουβα ηταν για να μην βγαινει απο αυτη ουτε για κατουριμα μεχρι να κανει το τριτο του εμβολιο! Ο denis θα καταλαβαινει πιστευω το λογο και οι περισοτεροι ροτβαιλεραδες!

Τωρα το γιατι εγινε τοσο μεγαλη ηταν αποφαση δικη μου, ειχα τον χωρο και δεν ηθελα να μεινει σε ενα μερος 1χ1 για δυο μηνες τουλαχιστων!
Ηταν καταληλη λοιπον(η κλουβα) με χαρτονι γκοφρε απο κατω και πανα για την αναγκη του!

Το ξερω οτι θα ειναι δυσκολο τωρα να τον μαθω αλλα θα κανω οτι μπορω!

Ηδη εχω αλλαξει την θεση της κλουβας για να μην εχει μυρωδιες,
πηρα crate κλουβι πιο μικρο οπως αναφερατε για να μενει κανενα μισαωρο μετα το φαι η το παιχνιδι με σκοπο οταν βγαινουμε εξω (αφου εχει κανει ηδη την αρχη με την σημερινη 2ωρη βολτα) να κανει τα πιπι του σε 5 λεπτα οπως λες!

Πιστευω να τα καταφερω θεληση εχω παντως! :D
 




Adis

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2007
81
0
Kozani
www.myspace.com
εεε εντάξει rott ειναι .. δεν ειναι και dobie .:p
Πλακίτσα κανουμε να περάσει και η ώρα γιατί ειναι και αργά!! :wink: :D :D
 


mpanis

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2007
132
0
thessaloniki
:D Το κλουβι εγινε 50χ1,00 ισα για να ξαπλωνει και να πινει νερο τις ωρες που καθεται εκει (οπως ειπατε)

Σημερα το πρωι που καναμε βολτα εκανε και πιπι και τα κακακια του :D :D :D τωρα μετα απο τρεις ωρες θα ξαναβγει και αν δεν κανει τιποτα ξανα μεσα στο κλουβι του μεχρι τις 6΄00 που θα ξαναφαει και θα ξαναβγει βολτα!!!

ΣΗΜ. Αυτα δεν τα γραφω για να με πειτε μπραβο! εγω εχω θεληση και θα τα καταφερω και πολυ γρηγορα μαλιστα!
Τα γραφω για να τα διαβασει αυριο μεθαυριο κανενας αλλος που θα απογοητευτει με αυτο το θεμα για να δει οτι αν υπαρχει θεληση μεσα σε δυο μερες αντε μια βδομαδα για να ειμαι και μεσα γινονται ΘΑΥΜΑΤΑ!!! (ε deni?) :wink: :wink: :wink:

Ευχαριστω για τις πολυτιμες συμβουλες σας και το ενδιαφερων που δειξατε, οσοι το δειξατε!
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Σημερα το πρωι που καναμε βολτα εκανε και πιπι και τα κακακια του
Kατούρησε και έχεσε δηλαδή ?? :lol: :lol: :lol:

Σου είπα, με rott δεν έχεις πρόβλημα, αν είχες Dobie να δείς τί θα περναγες ... 8) :lol: :lol: :lol: :lol:
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
denis said:
Σημερα το πρωι που καναμε βολτα εκανε και πιπι και τα κακακια του
Kατούρησε και έχεσε δηλαδή ?? :lol: :lol: :lol:

Σου είπα, με rott δεν έχεις πρόβλημα, αν είχες Dobie να δείς τί θα περναγες ... 8) :lol: :lol: :lol: :lol:
κακίεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεες