Πως μαζευουμε τα κακακια απο τον δρομο-παρκο ?


18 Απριλίου 2013
9
0
Η ερωτηση μου ειναι απλη ,πως να μαζευω τα κακακια του που κανει κατα την βολτα ? τα κανει τουλαχιστον σε 2 μεριες, κανει λιγα και μετα παει λιγο ποιο εκει και κανει τα υπολοιπα. Μεχρι τωρα τον εχω στον κηπο με λουρακι η στον διπλανο λοφο οπου τα μαζευω με φαρασι, αλλα σκευτομαι να τον βγαλω σιγα σιγα στους δρομους , πως να τα μαζεψω και αν θα ειναι λιγο ποιο μαλακα? εχω σκευτει μολις παρει θεση να εχω ετοιμη εφημεριδα να βαλω απο κατω του αλλα μου φαινεται μπελας ,τι προτεινετε?
 


ollandos13

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2012
417
1
Η ερωτηση μου ειναι απλη ,πως να μαζευω τα κακακια του που κανει κατα την βολτα ? τα κανει τουλαχιστον σε 2 μεριες, κανει λιγα και μετα παει λιγο ποιο εκει και κανει τα υπολοιπα. Μεχρι τωρα τον εχω στον κηπο με λουρακι η στον διπλανο λοφο οπου τα μαζευω με φαρασι, αλλα σκευτομαι να τον βγαλω σιγα σιγα στους δρομους , πως να τα μαζεψω και αν θα ειναι λιγο ποιο μαλακα? εχω σκευτει μολις παρει θεση να εχω ετοιμη εφημεριδα να βαλω απο κατω του αλλα μου φαινεται μπελας ,τι προτεινετε?
Σακουλιτσες (εγω χρησιμοποιω polybag-αυτες για τα τροφιμα) κ σε περιπτωση μαλακων κοπρανων η διαρροιας (εννοειται πως θα σου τυχει) μπουκαλι με νερο να ξεπλυνεις οτι δεν μαζευεται!
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Προσπαθείς να στοχεύει χώμα αν γίνεται και χρησιμοποιείς σακουλάκια.
Τόσο απλά.
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Γεια σου Χρυσάνθη!
Με αγάπη ένα βιντεάκι από μένα για σένα αν τα κόπρανα είναι στερεά!:p

[video=youtube;ABGJO5Uw6w8]http://www.youtube.com/watch?v=ABGJO5Uw6w8&feature=youtu.be[/video]

Αν είναι μαλακά μάλλον θα πρέπει να κοιτάξεις την ξηρά τροφή του!
Αλλά η εφημερίδα την ώρα που πάει να πάρει θέση είναι μονόδρομος!Θα πρέπει να ξέρεις να διαβάζεις τον σκύλο.
Προσωπικά το έκανα όταν ο πατέρας μου έπαιρνε κυριακάτικες εφημερίδες και τις χρησιμοποιούσα για τον σκύλο. Με το που βγαίναμε είχα διπλωμένη 1 φύλλο εφημερίδας στα δύο διπλωμένο και περίμενα πότε θα πάρει θέση. Καθόλου μπελάς! Τακ τουκ οι κινήσεις!;)

Πάντα σε χώμα ή χόρτα η ανάγκη του!

Υ.Γ.: Στο βίντεο χρέη κοπράνων αναλαμβάνει ένα κινητό!:p
 




mpampis-kallia

Well-Known Member
8 Ιουνίου 2012
145
3
Καλλιθεα
Εφημεριδα/φυλλαδιο και για εμενα το καλυτερο , απλα παντα εχω μαζι μου και δυο γαντακια latex για παν ενδεχομενο .
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Η εφημερίδα, δεν είναι ότι καλύτερο, γιατί δεν "σφραγίζει", οπότε αφήνει την ευωδιά να πλανάται στον αέρα.
Σακούλια, όπως δείχνει το βίντεο. Ερμητικό κλείσιμο και στα σκουπίδια.
 


Xotikouli

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2006
4.974
630
Athens
Στέλιο είσαι απίστευτος!

Σακούλα προτείνω κι εγώ, κατά προτίμηση βιοδιασπώμενη.

Αυτό με την εφημερίδα, ποτέ δεν το κατάλαβα πώς σας βολεύει. Άντε και τα μάζεψες, μετά τι κάνεις μέχρι να φτάσεις στον κάδο που δεν είναι πάντα δίπλα? Κυκλοφορείς με το ένα χέρι πιασμένο, με κίνδυνο να μην μπορείς να κουμαντάρεις καλά τον σκύλο και με το αχνιστό δωράκι στη μόστρα περνώντας δίπλα από περαστικούς που αναρωτιούνται στην κυριολεξία τι σκατά μυρίζει έτσι? :)
 


Serge

Well-Known Member
18 Δεκεμβρίου 2012
743
296
Γεια σου βρε στελιο μερακλη!!
Όντως σακουλίτσα το καλύτερο. Για την ακρίβεια έχω πάντα 2 γιατί είναι συχνό το φαινόμενο 2 δοσεων ή μικρό ρολό από σακουλίτσες στην τσέπη μου.

Σε περίπτωση διάρροιας νεράκι αλλά προτιμώ το χώμα.
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Εγώ μαζί με τις σακούλες πάντα έχω μερικά φύλλα χαρτί κουζίνας. Μαζεύω με το χαρτί (πάντα τα κάνουν σε σκληρό έδαφος) και μετά βάζω στη σακούλα. Έτσι αν ακόμα είναι μακριά ο κάδος, τα σκατουλάκια δεν είναι εκτεθειμένα στη δημόσια θέα.
 






Elenaaa

Well-Known Member
15 Απριλίου 2013
102
0
Γαντακια παντα και σακουλα..εμενα τα κανει στο δρομο ο βρωμιαρης μου..
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Δεν χρειάζονται γαντάκια αν τα μαζεύεις όπως λέει ο Στέλιος, έτσι τα μαζεύω κι εγώ, αν είναι διάρροια δεν μαζεύονται εκτός αν είναι σε χώμα αλλιώς κλάφτα.. Εγώ όταν έχω κάποιο σκύλο αδιάθετο και το προβλέπω έχω και χαρτί κουζίνας μαζί μου και τα βάζω από κάτω από τον ποπό τους πριν, αν όμως γίνει απρόοπτα μαζεύω όπως μπορώ.
 




Panos_Cheela

Well-Known Member
15 Μαρτίου 2013
211
0
Έλα ρε και 'συ τώρα!Μια χαρά είναι το κινητάκι μου!:lloroso:
ουπς :(... νομιζα ηταν απο το νετ το βιντεο...
μεταφορικα μιλουσα κ να κανω λιγο πλακα...

συγνωμη για την γκαφα
 




mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
λοιπόν πέτυχα τις προάλλες μια κυρια στον δρόμο ενώ μάζευα με την σακουλίτσα μου τα κακάκια μας.
και μου έλεγε πως βάζει και μάη εφημερίδα πριν ακόμα προλάβει ο σκύλος της να τα κάνει
και μετά χρησιμοποιεί σακούλα...εγώ ισα που τον προλαβαίνω...
με το που τον πιάσει το χε έχει στρωθεί στην δουλειά και δεν προλαβαίνω ούτε kix να κάνω...
αυτή πως προλαβαίνει και βάζει και εφημερίδα από κάτω ερώτημα το έχω...
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.123
10.078
Athens
Σακουλάκια στάνταρ.
Αν είναι διάρροια και έχει κάπου εκεί δίπλα χώμα, πετάς λίγο χώμα στη διάροια να γίνει λίγο πιο "ζυμάρι" και τα μαζεύεις πάλι με το σακουλάκι.
 


ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
πολυμπαγκ.. αξιοπιστη λυση φθηνη και δεν πιανει χωρο στη τσεπη μας,,,