Πως να εκπαιδεύσω παιδί και σκυλί για αρμονική συνύπαρξη?


vasiliki68

Well-Known Member
2 Μαρτίου 2010
526
2
Αμαλιάδα
Δεν είναι υποχρεωμένος ο σκύλος να ανέχεται στα πάντα τα παιδιά..
Αν υπάρχει πρόβλημα μεταξύ παιδιού και σκυλιού δεν φτάει ο σκύλος αλλα ο ιδιοκτητης που δεν έμαθε το παιδί πως να προσεγγίζει το παιδί και τα άφησε στον ιδιο χώρο και που επίσης δεν κοινωνικοποίησε επαρκώς το σκυλί με παιδιά.
Δεν υπάρχει απαράδεκτο σκυλι αλλα απαράδεκτος ιδιοκτητης..και όσο καλο και αν είναι ένα σκυλί έχει και όρια που πρέπει να τα σέβεσαι..τα σκυλιά δεν είναι παιχνίδι.
Συμφωνώ ως ένα σημείο με αυτά που λες όμως ζούμε σε ένα διαμέρισμα 80τμ και για το σκυλί επιτρεπόμενος χώρος είναι ο ενιαίος σαλόνι κουζίνα τραπεζαρία όπου κινούμαστε όλοι καθ΄όλη τη διάρκεια της ημέρας. Τώρα σε σχέση με την κοινωνικοποίηση με τα παιδιά ποιος θα ήταν καλύτερος τρόπος εκτός από τα δικά μου παιδιά? Το οτι δεν ήξερα τον τρόπο που πρέπει να προσεγγίσει το παιδί το σκυλί οφείλεται στην απειρία μου που δεν την αρνήθηκα ποτέ. Και δεν αντιμετώπισα ποτέ το σκυλί σαν παιχνίδι για το παιδί μου ωστόσο επιθυμώ να υπάρχει σχέση μεταξύ τους και αυτό δε νομίζω πως είναι κακό.
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Kαθόλου.
Αλλα τα σωστά βήματα είναι πριν πάρουμε σκυλί διδάσκουμε στο παιδί μας πως να προσεγγίζει ένα σκυλί, πότε και πόσο..
Είναι νομος πως δεν το ενοχλούμε όταν κοιμάται, όταν τρώει και όταν θέλει να ξεκουραστεί..
Μπορεί ένα παιδί να θέλει να παίζει με τις ώρες..ωστόσο τα σκυλιά έχουν μεγαλύτερη ανάγκη για ύπνο από τους ανθρωπους ακόμα και αν είναι κουτάβια..
Το παιδί πρέπει πριν έρθει το σκυλί στο σπίτι να μάθει πως το σκυλί δεν είναι παιχνίδι και πρέπει να το σέβεται.

Αν το παιδί σεβαστεί το σκυλί θα μάθει και το σκυλί να σέβεται το παιδί.
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Και δεν αντιμετώπισα ποτέ το σκυλί σαν παιχνίδι για το παιδί μου ωστόσο επιθυμώ να υπάρχει σχέση μεταξύ τους και αυτό δε νομίζω πως είναι κακό.
Να υπάρξει σχέση αλλα σε σωστή βάση! Δεν είναι δυνατόν να ξέρεις οτι το σκυλί έχει θεματάκια και να αφήνεις/μαθαίνεις το παιδί σου οτι είναι οκ να το χαϊδεύει την ώρα που τρωει!
 


vasiliki68

Well-Known Member
2 Μαρτίου 2010
526
2
Αμαλιάδα
Να υπάρξει σχέση αλλα σε σωστή βάση! Δεν είναι δυνατόν να ξέρεις οτι το σκυλί έχει θεματάκια και να αφήνεις/μαθαίνεις το παιδί σου οτι είναι οκ να το χαϊδεύει την ώρα που τρωει!
Πίστευα (λάθος προφανώς) πως το σκυλί απευαισθητοποιείται με αυτόν τον τρόπο και εξοικειώνεται με το παιδί
 


Ricos

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2009
2.046
82
Athens
Εγω παλι το βλεπω εντελως διαφορετικα. Το σκυλι θα μαθει να ζει με το παιδι και τα χουγια του και κατοπιν το παιδι θα μαθει το σκυλι. Δεν λεω να κανει οτι γουσταρει το παιδι στο σκυλι, σιγουρα θα πρεπει να υπαρχει αμοιβαιος σεβασμος αλλα το σκυλι ερχετε τελευταιο και αυτο δεν το διαπραγματευομαι. Δεν ειναι δυνατον να αφηνουμε το σκυλι να γρυλιζει (στο παιδι, σε μας) ή ακομα να δαγκωσει σε οποιαδηποτε περιπτωση.

Επειδη ο γιος μου ειναι ακομα πιο μικρος απο της Βασιλικης (27 μηνων τωρα) μου ειναι ακομα πιο δυσκολο να μαθω στον γιο μου τι επιτρεπετε και τι οχι, να κανει στον σκυλο. Ωστοσο απο την αρχη δεν εχω σταματησει να τους επιβλεπω και να προσπαθω για την καλυτερη διαβιωση και των δυο. Φροντισα ο σκυλος να τρωει παντα με τα απο εμας και αφου εμεις εχουμε τελιωσει με το φαγητο μας. Ο πιτσιρικας μπορει να παιζει παντου στο σπιτι, ο σκυλος οχι. Ο πιτσιρικας ανεβαινει παντου (καναπεδες,κρεββατια) ο σκυλος οχι (αν και στην αρχη ειμουν πιο ελαστικος μαζι του, οχι πια).
Τον σκυλο τον απομονευα στο crate του καποιες ωρες για να μην ενοχλειτει και να κοιμαται, και να μπορει να ξεκουραζετε.Εκει ηταν και η φωλια του.
Ωστοσο καποιες φορες ειναι πολυ δυσκολο να ελεγξεις τα παντα και ποσο μαλλον ενα μικρο παιδι με αστειρευτη ενεργεια και επισης και ενα κουταβι. Ετσι αυτες τις φορες που δεν εισαι μπροστα ή δεν προλαβες καποια κατασταση, το μονο που μενει ειναι η υπομονη και η ανεχεια του σκυλου. Ενας λογος που διαλεξα και την ρατσα του μπουλμαστιφ ειναι αυτος.
Για αυτο μου ειναι αδιανοητο να φανταστω ενα σκυλο να γρυλιζει απειλητικα προς το παιδι (και ποσο μαλλον να δαγκωσει), που του εχουμε δειξει απο την αρχη οτι το παιδι ειναι πιο ψηλα στην ιεραρχια. Αυτο ειναι μεγαλο προβλημα και πρεπει να αντιμετωπιστει αμεσα!
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Εγω παλι το βλεπω εντελως διαφορετικα. Το σκυλι θα μαθει να ζει με το παιδι και τα χουγια του και κατοπιν το παιδι θα μαθει το σκυλι. Δεν λεω να κανει οτι γουσταρει το παιδι στο σκυλι, σιγουρα θα πρεπει να υπαρχει αμοιβαιος σεβασμος αλλα το σκυλι ερχετε τελευταιο και αυτο δεν το διαπραγματευομαι. Δεν ειναι δυνατον να αφηνουμε το σκυλι να γρυλιζει (στο παιδι, σε μας) ή ακομα να δαγκωσει σε οποιαδηποτε περιπτωση.
Με συγχωρείς ..δεν διαφωνεί κανεις πως το σκυλί είναι πιο κάτω ιεραρχικά από το παιδί..
Αλλα αυτό δεν σημαίνει πως πρέπει να ανέχεται τα πάντα..
Δεν μπορεί να πάει να φάει και να είναι το παιδί και να το ενοχλεί..
Δικαιοσύνη..
Μην ξεχνάς πως μιλαμε για ζώο και το φαγητό και ο ύπνος είναι οι πιο υψηλες για εκείνο προτεραιότητες..

Δεν μπορεί να καταλάβει ένα σκυλί τις προθέσεις ενός παιδιού..
Οφείλεις να διαπαιδαγώγησης και το παιδί για να συνυπάρχει με το σκυλί..
Η ιεραρχία δεν είναι αριθμητική μονο και εξίσωση..είναι και λογική..
Ο αρχηγός της αγέλης τον κερδίζει αυτόν τον τίτλο με κόπο και χρόνο και πρέπει αυτά τα θέματα να τα έχει φροντίσει..

Αν θέλεις ο σκύλος σου να σας εμπιστεύεται πρέπει να ζητάς νορμαλ πράγματα από αυτόν και όχι παράλογα..
Το παιδί απαγορεύεται να ενοχλεί το σκυλί όταν τρώει.
Αν πιστεύεις πως δεν μπορείς να έχεις πλήρως τον έλεγχο απλά μην τους αφήνεις μαζί.
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Πίστευα (λάθος προφανώς) πως το σκυλί απευαισθητοποιείται με αυτόν τον τρόπο και εξοικειώνεται με το παιδί
Τι να σου πω..... εμένα απο τα λεγόμενα σου μου φαίνεται οτι ο σκύλος αυτός ακομα τεστάρει τη θέση του κι εσύ δεν ξέρεις πως να του δείξεις οτι πρεπει να είναι στον πάτο. Η απειρία δεν είναι δικαιολογία. Αν δεν ξέρεις, ζητάς επαγγελματική βοήθεια. Ειδικά όταν υπάρχει παιδί στη μέση.
 


vasiliki68

Well-Known Member
2 Μαρτίου 2010
526
2
Αμαλιάδα
Ένα βασικό μου λάθος που έχω εντοπίσει είναι πως μαλώνω συνήθως το παιδί και κατά πολύ λιγότερο το σκυλί. Γενικά υπάρχουν ανταγωνισμοί και από τις δύο πλευρές και με διεκδικούν και οι δύο. Η μικρή πολλές φορές μου έρχεται στα τέσσερα και βγάζει γλώσσα και με γλύφει και το σκυλί όταν πάω να χαϊδέψω τη μικρή ή την έχω αγκαλιά έρχεται προσπαθεί να διεκδικήσει τη θέση της και την ψιλοδαγκώνει. Το κακό είναι πως μέσα στην οικογένεια έχω εξ΄ολοκλήρου τη φροντίδα του σκυλιού (βόλτες κλπ) και η μικρή με βλέπει συνεχώς να ασχολούμαι με το Φοίβο και ο Φοίβος δεν έχει λάβει το μήνυμα πως η μικρή έχει προτεραιότητα.
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Ένα βασικό μου λάθος που έχω εντοπίσει είναι πως μαλώνω συνήθως το παιδί και κατά πολύ λιγότερο το σκυλί. Γενικά υπάρχουν ανταγωνισμοί και από τις δύο πλευρές και με διεκδικούν και οι δύο. Η μικρή πολλές φορές μου έρχεται στα τέσσερα και βγάζει γλώσσα και με γλύφει και το σκυλί όταν πάω να χαϊδέψω τη μικρή ή την έχω αγκαλιά έρχεται προσπαθεί να διεκδικήσει τη θέση της και την ψιλοδαγκώνει. Το κακό είναι πως μέσα στην οικογένεια έχω εξ΄ολοκλήρου τη φροντίδα του σκυλιού (βόλτες κλπ) και η μικρή με βλέπει συνεχώς να ασχολούμαι με το Φοίβο και ο Φοίβος δεν έχει λάβει το μήνυμα πως η μικρή έχει προτεραιότητα.

Nα κάνω μια ερώτηση το σκυλί προϋπάρχει του παιδιού η το αντίθετο?
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Με συγχωρείς ..δεν διαφωνεί κανεις πως το σκυλί είναι πιο κάτω ιεραρχικά από το παιδί..
Αλλα αυτό δεν σημαίνει πως πρέπει να ανέχεται τα πάντα..
Δεν μπορεί να πάει να φάει και να είναι το παιδί και να το ενοχλεί..
Δικαιοσύνη..
Μμμμ, δε θα συμφωνήσω απόλυτα.... Υπο κανονικές συνθήκες, ο σκύλος που ξέρει τη θέση του, θα πρεπει να ανέχεται και το παιδί σε περίπτωση που αποφασίσει να του πάρει το κόκαλο απο το στόμα (αλλο οτι το παιδί πρεπει να μάθει να μην το κάνει). Η ιεραρχία της αγέλης, δεν είναι πάντα δίκαια.... :)

Το λάθος εδώ είναι οτι υπήρχαν απαιτήσεις απο το σκύλο, χωρίς κανεις να του έχει δείξει ποια είναι η θέση του.
 




kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Ok.. καλύτερα έτσι γιατί αντίστροφα θα ήταν πιο δύσκολο ακόμα..
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Μμμμ, δε θα συμφωνήσω απόλυτα.... Υπο κανονικές συνθήκες, ο σκύλος που ξέρει τη θέση του, θα πρεπει να ανέχεται και το παιδί σε περίπτωση που αποφασίσει να του πάρει το κόκαλο απο το στόμα (αλλο οτι το παιδί πρεπει να μάθει να μην το κάνει). Η ιεραρχία της αγέλης, δεν είναι πάντα δίκαια....
Για εμενα όλα είναι συνάρθροιση όλων.., δεν μου φτάνει να είμαι από πάνω και ο σκύλος μου να το κάνει μόνο και μόνο επειδή είμαι ο αρχηγός..
θέλω να με εμπιστεύεται..

Αν ζητήσω από τον σκύλο μου και του επιβάλω όταν τρώει να έχει ένα παιδί από πάνω του να του τραβάει τα αυτιά..προφανώς θα ζει σε μια "χούντα"...
Είμαι της άποψης να ζητάμε από τον σκύλο μας λογικά πράγματα και όχι επειδή είμαστε οι αρχηγοί να κάνουμε κατάχρηση της υπομονής του.

Θεωρώ παρακινδυνευμένο να μείνεις σε αυτήν την σκέψη και να αφήσεις έτσι ανεξέλεκτο το παιδί σου όσο και αν εμπιστεύεσαι το σκυλί σου.


Eπίσης ναι και εγώ είμαι της άποψης να μας αφήνει να πάρουμε τα πάντα από το στόμα του..
Άλλο όμως το κόκαλο ..και άλλο το φαγητό την ώρα που πεινάει..:)
 
Last edited:


Ricos

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2009
2.046
82
Athens
Με συγχωρείς ..δεν διαφωνεί κανεις πως το σκυλί είναι πιο κάτω ιεραρχικά από το παιδί..
Αλλα αυτό δεν σημαίνει πως πρέπει να ανέχεται τα πάντα..
Δεν μπορεί να πάει να φάει και να είναι το παιδί και να το ενοχλεί..
σωστο και αποδεκτο
Δικαιοσύνη..
ωστοσο δεν υπαρχει ουτε δικαιοσυνη, ουτε ισοτητα στην αγελη, ετσι ακριβως και στην οικογενεια.
Μην ξεχνάς πως μιλαμε για ζώο και το φαγητό και ο ύπνος είναι οι πιο υψηλες για εκείνο προτεραιότητες..

Δεν μπορεί να καταλάβει ένα σκυλί τις προθέσεις ενός παιδιού..
διαφωνω,οχι μονο των παιδιων αλλα και των ενηλικων, εκτος και αν ο τωρινος μου σκυλος και ο παλιος ηταν σκυλια θαυματα!
Οφείλεις να διαπαιδαγώγησης και το παιδί για να συνυπάρχει με το σκυλί..
συμφωνω και επαυξανω
Η ιεραρχία δεν είναι αριθμητική μονο και εξίσωση..είναι και λογική..
Ο αρχηγός της αγέλης τον κερδίζει αυτόν τον τίτλο με κόπο και χρόνο και πρέπει αυτά τα θέματα να τα έχει φροντίσει..
100%

Αν θέλεις ο σκύλος σου να σας εμπιστεύεται πρέπει να ζητάς νορμαλ πράγματα από αυτόν και όχι παράλογα..
Το παιδί απαγορεύεται να ενοχλεί το σκυλί όταν τρώει.
Αν πιστεύεις πως δεν μπορείς να έχεις πλήρως τον έλεγχο απλά μην τους αφήνεις μαζί.
Τυγχανει να παιζουν μαζι αρκετες ωρες και γελιετε οποιος νομιζει οτι ελεγχει την κατασταση 100%.Καποια στιγμη μπορει να βρουν ενα παιχνιδι το οποιο θα το διεκδικησουν και οι δυο. Τοτε τι θα γινει? Ο σκυλος θα υποταχθει ή θα ανταγωνιστει το παιδι?
Ειναι πολυ δυσκολο να διατηρεις αρμονικη σχεση μεταξυ του παιδιου και του σκυλιου, αν δεν ελεγχεις οσο μπορεις και ακομα περισσοτερο την κατασταση, ωστοσο ο σκυλος που θα βαλεις διπλα στο παιδι πρεπει να ειναι υπομονετικος και ανεχτικος. Σε αντιθετη περιπτωση δεν ειναι ο ιδανικος.
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Είμαι της άποψης να ζητάμε από τον σκύλο μας λογικά πράγματα και όχι επειδή είμαστε οι αρχηγοί να κάνουμε κατάχρηση της υπομονής του.
Το θεωρώ απολύτως λογικό να ανέχεται ο σκύλος ένα παιδί που το χαιδεύει ή ακόμα και του παίρνει το κόκαλλο απο το στόμα ενίοτε. Συμφωνώ οτι δεν πρεπει να συμβαίνει συχνα, αλλα ΑΝ συμβει ο σκύλος πρεπει να το ανέχεται κι εμείς να είμαστε σίγουροι οτι το ανέχεται.

Αν ζητήσω από τον σκύλο μου και του επιβάλω όταν τρώει να έχει ένα παιδί από πάνω του να του τραβάει τα αυτιά..προφανώς θα ζει σε μια "χούντα"...
Οχι απαραίτητα. Απλά μια στις τόσες συμβαίνουν και πραγματα που δεν του αρέσουν. Είναι απαράδεκτο να αντιδρά επιθετικά. Ιδανικό θα ήταν να μην αντιδράσει, αποδεκτό θα ήταν να πάρει το κόκαλο και να φύγει ήρεμα. Οχι όμως να δαγκώσει ή να γρυλίσει.
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Εν κατακλείδι, τα λάθη εδώ είναι δυο:
1. Οτι κανείς δεν έβαλε το σκύλο στη θέση του
2. Οτι κανείς δεν εμαθε στο παιδί πως να φέρεται στο σκύλο.

Συνήθως αν ένα απο τα δυο ισχύει, οι πιθανότητες για ατύχημα είναι μικρες. Αν ισχυουν και τα δυο, οι πιθανοτητες είναι μηδαμινές.
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Δεν μπορεί να καταλάβει ένα σκυλί τις προθέσεις ενός παιδιού..
διαφωνω,οχι μονο των παιδιων αλλα και των ενηλικων, εκτος και αν ο τωρινος μου σκυλος και ο παλιος ηταν σκυλια θαυματα!
Tα παιδιά μπορεί να ζητήσουν, να θελήσουν και να κάνουν απίστευτα πράγματα.. εδώ δεν τα καταλαβαίνουμε εμείς ..τα καταλαβαίνουν τα σκυλιά?

Τι ακριβώς να καταλάβει ένα σκυλί την ώρα που πεινάει και τρώει και έχει ένα παιδί από πάνω του να του τραβάει τίς τρίχες?
Τυγχανει να παιζουν μαζι αρκετες ωρες και γελιετε οποιος νομιζει οτι ελεγχει την κατασταση 100%.Καποια στιγμη μπορει να βρουν ενα παιχνιδι το οποιο θα το διεκδικησουν και οι δυο. Τοτε τι θα γινει? Ο σκυλος θα υποταχθει ή θα ανταγωνιστει το παιδι?
Σε αυτό συμφωνώ..

Ξέρεις τι μου θύμισες..?
Σαν τους γονείς που ανησυχούν να μην μπαίνει το παιδί τους σε αυτοκίνητα φίλων τους..
Είναι όμως κάτι που δεν μπορείς να αποφύγεις.. σωστά?
Ο έξυπνος γονιός διαπαιδαγωγεί το παιδί του να έχει σωστή οδηγική συμπεριφορά..το γαλουχεί έτσι ώστε να μην έχει ανάγκη να μπει σε αλλα αυτοκίνητα..

Αν δεν έχει εμπιστοσύνη στα ξένα ..θα έχει σίγουρα στο παιδί του και εκεί θα βασίζεται..;)

Ένα σκυλί ίσως όσο εκπαιδευμένο και αν είναι ..κάποιες στιγμές μπορεί και να γίνει απρόβλεπτο..
Αν όμως έχουμε εκπεδεύσει και το παιδί μας.., μειώνουμε κατά πολύ αυτές τις πιθανότητες..
 


Ricos

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2009
2.046
82
Athens
Ένα βασικό μου λάθος που έχω εντοπίσει είναι πως μαλώνω συνήθως το παιδί και κατά πολύ λιγότερο το σκυλί. Γενικά υπάρχουν ανταγωνισμοί και από τις δύο πλευρές και με διεκδικούν και οι δύο. Η μικρή πολλές φορές μου έρχεται στα τέσσερα και βγάζει γλώσσα και με γλύφει και το σκυλί όταν πάω να χαϊδέψω τη μικρή ή την έχω αγκαλιά έρχεται προσπαθεί να διεκδικήσει τη θέση της και την ψιλοδαγκώνει. Το κακό είναι πως μέσα στην οικογένεια έχω εξ΄ολοκλήρου τη φροντίδα του σκυλιού (βόλτες κλπ) και η μικρή με βλέπει συνεχώς να ασχολούμαι με το Φοίβο και ο Φοίβος δεν έχει λάβει το μήνυμα πως η μικρή έχει προτεραιότητα.
Αυτο πρεπει να το αλλαξεις. Οταν το παιδι απαιτει την προσοχη σου πρεπει να του την δινεις και να βαζεις το σκυλο σε δευτερη μοιρα. Ειναι λογικο το παιδι να ζηλευει. Το εχω δει αυτο εργο πολλες φορες απο τοτε που εφερα τον σκυλο στο σπιτι και πιστεψε με εχω καταφερει και το εχω εξαλειψει σχεδον. Στο μονο που υπαρχει προβλημα ειναι οταν πρεπει να κατεβασω τον Solo για βολτα και ο μικρος μεινει στο σπιτι. Εκει εχουμε ακομα θεμα.

Σιγα σιγα απο την ζηλεια εχουμε περασει στην αμοιβαια αγαπη και απο τους δυο ( αν και ο σκυλος ηταν ανεκαθεν πολυ δεμενος με τον πιτσιρικα, ο γιος μου ηταν το ζιζανιο). Προσφατα μαλωσα τον γιο μου εντονα και ο σκυλος ηρθε και μπηκε αναμεσα μας.
Εχουν αναπτυξει μια πολυ ωραια σχεση οι δυο τους και χαιρομαι να τους βλεπω.
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Σιγα σιγα απο την ζηλεια εχουμε περασει στην αμοιβαια αγαπη και απο τους δυο ( αν και ο σκυλος ηταν ανεκαθεν πολυ δεμενος με τον πιτσιρικα, ο γιος μου ηταν το ζιζανιο). Προσφατα μαλωσα τον γιο μου εντονα και ο σκυλος ηρθε και μπηκε αναμεσα μας.
Εχουν αναπτυξει μια πολυ ωραια σχεση οι δυο τους και χαιρομαι να τους βλεπω.
Αχά!!! Αυτό που ανέφερα ήδη σε κάποιο άλλο topic:cool:
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Οχι απαραίτητα. Απλά μια στις τόσες συμβαίνουν και πραγματα που δεν του αρέσουν. Είναι απαράδεκτο να αντιδρά επιθετικά. Ιδανικό θα ήταν να μην αντιδράσει, αποδεκτό θα ήταν να πάρει το κόκαλο και να φύγει ήρεμα. Οχι όμως να δαγκώσει ή να γρυλίσει.
Δεν είπα εγώ πως είναι επιθυμητή συμπεριφορά σε καμια περίπτωση..
Είναι όμως απαράδεκτο να ρίχνουμε όλη την ευθύνη στο σκυλί.

Οχι απαραίτητα. Απλά μια στις τόσες συμβαίνουν και πραγματα που δεν του αρέσουν. Είναι απαράδεκτο να αντιδρά επιθετικά. Ιδανικό θα ήταν να μην αντιδράσει, αποδεκτό θα ήταν να πάρει το κόκαλο και να φύγει ήρεμα. Οχι όμως να δαγκώσει ή να γρυλίσει.
Mιλούσα για φαγητό και όχι για κόκαλο.., στο φαγητό δεν έχει επιλογή να πάρει το πιάτο και να φύγει..
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.122
Μηνύματα
895.913
Μέλη
19.937
Νεότερο μέλος
Spotlight