Πως να εκπαιδεύσω παιδί και σκυλί για αρμονική συνύπαρξη?


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Όχι δε θεωρώ αποδεκτό να γαυγίζει ο σκύλος σε μέλος της οικογένειάς μου. Αλλά θεώρησα πως θα ήταν άδικο να μαλώσω το σκύλο γιατί δεν έφταιγε στην προκειμένη περίπτωση.
Ειπες οτι ο σκύλος γαύγιζε στον πατέρα σου απο την αρχή (πριν γίνει οτιδήποτε). Αυτό έπρεπε να έχει κοπεί μαχαίρι.
Τον χαϊδολογήσαμε γιατί τσαλαπατήθηκε, πράγμα που κάνουμε και όταν καμιά φορά τον πατάμε κατά λάθος και όχι γιατί γαύγιζε
Και που να το ξέρει αυτό ο σκύλος? Στο μυαλό του ο συνειρμός είναι γαυγίζω τον παππού, και με χαϊδεύουν, αρα καλά κάνω!

Σοβαρέψου με το σκύλο, γιατι δε σε παίρνει να έχεις κακομαθημένο σκυλί απο τη στιγμή που υπάρχει και παιδί στο σπίτι! Αν δε σκέφτεσαι τίποτε άλλου, σκέψου αυτό!
 


vasiliki68

Well-Known Member
2 Μαρτίου 2010
526
2
Αμαλιάδα
Ειπες οτι ο σκύλος γαύγιζε στον πατέρα σου απο την αρχή (πριν γίνει οτιδήποτε). Αυτό έπρεπε να έχει κοπεί μαχαίρι.
Μάλωσα το σκύλο όταν γαύγιζε στον πατέρα μου χωρίς λόγο, τώρα για το μαχαίρι μάλλον δεν τον έχω πείσει αρκετά.


Και που να το ξέρει αυτό ο σκύλος? Στο μυαλό του ο συνειρμός είναι γαυγίζω τον παππού, και με χαϊδεύουν, αρα καλά κάνω!

Σοβαρέψου με το σκύλο, γιατι δε σε παίρνει να έχεις κακομαθημένο σκυλί απο τη στιγμή που υπάρχει και παιδί στο σπίτι! Αν δε σκέφτεσαι τίποτε άλλου, σκέψου αυτό!
Έχεις δίκιο, γι΄αυτό και ρωτάω.
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Εντάξει, αλλά αρκετά με τη συζήτηση. Ηρθε η ώρα της πράξης! :)

Α, και κάτι άλλο, αν δε σου βγαίνει απο φυσικού σου το "δικτατορκό", προσποιήσου!! :)
 


vasiliki68

Well-Known Member
2 Μαρτίου 2010
526
2
Αμαλιάδα
Εντάξει, αλλά αρκετά με τη συζήτηση. Ηρθε η ώρα της πράξης! :)

Α, και κάτι άλλο, αν δε σου βγαίνει απο φυσικού σου το "δικτατορκό", προσποιήσου!! :)
οκ, σ΄ευχαριστώ για τις απαντήσεις:)
 




Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Vasiliki,

Χαίρομαι που τα βρήκαν!
Τώρα όσον αφορά τον πατέρα σου και άλλους ξένους (για τον Φοίβο ξένος είναι κι αυτός) ή και παιδάκια που τον πειράζουν, πρέπει να τον προστατεύεις περισσότερο, κυρίως τώρα που είναι μικρός. Είναι πολύ εύκολο να σου διαμορφώσουν αρνητικά τον χαρακτήρα του...
Και να τους το λες, έτσι ακριβώς.

Πχ, Εγώ θα έλεγα στον πατέρα μου πως το κουτάβι δεν έχει γνωρίσει πολλούς άντρες, άρα είναι πιθανό να τους θεωρήσει όλους ενοχλητικούς τύπους όπως εκείνον, αν συνεχίσει να τον πειράζει. Το αποτέλεσμα θα είναι ένας σκύλος που φοβάται ή επιτίθεται στους άντρες ή και τα ΔΥΟ ταυτόχρονα.

Μιά φορά ένα κακό πιτσιρίκι προπαθούσε να παρενοχλεί το κουτάβι μου...
Το εξήγησα (σε μελιστάλαχτο τόνο): "Είσαι το πρώτο παιδάκι που συναντά... πρέπει να είσαι πολύ καλός μαζί του, αλλιώς θα νομίζει πως όλα τα παιδάκι είναι κακά και θα τα μισεί!"

Έπιασε αμέσως το νόημα κι άλλαξε 100% μυαλό σε μιά στιγμή!

Ο πατέρας σου φέρεται σαν παιδί στο κουτάβι σου... δεν δοκιμάζεις την ίδια κουβέντα;
 


vasiliki68

Well-Known Member
2 Μαρτίου 2010
526
2
Αμαλιάδα
Ευχαριστώ Dr.Zhivago για την απάντηση
Ευτυχώς όπως φαίνεται η σχέση του Φοίβου και της Νεκταρίας είναι σε καλό δρόμο, ωστόσο πιστεύω πως όταν θα ωριμάσει λίγο ακόμα η μικρή θα είναι ακόμα καλύτερα τα πράγματα.
Τώρα όσο για τον πατέρα μου, έρχονται μια δυο φορές το χρόνο στο σπίτι μου, οπότε δεν έχω συχνά προβλήματα. Την επόμενη φορά πάντως θα του το θέσω έτσι.:)
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.122
Μηνύματα
895.913
Μέλη
19.937
Νεότερο μέλος
Spotlight