Πόσα χιλιόμετρα περπατάτε τα σκυλιά σας καθημερινά

Πόσα χιλιόμετρα τρέχετε τα σκυλιά σας καθημερινά

  • 1-2

    Votes: 22 34,9%
  • 2-3

    Votes: 17 27,0%
  • 3-4

    Votes: 8 12,7%
  • 4-5

    Votes: 7 11,1%
  • 6+

    Votes: 9 14,3%

  • Total voters
    63

lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.510
749
Ξεσσαλονικη!!!
οπως ειπαμε σε αρχικα ποστς,σημασια εχει η ποιοτικη ενασχοληση.εγω στον δικο μου κανω αρκετα χιλιομετρα αλλα κ μετα απο αυτα,παλι παιζουμε λιγο με μπαλακι ,κανα δαγκωματακι κτλ.αν μπορεις να τον κανεις αρκετα χιλιομετρα,δεν χρειαζεται παιχνιδι.ειναι κομπλε.το ποσο τρεξιμο θελει το καθε σκυλι,εξαρταται οχι απο την ρατσα,αλλα απο τον ιδιο τον σκυλο.ενα ημιαιμο ας πουμε ποσο θα το ετρεχες?δεν παει ρατσα κ ταριφα στο χιλιομετρο.θα το δεις εσυ το σκυλι σου με τα ποσα ειναι ενταξη.
 
Last edited:


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Εμείς όταν πάμε για περπάτημα κάνουμε 6+ με πολύ γρήγορο βηματισμό (αλλά γρήγορο!!!!). Η πλάκα είναι οτι εναρμονίζεται τόσο πολύ με τον δικό μου βηματισμό που αν χαλαρώσω λίγο με κοιτά με απορία κάθε τόσο. Όταν γυρνάμε σπίτι ξεκουράζεται λίγο και θα φέρει μπάλα για λίγο ακόμη. Δεν τον βλέπω να εκτονώνεται τελείως όμως. Η πλήρης εκτόνωση γίνεται στο κτήμα όπου τρέχει, παίζει με τα νερά και τις λάσπες, σκάβει κλπ, μετά όταν γυρνάμε και φάει ξεραίνεται....στον ύπνο και είμαστε όλοι ήσυχοι.
 


Lumpie

Well-Known Member
25 Απριλίου 2009
404
3
Χαλάνδρι
Εμείς, το χειμώνα πηγαίναμε πολλά χιλιόμετρα γιατί την πήγαινα στο Κτήμα Συγγρού κάθε μέρα το απόγευμα και έτρεχε ελεύθερη και κάναμε βόλτα τρέχοντας με το λουρί για 15 λεπτά πρωί και βράδυ. Το καλοκαίρι λόγω ζέστης είναι μειωμένες οι έξοδοί μας. Τα Σαββατοκύριακα πηγαίνουμε πολύωρες βόλτες.
Παρόλα αυτά το Σέττερ ήταν αγύμναστο!!!
Εκπληκτη είδα ότι με 5 επαγγελματικές προπονήσεις αγωνιστικού τύπου το σώμα της έγινε αγνώριστο!!! ΠΕΤΡΑ!!! Αυτό έγινε γιατί την βάζουν να τρέχει μόνο για 10 λεπτά αλλά με την μέγιστη ταχύτητα. Μετά από αυτό ξερή η Σεττερίνα.
Η γνώμη μου είναι ότι πιο καλό θα της έκανα αν την ώρα του πολύωρου περπατήματος έπαιζα μαζί της εποικοδομητικά παρά να βολτάρω επί ώρες γύρω γύρω και μετά να είμαι κουρασμένη να παίξω μαζί της. Προσωπικά η σωστή ενασχόληση-παιχνίδι-μάθηση είναι πολύ πιο κουραστική από το να περπατάω μαζί της στον δρόμο και να λέω έκανα 6+ χιλιόμετρα.
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Εμείς κάνουμε ήρεμο περπάτημα.
Πρωί και μεσημέρη κάνουμε ~3km σύνολο για την ανάγκη τους. Το απόγευμα κάνουμε 4-5km με προορισμό κάποιο πάρκο, πλατεία εκκλησίας, βουνό κτλ.

Αυτό γίνεται στις καθημερινές. Σαββ/ριακα, αργίες ή ακόμα και τώρα τον Αύγουστο το πρόγραμμα είναι λίγο πιο γεμάτο.
 


takos03

Well-Known Member
23 Ιουνίου 2011
176
2
39
ΗΓΟΥΜΕΝΙΤΣΑ
Πάντως αυτό που παρατηρώ με την Ήρα μου είναι ότι κουράζεται αρκετά όταν παίζει με άλλα σκυλιά... 15 λεπτά χοροπήδημα με κανένα ορεξάτο σκυλάκι, που δυστυχώς εκλείπουν στην περιοχή μου, ισοδυναμεί με πολύ περισσότερη ώρα περπάτημα στο λουράκι της. Στην ουσία όταν την πάω δεμένη στο " μαζί " όσο και αν περπατήσει δεν τη βλέπω να κουράζεται, όταν βαράει κανένα καλό σπριντ για το μπαλάκι κάτι γίνεται. Κάνει σαν παλαβή βέβαια όταν την αφήνω στο βουνό, σκάβει, σκαρφαλώνει όπου βρει, σπριντάρει σαν παλαβή όπου βρει καλή κλίση και μετά στην κατηφόρα πάει τσουλήθρα και ξανά το ίδιο. Μερικές φορές ανησυχώ μήπως το παρακάνει αλλά δεν την αφήνω πάνω από μισή ώρα να αλωνήσει, το θεωρείτε πολύ μιας και έιναι κοντά 7 μηνών τώρα..
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Πάντως αυτό που παρατηρώ με την Ήρα μου είναι ότι κουράζεται αρκετά όταν παίζει με άλλα σκυλιά... 15 λεπτά χοροπήδημα με κανένα ορεξάτο σκυλάκι, που δυστυχώς εκλείπουν στην περιοχή μου, ισοδυναμεί με πολύ περισσότερη ώρα περπάτημα στο λουράκι της. Στην ουσία όταν την πάω δεμένη στο " μαζί " όσο και αν περπατήσει δεν τη βλέπω να κουράζεται, όταν βαράει κανένα καλό σπριντ για το μπαλάκι κάτι γίνεται. Κάνει σαν παλαβή βέβαια όταν την αφήνω στο βουνό, σκάβει, σκαρφαλώνει όπου βρει, σπριντάρει σαν παλαβή όπου βρει καλή κλίση και μετά στην κατηφόρα πάει τσουλήθρα και ξανά το ίδιο. Μερικές φορές ανησυχώ μήπως το παρακάνει αλλά δεν την αφήνω πάνω από μισή ώρα να αλωνήσει, το θεωρείτε πολύ μιας και έιναι κοντά 7 μηνών τώρα..
Ειναι μικρη ακομα και αν ζοριζεται σε ανωμαλα εδαφη ειδικα η σε σκαλες μπορει να τραυματισει σοβαρα τις αρθρωσεις της. Αστη να χρονισει να δεσει και μετα.
 


takos03

Well-Known Member
23 Ιουνίου 2011
176
2
39
ΗΓΟΥΜΕΝΙΤΣΑ
θα περιορίσω λιγάκι τότε τις βόλτες στο βουνό γιατί έχει αρκετή κλίση σε μερικά σημεία οπότε φαντάζομαι είναι περίπου σαν να ανεβαίνει σκάλες. Τα προβλήματα στις αρθρώσεις (ου μη γένοιτο) πως γίνονται αντιληπτά? Κουτσαίνει κλπ??
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Ακριβως. Αλλα στην ηλικια που ειναι το προβλημα μπορει και να γινει κουσουρι, γι αυτο πολυ προσοχη. Και σε δαπεδα γλυστερα μην την αφηνεις να τρεχει και να σπινιαρει.
 


ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
Εαν φτασουμε να μιλησουμε για προβληματα αρθρωσεων και σε τζακ, θα μιλαμε για παγκοσμιο ΚΡΑΧ...:D
 


ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
Ψηφισα 1-2. Ειναι 9 μηνων. Αργοτερα με την αλλαγη του καιρου και την ενηλικιωση, θα τα αυξησω...
 


takos03

Well-Known Member
23 Ιουνίου 2011
176
2
39
ΗΓΟΥΜΕΝΙΤΣΑ
Εαν φτασουμε να μιλησουμε για προβληματα αρθρωσεων και σε τζακ, θα μιλαμε για παγκοσμιο ΚΡΑΧ...:D
χαχαχα, μακάρι να είναι έτσι φίιλε ICE, ο χρόνος θα δείξει, θέλει προσοχή ωστόσο και το Jack.
 




vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Εαν φτασουμε να μιλησουμε για προβληματα αρθρωσεων και σε τζακ, θα μιλαμε για παγκοσμιο ΚΡΑΧ...:D
Στην ηλικια που ειναι; 7 μηνων; Δεν ειπα για αργοτερα. Μια υποβοσκουσα δυσπλασια μπορει να την βοηθησει πολυ αν δεν προσεξει καποια πραγματακια.
 




GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
επειδη ομως μας διαβαζει και κοσμος που δεν ηγνωριζει αλλα θελει να μαθαινει
καλο ειναι οταν λεμε για τις αποστασεις που κανουνε σε καθημερινη βαση με τους μικρους μας φιλους να τονιζουμε ηλικια και φυλη....
μπορει πολλοι απο εμας να κανουμε τραγικα λαθη...
αν δοκιμαζουμε να τρεξουμε τον μικρο μας φιλο σε αποστασεις μεγαλυτερες των 2 χιλιομετρων και σε ηλικιες μικροτερες των 12-16 μηνων...
 




vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Η δυσπαλσια δεν κανει διακρισεις. Απλα καποιες φυλες ειναι λιγοτερο επιρεπεις απο αλλες. Περιεργο θα ακουγοταν δυσπλασια σε καποια πρωτογονη φυλη.