Πόσες φορές...


manin

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2012
449
250
ταίζετε τα καμάρια σας, μέσα στη μέρα;
Απευθύνομαι σε όσους ταΐζουν barf..

Ρωτάω για λόγους υγείας...

Ευχαριστώ
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.710
3.865
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Ενήλικο σκύλο ή κουτάβι;
Τον Κούκη τον τάιζα 1 φορά. Είχα προσπαθήσει να τον ταϊζω δύο αλλά το πρωί δεν είχε και πολύ όρεξη.
Το κουτάβι όταν έρθει θα τρώει μάλλον 4... Και θα μειώνω σταδιακά.

Πρόσφατα διάβασα στο βιβλίο The Forever Dog ότι τα σκυλιά που τρώνε μία φορά τη μέρα ζουν περισσότερο. Αλλοι πάλι, προειδοποιούν για συστροφή και προτείνουν 2 φορές τη μέρα. Δεν ξέρω, μάλλον εξαρτάται και από το σκύλο, αν πχ είχα ράτσα που έχει προδιάθεση για συστροφή μάλλον θα τάιζα περισσότερες φορές.
 
  • Like
Reactions: manin


bella_gr

Well-Known Member
18 Φεβρουαρίου 2014
376
252
dog-place.blogspot.com
ημιαιμο κανγκαλ 31 κιλα τρωει 2 φορες τη μερα απο 6 μηνων που την πηρα, αλλα το πρωινο δεν ειναι ιδιο με το βραδινο απο πλευρας συστατικων. αν αργησω να την ταισω, μερικες φορες κανει και εμετο με στομαχικα υγρα.
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.554
6.984
Δεν ξέρω, μάλλον εξαρτάται και από το σκύλο, αν πχ είχα ράτσα που έχει προδιάθεση για συστροφή μάλλον θα τάιζα περισσότερες φορές.
Διάβασα ότι εξαρτάται περισσότερο από το μέγεθος, τη φυσιολογία/τον οργανισμό (π.χ. αν έχει διάθεση να φουσκώνει) κ το χαρακτήρα (π.χ. αν στρεσάρεται πολύ ή αν έχει την τάση για overexcitment) ατομικά. Κ κάποιες επεμβάσεις (αφαιρέσεις οργάνων που αφήνουν χώρο στην κοιλιά) αυξάνουν τις πιθανότητες. Κ η ηλικία αυξάνει την προδιάθεση (χειρότερη πέψη).

Φυσικά υπάρχουν ράτσες που η φυσιολογία τους (μεγάλο στέρνο) προδιαθέτει πολύ πολύ περισσότερο, ασυζητητί, αλλά από ένα μέγεθος κ πάνω (ικανό να αφήσει χώρο για συστροφή), επειδή όλα τα παραπάνω δρουν μαζί, χρειάζεται λίγο παρατήρηση κ προσοχή.

Κ φυσικά, φυσικά, το είδος της διατροφής. Όσο πιο εύπεπτο τόσο καλύτερα. Δλδ στη μπαρφ, ο κίνδυνος μειώνεται αρκετά περισσότερο.

Ρωτάω για λόγους υγείας...
Εξαρτάται πολύ ξέρεις από τον κάθε λόγο υγείας. Υπάρχουν παθήσεις/καταστάσεις που συνισταται να σπάνε τα γεύματα. Έως κ σε 3 χρειάζεται καμία φορά. Μπαρφ κ 3 βέβαια, λίγο τραβηγμένο, είναι πολύ εύπεπτη.

Εγώ δίνω μαγειρευτό, νομίζω δεν έχει τρομερή διαφορά από τη μπαρφ στην πέψη, 2 φορές τη μέρα. Υπήρχαν καταστάσεις στις οποίες χρειάστηκε να τη σπάσω σε 3. Πιστεύω, κ η παρατήρηση έχει δείξει, ότι συγκεκριμένα στο σκύλο μου που έχει διάφορα γαστρεντερικά, 3 θα ήταν το βέλτιστο αλλά λόγω δουλειάς δεν είναι εφικτό.
 


manin

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2012
449
250
Για να εξηγήσω...

Φανταστείτε ότι κόβεστε...Βαθύ κόψιμο...Το ράβετε και μετά περιμένετε...Ο οργανισμός μας έχει τη δυνατότητα να αυτοθεραπεύεται!!! Γιατί όχι και των μικρών μας φίλων;;;

Πρόσφατα αντιμετώπισα 2 προβλήματα που οι γιατροί προτείνανε φάρμακα (περίεργο, εεε;;;) μόνο με τη διατροφή...Έχω διαβάσει αρκετά και για νηστειοθεραπεία κλπ κλπ...
Και αναρωτιέμαι...Γιατί να μην ισχύει το ίδιο και για τα κατοικίδια μας;
Εγώ δίνω barf, αλλά και αυτή η διατροφή ημιτελής μου φαίνεται...

Υπάρχει κάποιος φυσικοπαθητικός για τα ζωάκια μας;;;
Προσέξτε όχι διατροφολόγος, να μου βγάλει 5-6 βιταμίνες και να μου δώσει 10 γεύματα...
Φυσικοπαθητικός!!!!
 


Sasha

Well-Known Member
28 Δεκεμβρίου 2022
540
290
25
instagram.com
Ενήλικο σκύλο ή κουτάβι;
Τον Κούκη τον τάιζα 1 φορά. Είχα προσπαθήσει να τον ταϊζω δύο αλλά το πρωί δεν είχε και πολύ όρεξη.
Το κουτάβι όταν έρθει θα τρώει μάλλον 4... Και θα μειώνω σταδιακά.

Πρόσφατα διάβασα στο βιβλίο The Forever Dog ότι τα σκυλιά που τρώνε μία φορά τη μέρα ζουν περισσότερο. Αλλοι πάλι, προειδοποιούν για συστροφή και προτείνουν 2 φορές τη μέρα. Δεν ξέρω, μάλλον εξαρτάται και από το σκύλο, αν πχ είχα ράτσα που έχει προδιάθεση για συστροφή μάλλον θα τάιζα περισσότερες φορές.
Κοίτα εδώ πέρα με το μια ή δύο.
Ο Σκούμπι από 6 μηνών τρώει 1.200 πριν έναν μήνα πέσαμε στο 1κιλο.
Θεωρώ πολύ βαρύ γεύμα το ένα κιλό μονομιάς. Με μισό & μισό γίνεται καλύτερη δουλειά.
Όταν ήρθε μέχρι ένα χρονικό διάστημα έτρωγε κροκετα,πάντα 3 φορές την μέρα. Όπως και όταν το γυρίσαμε σε μπαρφ έτρωγε 3.
Θεωρώ πως εξαρτάται άμεσα από το σωματότυπο,τον σκύλο και την αφομοίωση.
 


Sasha

Well-Known Member
28 Δεκεμβρίου 2022
540
290
25
instagram.com
Υπάρχει κάποιος φυσικοπαθητικός για τα ζωάκια μας;;;
Προσέξτε όχι διατροφολόγος, να μου βγάλει 5-6 βιταμίνες και να μου δώσει 10 γεύματα...
Φυσικοπαθητικός!!!!
Υποτίθεται ο διατροφολόγος με βάση τα δικά σου θέλω που θελεις εσύ να κάνεις με τον σκύλο σου σε βοηθά με την ολοκλήρωση της τροφής. Αν πεις όχι βιταμίνες,δε θα σου δώσεις βιταμίνες,αν πεις όχι χάπια δε θα δώσει χάπια. Αν θεωρήσει κάτι αναγκαίο μπορεί να προχωρήσει μέχρι της σύσταση,ή να σου πει θέλει must αυτό και αυτό.
 


Sasha

Well-Known Member
28 Δεκεμβρίου 2022
540
290
25
instagram.com
Για λόγους υγείας κάνετε νηστεία στον σκύλο σου μια φορά την εβδομάδα;
Από τι ηλικία το ξεκινήσατε;
Τι διατροφικό πλάνο ακολουθείτε την μέρα της νηστείας; Αν ακολουθείτε προφανώς.
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.710
3.865
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Κοίτα εδώ πέρα με το μια ή δύο.
Ο Σκούμπι από 6 μηνών τρώει 1.200 πριν έναν μήνα πέσαμε στο 1κιλο.
Θεωρώ πολύ βαρύ γεύμα το ένα κιλό μονομιάς. Με μισό & μισό γίνεται καλύτερη δουλειά.
Όταν ήρθε μέχρι ένα χρονικό διάστημα έτρωγε κροκετα,πάντα 3 φορές την μέρα. Όπως και όταν το γυρίσαμε σε μπαρφ έτρωγε 3.
Θεωρώ πως εξαρτάται άμεσα από το σωματότυπο,τον σκύλο και την αφομοίωση.
Για διάβασε ξανά τι έγραψα.
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.710
3.865
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Για λόγους υγείας κάνετε νηστεία στον σκύλο σου μια φορά την εβδομάδα;
Από τι ηλικία το ξεκινήσατε;
Τι διατροφικό πλάνο ακολουθείτε την μέρα της νηστείας; Αν ακολουθείτε προφανώς.
Οχι, αυτή η βλακεία δεν μου πάει. Παράλογο.
 
  • Like
Reactions: l.Kyveli


Try2CU

Well-Known Member
2 Δεκεμβρίου 2022
138
126
33
Εγώ εδώ και 2 μήνες και κάτι ταιζω barf τον δικό μου ο οποίος είναι ημίαιμο καναδέζικο ή ελβετικό μάλλον και του βάζω 2 φορές την μέρα. Μεσημέρι και βράδυ γιατί βολεύει λόγω ωραρίων. Δεν μου έχει παρουσιάσει πρόβλημα πέρα από ότι καμία βδομαδουλα τώρα ψιλοβαριεται να φάει το μεσημέρι αλλά νομίζω έχει να κάνει με τον συγκεκριμένο κωδικό της εταιρείας. Για την ιστορία είναι 26 κιλά και του βαζω συνολικά 750 γραμμάρια το 24ωρο
 


manin

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2012
449
250
Υποτίθεται ο διατροφολόγος με βάση τα δικά σου θέλω που θελεις εσύ να κάνεις με τον σκύλο σου σε βοηθά με την ολοκλήρωση της τροφής. Αν πεις όχι βιταμίνες,δε θα σου δώσεις βιταμίνες,αν πεις όχι χάπια δε θα δώσει χάπια. Αν θεωρήσει κάτι αναγκαίο μπορεί να προχωρήσει μέχρι της σύσταση,ή να σου πει θέλει must αυτό και αυτό.
Μάλλον δεν κατάλαβες τη διαφορά...Ο διατροφολόγος θα σου βγάλει τι βιταμίνες χρειάζεται ο οργανισμός, θα δει τι τρόφιμα έχουν αυτές οι βιταμινες και θα σου βγάλει διατροφή...Δεν το χρειάζομαι αυτό...Εγώ θέλω φυσικοπαθητικό!!! Που να σου λεέι έχει αυτά τα προβλήματα, θα τα φτιάξετε έτσι...
Καμία σχέση ο ένας με τον άλλο...
 


manin

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2012
449
250
Για λόγους υγείας κάνετε νηστεία στον σκύλο σου μια φορά την εβδομάδα;
Από τι ηλικία το ξεκινήσατε;
Τι διατροφικό πλάνο ακολουθείτε την μέρα της νηστείας; Αν ακολουθείτε προφανώς.
Κάποια στιμγή ήθελα να το κάνω, αλλά με απέτρεψε η κτηνίατρος μου...
 




Sasha

Well-Known Member
28 Δεκεμβρίου 2022
540
290
25
instagram.com
Μάλλον δεν κατάλαβες τη διαφορά...Ο διατροφολόγος θα σου βγάλει τι βιταμίνες χρειάζεται ο οργανισμός, θα δει τι τρόφιμα έχουν αυτές οι βιταμινες και θα σου βγάλει διατροφή...Δεν το χρειάζομαι αυτό...Εγώ θέλω φυσικοπαθητικό!!! Που να σου λεέι έχει αυτά τα προβλήματα, θα τα φτιάξετε έτσι...
Καμία σχέση ο ένας με τον άλλο...
Αυτό δε το ήξερα είναι η αλήθεια
 


Sammie

Well-Known Member
29 Αυγούστου 2022
283
256
41
Ομοιοπαθητικο εννοεις; Αττικη θα υπάρχουν, αλλά δεν στηρίζεται πουθενά επιστημονικα η προσέγγιση. Στον άνθρωπο εχει καποια αποτελεσματα, σε περιορισμενες καταστασεις,οπου δρα ο μηχανισμος αυθυποβολης (placebo τυπου).
Αυτά που αντιμετωπισες με διατροφή μόνο όπως λες, θα τα αντιμετώπιζε ούτως ή άλλως ο οργανισμός του. Τα φάρμακα δόθηκαν για να μειώσουν πιθανότητες να πάθει κάτι. Κι εγώ πχ αν κοπώ βαθιά,ο γιατρός θα δώσει οπωσδήποτε αντιβίωση. Γιατί κινδυνεύω από σηψαιμια. Η επούλωση θα γίνει κ ας μην πάρω αντιβίωση (μπορει κ να είμαι τυχερη κ να μην μολυνθω).
Η τροφή μόνο επικουρικα δρα σε παθολογικές καταστάσεις.
Το πιο σωστο ειναι καλος κτηνίατρος,που να μην μπουκώνει αχρείαστα φάρμακα κ να μπορεί να κρίνει ποτέ χρειάζονται.
Αν τον ταΐζεις σωστα κ να τον ασκείς, μειώνεις πολύ πιθανότητες για κάποιες παθολογιες.
Από κει κ περα ο,τι γράφουν τα γονίδια του.
Όπως κ σ εμας δλδ.
Αν επιμένεις πάντως,ομοιοπαθητικους κτηνιατρους θα βρεις Αθήνα- Θεσσαλονίκη.
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.710
3.865
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Δε σου έφερα αντίρρηση,απλά το είπα αναφορικά στο 4 που είπες σε μας θα ήταν πολύ δύσκολο
Εγώ μιλάω για 2 μηνών κουτάβι όταν έγραψα για 4 φορές, εννοείται θα μειώνεται σταδιακά, επίσης δεν βλέπω αυτό να είναι πιο δύσκολο απ' το να βγαίνει 12 φορές τη μέρα για κατούρημα.. :LOL:
 
  • Like
Reactions: l.Kyveli


manin

Well-Known Member
23 Νοεμβρίου 2012
449
250
Ομοιοπαθητικο εννοεις; Αττικη θα υπάρχουν, αλλά δεν στηρίζεται πουθενά επιστημονικα η προσέγγιση. Στον άνθρωπο εχει καποια αποτελεσματα, σε περιορισμενες καταστασεις,οπου δρα ο μηχανισμος αυθυποβολης (placebo τυπου).
Αυτά που αντιμετωπισες με διατροφή μόνο όπως λες, θα τα αντιμετώπιζε ούτως ή άλλως ο οργανισμός του. Τα φάρμακα δόθηκαν για να μειώσουν πιθανότητες να πάθει κάτι. Κι εγώ πχ αν κοπώ βαθιά,ο γιατρός θα δώσει οπωσδήποτε αντιβίωση. Γιατί κινδυνεύω από σηψαιμια. Η επούλωση θα γίνει κ ας μην πάρω αντιβίωση (μπορει κ να είμαι τυχερη κ να μην μολυνθω).
Η τροφή μόνο επικουρικα δρα σε παθολογικές καταστάσεις.
Το πιο σωστο ειναι καλος κτηνίατρος,που να μην μπουκώνει αχρείαστα φάρμακα κ να μπορεί να κρίνει ποτέ χρειάζονται.
Αν τον ταΐζεις σωστα κ να τον ασκείς, μειώνεις πολύ πιθανότητες για κάποιες παθολογιες.
Από κει κ περα ο,τι γράφουν τα γονίδια του.
Όπως κ σ εμας δλδ.
Αν επιμένεις πάντως,ομοιοπαθητικους κτηνιατρους θα βρεις Αθήνα- Θεσσαλονίκη.
Όχι εννοώ φυσικοπαθητικό...Δες Dr Morse, Ηλίας Πέτρου κλπ... Τα προβλήματα που ανέφερα ήταν δικά μου...Και όχι δε θα τα αντιμετώπιζε ο οργανισμός μου μόνος του...
Υπάρχουν φυσικά σκευάσματα για αντιβίωση...Απλά τα αγνοούμε...
 


Sammie

Well-Known Member
29 Αυγούστου 2022
283
256
41
Όχι εννοώ φυσικοπαθητικό...Δες Dr Morse, Ηλίας Πέτρου κλπ... Τα προβλήματα που ανέφερα ήταν δικά μου...Και όχι δε θα τα αντιμετώπιζε ο οργανισμός μου μόνος του...
Υπάρχουν φυσικά σκευάσματα για αντιβίωση...Απλά τα αγνοούμε...
Αυτα που πρεσβευουν οι άνθρωποι αυτοί,θεωρούνται hoax,δεν έχουν επιστημονική υπόσταση (ψευδοεπιστημη).
Ο morse δεν είναι καν γιατρός,τον Πέτρου δεν τον γνωρίζω αλλά κ γιατρός να είναι, έχει άλλα κίνητρα μάλλον.
Φυσικά σκευάσματα δεν αναπληρώνουν αντιβίωση, αν αυτή είναι απαραίτητη.
Φυσικά κ τα φυτά έχουν δραστικότατες ουσιες κι είναι πολύ βοηθητικά σε πολλά,αλλά όχι σε όλα. Θέλουν κ προσοχή γιατί εμφανίζουν τοξικοτητες εύκολα.
Το πιο σωστο ειναι να ακολουθεί κάνεις έναν φυσικό τρόπο ζωής,με καλή διατροφή (κ με βοτανα βέβαια), άσκηση, προληπτικές εξετάσεις.
Το ίδιο ισχύει κ για σκύλους βέβαια!
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.554
6.984
Φυσικά κ τα φυτά έχουν δραστικότατες ουσιες κι είναι πολύ βοηθητικά σε πολλά,αλλά όχι σε όλα.
Και, να συμπληρώσω, συχνά δρουν ήπια, δεν έχουν δλδ ποσότητα δραστικής ουσίας ικανή για να αντιμετωπίσει διάφορες παθήσεις/καταστάσεις.

Ας μην ξεχνάμε ότι η αρχή της ιατρικής, και της δυτικής ακόμα, (κ όχι μόνο η αρχή), ήταν η αναγνώριση κ απομόνωση δραστικών ουσιών από φυτά, όχι μόνο για τη συνθετική αναπαραγωγή τους (οκ, είναι κ αυτό) αλλά κ για την ενίσχυσή τους - κ ποσοτικά κ σε συνδυασμό με άλλες δραστικές ουσίες. Κ εξελίχθηκε.

Είμαι πολύ πολύ κατά του μπουκώματος φαρμάκων, πολύ πολύ υπέρ της συντήρησης κ υποβοήθησης με φυσικά μέσα, αλλά να είμαστε πραγματιστές. Όταν τα φάρμακα είναι πραγματικά αναγκαία, δεν υποκαθίστανται.

Αυτό που πραγματικά λείπει, κ σε ανθρώπους κ σε ζώα, είναι η ολιστική αντιμετώπιση των καταστάσεων, με όλα τα μέσα, όχι μόνο φαρμακολογικά. Παρατηρείται, από όσους έχουν μπλέξει με θέματα υγείας, συχνότατη αδυναμία ή αδιαφορία των γιατρών (ανθρώπων κ ζώων) να συνυπολογισουν άλλες καταστάσεις που συνυπάρχουν στον ίδιο οργανισμό, εκτός απ'την τρέχουσα, όπως το ίδιο παρατηρείται σχετικά με την πρόβλεψη κ αντιμετώπιση των επιπτώσεων των φαρμάκων.

Γι'αυτό ψάχνουμε όλοι τον σούπερ ντουπερ γιατρό, γι'αυτό συχνά πέφτει ο κόσμος σε διάφορες πλάνες σχετικά με την αντικειμενική ανάγκη για φάρμακα.

--------

Κάπως έτσι επισκέφτηκα έναν ολιστικό κτηνίατρο πέρσι σκεπτόμενη ότι θα δει τα θέματα πιο καθολικά. Ήταν και ομοιοπαθητικός τελικά (κ απλός ταπεινός κτηνίατρος στο παρελθόν του, δεν αποφάσισα να παραβλέψω απλά την επιστήμη, δλδ θεωρητικά είχε το πακέτο αλλά περίμενα μια πιο σφαιρική αντιμετώπιση). Κ όταν άρχισε να μου λέει τα καθέκαστα για την ομοιοπαθητική κ διάφορα άλλα, ειλικρινά άρχισα να φορτώνω με αυτά που άκουγα κ έφυγα άρον άρον :ROFLMAO:
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.852
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981