Πόσες ώρες άσκηση?


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
5 λεπτα x πες 6 μηνων που ειναι = 30 λεπτα την ημερα?

Χαχαχαχαχαχαχα καλα ξερω οτι ειναι σχετικο αλλα μου φαινεται αστειο!Αν τις χωρισουμε σε 4 βολτες που βγαινει τοτε εχουμε = 7,5 λεπτα η μια βολτα,πες 10 λεπτα η μια βολτα!!!

Ποιος θα κατσει μονο ενα 10λεπτο εξω?Ο Αδαμ?Χαχαχαχα...ας παει καποιος να του το πει παρακαλω...

Η βολτα το πρωι ειναι 20λεπτη+ (κοιμισμενα-ηρεμα πραγματα οχι κατσικιες)
Το μεσημερι 20λεπτη+ (ηρεμα πραγματα οχι κατσικιες)
Το απογευμα 30λεπτα+φευγα (περιπατο και κατσικιες)
Το βραδυ (κατουριματικη βολτα)

Στο σπιτι μεσα σουλατσαρει...
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
στέλιο δεν καταλαβες σωστά....
όχι 30 λεπτα σύνολο..... στην διάρκεια της ημέρας...
αλλά maximum 30 λεπτά η διάρκεια της βόλτας..... ειδικά εσείς με σκυλιά που έχουν ταση δυσπλασιας πρέπει να το προσέχετε και να το γνωρίζετε.......
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Γραψε λαθος τοτε!

Τοτε 4 βολτες που βγαινει x max 30λεπτα η καθε βολτα...χμμ...ενταξει μπορουμε να το παλεψουμε!

Μα τι ρατσιστης που εισι βρι παιδι'μ...τς τς τς...εσεις που εχετε σκυλια με ταση δυσπλασιας λεει...χαχαχα:D:D:D:p:p:p

Αρα,συμπερασμα,μια χαρα βγαινουμε βολτες!;)
 




ΜMaritina

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2009
954
3
Νέα Σμύρνη
στέλιο δεν καταλαβες σωστά....
όχι 30 λεπτα σύνολο..... στην διάρκεια της ημέρας...
αλλά maximum 30 λεπτά η διάρκεια της βόλτας.....

Α!
Κι εγώ αυτό είχα καταλάβει...
Συνολικά (5λεπτά)*(μήνα ζωής), πόπο, τελείως λάθος!

Αν τότε πρέπει (5λεπτά)*(μήνα ζωής), να είναι ο χρόνος της κάθε βόλτας κι αν οι βόλτες, πρέπει να είναι σίγουρα τρεις......

και λίγο βγαίνουμε τότε! και εγώ νόμιζα ότι το παρά 'κανα! Πολύ αστεία! χμμ!!

Ευχαριστώ πολύ GRDANE για το ξεκαθάρισμα!
 




katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Εμεις πάλι...παλιότερα που ήταν και οι δύο σε πιό καλή κατάσταση...η βόλτα ήταν μία την ημερα...ελεύθεροι για περίπου 1,30 ώρα στο Συγγρού...
Τα υπόλοιπα στο κήπο...
Τώρα...ο Τσούφι δεν άντέχει πάνω από 30 λεπτά περπάτημα...οπότε μειωθηκαν και οι βόλτες...
 




Kaipan

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2010
49
0
πετρουπολη
Παιζει ή οχι ρολο και το τι κανει το σκυλι στη βολτα τελικα?
εμεις κανουμε 45 λεπτα για να περπατησει το τετραγωνο και να μυρισει ολον τον τοπο. Οποτε καποιεσ φορες εκατσε να μας παρει πανω απο ωρα κι ειναι μικροσκοπικος. δεν κανει τιποτα ομως στην ουσια. Να το κοψω ειναι επικινδυνο? :confused:
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Απο θεμα προβληματος σε βαθος χρονου οσον αφορα τα "σκελετικα" προβληματα που μπορει να εμφανισει μια μεγαλοσωμη φυλη ναι η καθε βολτα διαφερει!

Δεν ειναι λογικο?

Ειναι αλλο να κανεις 30λεπτα βολτα χαλαρα και να μυριζει ο σκυλος απο δω και απο κει μονο και αλλο να πας 30λεπτα βολτα και να παιζει και να τρεχει κυνηγωντας την μπαλα η να παιζει και να τρεχει πανω κατω μαζι με αλλα σκυλια!

Η 1η περιπτωση ειναι κατι το φυσιολογικο και το αποδεκτο και το ευεργετικο και η 2η περιπτωση πρεπει να μεν να γινεται αλλα οχι σε καθε βολτα!

Παρε παραδειγμα απο σενα, ειναι το ιδιο να περπατας 30λεπτα και το ιδιο να τρεχεις για 30λεπτα?
 


lastbreath

Well-Known Member
21 Δεκεμβρίου 2009
491
0
εγω τον βγαζω συνηθως το πρωι προς μεσημερακι την μεγαλη του βολτα 40 λεπτα περιπου ισως και λιγο παραπανω τον λυνω τοτε τρεχει πηδαει κανει κατσικιες!του πεταω και εγω κανα κουκουναρι για να εκτονωθει οσο μπορει!γυρναει σπιτι τεζα!μετα μια το απογευμα(οχι παντα κατα 70%) περπατημα με λουρι κανα 20λεπτο τον αφηνω να μυριζει κτλπ.και το βραδυ κανα μισαωρο περπατημα χαλαρη βολτα να μυριζει κτλπ!
αυτο σαν κυριος κανονας υπαρχουν και οι εξαιρεσεις!!
οταν τον βγαζω 2 φορες νομιζω πως δεν τον φτανουν βαριεται το κακομοιρο σπιτι!με τις 3 φορες ομως βλεπω πως ειναι οκ!

καμια φορα σκεφτομαι οτι ειναι 24 ωρες σπιτι μειον 1 ωρα και 45 λεπτα (η στανταρ βολτες)!δλδ 22 ωρες και ενα τεταρτο!
και τον λυπαμαι!δυστηχως δεν εχω απειρο χρονο να τον παω πιο πολυ!
βεβαια μερες που εχω χρονο τον βγαζω πιο πολυ!
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Τώρα που αρχίζουν σιγά-σιγά οι ζέστες, καλό θα ήταν να αναπροσαρμόσεις την μεγάλη του βόλτα με το τρέξιμο και τα κουκουνάρια. Να μην είναι στον ντάλα ήλιο και θερμοκρασία. Ισως πολύ νωρίς το πρωί ή το βράδυ.
 


lastbreath

Well-Known Member
21 Δεκεμβρίου 2009
491
0
εχεις δικαιο!το εχω σκεφτει και εγω να αλλαξω την πρωτη με την τελευται βολτα!δλδ το πρωι προς μεσημερι να μην τον λυνω και να τον λυνω να τρεχει μονο το βραδυ οπου και εχει δροσια!
επειδη ο δικος μου ειναι αρκετα φαφλατας και οταν τον λυνω κανει τα δικα του,υπαρχει στανταρ μερος που εχω βρει το οποιο ειναι τσεκαριμενο και ασφαλες αλλα συστηχως καπως μακρυα απο το σπιτι μου!οσες φορες τον εχω αφησει να τρεξει στα παρκα που εχω κοντα μου το εχω μετανιωσει(θα φαει οτι σκατα βρει μπροστα του,θα τρεξει στο δρομο,θα μπει σε ξενα σπιτι,θα θα θα..) οποτε θα πρεπει να κανω και μια αλλαγη στο δικο μου προγραμμα!
βεβαια δεν με πειραζει:p
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Θες δεν θες, θα δεις ότι το μεσημέρι, μόλις πιάσουν πολύ οι ζέστες, θα ψάχνει για σκιά να την αράξει κι όχι να τρέξει!;)
 


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.510
749
Ξεσσαλονικη!!!
απλα να τονησω κατι που δεν εχει αναφερθει απο οσο ειδα...σημαντικο ρολο στις αρθρωσεις παιζει το εδαφος.αλλη ζημια κανεις με περπατημα κ τρεηιμο στην ασφαλτο κ αλλο στο χωμα.δωστε αρκετη σημασια σε αυτο κ σε δευτερο χρονο το ποση ωρα θα τρεξει κ θα γυμναστει.ενα κουταβι 8 μηνων σε ενα μαλακο εδαφος το αφηνεις να παιξει οσο θελει.ειναι δυσκολο να παθει ζημια σε μαλακα εδαφη.η καταπωνηση των αρθρωσεων ειναι μικρη κ σε κραδασμους αλλα κ σε κινησεις που δεν συνηθιζουν να κανουν ,πχ να ανοιγουν τα ποδια επειδη γλυστρανε προς τα εξω.

κατα τα αλλα.εγω σχεδον καθημερινα του εχω πορεια 6-7 χιλιομετρων κ ενδιαμεσα ισως υπαρχει κ σταση για καμια χαζομαριτσα με καποια αλλα σκυλια κ να βοηθησουμε κ καποια κουταβια να κοινωνικοποιηθουν σε ενα παλιο στρατοπεδο που μαζευονται με τα αφεντικα τους.καποιες φορες την εβδομαδα η πορεια γινεται κ τρεξιμο στο βουνο με εντονες ανηφορες κτλ.δεν μπορω να πω οτι εξουθενωνεται ομως.με το που γυρναμε σπιτι παλι παιχνιδια θελει,τουλαχιστον ομως ειναι σε φαση που μετα μπορει να κατσει στο μερος του ησυχα!την μικρη του δοση την πηρε κ θα ειναι οκ.
 


lastbreath

Well-Known Member
21 Δεκεμβρίου 2009
491
0
ναι πολυ σωστη η παρατηρηση σου!
ο δικος μου κατα το πλειστον σε γκαζον τρεχει!
για το περπατημα ομως δεν υπαρχει προβλημα να ειναι σε ασφαλτο!σωστα?
ακομα να πω οτι σε μαλακα εδαφη το πελμα βυθιζεται περισσοτερο στο χωμα λογο βαρους απο οτι σε σκληρα με αποτελεσμα να θελει λιγο περισσοτερη δυναμη για το τρεξιμο!

παραδειγμα αλλιως κουραζεται ενας ανθρωπος περπατωντας σε πεζοδρομιο και αλλιως σε μια παραλια με αμμο!
 


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.510
749
Ξεσσαλονικη!!!
ναι,σωστα αλλα,αλλο η καταπονηση των μυων κ αλλο των αρθρωσεων.το περπατημα σε ασφαλτο δεν πειραζει αλλα κ παλι καλυτερα καπου μαλακα οπως το γκαζον η χωμα,οχι απαραιτητα αμμος.
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Πρωί κατα της 7 (πριν πάμε στην "ζούγκλα") την πάω 15λεπτάκια στο γνωστό σημείο να κάνει την ανάγκη της.
Το μεσιμεράκι μόλις γυρίσω λόγο ζέστης πάλι για κανα 15λεπτο (αν τύχει και έχει συννεφια-δροσια κάνουμε 2-3χλμ μέχρι το πάρκο).
Το απόγευμα πάλι για κανα 15λεπτο για την ανάγκη της.
Το βραδάκυ είναι η μεγάλη μας βόλτα των 7-8χλμ με σχεδόν τα μισά με τρέξιμο.
Ήθελα να ρωτήσω αν είναι λογικό ο σκύλος να μένει απο δυνάμης για τέτοια απόσταση? Είναι 14μηνών και 21.5kg, ο ιατρός μου είπε ότι είναι super για την φυλή της. Επίσης μου πρότεινε να της πάρω μια πιο πλούσια σε πρωτείνη ξερή τροφή, το οποίο έτσι κι αλλιώς θα έκανα. Τι να κοιτάξω σε μια τροφή ώστε να βελτιωθεί η αντοχή της, δεν ψάχνω απο 100χαω να την κάνω να πηγαίνει με 300χαω απλά... όσο είναι στο χέρι μου θέλω να ξέρω ότι της προσφέρω το καλύτερο που μπορώ
 


skylakos

Well-Known Member
30 Αυγούστου 2008
3.528
982
Χανια
Το βραδάκυ είναι η μεγάλη μας βόλτα των 7-8χλμ με σχεδόν τα μισά με τρέξιμο.


Τι να κοιτάξω σε μια τροφή ώστε να βελτιωθεί η αντοχή της, δεν ψάχνω απο 100χαω να την κάνω να πηγαίνει με 300χαω απλά... όσο είναι στο χέρι μου θέλω να ξέρω ότι της προσφέρω το καλύτερο που μπορώ
8 χλμ και τα μισα τρεξιμο,μου φαινεται ασκηση για πρωταθλημα!Δε γυρναει σπιτι ανασκελα;Νομιζω το ζοριζεις πολυ το σκυλι...

Τι ειναι το χαω;100χαω;