Πόσο κάνει το κουτάβι;


Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
Έναν καλό εκτροφέα ο οποίος έχει κάνει τα πάντα για να είναι τα κουτάβια υγιή, με άψογο χαρακτήρα, χωρίς κληρονομικά προβλήματα, γιατί να μην τον στηρίξω;
Ίσα ίσα πολύ ευχαρίστως θα τον στηρίξω όχι επειδή "πουλαει" κάτι αλλά επειδή του αξίζει.

Το πρόβλημα είναι ότι αυτός ο σωστός θα είναι ένας, ενώ οι άσχετοι που το παίζουν σχετικοί/απατεωνες/εμποροι/ανήθικοι θα είναι πολλοί, και θέλει μεγάλη προσοχή. Αλλά αυτό είναι άλλο πονεμενο θεμα. Πάντως δεν βλέπω κανένα πρόβλημα στο να δώσω χρήματα που έβγαλα με τον ιδρώτα μου στον εκτροφέα που μεγαλώνει κουτάβια χύνοντας τον ιδρώτα του.
 
  • Like
Reactions: Kurt&Bohr




Kurt&Bohr

Well-Known Member
29 Ιουλίου 2018
58
28
25
Εγώ πάλι ποτέ δεν κατάλαβα γιατί ενας τυχαίος στο ίντερνετ να νοιάζεται τι κάνει ο καθένας τα λεφτά του (τα περί αγανάκτησης τα ακούω βερεσέ)
Ειδικα η ατάκα γιατί να μην δώσεις αυτά τα λεφτά να βοηθήσεις κάτι άλλο.. Με ξεπερνάει..

Αμέτρητα παραδείγματα μπορώ να σου δώσω με λεφτά άχρηστα που ξοδεύεις και εσύ κ εγώ που θα μπορούσαν να φανούν σε άλλους πολύ πιο χρήσιμα αλλά δεν το κάνουμε .. Θές τσιγάρα? Ακριβά ρούχα? Μπορώ να σου λέω μέχρι αύριο..
Οπότε άσε τις χαζομάρες περί βοήθειας σε άλλους που το χρειάζονται περισσότερο κτλπ
Και τέλος πως μπορείς να βάλεις τιμή σε ένα σκύλο, είναι πολύ εύκολο... Σε πολλά ζωα βάζουν τιμές, δεν είναι το 1ο.
Οταν ο άλλος που ζευγαρωνει χαλάει χρόνο και χρήμα δεν θα στο δώσει εσένα τσάμπα.
Ποτε δεν ειπα να τα δινουν τζαμπα, να μην τα ζευγαρωνουν καν ειπα... Και αν ο καθενας σκεφτοταν σαν εσενα (ας κανει οτι θελει ο καθενας τα λεφτα του) κανεις δεν θα προσπαθουσε να κανει κατι καλυτερο γι αυτον τον κοσμο (ξερω το παω πολυ γενικα, αλλα ας γινουμε ολοι λιγο πιο ανθρωποι, ας προσφερουμε οτι μπορουμε για καλο σκοπο. Το 'εμποριο σκυλων', εαν μπορω να το αποκαλω ετσι, παρα πολλες φορες γινεται πολυ συμφεροντολογικα, εγωιστικα και ενιοτε απανθρωπα -όχι παντα ξαναλεω-
 


Kurt&Bohr

Well-Known Member
29 Ιουλίου 2018
58
28
25
Έναν καλό εκτροφέα ο οποίος έχει κάνει τα πάντα για να είναι τα κουτάβια υγιή, με άψογο χαρακτήρα, χωρίς κληρονομικά προβλήματα, γιατί να μην τον στηρίξω;
Ίσα ίσα πολύ ευχαρίστως θα τον στηρίξω όχι επειδή "πουλαει" κάτι αλλά επειδή του αξίζει.

Το πρόβλημα είναι ότι αυτός ο σωστός θα είναι ένας, ενώ οι άσχετοι που το παίζουν σχετικοί/απατεωνες/εμποροι/ανήθικοι θα είναι πολλοί, και θέλει μεγάλη προσοχή. Αλλά αυτό είναι άλλο πονεμενο θεμα. Πάντως δεν βλέπω κανένα πρόβλημα στο να δώσω χρήματα που έβγαλα με τον ιδρώτα μου στον εκτροφέα που μεγαλώνει κουτάβια χύνοντας τον ιδρώτα του.
Καταρχας οπως ειπες κι εσυ υπαρχουν τοσοι πολλοι απατεωνες-ατομικιστες-συμφεροντολογοι και ακομη περισσοτεροι ειναι αυτοι που αγοραζουν σκυλια απο αυτους χωρις να γνωριζουν. Οσο για τα υπολοιπα που λες περι καλου εκτροφεα μου ακουγονται πολυ λογικα αλλα εγω προσωπικα, απο τη δικη μου οπτικη γωνια, πιστευω οτι με τα χρηματα μπορεις να αγορασεις προιοντα, πραγματα κλπ και υπηρεσιες. Η πιστη και η αγαπη που σου δινει ενα κατοικίδιο ζωο δεν πιστευω οτι μπορει να αγοραστει... Ούτε εσυ εισαι λαθος, ουτε εγω, ουτε οι περισσοτεροι απ αυτους που αντεδρασαν στο μηνυμα μου, απλα τα βλεπουμε αλλιως
 
  • Like
Reactions: Eroe


Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
Δεν υπάρχουν εδώ κάποια ιδιαίτερα πιστεύω.
Σαφώς και δεν αγοράζεις τη ζωή , δεν αγοράζεις την αγάπη.
Το λες και μόνος σου, αγοράζεις υπηρεσία. Στην προκειμένη περίπτωση η υπηρεσία είναι, να βρει ένας άνθρωπος υγιή και ισορροπημένα σκυλιά, να τα αναθρέψει, να τα εκπαιδεύσει, να τα ζευγαρώσει, να τα ξεγεννήσει, και να μεγαλώσει το κουτάβι σου, να του μάθει τα βασικά, να το εμβολιασει, να το εξετάσει, να σου το δώσει. Αυτή είναι η υπηρεσία που αγοράζεις. Ο σκύλος δεν παύει να είναι έμψυχο ον και φυσικά δεν "αγοράζεται" το συναισθηματικό σας δέσιμο.

Από κει κ ύστερα, αν κάποιοι έχουν μπερδέψει σκύλους με αμάξια, εμείς εδώ δεν ανήκουμε σε αυτήν την κατηγορία.
 


Kurt&Bohr

Well-Known Member
29 Ιουλίου 2018
58
28
25
Δεν υπάρχουν εδώ κάποια ιδιαίτερα πιστεύω.
Σαφώς και δεν αγοράζεις τη ζωή , δεν αγοράζεις την αγάπη.
Το λες και μόνος σου, αγοράζεις υπηρεσία. Στην προκειμένη περίπτωση η υπηρεσία είναι, να βρει ένας άνθρωπος υγιή και ισορροπημένα σκυλιά, να τα αναθρέψει, να τα εκπαιδεύσει, να τα ζευγαρώσει, να τα να ξεγεννήσει, και να μεγαλώσει το κουτάβι σου, να του μάθει τα βασικά, να το εμβολιασει, να το εξετάσει, να σου το δώσει. Αυτή είναι η υπηρεσία που αγοράζεις. Ο σκύλος δεν παύει να είναι έμψυχο ον και φυσικά δεν "αγοράζεται" το συναισθηματικό σας δέσιμο.

Από κει κ ύστερα, αν κάποιοι έχουν μπερδέψει σκύλους με αμάξια, εμείς εδώ δεν ανήκουμε σε αυτήν την κατηγορία.
Ενταξει με καλυψες, ευχαριστώ πολυ, και συγγνωμη για την οποια παρεξηγηση που προεκυψε απ οσα ειπα
 
  • Like
Reactions: Hiraeth and Eroe


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Αυτά είναι τα κακά της σπισιστικής κοινωνίας.
Αρνάκι 8 ευρώ το κιλό
Μοσχάρι 10 ευρώ το κιλό
Κόμπε 70 ευρώ το κιλό
Κουτάβι 200 ευρώ το κιλό
Γιατί???????
 


ChrisApo

Well-Known Member
7 Μαϊου 2016
705
894
38
Αυτά είναι τα κακά της σπισιστικής κοινωνίας.
Αρνάκι 8 ευρώ το κιλό
Μοσχάρι 10 ευρώ το κιλό
Κόμπε 70 ευρώ το κιλό
Κουτάβι 200 ευρώ το κιλό
Γιατί???????
Με Σύριζα, να γιατί. Με ΠΑΣΟΚ ήταν αλλιώς τα πράγματα.
 




vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Δεν το λεω τοσο για κυρηγμα, οσο απο απο αγανακτηση.. Απλα δεν μπορω μπορω να φανταστω πως μπορεις να βάλεις τιμη σε μια ζωη... Ενταξει καποιος που θελει σκυλο συγκεκριμενης ράτσας για συγκεκριμενο λογο οπως πχ ειναι τα σκυλια της αστυνομιας κλπ, αλλα οχι να ειναι ο αλλος της αποψης 'θα παω κπαω και θα παρω μαλτεζακι γιατι εχουν πολλοι και ειναι ωραίο'. Επισης δεν αναφερομαι στα ατομα του φορουμ, προφανως ατομα που μπαινουν στη διαδικασια ενος φορουμ ενδιαφερονται και αγαπανε τα σκυλια. Αλλα γιατι να μην δωσεις αυτα τα λεφτα να κανεις κατι καλύτερο;... Συγγνωμη αν ηταν τοσο επιθετικο το προηγουμενο μηνυμα (βασικα οχι αν, ηταν) αλλα ζω σε περιοχη που περασαν οι καταστροφικες φωτιες του ιουλιου, καποιοι ανθρωποι εχουν χασει οικογενεια, δουλεια, σπιτι, ζωα, οπως επισης υπαρχουν και απειρα ζωα με εγκαυματα, ζωα που πεθαναν απο αμελεια και βρισκω παραλογο να υπαρχουν ατομα που δεν εχουν μια στεγη και μιση ωρα απο εδω να χαλανε ανθρωποι αρκετα λεφτα για τα σημερινα δεδομενα για να αγορασουν ενα σκυλο, ενω τοσοι αλλοι σκυλοι ζητουν βοηθεια.
Πόσα άτομα είσαστε στην οικογένεια και σε πόσα τετραγωνικά σπίτι;;
Πόσα οχήματα έχετε, κινητά, τηλεοράσεις, και διάφορα άλλα που στην ουσία δεν τα χρειάζεστε;
Πόσα ρούχα/παπούτσια έχεις στην ντουλάπα σου και πόσες βόλτες βγαίνεις την εβδομάδα που χαλάς 5ευρα για ένα απλό καφέ;
Πόσα περιττά έξοδα κάνετε οικογενειακώς τον μήνα, το έτος κλπ κλπ

Ζούμε σε μία καταναλωτική κοινωνία. Αν λοιπόν δεν σε ενδιαφέρει πως μοιράζεις τα λεφτά σου σε όλα τα άχρηστα, γιατί σε ενδιαφέρει που θα δώσεις κάποια λεφτά για μία ζωντανή ψυχή έτσι ώστε να διατηρηθούν κάποιοι βασικοί κανόνες στην ευζωία τους;

Άλλωστε γιατί να έχεις σκύλο και να δίνεις 100 ευρώ το μήνα, όταν μπορείς αυτά τα λεφτά να τα δίνεις σε άστεγους ή στα παιδιά της Αφρικής .... και πάει λέγοντας.

Επίσης, γιατί να κάνεις παιδιά, όταν υπάρχουν εκατομμύρια ορφανά για να υιοθετήσεις;;

ΥΓ
Το μήνυμά μου δεν είναι ειρωνικό. Απλά να σε βάλω σε σκέψεις.
 
  • Like
Reactions: Kurt&Bohr


Kurt&Bohr

Well-Known Member
29 Ιουλίου 2018
58
28
25
Πόσα άτομα είσαστε στην οικογένεια και σε πόσα τετραγωνικά σπίτι;;
Πόσα οχήματα έχετε, κινητά, τηλεοράσεις, και διάφορα άλλα που στην ουσία δεν τα χρειάζεστε;
Πόσα ρούχα/παπούτσια έχεις στην ντουλάπα σου και πόσες βόλτες βγαίνεις την εβδομάδα που χαλάς 5ευρα για ένα απλό καφέ;
Πόσα περιττά έξοδα κάνετε οικογενειακώς τον μήνα, το έτος κλπ κλπ

Ζούμε σε μία καταναλωτική κοινωνία. Αν λοιπόν δεν σε ενδιαφέρει πως μοιράζεις τα λεφτά σου σε όλα τα άχρηστα, γιατί σε ενδιαφέρει που θα δώσεις κάποια λεφτά για μία ζωντανή ψυχή έτσι ώστε να διατηρηθούν κάποιοι βασικοί κανόνες στην ευζωία τους;

Άλλωστε γιατί να έχεις σκύλο και να δίνεις 100 ευρώ το μήνα, όταν μπορείς αυτά τα λεφτά να τα δίνεις σε άστεγους ή στα παιδιά της Αφρικής .... και πάει λέγοντας.

Επίσης, γιατί να κάνεις παιδιά, όταν υπάρχουν εκατομμύρια ορφανά για να υιοθετήσεις;;

ΥΓ
Το μήνυμά μου δεν είναι ειρωνικό. Απλά να σε βάλω σε σκέψεις.
Νομιζω δεν με καταλαβες, δεν ειπα ποτε να ζουμε σαν ανθρωποι των σπηλαιων, τα υπερβολικα εξοδα να αποφευγουμε ειπα. Για εμενα δεν ειναι ηθικα σωστο τα σκυλια σκυλ και η εκκλησια να γινονται εμποριο και να υπαρχουν ανθρωποι που το στηριζουν αυτο. Εγω εχω σκυλους και πληρωνω 100€ τον μηνα γιατι αν δεν τα μαζευα εγω θα πεθαιναν, γιατι καποιος μ@@@ς τα πεταξε μεσα σε εναν καδο σκουπιδιων ενω ήταν 15 ημερών. Δεν αγορασα αγορασα ποτε μου ζωο, ποτε μου κατι πανακριβο ενω υπηρχε κατι αλλο πιο οικονομικο που θα με ικανοποιουσε και οσο μπορω καθημερινα βοηθαω ανθρωπους που εχουν αναγκη, γιατι ετσι θα παει μπροστα η κοινωνία και σε μια κοινωνια με ανθρωπια θελω να ζω, ευτυχως που πολλα παιδια στην ηλικια μου το βλεπουν ετσι και δεν ειναι ωχαδερφιστες.
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Νομιζω δεν με καταλαβες, δεν ειπα ποτε να ζουμε σαν ανθρωποι των σπηλαιων, τα υπερβολικα εξοδα να αποφευγουμε ειπα. Για εμενα δεν ειναι ηθικα σωστο τα σκυλια σκυλ και η εκκλησια να γινονται εμποριο και να υπαρχουν ανθρωποι που το στηριζουν αυτο. Εγω εχω σκυλους και πληρωνω 100€ τον μηνα γιατι αν δεν τα μαζευα εγω θα πεθαιναν, γιατι καποιος μ@@@ς τα πεταξε μεσα σε εναν καδο σκουπιδιων ενω ήταν 15 ημερών. Δεν αγορασα αγορασα ποτε μου ζωο, ποτε μου κατι πανακριβο ενω υπηρχε κατι αλλο πιο οικονομικο που θα με ικανοποιουσε και οσο μπορω καθημερινα βοηθαω ανθρωπους που εχουν αναγκη, γιατι ετσι θα παει μπροστα η κοινωνία και σε μια κοινωνια με ανθρωπια θελω να ζω, ευτυχως που πολλα παιδια στην ηλικια μου το βλεπουν ετσι και δεν ειναι ωχαδερφιστες.
Ευαγγελία, πόσο χρονών είσαι τελικά και πόσα χρόνια μαζεύεις σκυλιά;;
 


Kurt&Bohr

Well-Known Member
29 Ιουλίου 2018
58
28
25
Ευαγγελία, πόσο χρονών είσαι τελικά και πόσα χρόνια μαζεύεις σκυλιά;;
Ευαγγελια? 18 ειμαι και απο παντα στην οικογένεια μου φροντιζουμε ζωα που εχουν αναγκη και τα δινουμε σε καλες οικογενειες, απλα αυτη τη φορα επιλεξαμε να τα κρατησουμε γιατι δεθηκαμε πολυ μαζι τους
 


Kurt&Bohr

Well-Known Member
29 Ιουλίου 2018
58
28
25
Λοιπον για να τελειώνει εδω ολο αυτο, οσοι ηταν να προβληματιστουν με αυτα που ειπα προβληματίστηκαν σιωπηλα, αυτοι που απαντουν εχουν απλως διαφορετικη αποψη απο εμενα. Με το να συζηταμε και να παιζουμε την κολοκυθια ουτε εγω προκειται να αλλαξω γνωμη σε εσας, ουτε εσεις σε εμενα.
 






Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Λοιπον για να τελειώνει εδω ολο αυτο, οσοι ηταν να προβληματιστουν με αυτα που ειπα προβληματίστηκαν σιωπηλα, αυτοι που απαντουν εχουν απλως διαφορετικη αποψη απο εμενα. Με το να συζηταμε και να παιζουμε την κολοκυθια ουτε εγω προκειται να αλλαξω γνωμη σε εσας, ουτε εσεις σε εμενα.
Μην τρελαινεσαι κοριτσαρα μου. Ασχολησου με τα κουταβια και μπραβο για τη διασωση! Δε χανεις και τιποτα να μη θελεις να μαθεις για εκτροφη, εκτροφεις κλπ
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Καταλαβαινω τι λες. Και γω ειμαι απκ αυτους που δε θα αγοραζα ποτε σκυλο. Ουτε θα προκαλουσα/συναινουσα στη δημιουργια ενος σκυλου. Απο την αλλη, το να κανεις υποδειξεις σε καποιον που δεν τις ζητησε, ειναι καπως εκνευριστικο. :)
 
  • Like
Reactions: Kurt&Bohr


Kurt&Bohr

Well-Known Member
29 Ιουλίου 2018
58
28
25
Μην τρελαινεσαι κοριτσαρα μου. Ασχολησου με τα κουταβια και μπραβο για τη διασωση! Δε χανεις και τιποτα να μη θελεις να μαθεις για εκτροφη, εκτροφεις κλπ
Ευχαριστώ για τα καλα σου λογια.
 


Kurt&Bohr

Well-Known Member
29 Ιουλίου 2018
58
28
25
Καταλαβαινω τι λες. Και γω ειμαι απκ αυτους που δε θα αγοραζα ποτε σκυλο. Ουτε θα προκαλουσα/συναινουσα στη δημιουργια ενος σκυλου. Απο την αλλη, το να κανεις υποδειξεις σε καποιον που δεν τις ζητησε, ειναι καπως εκνευριστικο. :)
Συμφωνω με αυτο που λες, αλλα δεν μιλησα σε καποιον συγκεκριμενα για ολα αυτα, οποιος θελει το αγνοει...
 
  • Like
Reactions: betty coltrane