Πόσο κάνει το κουτάβι;


George A

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
3.215
238
Αυτό το συγκεκριμένο κουτάβι πουλήθηκε για 1.000.000 περίπου,




Τα Mastiffs του Θιβέτ είναι γνωστό ότι είναι πιο ακριβά τα σκυλιά του κόσμου, και τώρα, ένα κόκκινο Θιβέτ Mastiff κουτάβι έχει αρπάξει τον τίτλο του πιο ακριβού σκύλου στον κόσμο μετά την πώληση για περίπου £ 1,000,000 ($ 1,6 εκατομμύρια). Το Θιβέτιανο Mastiff, γνωστό και ως Do-khyi, είναι μια αρχαία φυλή και το είδος των εγχώριων σκύλου καταγωγής με νομαδικές πολιτισμούς της Κεντρικής Ασίας. Σύμφωνα με το εκτροφέα του Lu Liang, Big Splash (ή "το Χονγκ Dong» στα κινέζικα) είναι 11 μηνών. Ο Lu ιδιοκτήτης του Tibetan Mastiff Garden σε Laoshan, κοντά στην ανατολική κινεζική πόλη του Qingdao. Είπε ...
Είναι ένα τέλειο δείγμα. Εχει πολύ καλά γονίδια και θα είναι ένα καλό σκυλί αναπαραγωγής. Όταν ξεκίνησα σε αυτήν την επιχείρηση, πριν από δέκα χρόνια, δεν σκέφτηκα ποτέ θα δούμε τέτοια τιμή.

Αν και, δεν έχουν τα στοιχεία πώλησης αποκαλύφθηκαν, ο κ. Lu είπε ότι ο αγοραστής, ο βαρώνος άνθρακα πολυεκατομμυριούχος από το βόρειο τμήμα της Κίνας, πληρώνει 10 εκατ. γιουάν (£ 945.000) για το Red Θιβέτ Mastiff κουτάβι. Είπε ακόμη ...


Μπορούσα να δω πως το αγαπούσε το κουτάβι, αλλιώς δεν θα τον είχα πούλησει. Ο αγοραστής μου είπε ότι σκέφτηκε ότι ήταν μια καλή επένδυση. Ως ένα αρσενικό σκυλί, μπορεί να εκμισθώνονται σε άλλους εκτροφείς για όσο 100.000 γουάν για μια επίβαση. Θα μπορούσε να ανακτήσουν τα χρήματά του σε μόλις δύο χρόνια


πηγή http://www.telegraph.co.uk/news/wor.../1-million-for-worlds-most-expensive-dog.html
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
μπορούσε να δεί πόσο αγαπούσε την επένδυσή του.....μάααααλιστα

καλότυχο να είναι
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Δεν ειναι κακο... και γω αν ειχα τα χρηματα θα την εκανα αυτή την επενδυση:)
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
δεν είπα ότι είναι κακό
σχολίασα το ότι είδε πόσο το αγαπάει το κουτάβι/καλή επένδυση :p
 








aggela kara

Active Member
15 Μαρτίου 2011
39
0
35
ΚΟΖΑΝΗ
ελεος ρε παιδια.οποιος αγαπαει τα σκυλια και γενικοτερα τα ζωα δεν τα πουλαει.ειναι σαν να πουλας το παιδι σου.πλακα κανουμε τωρα? και τι παραπανω μπορει να προσφερει αυτο το σκυλι απο ενα τσοπανοσκυλο?μην τρελαινομαστε.εμεις τα δημιουργουμε αυτα τα ποσα.ισως παλαιοτερα να μην το ηθελε κανεις.και ειναι αλλωστε γνωστο οτι και το ακριβο ειναι καλο.οχι απαραιτητα.ειχα ρατσας γιορκσαιρ και ητανε μπουφος.και τωρα εχω ενα ημιαιμο espaniel breton και ειναι πανεξυπνη.
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
1) ...οποιος αγαπαει τα σκυλια και γενικοτερα τα ζωα δεν τα πουλαει. ειναι σαν να πουλας το παιδι σου.πλακα κανουμε τωρα?

2)και τι παραπανω μπορει να προσφερει αυτο το σκυλι απο ενα τσοπανοσκυλο?
1) Να διευκρινήσουμε ότι αυτός που το πούλησε είναι εκτροφέας και, συνεπώς, αυτό κάνει: πουλάει σκυλάκια...

2) Τίποτα παραπάνω. Και αυτό τσοπανόσκυλο είναι...
 




aggela kara

Active Member
15 Μαρτίου 2011
39
0
35
ΚΟΖΑΝΗ
ευχαριστω johnk που συμφωνεις.συνεπως αυτος ο ανθρωπος δεν αγαπαει τα σκυλια,απλα τα βλεπει σαν χρημα.ντροπη στον καθενα που το κανει αυτο.
 


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
ευχαριστω johnk που συμφωνεις.συνεπως αυτος ο ανθρωπος δεν αγαπαει τα σκυλια,απλα τα βλεπει σαν χρημα.ντροπη στον καθενα που το κανει αυτο.
Αυτό δεν ισχύει που λες.
Ξέρεις τι θα πει εκτροφέας;
 


George A

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
3.215
238
ντροπή και αίσχος
κανονικά θα έπρεπε οι εκτροφείς να παράγουν κόυτάβια και να τα δια θέτουν δωρεάν στον λαό

... ή να τα κρατάνε για τον εαυτό τους.
 


Eammon

Well-Known Member
8 Ιουλίου 2010
516
0
Αθηνα
Πωωω.....ρε να μην προλαβω....τιμη ευκαιριας....τυχερος οποιος τον πηρε!

Σοβαρα τωρα....ειναι εκπληκτικα σκυλια τα συγκεκριμενα...αψογοι φυλακες,αφοβα εντελως και παρα πολυ πιστα στην οικογενεια που ζουνε.....αλλα οκ.....και το 1,5 μυριο....ε οπως και να το κανεις ειναι λιγο υπερβολικο!!!
 


George A

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
3.215
238
καλός είναι δε λέω..
αλλά θα προτιμούσα καλύτερες πίσω γωνιώσεις
 
  • Like
Reactions: Hiraeth




babster

Well-Known Member
7 Νοεμβρίου 2010
118
0
Απίστευτο σκυλούρι, δεν την ήξερα αυτή τη ράτσα, θέλω και εγώ ένα:cool: σε τιμή γνωριμίας βεβαίως βεβαίως:D:D
 


Elli

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
3.885
193
49
Αθήνα
Απίστευτο σκυλούρι, δεν την ήξερα αυτή τη ράτσα, θέλω και εγώ ένα:cool: σε τιμή γνωριμίας βεβαίως βεβαίως:D:D
Θέλεις να πάρουμε δύο μπας και μας κάνουν καλύτερη τιμή???:D

Όμορφος πολύ πάντως!!!
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
η τιμή τιμή δεν έχει

εμένα η απορία μου είναι πως ζεί αυτός ο σκύλος?
γιατι δεν αποκλείεται να είναι και όλη μέρα στην κλούβα κανενός handler και να γράφει χιλιόμετρα απο έκθεση σε έκθεση κι απο επίβαση σε επίβαση......