Πόσο κάνει το κουτάβι;


giotis

Well-Known Member
2 Φεβρουαρίου 2011
153
0
Athens
ενταξει ειναι λιγο πιο ασχημο απο chow chow....ουτε 10 δολαρια δεν εδινα!
 


mariosn

Well-Known Member
17 Αυγούστου 2010
249
2
ελεος ρε παιδια.οποιος αγαπαει τα σκυλια και γενικοτερα τα ζωα δεν τα πουλαει.ειναι σαν να πουλας το παιδι σου.πλακα κανουμε τωρα?
Δεν ξέρω για εσάς, αλλά εγώ τον δικό μου όχι μόνο γι'αυτό το εξωπραγματικό ποσό, θα τον πουλούσα και να είστε σίγουροι ότι τον αγαπάω πολύ (... όχι πάντως σαν τα παιδιά μου). Ας είμαστε λίγο ειλικρινείς. Υπάρχουν εδώ πράγματι πολλοί που δεν θα πουλούσαν το σκύλο τους για 1.000.000 ευρώ? Ή για 100.000?
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
ΑΝ μου εξασφάλιζε κανείς ότι ο Ρασάκος θα είχε τα απαραίτητα, ΑΝ ήμουν παραπάνω από 100% σίγουρη ότι θα τον αγαπάει ο νέος του κηδεμόνας-ιδιοκτήτης-σκυλογονιός, ΑΝ είχα απίστευτη ανάγκη γι'αυτά τα λεφτα(λόγοι υγείας), ΑΝ δεν είχα άλλη επιλογή, ΑΝ το σκυλί μπορεί να με αποχωριστει, ΑΝ μπορώ εγώ να τον αποχωριστώ και ΑΝ μου εξασφάλιζε κανείς ότι θα τον βλέπω όποτε και όσο συχνά θέλω, τότε ΜΠΟΡΕΙ και να τον έδινα γι' αυτό το ποσό. Αλλά επειδή μαζεύονται πολλά αν μάλλον χλωμό το κόβω, άσε που δεν μου έχει γίνει τέτοια πρόταση και μπορεί απλά να το βλέπω πολύ ρομαντικά...
 




Kurt&Bohr

Well-Known Member
29 Ιουλίου 2018
58
28
25
Ο Χριστός και η Παναγία με αυτα που σας βλεπω να συζητατε εδω περα... Ειναι δυνατον να ΑΓΟΡΑΖΕΤΕ ΨΥΧΕΣ? Πως? Τι τιμη μπορει να εχει μια ζωη? Ειτε ανθρωπου ειτε ζώου... Και το ακομα χειροτερο που ακουσα.. να τα ζευγαρώνουν και να τα δινουν δωρεαν ειπατε? Μιλαμε σοβαρα τωρα? Υπάρχουν τοσα αδεσποτα που αναζητουν σπιτι, τοσες ασφυκτικα γεματες φιλοζωικες κι εσεις θα πατε να αγορασετε σκυλι στηριζοντας τους 'επιχειρηματιες'? Ειναι δυνατον να θεωρειται δουλεια το να 'βαζεις' ψυχες να αναπαράγονται για να βγαλεις λεφτα? Σκεφτειτε το αυτο με ανθρωπους... Τα σκυλια δεν μπορουν να απαιτήσουν δικαιωματα οπως κανουν κανουν οι ανθρωποι εδω και χρονια...δεν πρεπει να κάνουμε εμεις κατι γι αυτο? Μην αγοραζετε ψυχες... (Το ζευγάρωμα ειναι καλο να γινεται μονο για να μην εξαφανιστει κάποια ρατσα ή για αναλογους λογους, ΟΧΙ ΓΙΑ ΛΕΦΤΑ)
 


ChrisApo

Well-Known Member
7 Μαϊου 2016
705
894
38
Ο Χριστός και η Παναγία με αυτα που σας βλεπω να συζητατε εδω περα... Ειναι δυνατον να ΑΓΟΡΑΖΕΤΕ ΨΥΧΕΣ? Πως? Τι τιμη μπορει να εχει μια ζωη? Ειτε ανθρωπου ειτε ζώου... Και το ακομα χειροτερο που ακουσα.. να τα ζευγαρώνουν και να τα δινουν δωρεαν ειπατε? Μιλαμε σοβαρα τωρα? Υπάρχουν τοσα αδεσποτα που αναζητουν σπιτι, τοσες ασφυκτικα γεματες φιλοζωικες κι εσεις θα πατε να αγορασετε σκυλι στηριζοντας τους 'επιχειρηματιες'? Ειναι δυνατον να θεωρειται δουλεια το να 'βαζεις' ψυχες να αναπαράγονται για να βγαλεις λεφτα? Σκεφτειτε το αυτο με ανθρωπους... Τα σκυλια δεν μπορουν να απαιτήσουν δικαιωματα οπως κανουν κανουν οι ανθρωποι εδω και χρονια...δεν πρεπει να κάνουμε εμεις κατι γι αυτο? Μην αγοραζετε ψυχες... (Το ζευγάρωμα ειναι καλο να γινεται μονο για να μην εξαφανιστει κάποια ρατσα ή για αναλογους λογους, ΟΧΙ ΓΙΑ ΛΕΦΤΑ)
Wtf?
 
  • Like
Reactions: dimitrisbass3








Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
Κοιταξε, καλο ειναι να βοηθαμε τα αδεσποτα δεν λεω. Και μια ζωη αυτο κανω.
Αλλα η σχεση ανθρωπος-σκυλος δεν ειναι μονο το φιλοζωικο εργο.
Ειναι πολλα ακομα.
Ειναι και η εργασια και ο αθλητισμος, και δεν κανουν ολοι οι σκυλοι για αυτο.
Ειναι και η ψυχολογικη "χημεια" μεταξυ ιδιοκτητη-σκυλου.
Ειναι και οι συνθηκες ζωης του καθε ατομου.
Και, τελος, αφου συμφωνεις οτι τα καθαροαιμα δεν πρεπει να εξαφανιστουν (εγω και παλι πιστευω οτι καποιες φυλες ΠΡΕΠΕΙ να εξαφανιστουν, αλλα μονο εκεινες των οποιων η εκτροφη ειναι εντελως ανηθικη λογω προβληματων υγειας και συμπεριφορας), ε πως θελεις να ειναι; να υπαρχουν αλλα να μην τα παιρνει κανεις; να τα δινουν τζαμπα;
Αλλα το βασικο δεν ειναι αυτο.
Το βασικο ειναι οτι εδω στο φορουμ δεν υπαρχουν ενεργα μελη που να μην νοιαζονται για τα αδεσποτα. Ασχετως πως απεκτησαν τον σκυλο τους, ασχετως τι υποστηριζουν, ασχετως τι ανθρωποι ειναι, κατα ποσο υπολογισιμες ειναι οι αποψεις τους κλπ, βρισκεσαι ομως σε ενα κυνοφιλικο φορουμ οπου δεν υπαρχουν ατομα αδιαφορα, που αγορασαν πχ σκυλο με 1000 ευρω και χεστηκαν για τα αλλα που περιφερονται στους δρομους. Οτι μπορει κανει ο καθενας και για αυτα. Και καλο θα ηταν να το εχεις σε υποληψη εστω λιγο και να μην μας κανεις κυρηγμα...
 


ChrisApo

Well-Known Member
7 Μαϊου 2016
705
894
38
Wtf? Οντως τωρα? Περιμενω κατι καλυτερο σαν απαντηση... Οπως να μου πειτε εαν δεν ισχυει κατι απ αυτα που ειπα
@ευαγγ
Wtf? Οντως τωρα? Περιμενω κατι καλυτερο σαν απαντηση... Οπως να μου πειτε εαν δεν ισχυει κατι απ αυτα που ειπα
Δεν ξέρω δεν με νοιάζει, αλλά wtf που ανεστησες ενα thread που το τελευταίο post πριν το δικο σου ηραν το 2011:love:
 




Kurt&Bohr

Well-Known Member
29 Ιουλίου 2018
58
28
25
Κοιταξε, καλο ειναι να βοηθαμε τα αδεσποτα δεν λεω. Και μια ζωη αυτο κανω.
Αλλα η σχεση ανθρωπος-σκυλος δεν ειναι μονο το φιλοζωικο εργο.
Ειναι πολλα ακομα.
Ειναι και η εργασια και ο αθλητισμος, και δεν κανουν ολοι οι σκυλοι για αυτο.
Ειναι και η ψυχολογικη "χημεια" μεταξυ ιδιοκτητη-σκυλου.
Ειναι και οι συνθηκες ζωης του καθε ατομου.
Και, τελος, αφου συμφωνεις οτι τα καθαροαιμα δεν πρεπει να εξαφανιστουν (εγω και παλι πιστευω οτι καποιες φυλες ΠΡΕΠΕΙ να εξαφανιστουν, αλλα μονο εκεινες των οποιων η εκτροφη ειναι εντελως ανηθικη λογω προβληματων υγειας και συμπεριφορας), ε πως θελεις να ειναι; να υπαρχουν αλλα να μην τα παιρνει κανεις; να τα δινουν τζαμπα;
Αλλα το βασικο δεν ειναι αυτο.
Το βασικο ειναι οτι εδω στο φορουμ δεν υπαρχουν ενεργα μελη που να μην νοιαζονται για τα αδεσποτα. Ασχετως πως απεκτησαν τον σκυλο τους, ασχετως τι υποστηριζουν, ασχετως τι ανθρωποι ειναι, κατα ποσο υπολογισιμες ειναι οι αποψεις τους κλπ, βρισκεσαι ομως σε ενα κυνοφιλικο φορουμ οπου δεν υπαρχουν ατομα αδιαφορα, που αγορασαν πχ σκυλο με 1000 ευρω και χεστηκαν για τα αλλα που περιφερονται στους δρομους. Οτι μπορει κανει ο καθενας και για αυτα. Και καλο θα ηταν να το εχεις σε υποληψη εστω λιγο και να μην μας κανεις κυρηγμα...
Δεν το λεω τοσο για κυρηγμα, οσο απο απο αγανακτηση.. Απλα δεν μπορω μπορω να φανταστω πως μπορεις να βάλεις τιμη σε μια ζωη... Ενταξει καποιος που θελει σκυλο συγκεκριμενης ράτσας για συγκεκριμενο λογο οπως πχ ειναι τα σκυλια της αστυνομιας κλπ, αλλα οχι να ειναι ο αλλος της αποψης 'θα παω κπαω και θα παρω μαλτεζακι γιατι εχουν πολλοι και ειναι ωραίο'. Επισης δεν αναφερομαι στα ατομα του φορουμ, προφανως ατομα που μπαινουν στη διαδικασια ενος φορουμ ενδιαφερονται και αγαπανε τα σκυλια. Αλλα γιατι να μην δωσεις αυτα τα λεφτα να κανεις κατι καλύτερο;... Συγγνωμη αν ηταν τοσο επιθετικο το προηγουμενο μηνυμα (βασικα οχι αν, ηταν) αλλα ζω σε περιοχη που περασαν οι καταστροφικες φωτιες του ιουλιου, καποιοι ανθρωποι εχουν χασει οικογενεια, δουλεια, σπιτι, ζωα, οπως επισης υπαρχουν και απειρα ζωα με εγκαυματα, ζωα που πεθαναν απο αμελεια και βρισκω παραλογο να υπαρχουν ατομα που δεν εχουν μια στεγη και μιση ωρα απο εδω να χαλανε ανθρωποι αρκετα λεφτα για τα σημερινα δεδομενα για να αγορασουν ενα σκυλο, ενω τοσοι αλλοι σκυλοι ζητουν βοηθεια.
 


Kurt&Bohr

Well-Known Member
29 Ιουλίου 2018
58
28
25
@ευαγγ

Δεν ξέρω δεν με νοιάζει, αλλά wtf που ανεστησες ενα thread που το τελευταίο post πριν το δικο σου ηραν το 2011:love:
Αα, ετσι οπως χαζευα στο φορουμ μου το εμφάνισε και μπηκα να διαβασω τη συζήτηση...
 
  • Like
Reactions: ChrisApo




Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
Το θέμα είναι πολύ λεπτό. Πολύ.
Π.χ. εμένα θα μπορούσε να μου πει καποιος που δεν με ξέρει, γιατί πήρες σκύλο ράτσας και από εξωτερικό μάλιστα, ενώ τόσα και τόσα υποφέρουν.
Ήθελα και τον πήρα, και δεν θα απολογηθώ αλλά αυτοί που ξέρουν πως ζω, τι κάνω, πως περνάω τον ελεύθερο μου χρόνο με υποστηρίζουν στην επιλογή μου, γιατί ο σκύλος μου απολαμβάνει ακριβώς αυτά τα πράγματα, ενώ κάποιος άλλος θα υπέφερε ίσως η απλά δεν θα μπορούσε να ανταπεξέλθει. Συν το ότι ο χαρακτήρας του είναι απλά ένα πιστό αντίγραφο του δικού μου χαρακτήρα, συνεννοούμαστε με μια ματιά πλέον.
Βέβαια έχω και μια ημίαιμη σκυλίτσα απο τον δρομο. Και ολα τα προηγουμενα μου σκυλια (μαζι με εκεινα που είχα φιλοξενήσει) από τον δρόμο ήταν.

Σε έναν ηλικιωμένο άνθρωπο που δεν μπορεί να κάνει μεγάλες βόλτες μαλτεζακι θα πρότεινα, και σε έναν νεαρό που εχει απειρη ενεργεια και θα κάνει και οικογένεια, ένα μποξερ ή ένα γκολντεν στανταράκι.
Γιατί η φυλή σου δίνει και μια κάποια σιγουριά για τις ανάγκες και τον χαρακτήρα του ζώου.

Καταλαβαίνεις τι θέλω να πω;..
Δεν γίνεται να παντρευτείς κάποιον που δεν σου ταιριάζει. Και τον σκύλο τον επιλέγουμε σαν σύντροφο. Αν όμως κάποιος έχει συμπαθήσει ένα ημιαιμακι και αποφάσισε να το υιοθετήσει, ακόμα καλύτερα. Ευτυχώς οι περισσότεροι νεοι πλέον αυτό κάνουν. Αλλά δεν πρέπει να το κάνουν από "ηθικό χρεος", πρέπει να το κάνουν επειδή όντως έχουν αγαπήσει τον συγκεκριμένο σκύλο. Αλλιως ας τον μαζέψουν από τον δρόμο, ας τον φιλοξενήσουν προσωρινά και του βρουν μόνιμο σπίτι.

Τώρα, το ότι υπάρχουν αρκετοί για τους οποίους ένας καθαρόαιμος σκύλος είναι απλά ένα πολυτελές αντικείμενο, όπως ακριβό αμάξι πχ, ναι δυστυχώς υπάρχουν και μάλιστα πολλοί. Και αυτή τη νοοτροπία πρέπει να την κραζουμε. Αλλά όχι τον άνθρωπο ο οποίος ενσυνείδητα και υπεύθυνα επιλέγει σκύλο φυλής που του αρέσει...
 
  • Like
Reactions: Kurt&Bohr


manolo

Well-Known Member
31 Ιουλίου 2013
2.593
7.631
Φιλε/η @Kurt&Bohr ενώ ήμουν έτοιμος να αρχίσω την ειρωνεία και το χαβαλέ μετά το τελευταίο σου μήνυμα θα απαντήσω σοβαρά γιατί θεωρώ πως μιλάς σοβαρά.

Καταρχήν εγώ σαν άτομο που έχει αγοράσει σκύλο, έχω μαζέψει αρκετά σκουπιδοκουταβα και τους έχω βρει σπίτι. Αλλά αυτό δεν αφορά κανένα και ούτε το λέω για να δείξω ότι κάτι κάνω αλλά γιατί θέλω να σου πω πως ειδικά εδώ μέσα πολλά μέλη παρόλο που έχουν αγοράσει σκύλο δεν ευθύνονται για το πρόβλημα των αδέσποτων αλλά αντίθετα βοηθάνε. Αλλά το βασικότερο που κάνουν τα μέλη σε αυτό το φόρουμ (και εδώ η ένσταση μου ότι απευθύνεσαι σε λάθος χώρο για να πεις τον κατά τα άλλα βάσιμο πόνο σου) είναι πως τα περισσότερα μέλη του φόρουμ δεν ευθύνονται για την δημιουργία αδέσποτων. Κάτι που αν έκανε ο κάθε άνθρωπος σε αυτόν τον τόπο, απλά δεν θα υπήρχαν αδέσποτα για να σηζητάμε τώρα.
Οπότε καταλαβαίνω τι λες, σε νιώθω αλλά δεν φταίνε αυτοί που αγοράζουν έναν σκύλο για το πρόβλημα των αδέσποτων.
 


Kurt&Bohr

Well-Known Member
29 Ιουλίου 2018
58
28
25
Το θέμα είναι πολύ λεπτό. Πολύ.
Π.χ. εμένα θα μπορούσε να μου πει καποιος που δεν με ξέρει, γιατί πήρες σκύλο ράτσας και από εξωτερικό μάλιστα, ενώ τόσα και τόσα υποφέρουν.
Ήθελα και τον πήρα, και δεν θα απολογηθώ αλλά αυτοί που ξέρουν πως ζω, τι κάνω, πως περνάω τον ελεύθερο μου χρόνο με υποστηρίζουν στην επιλογή μου, γιατί ο σκύλος μου απολαμβάνει ακριβώς αυτά τα πράγματα, ενώ κάποιος άλλος θα υπέφερε ίσως η απλά δεν θα μπορούσε να ανταπεξέλθει. Συν το ότι ο χαρακτήρας του είναι απλά ένα πιστό αντίγραφο του δικού μου χαρακτήρα, συνεννοούμαστε με μια ματιά πλέον.
Βέβαια έχω και μια ημίαιμη σκυλίτσα απο τον δρομο. Και ολα τα προηγουμενα μου σκυλια (μαζι με εκεινα που είχα φιλοξενήσει) από τον δρόμο ήταν.

Σε έναν ηλικιωμένο άνθρωπο που δεν μπορεί να κάνει μεγάλες βόλτες μαλτεζακι θα πρότεινα, και σε έναν νεαρό που εχει απειρη ενεργεια και θα κάνει και οικογένεια, ένα μποξερ ή ένα γκολντεν στανταράκι.
Γιατί η φυλή σου δίνει και μια κάποια σιγουριά για τις ανάγκες και τον χαρακτήρα του ζώου.

Καταλαβαίνεις τι θέλω να πω;..
Δεν γίνεται να παντρευτείς κάποιον που δεν σου ταιριάζει. Και τον σκύλο τον επιλέγουμε σαν σύντροφο. Αν όμως κάποιος έχει συμπαθήσει ένα ημιαιμακι και αποφάσισε να το υιοθετήσει, ακόμα καλύτερα. Ευτυχώς οι περισσότεροι νεοι πλέον αυτό κάνουν. Αλλά δεν πρέπει να το κάνουν από "ηθικό χρεος", πρέπει να το κάνουν επειδή όντως έχουν αγαπήσει τον συγκεκριμένο σκύλο. Αλλιως ας τον μαζέψουν από τον δρόμο, ας τον φιλοξενήσουν προσωρινά και του βρουν μόνιμο σπίτι.

Τώρα, το ότι υπάρχουν αρκετοί για τους οποίους ένας καθαρόαιμος σκύλος είναι απλά ένα πολυτελές αντικείμενο, όπως ακριβό αμάξι πχ, ναι δυστυχώς υπάρχουν και μάλιστα πολλοί. Και αυτή τη νοοτροπία πρέπει να την κραζουμε. Αλλά όχι τον άνθρωπο ο οποίος ενσυνείδητα και υπεύθυνα επιλέγει σκύλο φυλής που του αρέσει...
Ενταξει, χαιρομαι που συνενοουμαστε. Την αποψη του να αγοραζουμε κατι ακριβο ενω δεν υπάρχει σοβαρος λογος (αν υπαρχει λογος το δεχομαι ξαναλεω) την εχω για παραδειγμα και για τα ρουχα.... Δηλαδη το να παρει καποιος μια ζακέτα 300€ το θεωρω σπαταλη... Οσο γι αυτο που λες οτι πρεπεθ να ταιριαζεις με τον σκυλο εχεις απολυτο δικιο αλλα ενα αρκετα μεγαλο ποσοστο της συμπεριφορας του σκυλου το διαμορφωνει ο ιδιοκτητης (δεν μιλαω για αντοχη και αλλα χαρακτηριστικα που ειναι για συγκεκριμενες ρατσες, αλλα πιο γενικα)
 


sake

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2017
629
1.085
34
Εγώ πάλι ποτέ δεν κατάλαβα γιατί ενας τυχαίος στο ίντερνετ να νοιάζεται τι κάνει ο καθένας τα λεφτά του (τα περί αγανάκτησης τα ακούω βερεσέ)
Ειδικα η ατάκα γιατί να μην δώσεις αυτά τα λεφτά να βοηθήσεις κάτι άλλο.. Με ξεπερνάει..

Αμέτρητα παραδείγματα μπορώ να σου δώσω με λεφτά άχρηστα που ξοδεύεις και εσύ κ εγώ που θα μπορούσαν να φανούν σε άλλους πολύ πιο χρήσιμα αλλά δεν το κάνουμε .. Θές τσιγάρα? Ακριβά ρούχα? Μπορώ να σου λέω μέχρι αύριο..
Οπότε άσε τις χαζομάρες περί βοήθειας σε άλλους που το χρειάζονται περισσότερο κτλπ
Και τέλος πως μπορείς να βάλεις τιμή σε ένα σκύλο, είναι πολύ εύκολο... Σε πολλά ζωα βάζουν τιμές, δεν είναι το 1ο.
Οταν ο άλλος που ζευγαρωνει χαλάει χρόνο και χρήμα δεν θα στο δώσει εσένα τσάμπα.
 


Kurt&Bohr

Well-Known Member
29 Ιουλίου 2018
58
28
25
Φιλε/η @Kurt&Bohr ενώ ήμουν έτοιμος να αρχίσω την ειρωνεία και το χαβαλέ μετά το τελευταίο σου μήνυμα θα απαντήσω σοβαρά γιατί θεωρώ πως μιλάς σοβαρά.

Καταρχήν εγώ σαν άτομο που έχει αγοράσει σκύλο, έχω μαζέψει αρκετά σκουπιδοκουταβα και τους έχω βρει σπίτι. Αλλά αυτό δεν αφορά κανένα και ούτε το λέω για να δείξω ότι κάτι κάνω αλλά γιατί θέλω να σου πω πως ειδικά εδώ μέσα πολλά μέλη παρόλο που έχουν αγοράσει σκύλο δεν ευθύνονται για το πρόβλημα των αδέσποτων αλλά αντίθετα βοηθάνε. Αλλά το βασικότερο που κάνουν τα μέλη σε αυτό το φόρουμ (και εδώ η ένσταση μου ότι απευθύνεσαι σε λάθος χώρο για να πεις τον κατά τα άλλα βάσιμο πόνο σου) είναι πως τα περισσότερα μέλη του φόρουμ δεν ευθύνονται για την δημιουργία αδέσποτων. Κάτι που αν έκανε ο κάθε άνθρωπος σε αυτόν τον τόπο, απλά δεν θα υπήρχαν αδέσποτα για να σηζητάμε τώρα.
Οπότε καταλαβαίνω τι λες, σε νιώθω αλλά δεν φταίνε αυτοί που αγοράζουν έναν σκύλο για το πρόβλημα των αδέσποτων.
Συμφωνω με οσα λες, αλλα οπως ειπα και πριν δεν θελω να κανω κηρυγμα στα μελη του φορουμ, μην παρεξηγουμαστε... Αλλα με το να αγοραζεις σκυλο (χωρις ιδιαιτερο λογο) στηριζεις τους εκτροφεις οι οποιοι 'βαζουν' τα σκυλια να ζευγαρωνουν ενω υπάρχουν απειρα σκυλια που χρειαζονται σπιτι. (Και για να μην παρεξηγουμαι δεν εννοω να χαθούν οι καθαροαιμες ρατσες, αλλα οχι να ειναι εμποριο τα σκυλια)