Πόσο κοστίζει ο σκύλος/ανά μήνα;


superman

Well-Known Member
28 Μαϊου 2009
7.422
738
χαλκιδα
www.facebook.com
μη μου πειτε εχει ξανασυζητηθει.δε με καλυπτει
υπολογιζω καποια πραματα γενικοτερα και ειδα ποσο κοστιζουν τα κοπροσκυλα μου ανα μηνα και τελικα ειναι πολλα.για πειτε κ σεις να δω η εγω χαλαω πολλα η μου φαινονται πολλα.
εχουμε κ λεμε
μπαμπης-μια οριτζεν 20τοσα αν θυμαμαι καλα,κατι εξωπαρασιτικα κτλ 10ευρα πες εμβολια κτλ δεν τα βαζω καν κανα 35αρι χοντα χοντρα.βασικα μια 4κιλη δε φτανει αλλα λεμε τωρα.

αουρα- μια οριτζεν 70τοσα και κατι εξωπαρασιτικα,κατι κοτοπουλα κλπ ενα 100αρι στο νερο
και συνεχιζουμε
560χιλ μηνιαιως 8φορες στο κλαμπ εργασιας.60ευρω βενζινη
128ευρω διοδια για τις 8 φορες στο κλαμπ εργασιας.
και συνδρομη στο κλαμπ θα βαλω ενα μεσο ορο ας πουμε 100ευρω ανα μηνα
\οποτε εχουμε 388ευρα ανα μηνα για την αουρα!!χωρις εξετασεις εμβολια και τα σχετικα.εχω παθει σοκ!!!!
εσας ποσο παει το μαλι?
 
Last edited:


blackpit35

Well-Known Member
19 Απριλίου 2011
374
0
Kalamata
Εξαρτάται, αν δεν χρειαστεί κάτι έκτακτο, τότε δεν είναι πολλά τα έξοδα. Βασικά το κόστος της τροφής (περίπου 60+ ευρώ), και κάποια παιχνίδια καμιά 20-30 ευρώ, άντε πές 100 ευρώ (γίνεται και με λιγότερα, αλλά ας όψεται! ;) ). Παντώς το κόστος είναι κυριολεκτικά μηδαμινό μπροστά σε αυτά που σου προσφέρει το σκυλί.
 


fifi

Well-Known Member
7 Απριλίου 2011
354
0
Λάρισα
Τώρα που τελειώσαμε τα εμβόλια,17,5e η royal canin junior,(δεν τρώει ούτε 2kg το μήνα!),και 10e περίπου στις λιχουδιές,20e οι πάνες και επειδή διαλύει τα παιχνίδια της,παίρνουμε 1 καινούριο την εβδομάδα(20e)!
Και είναι και 3e το χαπάκι για τα παράσιτα!!
Άρα 75e χωρίς τα απρόοπτα που συμβαίνουν συνέχεια!!!
(Δεν συμπεριέλαβα τον εκπαιδευτή διότι δεν πληρώνεται μηνιαίως!)
 
Last edited:


Hopsi

Well-Known Member
9 Φεβρουαρίου 2010
1.182
1
εξωτική Αθήνα
τροφη.λιχουδιες, κοτατζ ζαμπονια, κανενα μπλιμπλικι παιχνιδι ρουχο κολαρο, ενα κατι ρε παιδι μου, βιολογια κολαρα, αμπουλες, αιθερια κλπ μας κανουν καμια 150αρα. Καθοτι ανεργη ουσιαστικα ομως, ποναει. Εχω κοψει τα παντα για μενα. Ουτε βολτες, ουτε σοπινγκ,μονο καμια τσαρκα σολο με το κλε μου.
 


christina287

Well-Known Member
18 Ιουλίου 2011
133
0
ΑCANA PUPPY JUNIOR 59e, milbemax 5e, effipro 21e,κατι λιχουδιες, παιχνιδια, συνολο 100e το μηνα
 


mairoula

Well-Known Member
19 Απριλίου 2011
438
32
32
Zografou, Greece
Εμένα μέχρι τώρα μου κοστίζει κάπου 35 η τροφή (acana) το μήνα, 30 τα εμβόλια, 9 η αμπούλα και καμιά 40αριά σίγουρα για πάνες παιχνίδια λιχουδιές κολλάρα μασουλητήρια κτλ. Άρα πες 120 ευρά! Για φοιτήτρια είναι μάλλον ΠΟΛΛΑ! Τις ζημιές που μου κάνει δεν τις υπολογίζω γιατί θα πάθω εγκεφαλικό... Σήμερα ας πούμε μου κατέστρεψε τα γυαλιά μυωπίας, 170 ευρώ...
 




mairoula

Well-Known Member
19 Απριλίου 2011
438
32
32
Zografou, Greece
οσα περισσοτερα ποστ βλεπω τοσο απογοητευομαι
Τι είναι αυτό το κλαμπ εργασίας που σου τρώει τη μισή περιουσία και πόσο απαραίτητο είναι?
Σόρρυ κιόλας δλδ αλλά είναι πολλά τα λεφτά superman!
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Με ενα 15κιλο Belcando βγαζουν το μηνα χαλαρα και οι δυο. Βαλε μετα αμπουλες, κολαρα, σπρεϋ, εμβολια κτλ. και εχουμε και τη γατα που εχει αντιστοιχες αναγκες, οποτε 150€/μηνα πανω κατω. Μαλλον πανω.....
 


superman

Well-Known Member
28 Μαϊου 2009
7.422
738
χαλκιδα
www.facebook.com
Τι είναι αυτό το κλαμπ εργασίας που σου τρώει τη μισή περιουσία και πόσο απαραίτητο είναι?
Σόρρυ κιόλας δλδ αλλά είναι πολλά τα λεφτά superman!
το κλαμπ εργασιας ας πουμε ειναι σαν να πηγαινεις σε εκπαιδευτη.απλα δουλευεις εσυ αποκλειστικα το σκυλο σου χωρις να τον ακουμπαει κανεις με λιγα λογια

καλα αμα βαλω εμβολια παιχνιδια κλπ τη κατσαμε!σπιτι θα φτιαχνα ρε
 








Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
Τελευταία έδινα για το 14κιλο belcando 51-54 ευρώ για τη μικρή
για τη μεγάλη 14κιλο RC mld26 mobility large dogs 78 ευρώ
αλλά μου τρώνε περίπου 1.200 κάθε 4 μέρες η κάθεμιά άρα οι τροφές τους κρατάνε πολύ περισσότερο από μήνα
λιχουδιές, εξωπαρασιτικά, κανά έκτακτο κλπ χοντρά άλλο ένα 50άρι και για τις δυο μαζί.
Σύνολο υπολογίζω κανένα 135άρι. Σ' αυτά αν προσθέσω και κάτι βενζίνες που τις πάω σε κάτι παραλίες, ή πεζοπορία δυο φορές το μήνα κανά 30άρι ακόμα.

Ως τώρα μαγειρευτό έδινα μια βδομάδα σταθερά το μήνα αλλά με άλλα είδη κρεάτων το αφήνω απέξω.

Δυο βδομάδες τώρα που δίνω σταθερά μαγειρευτό πρακτικά πιστεύω θα μου βγει ο μήνας μόνο για το φαγητό γύρω στα 120-127 ευρώ.
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
με τις βενζίνες και τα διόδια ερχόμαστε μια ή άλλη με τον superman....αυτός με 2 και εγώ με τα 4 σκυλιά....
Πάντως η αλήθεια είναι ότι όσο ''τρώγεσαι'' τόσο σου φεύγουν λεφτά για τα σκυλιά, που αν τα μετρήσεις στο τέλος ...βγαίνει μια σούμα ....ας τα να πάνε....

η αλήθεια είναι ότι το μαυροκοπρόσκυλο είναι όντως πολυέξοδο......(δεν πειράζει όμως όταν θα γεράσω θα με γηροκομήσει...:D:p)
 
Last edited:


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
κι εγω εκει κοντα φτανω συνολικα στα τεσσερα σκυλια...
δεν προσθετω κοστος εκπαιδευσης.... ειναι εξαρτωμενοτου αποτελεσματος και εκθετικα εκτινασσομενο...
 


superman

Well-Known Member
28 Μαϊου 2009
7.422
738
χαλκιδα
www.facebook.com
ασε ταρα μην αρχισουμε να βαζουμε και σεμιναρια μεσα γιατι θα βγουμε για ζητιανια!
πλακα πλακα ετσι που παμε θα βαλω μαυρο γιαλι και θα τη βγαλω στα φαναρια να καθαριζει παρμπριζ με τη γλωσσα
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
ασε ταρα μην αρχισουμε να βαζουμε και σεμιναρια μεσα γιατι θα βγουμε για ζητιανια!
πλακα πλακα ετσι που παμε θα βαλω μαυρο γιαλι και θα τη βγαλω στα φαναρια να καθαριζει παρμπριζ με τη γλωσσα
Θα πρεπει πρωτα να παλεψει με τον Πακιστανο και αυτοι ξερεις τα τρωνε τα σκυλια.
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Για την 20kg Σόνια χαλάω 34Ε για κρέατα και 8Ε για λαχανικά/φρουτα/ρύζια.
Προστασία για παράσιτα 13Ε.
Εξετάσεις 15Ε.

Οπότε μιλάμε για 70Ε μέσο όρο τον μήνα.
 


keegan

Well-Known Member
18 Ιουνίου 2010
340
0
Το υπολόγισα αλλιώς, πρόσθεσα όλες τις ανάγκες του, εξαμινιαίες και μηνιαιές και το ποσό το διαίρεσα στις μέρες του χρόνου.
Το αποτέλεσμα ήταν περίπου 5,5 euro ημερησίως ....χωρίς να κάνει γκουχ ο σκύλος όμως. Θα μου πεις ....τι μέρες ..τι μήνες ...τι χρόνος ....θα το πλερώσεις.

Έχω εφαρμόσει το σύστημα-κουμπαράς Νero- και στο τέλος της ημέρας από διόδια και μικροψώνια, βάζω μέσα από 2 ή 3 euro ...αναλόγως. Με έχει βολέψει γιατί καλύπτω τα μισά εξοδά του χρόνου τουλάχιστον με μια σχετική άνεση.