Πόσο κοστίζει ο σκύλος/ανά μήνα;




Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
@Asmodeus Τα σαμαράκια; Θες να πήγαινει με βάση την τελευταία τάση της μόδας ή ειναι κροκόδειλος;:ROFLMAO::ROFLMAO:

μωρομαντηλα, ξίδι, σόδα, σακούλες κτλπ ξέχασα να τα μετρήσω D:
Ασε αγορασα 1 μια 65αρα πηγε , ενα λειτουργικο ηθελα μονο για την εκπαιδευση
 
  • Like
Reactions: Penguin


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Για 2 μικρόσωμους σκύλους (8kg περίπου έκαστος)

-Τροφή
40 ευρώ ξηρά (συν λιχουδιές μια στο τόσο)
15 ευρώ μαγειρευτό
(στο περίπου, δεν έχω κάτσει να μετρήσω ακριβώς)

-Διάφορα/Αναλώσιμα

Χάπια 8 ευρώ
Αμπούλες 13.5 ευρώ [(9 μήνες *9 ευρώ)*2 σκύλους]/12
Σιτρονέλες 2 ευρώ (scalibor όχι, το μασουλάει ο μπόγος)
Λουριά 2,5 ευρώ (30 ευρώ/12 μήνες)
Παιχνίδια 10 ευρώ το μήνα
Σκατοσακούλες 3 ευρώ
Χτένες/Νυχοκόπτες κλπ 1,66 ευρώ (20ευρώ/12)
Σακούλες για σκούπα 7 ευρώ (όσοι έχουν μαλλιαρά ξέρουν)
Ρολό για τρίχες 3 ευρώ (επίσης)
Σαμπουάν 1 ευρώ (1 μπουκάλι τον χρόνο και άμα)

-Κτηνιατρικά
Εξετάσεις/έκτακτα περιστατικά/φάρμακα και εμβόλια 25 ευρώ (300 ευρώ/12 μήνες). Βέβαια είναι πολύ δύσκολο να τα υπολογίσεις γενικά οπότε στο περίπου
(στειρώσεις δεν βάζω, μια φορά τα κάνεις αυτά, όπως και τσιπ κλπ)

Σύνολο: 131,66 ευρώ

Εάν ήθελα δηλαδή εκτροφικό σκύλο, απλά θα έκανα μερικούς μήνες υπομονή άσκυλη... αποταμιεύοντας αυτά τα μηνιαία έξοδα που θα έχω ούτως ή άλλως με την απόκτηση του.
ΚΑΤΑΛΑΒΑΤΕ;;; ή μήπως θέλετε να βάλω τα κοκόνια να κάνουν και κακά;
 








medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.236
7.779
αυτά θεωρούνται ΑΠΡΟΒΛΕΠΤΑ έξοδα οπότε δεν τα ανέφερα καν :D:D:D:D:D:D
Μετα απο 12 συνεχομενους μηνες κατατασσονται πλεον στα παγια εξοδα :LOL: Περναω καθημερινα εξω απο πετ σοπ μαζι με το γκρεμλιν...
Αρχιζω αυτοσυγκρατηση απο... αυριο...:rolleyes:
 




theova

New Member
31 Ιανουαρίου 2018
1
1
63
Φέρε ισολογισμούς, φέρε :D
Θα 'χει ενδιαφέρον!
Φέρε ισολογισμούς, φέρε :D
Θα 'χει ενδιαφέρον!
Παιδιά, συγγνώμη για την αδιάκριτη ερώτηση: Τι δουλειές κάνετε όλοι εσείς; Είναι λίγο απογοητευτικά έως απαγορευτικά όλα αυτά που διαβάζω. Τόσα λεφτά για το κατοικίδιο; Μάλλον τόσα πολλά μεσοϋσης της βαρβάτης κρίσης;
 
  • Like
Reactions: vasilis_mike


Mariosgs

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2017
1.465
1.599
31
Παιδιά, συγγνώμη για την αδιάκριτη ερώτηση: Τι δουλειές κάνετε όλοι εσείς; Είναι λίγο απογοητευτικά έως απαγορευτικά όλα αυτά που διαβάζω. Τόσα λεφτά για το κατοικίδιο; Μάλλον τόσα πολλά μεσοϋσης της βαρβάτης κρίσης;
Κανονικές δουλειές.Τα πάντα είναι θέμα προτεραιοτήτων.Αλλωστε οι πολύ υψηλές τιμές δεν αναφέρονται σε ένα κατοικίδιο αλλά σε 2-4 .
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Παιδιά, συγγνώμη για την αδιάκριτη ερώτηση: Τι δουλειές κάνετε όλοι εσείς; Είναι λίγο απογοητευτικά έως απαγορευτικά όλα αυτά που διαβάζω. Τόσα λεφτά για το κατοικίδιο; Μάλλον τόσα πολλά μεσοϋσης της βαρβάτης κρίσης;
Τώρα αν σου πω ότι κόβεις προσωπικά έξοδα, για να προσφέρεις στον σκύλο σου, θα με πεις τρελό. Σαν να έχεις παιδί, ένα πράμα.
 


Char Angel

Well-Known Member
11 Νοεμβρίου 2015
293
1.017
53
Αθήνα
Όχι ένα πράμα, αυτό ακριβώς. Με επιπλέον δεδομένο, ότι δε σου λέει θέλω αυτό το αυτοκινητάκι, κούκλα ή δεν ξέρω τι άλλο, αλλά τα αγοράζεις όλα, να δεις τι του αρέσει.
Δε σου λέει τι έχει (αν έχει) και ψάχνεσαι.
Και πολλά άλλα. Οπότε, προσωπικά έξοδα, κομμένα!!!
 


Penguin

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2017
621
1.187
28
Παιδιά, συγγνώμη για την αδιάκριτη ερώτηση: Τι δουλειές κάνετε όλοι εσείς; Είναι λίγο απογοητευτικά έως απαγορευτικά όλα αυτά που διαβάζω. Τόσα λεφτά για το κατοικίδιο; Μάλλον τόσα πολλά μεσοϋσης της βαρβάτης κρίσης;
Κοίτα, κανένας δεν σε υποχρεώνει να δώσεις 65€ για σαμαράκι αν δεν θες. Ούτε να αγοράζεις συνέχεια παχνίδια, ούτε η τροφή να σου βγαίνει 100€ τον μήνα. Αλλά για να έχεις καλά τον σκύλο σου, αυτό αυτόματα συνεπάγετε ότι, ναι, σαφώς δεν θα αγοράζεις 100€ κρέατα οπως η Eroe πχ, γουστάρει και το κάνει και καλά κάνει, αλλά δεν το μπορούν όλοι, αλλά επίσης ότι δεν θα πάρεις ροτβαιλερ, που θέλει 100€ ποιοτική ξηρά τροφή έτσι και αλλιώς. Εγώ και το μέλος Asmodeus ταίζουμε την ίδια τροφή, εμένα μου βγαίνει 15€ τον μήνα ενώ του Asmodeus 80.

Είμαι με το ίδιο σαμαράκι που αγοράσα την 1η φορά, με ένα δύο φτηνούς κόμπους από τα jumbo που ανακυκλόνονται κάθε δύο μήνες, ένα αθάνατο kong των 8,5 (για τον asmodeus μπορεί το ίδιο παιχνίδι να βγει 20 πχ), ένα μικρό κέρατο ελαφίου 15, τα χέρια μου που είναι τζάμπα. Αυτά. Από εκεί και πέρα όμως και το 105€ εμβόλιο της έκανα, και μια επέμβαση για το άγανο, και αν τύχει ξέρω ότι αύριο κίολας μπορώ να της χειρουργήσω το ένα πόδι για δυσπλασία πχ. Από την άλλη, είναι 7 κιλά, και στα σκυλιά τα κυβικά είναι το παν, στο χρήμα. Όσο πιο μεγάλος, τόσο πιο μεγάλες οι ποσότιτες σε τροφή, φάρμακα, ύφασμα (για λουρία πχ) κτλπ. Επίσης, μένω μέσα στην πόλη, οπότε πάμε παντού με τα πόδια. Αν γίνει κάτι, την συκώνω αγκαλία και με σπριντ σε 5 λεπτά είναι στον κοντινότερο κτηνίατρο, σε 15-20 στον δικό μου από την πιο απομακρισμένη πλευρά της πόλης. Τρελή ανάγκη για εκτόνωση δεν έχει, άρα πάλι βόλτες εδώ κοντά, και βόλτες σε βουνό, θάλασσα 1 φόρα τον μήνα που έτσι και αλλιώς θα πάω να δω τους γονείς. Δυναμική φυλή δεν είναι, να πω ότι χρειάζομαι εκπαιδευτή. Άθλημα δεν κάνω. Αυτά.

Αν εσύ θέλεις να έχεις τον δυναμικό, φουλ ενέργεια σκύλο σου των 28κίλο, με φρέσκο κρεας, εκπαίδευση, απαραίτητες βόλτες σε βούνο ή πάρκα για να κουραστεί, άντε και κάποιο άθλημα, άντε και σαμάρακια/κολάρα που θα είσαι 100% σίγουρος ότι αν τραβήξει, δεν θα βγει, αυτές είναι οι τιμές. Δεν είναι απαγορευτικές μόνο για εσένα, και για εμένα το ίδιο είναι. Γι' αυτό και πήρα 7κίλη τεμπέλα, και ούτε απρόβλεπτα έξοδα σε χαζομαρούλες κάνω (ούτε για αυτήν, αλλά ούτε και για εμένα), ούτε ζορίζομαι να τα φέρω βόλτα, ούτε όμως και της λείπει κάτι.
 


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Παιδιά, συγγνώμη για την αδιάκριτη ερώτηση: Τι δουλειές κάνετε όλοι εσείς; Είναι λίγο απογοητευτικά έως απαγορευτικά όλα αυτά που διαβάζω. Τόσα λεφτά για το κατοικίδιο; Μάλλον τόσα πολλά μεσοϋσης της βαρβάτης κρίσης;
Επειδή έκανες quote το δικό μου post -τυχαία υποθέτω- να σου απαντήσω πως πχ τα δικά μου έξοδα για δύο μικρόσωμα, μοιράζονται στα 2 με τον σύντροφο μου. Δουλεύουμε και οι δύο. Ίσως αν ήμουν μόνη και δεν είχα χρήματα, να είχα μόνο έναν σκύλο, δεν ξέρω.

Στην πραγματικότητα βέβαια, τον ψήνω ήδη για τον τρίτο σκύλο μόλις τελειώσει το σπίτι στην εξοχή :D
 


Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
Ούτε για μένα είναι χαρτάκια τα 100 € που δίνω για το κρέας. Απλά, θέλω να τρώει καλά, οπότε κομμένα τα δικά μου μπαράκια/ποτάκια/συναυλίες/βλακείες που αγόραζα γ τον εαυτό μ. Όχι ότι στερούμαι και καλά κάτι βασικό, απλά έχουν αλλάξει οι προτεραιότητες. Εκεί που χωρίς σκύλο θα πήγαινες το απόγευμα σε κάνα μαγαζί, έχοντας σκύλο πας βόλτα σε πάρκο. Και αν περιορίσεις όλα τα άχρηστα που τρως και πίνεις όχι επειδή πεινάς ή διψάς αλλά γιατί σου ήρθε, με αυτά τα λεφτά μπορείς να συντηρήσεις και ένα mastino napoletano.
 


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Επισης σε ολα αυτα να προσθεσω οτι υπαρχουν κ πολλα άχρηστα τα οποια δε χρειαζεται σοι κ καλα να δωσεις λεφτά για να αποκτήσεις.
Πχ (καλη ωρα στο διπλανο θεμα) κρεβατάκι,δε πας να σκασεις 20-40-60-80€, παιρνεις ενα παλιο παπλωμα/κουβερτα/μαξιλαρια κ κομπλε
Παιχνιδια επισης μπορεις να φτιάχνεις μονος σου (ορεξη να χεις κ εμπνευση)
Ρουχα της εχω φτιαξει (μετατροπες παλιων δικων μου) λουρια εχω φτιαξει,
πιο μικρη που ηταν κ σαμαρακι της ειχα φτιαξει!
Αυτα,απλα να υπάρχουν...
Δε χρειαζεται να πουλησει κανεις το νεφρο του για να ζησει σκυλο!
 


d3ac0n

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2017
1.291
2.286
Guadalajara, Jalisco
Παιδιά, συγγνώμη για την αδιάκριτη ερώτηση: Τι δουλειές κάνετε όλοι εσείς; Είναι λίγο απογοητευτικά έως απαγορευτικά όλα αυτά που διαβάζω. Τόσα λεφτά για το κατοικίδιο; Μάλλον τόσα πολλά μεσοϋσης της βαρβάτης κρίσης;
Όλοι έχουν χόμπι/προσωπικά έξοδα. Άλλος τα ταξίδια, άλλος τα τσίπουρα, άλλη τα ρουχα, άλλη τα νύχια, μερικοί τα ποτάκια και άλλοι τα σκυλιά. Όλα είναι θέμα επιλογών.

Μερικοί επιλέγουν την στιγμή και άλλοι την διάρκεια.
 


Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Καλα , ολοι πιστευω θα μπορουσαμε να μειωσουμε το κοστος , αλλα και παλι το ελαχιστο για ενα 40 κιλο σκυλο για να πεις οτι του δινεις ποιοτικη τροφη , εμβολια , εξετασεις κλπ ειναι 120-130ε , σε αυτα υποχωρησεις δεν πρεπει να γινονται

1η φορα παρηγγειλα κερατο ελαφιου ,~23ε το κερατο μου , πως να μην ανεβει το κοστος
 
  • Like
Reactions: Allendog


Pepev50

Well-Known Member
3 Οκτωβρίου 2016
460
2.570
39
Απο το τότε που πήραμε το γοριλάκι μας δεν βλέπουμε τηλεόραση καθώς ασχολούμαστε με τον σκύλο (άρα -40 € απο τα συνδρομητικά)
Αγοραστή barf μου βγαίνει 55€/μήνα με special recipes.
Οτι περισσεύει απο το δικό μας φαγητό και είναι στέρεο γίνεται λιχουδιά για εκπαιδευτικούς σκοπούς.
Παιχνίδια φτιάχνω μόνος μου με σκοινιά κλπ πολύ φθηνά

Άρα να πω... 60 €/μήνα ? + τα κτηνιατρικά .. για 36-37 kg σκυλούνι
Αν τα συμψηφίσω με τη νόβα πάει 20€. Αν πήγαινα και γυμναστήριο κ έδινα άλλα 20 € το μήνα θα το έκοβα και αυτό καθώς γυμνάζομαι με τον σκύλο (σε 6 μήνες έχασα 7 kg) άρα ο σκύλος θα μου ρχόταν τσάμπα.
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Παιδιά, συγγνώμη για την αδιάκριτη ερώτηση: Τι δουλειές κάνετε όλοι εσείς; Είναι λίγο απογοητευτικά έως απαγορευτικά όλα αυτά που διαβάζω. Τόσα λεφτά για το κατοικίδιο; Μάλλον τόσα πολλά μεσοϋσης της βαρβάτης κρίσης;
Με πολυ λιγοτερα μπορεις να προσφερεις μια πολυ καλη ζωη στο σκυλο σου. Αλλωστε πολλα απο αυτα που αναφερονται θα τα παρεις μια αντε δυο φορες. Ποσους οδηγους δηλαδη ειναι αναγκη να αλλαξει καποιος ή ποσους νυχοκοπτες θα αγορασει στη ζωη του σκυλου κτλ. Με αμπουλες (2 advantix ή 2 triact) και μια super premium τροφη (belcando senior) που ειναι τα στανταρ μηνιαια εξοδα ηθελα για δυο μεσαιου μεγεθους σκυλια ~90€ το μηνα. Τωρα που εχω μονο ενα εχει πεσει στο μισο. Βεβαια υπαρχουν τα εκτακτα και οι τακτικες επισκεψεις στον κτηνιατρο που ειναι εκτος υπολογισμου. Οσο για την εκτονωση και τη διασκεδαση του σκυλου δεν χρειαζονται φαντεζι παιχνιδια. Πιο πολυ θα ευχαριστηθει με ενα κομματι χοντρο σχοινι με κομπους ή ενα παντζακι απο ενα παλιο τζιν με μπαλακια του τενις μεσα δεμενα με κομπους, με ελαχιστο εως μηδενικο κοστος.
Καταλαβαινεις λοιπον πως ουκ εν τω πολλω το ευ. Στη δουλεια μου λενε, «ρε Βασιλη, καλα αλλιως το λενε αλλα αλλο ειναι το θεμα, θα ηθελα να ειμαι σκυλος και να σε εχω αφεντικο».
Τον ιδιο προβληματισμο ομως θα πρεπει να εκφρασεις και για αυτους που μεσουσης της κρισης πανε στα σκυλαδικα, πινουν καφεδες καθε μερα εξω, στους καπνιστες κτλ... Οταν λες πως αυτα που διαβαζεις ειναι απογοητευτικα, τι ακριβως θες να πεις; Απογοητευεσαι που δεν μπορεις να διαθεσεις τετοια ποσα για το σκυλο σου, αν εχεις ή το βρισκεις απογοητευτικο σαν σταση ζωης που καποιοι ξοδευουν τοσα χρηματα για σκυλους;



ΥΓ. Για τα εξοδα της Μασκας ουτε λογος βεβαια, αυτη ειναι για αλλο forum.