Πώληση κουταβιών μέσω FACEBOOK!!!


Sissy

Well-Known Member
9 Απριλίου 2011
202
0
38
Ξάνθη
www.sissysphotography.blogspot.com
παιδια σορρυ αν γραφτηκε καπου δεν προλαβα να διαβασω οοοολο το θεμα , αλλα μπηκα στο σαι και σοκαριστικα!!!

"gianni prin 3.5 mhnes phrame thn mikrh mas zinnia apo to sygkekrimeno pet shop,otan epikoinonhsame me ta paidia kai mas eipane thn timh pathame plaka dioti den perimename toso xamhlh timh s'ena yorkshire mini...isws na einai kai to monadiko pet shop me tetoies times kai malista exoun diavathrio, vivliario ygeias,tsipaki ta panta kai xwris na plhrwseis opws se alla katasthmata pou sou lene me ola ta xartia kai tsipaki 150 euro parapano..."

"ενδιαφερομαι και θα παρω..αλλα μετα τις διακοπες του πασχα γιαιτ ειμαι φοιτητρια και πρεπει να μαζεψω χρηματα.υπαρχουν ετοιμοπαραδοτα?"

και αλλα πολλα μαργαριταρια!

φρικιαστικο.... πετ σοπ ειναι και βρηκε τον τροπο να πλουτισει!

μια κοπελα που εχουμε ξαναμιλησει μεσα στο φεις για αυτο το θεμα.. τους ρωτησε ειρωνικα κατι και θιχτηκε ο κυριος...

" Κυρια μου θα σας απαντησω με ερωτηματα που εχω και εγω επι του θεματος.Μηπως μπορειτε να μου πειτε γιατι στα Ελληνικα εκτροφεια τα σκυλακια εχουν 1200 ευρω? τι παραπανω εχουν απο τα εκτροφεια του εξωτερικου?Γιατι στο εξωτερικο τα σκυλακια κοστιζουν τα μισα λεπτα περιπου? Εχεται αναρωτηθει γιατι οι γονεις και γενικα οι επιβητορες των περισσοτερων εκτροφιων εχουν ξενη προελευση ? Μακαρι να μπορουσαν τα pet να προμηθευονται σκυλακια απο τα ελληνικα εκτροφεια αλλα φανταστειτε με το τοσο υψιλο κοστος αγορας, ποσο θα εφτανε στον αγοραστη.Σας τα λεω ολα αυτα γιατι ειμαι γνωστης του αντικειμενου και επειδη ασχολουμε πολλα χρονια με εκθεσιακα σκυλια και κατεβαινω σε εκθεσεις και πολλες φορες και με σκυλακια απο Ελληνικα εκτροφεια γνωριζω αρκετα.Γνωριζεται οτι υπαρχουν ανθρωποι που δηλωνουν εκτροφεις αλλα παραλληλα φερνουν και σκυλακια απο εξω και τα βαφτιζουν ελληνικα?Επειδη το pet και ο σκυλος ειναι ενα μεγαλο θεμα που θα επρεπε να μιλαμε μερες ολοκληρες εχω να σας πω καλα κανεται και θιξαται αυτο το θεμα γιατι οντως υπαρχουν αρκετα ερωτηματα ομως να ξερεται οτι υπαρχουν και εμποροι που εχουν συνιδηση και προσπαθουν. Και κατι αλλο δεν δουλευουν ολοι με φαρμες αλλα υπαρχουν και αυτοι που συνεργαζοντε με εκτροφεια πιστευω να γνωριζετε την διαφορα.Εξαλλου ειναι ενας λογος που μπορω και δινω τοσο μεγαλες χρονικα γραπτες εγγυησεις.Και τελος το pet εφ οσον πληρει τους κανονες λειτουργιας του ,πληρωνει τους αναλογους φορους στο ελληνικο κρατος εχει νομιμη εδρα κτλπ δεν βλεπω το λογο που το μποικοταρουν οπως ειπατε οι φιλοζωικες διαφορετικα αν οντως εχουν δικιο ας μεριμνησει το κρατος το τι μελη γεναιστε.Σας ευχαριστω."
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
μια κοπελα που εχουμε ξαναμιλησει μεσα στο φεις για αυτο το θεμα.. τους ρωτησε ειρωνικα κατι και θιχτηκε ο κυριος...

" Κυρια μου θα σας απαντησω με ερωτηματα που εχω και εγω επι του θεματος.Μηπως μπορειτε να μου πειτε γιατι στα Ελληνικα εκτροφεια τα σκυλακια εχουν 1200 ευρω? τι παραπανω εχουν απο τα εκτροφεια του εξωτερικου?Γιατι στο εξωτερικο τα σκυλακια κοστιζουν τα μισα λεπτα περιπου? Εχεται αναρωτηθει γιατι οι γονεις και γενικα οι επιβητορες των περισσοτερων εκτροφιων εχουν ξενη προελευση ? Μακαρι να μπορουσαν τα pet να προμηθευονται σκυλακια απο τα ελληνικα εκτροφεια αλλα φανταστειτε με το τοσο υψιλο κοστος αγορας, ποσο θα εφτανε στον αγοραστη.Σας τα λεω ολα αυτα γιατι ειμαι γνωστης του αντικειμενου και επειδη ασχολουμε πολλα χρονια με εκθεσιακα σκυλια και κατεβαινω σε εκθεσεις και πολλες φορες και με σκυλακια απο Ελληνικα εκτροφεια γνωριζω αρκετα.Γνωριζεται οτι υπαρχουν ανθρωποι που δηλωνουν εκτροφεις αλλα παραλληλα φερνουν και σκυλακια απο εξω και τα βαφτιζουν ελληνικα?Επειδη το pet και ο σκυλος ειναι ενα μεγαλο θεμα που θα επρεπε να μιλαμε μερες ολοκληρες εχω να σας πω καλα κανεται και θιξαται αυτο το θεμα γιατι οντως υπαρχουν αρκετα ερωτηματα ομως να ξερεται οτι υπαρχουν και εμποροι που εχουν συνιδηση και προσπαθουν. Και κατι αλλο δεν δουλευουν ολοι με φαρμες αλλα υπαρχουν και αυτοι που συνεργαζοντε με εκτροφεια πιστευω να γνωριζετε την διαφορα.Εξαλλου ειναι ενας λογος που μπορω και δινω τοσο μεγαλες χρονικα γραπτες εγγυησεις.Και τελος το pet εφ οσον πληρει τους κανονες λειτουργιας του ,πληρωνει τους αναλογους φορους στο ελληνικο κρατος εχει νομιμη εδρα κτλπ δεν βλεπω το λογο που το μποικοταρουν οπως ειπατε οι φιλοζωικες διαφορετικα αν οντως εχουν δικιο ας μεριμνησει το κρατος το τι μελη γεναιστε.Σας ευχαριστω."
Εδώ βλέπουμε μια προσπάθεια από τον κύριο να μπερδέψει το τοπίο!

Οκ ας δεχθώ ότι τα ΕΚΤΡΟΦΙΚΑ σκυλιά του εξωτερικού πωλούνται πιο φθηνά από εδώ!Δεν αντιλέγω!

Αλλά αφού τα Pet Shops δεν πωλούν εκτροφικά γιατί εμπλέκονται και θίγουν εκτροφείς?Ποτέ δεν μπόρεσα να το καταλάβω!
Ίσα ίσα καρφώνονται παραπάνω για το ότι ενδιαφέρονται ΜΟΝΟ για τα λεφτά...

Θέλει να μάθει τις διαφορές?Μάλλον σε μη ενημερωμένο άνθρωπο πήγε και τα είπε!
Για να τα πει αυτά σε έναν που γνωρίζει από εκτροφή και Pet Shop...εκεί πατάνε...
 


manos glf

Well-Known Member
9 Απριλίου 2011
165
0
Aθήνα
Παιδιά όσοι έχετε facebook μπορείτε να μπείτε στη σελίδα, να πάτε κάτω αριστερά εκεί που λέει Αναφορά σελίδας / Report this page (για όσους έχουν την αγγλόφωνη έκδοση) και στο παραθυράκι που θα εμφανιστεί να κλικάρετε την πρώτη επιλογή που λέει "ψευδές περιεχόμενο/απάτη" (ή κάτι τέτοιο τελοσπάντων). Αν μαζευτούν πολλοί που θα κάνουν το ίδιο, δηλ αναφορά της σελίδας, οι admin του fb θα διαγράψουν τη σελίδα. Εγώ το έκανα ήδη και το ευχαριστήθηκα!
 


Sissy

Well-Known Member
9 Απριλίου 2011
202
0
38
Ξάνθη
www.sissysphotography.blogspot.com
δεν εχει νοημα μεγαλο νομιζω η αναφορα.. και να την κλεισουν ο πετ σοπας θα κανει απλα καινουρια! μηπως ειναι καλυτερο να ενημερωθουν ολα αυτα τα μελη??? που δεν εχουν ιδεα κρινοντας απο αυτα που διαβαζω?
 


kallia k.

Active Member
18 Ιανουαρίου 2011
26
0
Παιδιά, πάντως μπήκα και είδα αρκετές φωτογραφίες για να δω την κατάσταση... Όντως τα κουτάβια που ανήκουν σε μεγάλου μεγέθους ράτσες, δεν τα κρατάνε σε καθόλου καλές συνθήκες... Σε κάτι κουτιά, ανοιχτά απο πάνω, με άχυρο μέσα και τις ακαθαρσίες τους δίπλα (βλέπε boxer)!!

Και στο φόντο τως υπέροχων φωτογραφιών, άπειρα κουτιά μεταφοράς... Και φυσικά απο κάτω ενας σωρός απο like... Τι να πω? Και τίποτα να μην έχεις ακούσει, "χτυπάει" κάπως αυτό το θέαμα... Αδικαιολόγητοι, όλοι αυτοί, η εικόνα μιλάει από μόνη της!
 










russellKind

Well-Known Member
14 Ιουνίου 2010
948
4
Λοιπον,για πειτε γνωμες,να μπω να του γραψω καποιο ωραιο αρθρο για να καταλαβουν οσο το δυνατον περισσοτεροι οτι ειναι σκυλεμπορας.
Η με αριθμους,πχ 1)Ο σωστος εκτροφεας εκτρεφει μονο 1 η το πολυ 2 ρατσες ,οχι 30+ 2) κλπ
 
Last edited:




russellKind

Well-Known Member
14 Ιουνίου 2010
948
4
Ναι,το report θα το κανω ουτως η αλλως...

Εκανα Report στην σελιδα.Αναγκαστικα εκανα Like για να με αφησει να γραψω σχολιο.Εγραψα λοιπον αυτο

Ρε ξυπνηστε!!!!!!!!!!Θα αγορασετε κουταβι απο Puppy Mill?Το πιθανοτερο ειναι να σας βγαλει καποιο σοβαρο προβλημα που θα το εχει για ολη του την ζωη.Για καθε ρατσα υπαρχει στην Ελλαδα και 1 η περισσοτεροι Εκτροφεις επαγγελματιες.http://www.youtube.com/watch?v=2HM8UmHM8Uo

Και αυτο Ποτε δεν αγοραζουμε κουταβι απο ιντερνετ η αγγελια εφημεριδας....Τηλεφωνηστε στον Κ.Ο.Ε για να σας ενημερωσει ποιοι νομιμοι εκτροφεις υπαρχουν για την ρατσα που σας ενδιαφερει

Δεν ξερω αν σας βγαζει το Link του FB.Ειναι αυτο http://www.facebook.com/pages/PUPPIES/84186432695?sk=wall


Εβαλα και το Link του Κ.Ο.Ε
Αντε με τον σκυλεμπορα που τους εχει ριξει τρελο δουλεμα...
 




russellKind

Well-Known Member
14 Ιουνίου 2010
948
4
Το φανταστηκα απο την αρχη οτι μπορει να τα σβησει,αφου ειναι και ο διαχειριστης της σελιδας.Ειμαι 1 απο τα θυματα του Puppy Milll και απλα προσπαθησα να αφυπνισω οσους μπορουσα.Μολις μπηκα στο link και δεν τα εχει σβησει παντως,ισως το κανει πιο μετα....Μακαρι να τα διαβασουν μερικοι.Δεν θα τους βαλω εγω μυαλο,ας κανουν οτι θελουν.Εχω αρκετα προβληματα,1 ειναι του σκυλου μου...
 




Louna mou

Well-Known Member
3 Δεκεμβρίου 2010
1.966
5
Πειραιάς
τουλάχιστον δεν το διέγραψε το σχόλιο .... αν και δεν νομίζω οτι γίνεται κατι.. όσοι πάνε να πάρουν έτσι κουτάβι χωρις να ψάξουν δεν τους ενδιαφέρουν όλα αυτα :(
 


russellKind

Well-Known Member
14 Ιουνίου 2010
948
4
μπορουμε να ποσταρουμε συνεχεια τετοιο κειμενο... οσοι μπορουμε! δεν σε πειραζει να στο κλεψω και να το ποσταρω κι εγω!????
Και βεβαια,καντο αντιγραφη.Εκαναν παρομοια σχολια και 2 κοπελες.Γραψε οτι πιστευεις...
 


Sissy

Well-Known Member
9 Απριλίου 2011
202
0
38
Ξάνθη
www.sissysphotography.blogspot.com
η μια μαλλον ειμαι εγω! :p απαντησα σε πολλους που ζητανε κουταβια... και επισης καποιοι που λενε ενδιαφερομαι για κουταβι απο που τα φερνετε? το ρωτησανε επιτηδες ! μου εχουν στειλει ινμποξ οτι γνωριζουν απλα θελησαν να τον στριμωξουν! τι ηλιθιος.....
 


russellKind

Well-Known Member
14 Ιουνίου 2010
948
4
Του εχω γραψει και αλλα,εχω βαλει και λινκς απο Puppy Mill,οπως και αλλα 2-3 ατομα που γνωριζουν καποια πραγματα...Σιγουρα θα τα διαβασουν αρκετοι.Sissy μαλλον μαζι μιλουσαμε στο FB πριν λιγο...)))))
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.825
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU