Πώς διαλέγουμε εκπαιδευτή...


Status
Κλειδωμένο θέμα

canine-being

Well-Known Member
6 Σεπτεμβρίου 2007
81
1
Καλημέρα!

Κάτι που δεν είδα να αναφέρεται και το θεωρώ πολύ σημαντικό είναι παιδιά να βρίσκουμε που έχει εκπαιδευτεί ο υποψήφιος εκπαιδευτής του σκύλου μας. Το να διάβασε ένα βιβλίο ή το να παρακολούθησε ένα τριήμερο σεμινάριο εμένα προσωπικά δεν θα μου έλεγε κάτι!
Ακόμη εγώ προσωπικά δεν θα διάλεγα ποτέ κάποιον κολλημένο με μία μέθοδο την α ή την β και θα προτιμούσα κάποιον ανοιχτόμυαλο που θα ήξερε να χρησιμοποιεί διάφορες τεχνικές και μεθόδους!
Κανένας σκύλος δεν είναι ίδιος με κάποιον άλλον!
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.689
23
ATHENS
Σωστά! Δεν γίνεται κανείς σωστός εκπαιδευτής με σεμινάρια σαββατοκύριακου…
Καλώς ήρθες canine-being! Περιμένουμε ένα intro σου στην ενότητα «Νέο μέλος» για να μας πεις λίγα πράγματα για σένα και τη σχέση σου με τα σκυλιά! :wink:
 


Skylos

Well-Known Member
16 Δεκεμβρίου 2006
399
0
canine-being said:
Καλημέρα!

Κάτι που δεν είδα να αναφέρεται και το θεωρώ πολύ σημαντικό είναι παιδιά να βρίσκουμε που έχει εκπαιδευτεί ο υποψήφιος εκπαιδευτής του σκύλου μας.
Έχω την εντύπωση ότι ακόμα και στο εξωτερικό είναι λίγες οι σχολές που κάνουν σοβαρή δουλειά. Σε αμερικάνικο φόρουμ όπου συχνάζουν εκπαιδευτές προτείνουν δύο όλες κι όλες σχολές σε ολόκληρη την Αμερική. Άλλα μέλη μας θα γνωρίζουν περισσότερα επί του θέματος βέβαια αλλά εγώ πιστεύω ότι πιο αξιόπιστο κριτήριο είναι η εμπειρία σε συνδυασμό με αυτά που αναφέρει η λίστα της Rottie.
 


canine-being

Well-Known Member
6 Σεπτεμβρίου 2007
81
1
Καλησπέρα σε όλους!

Το ότι κάποιοι μόνο κάνουν σωστή δουλειά και στην Αμερική είναι σωστό! Από την άλλη όμως μεριά η δουλειά τους εκεί είναι και πολύ πιο εύκολη! Γιατι? Γιατί εκεί οι περισσότεροι ιδιοκτήτες πηγαίνουν τα κουτάβια τους για εκπαίδευση από 8 εβδομάδων και δεν περιμένουν να φτάσουν 6-7 μηνών έτσι ώστε να έχουν ήδη δημιουργήσει τα πρώτα προβλήματα και μετά να απευθυνθούν σε εκπαιδευτή ! Εδώ ρωτάς ακόμα και εκπαιδευτές και δεν έχουν ιδέα για το τι θα πεί προεκπαίδευση και κοινωνικοποίηση! Θα πρέπει κάποια στιγμή σαυτή τη χώρα να ανοίξουμε τα μάτια και τα αυτιά μας!
Η προεκπαίδευση είναι ένα από τα σημαντικότερα κεφάλαια για τη σωστή ανάπτυξη του σκύλου και είναι αδιανόητο να αγνοείται από εκπαιδευτές και ιδιοκτήτες!
 


amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.457
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
canine-being said:
Καλησπέρα σε όλους!

Το ότι κάποιοι μόνο κάνουν σωστή δουλειά και στην Αμερική είναι σωστό! Από την άλλη όμως μεριά η δουλειά τους εκεί είναι και πολύ πιο εύκολη! Γιατι? Γιατί εκεί οι περισσότεροι ιδιοκτήτες πηγαίνουν τα κουτάβια τους για εκπαίδευση από 8 εβδομάδων και δεν περιμένουν να φτάσουν 6-7 μηνών έτσι ώστε να έχουν ήδη δημιουργήσει τα πρώτα προβλήματα και μετά να απευθυνθούν σε εκπαιδευτή ! Εδώ ρωτάς ακόμα και εκπαιδευτές και δεν έχουν ιδέα για το τι θα πεί προεκπαίδευση και κοινωνικοποίηση! Θα πρέπει κάποια στιγμή σαυτή τη χώρα να ανοίξουμε τα μάτια και τα αυτιά μας!
Η προεκπαίδευση είναι ένα από τα σημαντικότερα κεφάλαια για τη σωστή ανάπτυξη του σκύλου και είναι αδιανόητο να αγνοείται από εκπαιδευτές και ιδιοκτήτες!
Συμφωνώ. Με την σωστή προετοιμασία του σκύλου, σχεδόν δεν χρειάζεται εκπαίδευση...
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.821
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Nαι, και εγώ συμφωνώ εδώ ... για την συμβίωση με τον σκύλο δεν χρειάζεται σχεδόν τίποτα μετά .... και αυτό που χρειάζεται, ο ιδιοκτήτης έχει πιά γίνει και ικανός να το μεταδώσει ... για ρωτήστε όμως, πόσο στοιχίζει αυτή η προεκπαίδευση - κοινωνικοποίηση σε άλλες χώρες και πόσο στην Ελλάδα? Και πώς και πού γίνεται?
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
naμαι πάλι...
προεκπαίδευση και κοινωνικοποίηση από αρκετούς εκπαιδευτές παρέχεται δωρεάν...(συμβουλές, οδηγίες και όχι μόνο....) και έτσι είναι το σωστό.. αφού αν γίνει σωστή δουλιά... μετά είναι όλα πιο εύκολα ( για σκύλο, εκπαιδευτή και ιδιοκτήτη). ταυτόχρονα αν είσαι ευχαριστημένος με το αποτέλεσμα, 99% συνεχίζεις εκπαίδευση με τον ίδιο...
 


dogwalker

Member
12 Δεκεμβρίου 2007
23
0
www.dogserviices.gr
ROTTIE said:
amangos said:
Ο οποιοσδήποτε μπορεί να πάει αύριο το πρωί στην Εφορία, και να κάνει έναρξη εργασιών σαν εκπαιδευτής σκύλων. Ότι δηλώσεις είσαι!!!
Το ίδιο ισχύει και στα περισσότερα άλλα επαγγελματα. Κάποιος είχε πιαστεί πριν από λίγα χρόνια να έχει νόμιο ιατρείο στο όνομα του, με νόμιμες αποδείξεις από την Εφορία, αλλά... δεν ήταν γιατρός!!! Ξεχάσανε να του ζητήσουν (στην Εφορία) κάποιο χαρτί από τον Ιατρικό σύλλογο.

Όμως με σπάνιες εξαιρέσεις (γιατροί, δικηγόροι κλπ) ο καθένας δηλώνει ότι θέλει.
Πολύ σωστά!

Έχω μπλέξει όλη την ημέρα σήμερα προσπαθώντας να βγάλω άκρη σχετικά με το καθεστώς που διέπει το επάγγελμα της εκπαίδευσης σκύλων...
Πήρα στο Υπουργείο Απασχόλησης και κοινωνικής προστασίας (στην Διεύθυνση Επαγγελματικής κατάρτισης και στο τμήμα επαγγελματικού προσανατολισμού και επαγγελμάτων τηλ. 210 5295428), οι οποίοι με παρέπεμψαν στο Υπουργείο Εσωτερικών (τηλ. 1539), οι οποίοι με παρέπεμψαν στην Γραμματεία της κτηνιατρικής υπηρεσίας της Νομαρχίας Αθηνών (τηλ. 210-7706254-382), οι οποίοι με παρέπεμψαν στον Προϊστάμενο της Κτηνιατρικής αντίληψης και φαρμάκων κύριο Τσέκα (τηλ. 210-7781680) ο οποίος μου είπε τα εξής:

Δεν υπάρχει κανένα προεδρικό διάταγμα που να καθορίζει με ποιες προϋποθέσεις γίνεται κάποιος εκπαιδευτής σκύλων.
Δεν υπάρχει νομοθετικό πλαίσιο για την εκπαίδευση σκύλων.
Δεν εκδίδεται άδεια εξασκήσεως του επαγγέλματος για τους δύο παραπάνω λόγους.
Ο καθένας μπορεί να δηλώσει εκπαιδευτής και να κάνει έναρξη στην Εφορία.
(Εγώ πάντως θυμήθηκα εκείνο το ψώνιο, που δήλωνε «Εθνικός Σταρ») :lol: :lol: :lol:

Συμπέρασμα: Πολύ προσοχή και έρευνα αγοράς για να μην εξαπατηθείτε από κάποιο απατεώνα!
Ο σωστός εκπαιδευτής είναι ο υπομονετικός που χρησιμοποιεί ευχάριστες μεθόδους για το σκυλί μας και εμας και καμιά μορφή βίας. Έχω συναντήσει εκπαιδευτή που ψεύδεται, να λέει καμιά χρήση βίας και να τραβάει το σκυλί να κάθεται δίπλα του. Εγώ θα τηλεφωνούσα έναν εκπαιδευτή με βάση άρθρων σε περιοδικά. Ποτέ δε θα τηλεφωνούσα κάποιον που δε γνωρίζω για το έργο του.
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.689
23
ATHENS
dogwalker said:
Εγώ θα τηλεφωνούσα έναν εκπαιδευτή με βάση άρθρων σε περιοδικά
:? :? :?
Αν κατάλαβα καλά υποστηρίζεις πως το έργο ενός εκπαιδευτή κρίνεται από τον …αριθμό των άρθρων του στα περιοδικά? :shock:

dogwalker ξαναδιάβασε το θέμα προσεκτικά από την αρχή…
 




Status
Κλειδωμένο θέμα