Πώς θα τον παχύνω;


lenaki124

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2010
1.436
9
Τον τελευταίο χρόνο έχω πρόβλημα με τον Ντιεγκο. Έχει χάσει πάρα πολλα κιλά,περίπου 8 :confused: φαίνονται τα κόκκαλά του και δεν τρώει κανονικά. Στην αρχή ήμουν σίγουρη οτι ήταν άρρωστος, πως είχε καλαζαρ ή κάτι τέτοιο. Όμως όλες οι εξετάσεις του είναι τέλειες, δηλαδη δεν φαίνεται να έχει κάτι παθολογικό που τον κάνει να χάνει βάρος.
Όταν του βάζω την τροφή του, ή δεν θα την αγγίξει καθόλου ή θα φάει το μισό απ οσο πρέπει. Ο γιατρός μου λέει συνέχεια δεν πειράζει, δεν παθαίνει τίποτα κλπ. Αλλα δεν γίνεται άλλο έτσι, δεν είναι 1-2 κιλά, είναι πάρα πολλά! Οπότε πρέπει να του αλλάξω εντελώς την διατροφή του..
Οποιαδήποτε πρόταση θα με βοηθούσε πολυ!
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Eμένα ο σκύλος μου πάχυνε με acana πάντως, την chicken potato, 65 ευρώπουλα το σακί αλλά πριν βιαστείς να φρικάρεις μου κρατάει 1.5 μήνα για έναν σκύλο. :p
 
Last edited:


lenaki124

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2010
1.436
9
Eμένα ο σκύλος μου πάχυνε με acana πάντως, την chicken potato, 65 ευρόπουλα το σακί αλλά πριν βιαστείς να φρικάρεις μου κρατάει 1.5 μήνα για έναν σκύλο. :p
Δεν υπολογίζω λεφτά εγώ για το παιδί μου, είμαι large!! :p
Ευχαριστώ, θα πάω να την κοιτάξω κ αυτή..
 




ilektra_ilie

Well-Known Member
31 Ιανουαρίου 2012
1.834
61
Hollywood
pawpix.wix.com
Τον τελευταίο χρόνο έχω πρόβλημα με τον Ντιεγκο. Έχει χάσει πάρα πολλα κιλά,περίπου 8 :confused: φαίνονται τα κόκκαλά του και δεν τρώει κανονικά. Στην αρχή ήμουν σίγουρη οτι ήταν άρρωστος, πως είχε καλαζαρ ή κάτι τέτοιο. Όμως όλες οι εξετάσεις του είναι τέλειες, δηλαδη δεν φαίνεται να έχει κάτι παθολογικό που τον κάνει να χάνει βάρος.
Όταν του βάζω την τροφή του, ή δεν θα την αγγίξει καθόλου ή θα φάει το μισό απ οσο πρέπει. Ο γιατρός μου λέει συνέχεια δεν πειράζει, δεν παθαίνει τίποτα κλπ. Αλλα δεν γίνεται άλλο έτσι, δεν είναι 1-2 κιλά, είναι πάρα πολλά! Οπότε πρέπει να του αλλάξω εντελώς την διατροφή του..
Οποιαδήποτε πρόταση θα με βοηθούσε πολυ!
Ειχα κι εγω παρομοιο θεμα απλα εμενα ειχε χασει 2μιση κιλα.
Τωρα της δινω το πρωι ξηρα και το βραδυ μαγειρευτο.
Της φτιαχνω 2 κιλα κιμα κοτοπουλο (περνω απο ενα κρεοπολειο εδω που φτιαχνει barf για σκυλια και ειναι καποια εμροι του κοτοπουλου που τα κανει κιμα και τα πουλαει 70 λεπτα το 1 κιλο), 500 γρ ρυζι, 3 καροτα και λιγο πρασο στο μουλτι και το γλυφει το πιατο. Εχει αρχησει και περνει τα πανω της μεσα σε μια εβδομαδα :)
Φανταζομαι οτι αν ετρωγε και το πρωι τετοιο θα ηταν ακομα καλυτερα.
 




nfeel

Well-Known Member
7 Οκτωβρίου 2011
1.491
514
UK
Εμάς πάχυνε με Fish4Dogs σολωμό (για 2-3 μήνες)
Την ταΐζω πάνω από χρόνο την τροφή αυτή. Διατηρούμε το βάρος μας όπως πρέπει. Μόλις την αλλάζω, μου αδυνατίζει :-\

Πες μας και τι τροφή δίνεις τώρα εσύ που άνοιξες το θέμα κ πόση πρωτεΐνη έχει..
Βάση εμπειρίας, αν τα επίπεδα πρωτεΐνης είναι καλα(και η πηγή πρωτεΐνης φυσικά να είναι καλή)ο σκύλος πολύ δύσκολα να χάσει κιλά.
Πρέπει η να ταΐζει κάνεις πολύ μικρή ποσότητα, η να είναι άρρωστος, η να παίρνει την πρωτεΐνη από γκοτσια και φτερά ο σκύλος για να χάνει κιλά.
Άλλη εξήγηση δεν υπάρχει!

Sent from my Galaxy NOTE II using tapatalk
 


πετρος7

Active Member
15 Ιουλίου 2012
37
0
ΜΑΓΚΕΣ ΣΟΣ ΕΧΩ ΕΛΛΗΝΑ ΠΟΙΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ 10 ΜΗΝΩΝ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΑΔΥΝΑΤΟΣ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΦΤΑΙΕΙ Η ΤΡΟΦΗ???
 




l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
ΜΑΓΚΕΣ ΣΟΣ ΕΧΩ ΕΛΛΗΝΑ ΠΟΙΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ 10 ΜΗΝΩΝ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΑΔΥΝΑΤΟΣ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΦΤΑΙΕΙ Η ΤΡΟΦΗ???
Mπορεί να χρειάζεται αποπαρασίτωση και να έχει σκουλήκια, μπορεί να είναι άρρωστος , μπορεί να μην αφομοιώνει σωστά μια τροφή, μπορεί η τροφή που του δίνεις να είναι κακής ποιότητας και όλο fillers και να μην τον θρέφει σωστά.
Κτηνίατρο για εξετάσεις αίματος και αν είναι υγιής, αλλάζεις τροφή και παίρνεις μια καλής ποιότητας.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.840
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981