Πώς μπορούν να το κάνουν αυτό;


Kazia

Well-Known Member
29 Ιουλίου 2011
92
0
12
Αθήνα
Σημερα ενω ημουν βολτα με το σκυλι ακουω σκυλο να γαυγιζει.. δεν δινω σημασια.. και συνεχιζε.. κοιταω στο μπαλκονι και βλεπω εναν σκυλο "πεταγμενο" σε ενα μικρο μπαλκονακι.. δεν ειδα αν εχει σπιτακι εξω που δεν νομιζω να ειχε.. μεσα στο κρυο και τα πατζουρια του διαμερισματος κλειστα.. (υπηρχε φως απο μεσα αρα οι ιδιοκτητες ητανε μεσα.. τον εχω ξαναδει εκει αλλα δεν εχω δωσει τοσο μεγαλη σημασια..κριμα.. γινεται καπου καταγγελια για κακομεταχειριση..; :confused:
 


Lavernne

Well-Known Member
19 Ιουνίου 2011
1.976
4.034
Περιστέρι
www.facebook.com
Στο αστυνομικό τμήμα της περιοχής, αλλά δεν είμαι και πολύ σίγουρη για το αν θα κάνουν κάτι..
Είναι υποχρέωσή τους βέβαια, αλλά στην ελλάδα είμαστε... :O
 


ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
Δεν νομιζω οτι μπορει να σταθει καταγγελια για κακομεταχειριση σε τετοια περιπτωση μπαλκονιου. Εχει πολλες δικαιολογιες να πει ο ιδιοκτητης, και σιγα μην ενδιαφερθει η αστυνομια να εξιχνιασει ολες τις λεπτομερειες της υποθεσης αυτης...
 


Annouko

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2011
1.197
9
Θεσσαλονικη
Ειναι σιγουρο παρανομο να μενει σκυλος στο μπαλκονι αλλα δεν θεωρειται κακομεταχειρηση..
Οποτε δε νομιζω να καταφερεις κ πολλα.
 


cgri1976

Well-Known Member
Σημερα ενω ημουν βολτα με το σκυλι ακουω σκυλο να γαυγιζει.. δεν δινω σημασια.. και συνεχιζε.. κοιταω στο μπαλκονι και βλεπω εναν σκυλο "πεταγμενο" σε ενα μικρο μπαλκονακι.. δεν ειδα αν εχει σπιτακι εξω που δεν νομιζω να ειχε.. μεσα στο κρυο και τα πατζουρια του διαμερισματος κλειστα.. (υπηρχε φως απο μεσα αρα οι ιδιοκτητες ητανε μεσα.. τον εχω ξαναδει εκει αλλα δεν εχω δωσει τοσο μεγαλη σημασια..κριμα.. γινεται καπου καταγγελια για κακομεταχειριση..; :confused:
και εγω στην διπλανη πολυκατοικια, ενα διαμερισμα εχει δυο μπαλκονια, στο ενα εχει ενα ημιαιμο μποξερ και στο αλλο ενα rott....παντα μενουν εξω, παντα ειναι εξω, τους εχουν απο ενα σπιτακι στο καθενα, και πλεξυγκλας στα καγκελα για τα κρυα.....ολοι τα βλεπουν απο τον δρομο γιατι ειναι στον πρωτο οροφο αλλα κανεις δεν λεει τιποτα....απλα ενα μεγαλο κριμα...
 


kasi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2009
3.081
1.091
Αθηνα -
www.facebook.com
και τοτε γιατι να εχεις σκυλο ρε γαμωτο :( ... σε τετοιες περιπτωσεις, ενας σκυλος ειναι μονο αγγαρεια για εναν ανθρωπο και σκετη ταλαιπωρια για τον σκυλο... ειλικρινα δεν βρισκω τον λογο..
παντως υπαρχει σχετικη νομοθεσια που απαγορευει την διαμονη ζωων στο μπσλκονι...
 




Avraki

Well-Known Member
22 Αυγούστου 2011
938
5
Αθήνα
Ειναι σιγουρο παρανομο να μενει σκυλος στο μπαλκονι αλλα δεν θεωρειται κακομεταχειρηση..
Οποτε δε νομιζω να καταφερεις κ πολλα.
Είμαι σχεδόν σίγουρη (όχι απόλυτα όμως) πως έχω διαβάσει μέσα στο forum πως αν ένας σκύλος είναι μόνιμα στο μπαλκόνι, τότε αυτό θεωρείται κακομεταχείριση!
 


Darkpaladin

Well-Known Member
8 Δεκεμβρίου 2009
2.272
60
Αττική
Το άρθρο 6 του νόμου 3170/2003 αναγνωρίζοντας την ύψιστη σημασία των κατοικίδιων ζώων στην ζωή του σύγχρονου (και μοναχικού) ανθρώπου, εισάγει νέα διάταξη αναγκαστικού δικαίου, με την οποία πλέον επιτρέπεται σε κάθε πολυκατοικία, ανεξάρτητα από το τι προβλέπει ο κανονισμός της, η διατήρηση 1 σκύλου και 1 γάτας ή 2 σκύλων ή 2 γάτων, εφόσον τα ζώα αυτά μένουν στο ίδιο διαμέρισμα με τον ιδιοκτήτη τους και δεν παραμένουν μόνιμα στις βεράντες. Επίσης με το ίδιο άρθρο, απαγορεύεται σε κάθε πολυκατοικία η διατήρηση ζώων συντροφιάς σε κοινόχρηστους χώρους της πολυκατοικίας (πυλωτή, ταράτσα, ακάλυπτους χώρους κ.λπ.). Αντίθετα, για τις μονοκατοικίες, επιτρέπεται η διατήρηση ζώων συντροφιάς στους ανοικτούς χώρους των μονοκατοικιών, με την προϋπόθεση ότι αυτά δεν τα κακομεταχειρίζονται αλλά τυγχάνουν καλών συνθηκών διαβίωσης και τηρούνται οι αστυνομικές διατάξεις περί κοινής ησυχίας.

Νομίζω υπάρχει και νεότερος νόμος αλλά το παραπάνω δεν έχει αλλάξει και νομίζω θεωρείτε κακοποίηση ποια η μόνιμη παραμονή σκύλου σε βεράντα/μπαλκόνι.
 
Last edited:


veloutela

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2011
209
4
Στην γειτονιά μου σε παρόμοιο περιστατικό ανταποκρίθηκε η αστυνομία, έκανε σύσταση με την απειλή ότι σε επόμενη φορά θα τους πάρει η φιλοζωική το σκυλί. Μια τρύπα στο νερό.
 


Natassa

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2008
4.700
172
Αθήνα
www.petphoto.gr
Επειδή κ στη δική μας γειτονιά συμβαίνει αυτό με ένα γαλλάκι - πώς μπορείς να το αποδείξεις ότι συμβαίνει ο σκύλος να μένει μόνιμα σε μπαλκόνι;
Στήνεις κάμερα; Με φωτογραφίες; Πώς;
 
Last edited:


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Επειδή κ στη δική μας γειτονιά συμβαίνει αυτό με ένα γαλλάκι - πώς μπορείς να το αποδείξεις ότι συμβαίνει ο σκύλος να μένει μόνιμα σε μπαλκόνι;
Στήνεις κάμερα; Με φωτογραφίες; Πώς;
Να πω τι φανταζομαι? Τους καλεις μερικες φορες να το διαπιστωσουν κι αν ο σκυλος γαυγιζει κιολας ακομη καλυτερα. Τους φωναζεις και για διαταραξη κοινης ησυχιας. Επωνυμα ομως γινονται αυτα.
 


Natassa

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2008
4.700
172
Αθήνα
www.petphoto.gr
Ναι, κάθε μα κάθε φορά είναι εκεί ο σκύλος, όποια ώρα της μερας πάμε βόλτα με τα σκυλιά, μάς γαβγίζει... Σε ένα μπαλκονάκι 2x2. :-( (Πρέπει να είναι τελείως μη κοινωνικοποιημένος...)

Δε με νοιάζει το επώνυμα ή μη, αρκεί να σταματήσει να ζει εκεί ο σκύλος.

Κ μετά; Τι θα συμβεί στο μικρό; Θα τον πάρειι κάποια φιλοζωική κ θα του βρει άλλο σπίτι;
Γιατί με απλή 'σύσταση' δε νομίζω οτι θα αλλάξει η ζωή του από τη μία μέρα στην άλλη...
 
Last edited:


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
...
Κ μετά; Τι θα συμβεί στο μικρό; Θα τον πάρειι κάποια φιλοζωική κ θα του βρει άλλο σπίτι;
Γιατί με απλή 'σύσταση' δε νομίζω οτι θα αλλάξει η ζωή του από τη μία μέρα στην άλλη...
Δυσκολα Νατασσα! Η αστυνομια δεν ανακατευει φιλοζωικες απο μονη της. Αν φωναξεις και καποια φιλοζωικη μαζι με την αστυνομια ισως γινει κατι παραπανω απο μια απλη συσταση.
 


Annouko

Well-Known Member
27 Οκτωβρίου 2011
1.197
9
Θεσσαλονικη
Στην Θεσσαλονικη παντως οταν χρειαστηκε καποια στιγμη δεν βρηκα καμια φιλοζωικη που ν'ασχολειται κ το μονο που καταφερα ηταν να μου πουν ν'απευθυνθω στην υγειονομικη υπηρεσια ή στο 100!!!!!
Τοσο πολυ ενδοιαφερον για τα σκυλια εδω τουλαχιστον!