Ρήξη χιαστού


Viviana

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2011
2.901
546
Χολαργός
Βρε Μυρτώ μου τώρα μπήκα ξανά ,και είδα το θέμα σου......
Πάλι φουρτούνες με τον Ελβις,αχ και συ τι τραβάς!!!! Ολα καλά θα πάνε μην ανησυχείς,απλά μετά το χειρουργείο θέλει προσοχή! Είναι ζωηρά τα καμαρια μας και μας βάζουν σε μπελάδες τι να κάνουμε.Εύχομαι να είναι περαστικά,κι αν θέλεις κάτι επειδή είμαστε κοντά μη διστάσεις να με πάρεις τηλ.να έρθω για ότιδήποτε.
 


sofiaklv

Well-Known Member
4 Μαϊου 2007
1.362
3
Athens
Ι.Kyveli ίσως (ίσως έτσι :D) να ήμουν κάπως υπερβολική, πάντως τότε όλα αυτά τα θεωρούσα απολύτως απαραίτητα για να είμαι σίγουρη ότι θα δέσει το μόσχευμα όπως πρέπει.

Η δικιά μου πάντως που τους είχε κάνει φυτίλια το πόδι δεν το πάταγε καθόλου. Και όταν το πάταγε φαινόταν ότι δεν είχε καμία σταθερότητα. Και όπως πολύ σωστά είχε πει ο γιατρός, θυμάμαι τις λέξεις του ακριβώς, από τη στιγμή που υπάρχει η δυνατότητα να αποκατασταθεί με χειρουργείο "είναι κρίμα να χωλαίνει το ζωντανό όλη του τη ζωή".

Για τη μέθοδο θα πάρω να τον ρωτήσω, δε θυμάμαι
 


nasouk

Well-Known Member
15 Ιουλίου 2010
1.166
3
Θα γινει καλα ο σκυλακος μην στεναχωριεσαι.
Ειναι μια εγχειρηση που εχει πολυ μεγαλα ποσοστα επιτυχιας.

Ειχα χειρουργειο με ολικη ρηξη προσθιου , οπισθιου , εξω πλαγιου , εσω πλαγιου χιαστου και ολικη μηνισκου.
Μολις τελειωσε η εγχειρηση με εβαλαν να περπατησω(επιθετικη πρακτικη).

Δεν ξερω αν στα σκυλια μπορεις να κανεις το ιδιο , δηλαδη μετα την εγχειρηση να περπατησει 5 μετρα εστω και με πονο.
Αλλα και παλι μετα το χειρουργειο δεν θα εχει πολλα κεφια για κατσικιες.Σιγα σιγα μαζι θα το περασετε.
Ξερω ειναι αβολο , αλλα θα το ξεπερασετε.

Παιζω ρακετες , κανω windsurf , δεν νομιζω να κωλωσει ο σκυλος μετα.
Απλα εχε τον κοντρολ να δεσει το μοσχευμα και θα δεις θα το ξεχασετε.

Σιδερενιος ο μπουνταλακος!!!
 




l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Θυμώνω με τον εαυτό μου και στεναχωριέμαι γιατί εγώ φταιω για το σημερινό. Ο σκύλος κρατούσε ελάχιστα το ποδαράκι το τελευταίο μήνα. Καταλαβαίνω τώρα ότι είχε πάθει μερικη ρίξη... Ο γιατρός δεν το είδε, μου λέει ο σκύλος δεν έχει τίποτα. Και εγώ τον πάω σήμερα να παίξει...Η βλαμένη..και έπαθε ολική προφανώς αυτή τη στιγμή το πόδι του κρέμεται σαν να έχει κάταγμα..
 


Veronica

Well-Known Member
7 Δεκεμβρίου 2010
3.213
6
Always somewhere
www.youtube.com
Περαστικά, Μυρτώ! Όλα θα πάνε καλά! Θετική σκέψη!:):):)
Μην κατηγορείς τον εαυτό σου, δεν ηξερες. Αφου κι ο γιατρός είπε ότι δεν ηταν τίποτα, πού να ξέρεις;
 


miminoula

Well-Known Member
26 Νοεμβρίου 2011
1.339
9
44
Κερατσίνι - Νίκαια
www.facebook.com
Θυμώνω με τον εαυτό μου και στεναχωριέμαι γιατί εγώ φταιω για το σημερινό. Ο σκύλος κρατούσε ελάχιστα το ποδαράκι το τελευταίο μήνα. Καταλαβαίνω τώρα ότι είχε πάθει μερικη ρίξη... Ο γιατρός δεν το είδε, μου λέει ο σκύλος δεν έχει τίποτα. Και εγώ τον πάω σήμερα να παίξει...Η βλαμένη..και έπαθε ολική προφανώς αυτή τη στιγμή το πόδι του κρέμεται σαν να έχει κάταγμα..
Μην το κάνεις αυτό το πράγμα στον εαυτό σου!
Δεν σε βοηθάς καθόλου να έχεις και ενοχές, εκτός από την στεναχώρια σου...
Δεν φταις εσύ που έμεινες ήρεμη μετά τα λόγια του γιατρού..
Η κακιά στιγμή που λέμε "φταίει"!!!
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Καλή επιτυχία kyveli !!! Να είστε θετικοί και θα πάνε όλα καλά!!

Εύχομαι το καλύτερο!!

και μην κατηγορείς τον εαυτό σου..είναι κάτι που θα μπορούσε να γίνει στον κάθε ένα και το κυριότερο εσύ δεν μπορούσες να ξέρεις..!!
 


nasouk

Well-Known Member
15 Ιουλίου 2010
1.166
3
Ναι απο μηχανη.:(Αφου τα λεμε παλι καλα.;)

I.Kyveli κοιτα μπροστα.
Μην κοιτας το προβλημα , δες την λυση και ολα τα υπολοιπα καντα μια καταθεση στην τραπεζα εμπειριων σου για να πραττεις στο μελλον.

Σκεψου λιγακι θετικα , οραματισου τις βολτες σας παλι με τον υγιειεστατο σκυλακο σου , μετεφερε του την αισιοδοξια σου , χαμογελα του και δειξτου οτι μαζι μπορειτε τα παντα.:)
 


aouimbae

Well-Known Member
7 Μαϊου 2011
1.753
26
αχ βρε kyveli τον Χρηστο τον ακουμε σ ο,τι μας λεει, με τοση εμπειρια και γνωσεις που εχει!

αντε ευχομαι να πανε ολα καλα και να ναι το τελευταιο που θα παθει ο μπουνταλας σου! καλη επιτυχια και να μας κρατας ενημερους!
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Aouimbae το πρόβλημα ξεκινησε ενώ έπαιζα με τον σκύλο μου, νομίζω πως το παιχνίδι με έναν σκύλο είναι απολύτως φυσιολογικό και ποτέ δεν θα μου έλεγε ο χρήστος το αντίθετο.
Για πάνω από μήνα τον πήγαινα συντηρητικές βόλτες ενώ κανείς δεν μου είχε πει ότι έχει κάτι σοβαρό. Σήμερα και μετά από τις ακτινογραφίες τον πήγα μετά από καιρό στο πάρκο. Πώς να το φανταζόμουν;

Ευχαριστώ παιδιά για το κουράγιο που μου δίνετε, μπόρα είναι θα περάσει.
 


Lovey the Lab

Well-Known Member
21 Απριλίου 2011
2.175
200
Ναι απο μηχανη.:(Αφου τα λεμε παλι καλα.;)

I.Kyveli κοιτα μπροστα.
Μην κοιτας το προβλημα , δες την λυση και ολα τα υπολοιπα καντα μια καταθεση στην τραπεζα εμπειριων σου για να πραττεις στο μελλον.

Σκεψου λιγακι θετικα , οραματισου τις βολτες σας παλι με τον υγιειεστατο σκυλακο σου , μετεφερε του την αισιοδοξια σου , χαμογελα του και δειξτου οτι μαζι μπορειτε τα παντα.:)
Φιλε εχω πεσει απ τη μηχανη 3 φορες πολυ ασχημα και σηκωθηκα μονο με μερικες γρατζουνιες...
Κι επαθα ρηξη συνδεσμων απο ενα απλο ριμπαουντ στη προπονηση!

Ειναι πολλα στη ρηξη. Ενα στραβοπατημα, ενα χαλαρο αλματακι. Δε μπορεις ποτε να το προβλέψεις απο πριν, ουτε να το καταλάβεις υστερα.
Ειδικα στον σκυλο. Δε χρειαζονται τυψεις. Πλεον ολα φτιάχνονται.
 


io maria

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2010
1.322
28
Γέρακας
Περαστικα στον Ελβις. Και σταματα να χτυπας το κεφαλι σου στον τοιχο. Ακομα και αν τον προσεχες σαν μπιμπελο και παλι θα μπορουσε να το παθει. Ολα καλα θα πανε θα δεις.
 






ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
Tωρα το διαβασα, περαστικα. Ειναι πιθανο να συμβει σε αποτομη κινηση σε μή ολοκληρωμενους ανατομικα χιαστούς και πολυ συχνα απο αποτομη κινηση απο σταση ή εντελως ''κρύο'', οπως και στους ανθρωπους δηλαδη. Καλη επιτυχια στην επεμβαση και γρηγορη αποκατασταση.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Ευχαριστώ πολύ, η ανάρρωση με απασχολεί γιατί αυτός είναι διασταύρωση με κατσίκι!
 


sofiaklv

Well-Known Member
4 Μαϊου 2007
1.362
3
Athens
Να μη σε ανησυχεί καθόλου, και η δικιά μου ιπτάμενη ήταν, λες και είχε καταπιεί ελατήριο. Έχεις δει Τζακ ράσελ? Τέτοιο πράμα! :D
Εγώ είχα ένα φόβο παραπάνω και την κράτησα περιορισμένη τόσο καιρό γιατί όταν λείπουμε για δουλειά δεν τα έχουμε μέσα στο σπίτι, είναι στην αυλή, είναι δύο, παρασύρει το ένα το άλλο, κυνηγιούνται, έχει πολλά σκαλιά (που ήθελα να τα αποφεύγει) τα οποία τα ανεβοκατεβαίνουν όλη μέρα αναλόγως αν θέλουν να λιαστούν, αν θέλουν να πάνε στην πόρτα να δουν ποιος πέρασε κλπ κλπ, πράγματα στα οποία δε θα μπορούσα να την ελέγξω.
Οπότε μέχρι να νιώσω -εγώ κυρίως- σίγουρη ότι είναι καλά την είχα σε καραντίνα.
Αμα είναι μαθημένος και σε crate μη σε νοιάζει καθόλου, όλη μέρα θα σαπίζει στον ύπνο.
Εντάξει θα βαριέται καμιά φορά, αλλά μέσα στο σπίτι θα μπορεί να ψιλοκυκλοφορεί, ούτως ή άλλως τι θα κάνει μέσα σε τέσσερις τοίχους? Για ύπνο θα πέφτει.
Στο μεταξύ θα ανοίξει ο καιρός, αν μπορείς να τον πηγαίνεις θάλασσα θα είναι ό,τι καλύτερο, το κολύμπι είναι η καλύτερη θεραπεία.

Όλα καλά θα πάνε, μην ανησυχείς! :)
 


lezas

Well-Known Member
27 Μαρτίου 2011
136
0
Peristeri
Καλη επιτυχια Μυρτω μου!Ολα θα πανε καλα μην σε ανησυχει.Πλεον οι χιαστοι ειναι ρουτινα στα χειρουργεια.
Αφου ο Γιατρος ειναι αστερι ολα θα γινουν οπως πριν.Λιγο προσοχη θελει στην αναρρωση και πολυ κολυμπι.
Εχω κανει και γω επεμβαση χιαστους με δικο μου μοσχευμα κιολας και ολα πηγαν μια χαρα.Σε 20 μερες περπαταγα κανονικα.
Εδω και 3 χρονια τρεχω,κανω ποδηλατο στο βουνο,snowboard και παιζω μπαλα οπως πριν χωρις καμμια ενοχληση.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Έχω τρία και τα δύο παλικάρια παίζουν από το πρωί μέχρι το βράδυ σαν διαόλια.
Τώρα κομμένα αυτά, καθόλου υπερβολική δεν ήσουν, είναι πολύ εύκολο να στραβώσει κάτι μετά την επέμβαση. Και στο διαμέρισμα μέσα είναι εύκολο να δημιουργηθεί πρόβλημα αν ο σκύλος είναι κατσίκι. Καλύτερα υπερβολική παρά να ταλαιπωρηθεί κι άλλο ο σκύλος.
Σε ευχαριστώ πολύ. :)