Ρήξη χιαστού






Scarlett

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2010
4.911
59
Νεα Ερυθραια
www.birmans-greece.com
Σας ευχαριστώ πολύ όλους, Βασίλη, Νατάσσα, Γιούλη και όσους δεν ξέρω με τα μικρά τους ονόματα. :)
Θα κάνω τα πάντα για τον μπουνταλά μου , θα πηγαίνουμε για μπανάκια μετά τους δύο μήνες και θα γίνει περδίκι. Απλά είμαι σοκαρισμένη ακόμα.
λογικο! εμεις ειμαστε εδω να σου ανεβαζουμε το κεφι και ο,τι αλλο μπορει να χρειαστεις απο τη χαζοαγελη μας:p
ναι....ενα σοκ οταν το μαθανεις, ψιλοπαθανεις! But then, keep the chin up ε? :)
 




Lovey the Lab

Well-Known Member
21 Απριλίου 2011
2.175
200
Eτσι ειναι. Στην ακτινογραφια δε φαινεται η ρηξη καθως ειναι ειναι συνδεσμος και μαλιστα κρυμμενος μεσα στην επιγονατιδα.
Μονο με μαγνητικη εισαι 100% σιγουρος. Αλλα μαγνητικη στο σκυλο...

Βεβαια δεν μπορει να ειναι κατι αλλο, και δια της ατόπου να το πας:
Για χονδροπαθεια ειναι πολυ μικρος, δυσπλασια δεν εχει, καταγμα βασει ακτινογραφιων δεν εχει, μηνισκο δεν ξερω αν εχουν τα σκυλια, αρα ρηξη ειναι. Να ευχεσαι μονο να ειναι μερικη ρηξη και οχι ολικη. Στην μερικη, η αποκατασταση ειναι πολυ πιο συντομη και τα πραγματα οχι και τοσο σοβαρα.

Βεβαια στον ανθρωπο η μερικη ρηξη δεν χειρουργειται. Αποκαθίσταται με ασκησεις ενδυναμωσης των μυων του ποδιου.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Οχι μωρε το αγορι σου. . . Ποσο ειναι ο Ελβις ΙΚυβελη?
Μην σκας, δυστυχως συμβαινουν και αυτα. Απλα προσοχη μετα το χειρουργειο
να μην κατσικιαζεται πολυ.
Γίνεται ενός έτους 2 Φεβρουαρίου. Και ετοίμαζα πάρτυ στο Puppies park. Τώρα θα το κάνουμε prive. Ευχαριστώ Ειρήνη.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Eτσι ειναι. Στην ακτινογραφια δε φαινεται η ρηξη καθως ειναι ειναι συνδεσμος και μαλιστα κρυμμενος μεσα στην επιγονατιδα.
Μονο με μαγνητικη εισαι 100% σιγουρος. Αλλα μαγνητικη στο σκυλο...

Βεβαια δεν μπορει να ειναι κατι αλλο, και δια της ατόπου να το πας:
Για χονδροπαθεια ειναι πολυ μικρος, δυσπλασια δεν εχει, καταγμα βασει ακτινογραφιων δεν εχει, μηνισκο δεν ξερω αν εχουν τα σκυλια, αρα ρηξη ειναι. Να ευχεσαι μονο να ειναι μερικη ρηξη και οχι ολικη. Στην μερικη, η αποκατασταση ειναι πολυ πιο συντομη και τα πραγματα οχι και τοσο σοβαρα.

Βεβαια στον ανθρωπο η μερικη ρηξη δεν χειρουργειται. Αποκαθίσταται με ασκησεις ενδυναμωσης των μυων του ποδιου.
Oλική μου είπε ο γιατρός από την ψηλάφιση.
 




Scarlett

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2010
4.911
59
Νεα Ερυθραια
www.birmans-greece.com
Γίνεται ενός έτους 2 Φεβρουαρίου. Και ετοίμαζα πάρτυ στο Puppies park. Τώρα θα το κάνουμε prive. Ευχαριστώ Ειρήνη.
θα του κανουμε εμεις φορουμιστικο παρτυ εδω να καει το πελεκουδι!!!
Θα γιανει το ποδαρακι και στο μεταξυ θα εχει βαλει και λιγο παραπανω μυαλουδακι ο αταχτουλης βαρελακος μας!
 


Lovey the Lab

Well-Known Member
21 Απριλίου 2011
2.175
200
Oλική μου είπε ο γιατρός από την ψηλάφιση.
(!) Μπράβο ο γιατρός...

Πρεπει να ειναι πολυ εμπειρος ορθοπεδικος. Δεν το χω ξανακουσει αυτο.
Καταλαβε απο την ψηλαφιση και μονο; Δεν το αμφισβητω, πως θα μπορουσα αλλωστε..

Με τετοιο γιατρο μη φοβασαι τιποτε.
 


Eirini-Fontas

Well-Known Member
6 Μαϊου 2009
5.280
709
Θρακομακεδονες
Μικρουλης ειναι ο λεβεντης σου. . Μην στεναχωριεσαι ομως!
Θα του κανεις παρτυ μολις γινει καλα και θα το γιορτασετε διπλα!
Καλη επιτυχια οσον αφορα το χειρουργειο και συντομη αναρρωση ευχομαι!
Να μας λες τα νεα του!
 


yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
Ολα θα πανε καλα.θα δεις!
Για πραγματα που διορθωνονται μην ανησυχεις,λιγο ζορι στην αποθεραπεια και μετα ολα καλα.

Μα πανω απο ολα μην εχεις τυψεις,σκυλι ειναι και θα παιξει με αλλα σκυλια και θα τρεξει.ηταν να μην γινει.
Περαστικα στον κουκλο!!
 


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Καλή επιτυχία και καλή ανάρρωση,

Όλα θα πάνε καλά και ο μπουνταλάς σου θα είναι σιδερένιος
 


FrenchieFan

Well-Known Member
26 Ιουλίου 2006
5.000
1.506
Athens
www.frenchieworld.de.vu
H ρήξη χιαστού δημιουργείται από χτύπημα.

(
Και οχι μονο!
Ξερω αρκετα γαλλικα που το επαθαν απο τιποτενια αιτια. Ο ενας υπερπιδησε εναν μικρο κορμο- και κουτσαινε μετα. Ο αλλος απλα τεντονονταν το πρωι μετα απο τον υπνο και εμεινε με το ποδι του κουτσο.
 


Lovey the Lab

Well-Known Member
21 Απριλίου 2011
2.175
200
Και απο στραβοπατημα δημιουργειται η ρηξη δεν ειναι αναγκη να συγκρουστηκε με κατι.
Εχει δικιο o/η Frenchiefan.
 


sofiaklv

Well-Known Member
4 Μαϊου 2007
1.362
3
Athens
Πέρσι τον Ιανουάριο χειρουργήθηκε και η μικρή μου για ρήξη χιαστών (πλάγιων για την ακρίβεια). Φυσικά το έπαθε την ώρα που κατσίκιαζε στο βουνό. Νωρίτερα δεν είχε δείξει ποτέ καμία ευαισθησία, ένα άσχημο στραβοπάτημα σε κάθοδο από άλμα ήταν αρκετό.

Οι σύνδεσμοι, όπως οι χιαστοί, δεν φαίνονται στην ακτινογραφία. Δεν είναι ακριβώς ψηλάφιση η εξέταση, ο γιατρός μου το είχε δείξει και φαινόταν με γυμνό μάτι. Για να το πω εντελώς απλοϊκά, τα δύο -ας πούμε- κομμάτια του γόνατου κινούνταν ανεξάρτητα το ένα από το άλλο, πράγμα που δε συμβαίνει όταν ο χιαστός δεν έχει σπάσει μιας και η δουλειά του είναι αυτή ακριβώς, να κρατάει τα οστά που αποτελούν το γόνατο στη θέση τους.

Η επέμβαση κράτησε περίπου δύο ώρες και πρέπει να ήταν πολύ επίπονη. Το σκυλί έκανε ώρες -αφού ξύπνησε από τη νάρκωση- να συνέλθει. Δεν της δίναμε απολύτως κανένα παυσίπονο, ακριβώς για να πονάει και να μην έχει διάθεση να κινηθεί.

Την κράτησα σε πλήρη ακινησία δυο μήνες, όταν έφευγα για δουλειά την έδενα στο καλοριφέρ την κακομοίρα για να μη σηκώνεται από το κρεβάτι της (δεν έχω crate).
Όταν λέμε πλήρη ακινησία, αν και τώρα που το σκέφτομαι πιο ψύχραιμα μάλλον με είχε πιάσει υστερία, όλο αυτό το δίμηνο την κουβαλούσα αγκαλιά από το σπίτι στο αυτοκίνητο (μένω σε μονοκατοικία, δεν έχω ασανσέρ, το αυτοκίνητο δεν παρκάρει μέσα στην αυλή) τρεις φορές την ημέρα για να την πάω στο βουνό να κάνει τις ανάγκες της γιατί στο σπίτι ή στην αυλή δε λερώνει με τίποτα. Αν μη τι άλλο έκανα γυμναστική....

Κατόπιν υπόδειξης του γιατρού την τάιζα επίσης ειδική τροφή (Purina Joint Mobility) ως πρόληψη πιθανής οστεοαρθρίτιδας λόγω της ακινησίας και επειδή θέλαμε να την ελαφρύνουμε λίγο. Η σκύλα είχε πάρει τρία κιλά μέσα σε δέκα μέρες από την ακινησία από τη μέρα του ατυχήματος μέχρι να χειρουργηθεί (εικοσιτρία κιλά από είκοσι που είναι κανονικά το θεώρησε μεγάλη αύξηση). Της έδινα την τροφή δυο μήνες. Το ζωντανό παρόλο που δεν κουνιόταν καθόλου έχασε και τα τρία κιλά που πήρε και δυόμισι ακόμα, η καημένη έγινε κυριολεκτικά πετσί και κόκκαλο. Το δε χειρουρημένο πόδι είχε ατροφήσει εντελώς, είχε μείνει το μισό από το άλλο.

Μετά το δίμηνο την είχα κάμποσο στη συντήρηση ή τουλάχιστον προσπαθούσα γιατί μετά από τόσο καθισιό ήταν ασυγκράτητη. Έκανα καιρό να το ξεπεράσω όπως αντιλαμβάνεσαι. :p

Τώρα δε δείχνει να την ενοχλεί κάτι σα παλαβό χοροπηδάει πάλι, αλλά πλέον δεν την αφήνω, μόλις τη δω την κόβω και γενικά προσπαθούμε να παίζει σε πιο χαλαρούς ρυθμούς γιατί πάντα υπάρχει ο φόβος.
 
Last edited:


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Eυχαριστώ, μου εκανες την καρδιά περιβόλι. Ωστόσο ευχαριστώ πραγματικά γιατί η εμπειρία σου είναι πολύτιμη.
Δεν μας μίλησε για πλήρη ακινησία, μέχρι για μικρές (10λεπτες βόλτες) μας είπε. Αλλά εγώ δεν το ρισκάρω. Τι μέθοδο ακολούθησε ο γιατρός σας μήπως ξέρεις;
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
(!) Μπράβο ο γιατρός...

Πρεπει να ειναι πολυ εμπειρος ορθοπεδικος. Δεν το χω ξανακουσει αυτο.
Καταλαβε απο την ψηλαφιση και μονο; Δεν το αμφισβητω, πως θα μπορουσα αλλωστε..

Με τετοιο γιατρο μη φοβασαι τιποτε.
Ki o Θεός ο ίδιος να τον χειρουργούσε θα φοβόμουν. Η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική και η κάθε επέμβαση μπορεί να έχει διαφορετική έκβαση. Δεν είμαι για τίποτα σίγουρη.
 


Lovey the Lab

Well-Known Member
21 Απριλίου 2011
2.175
200
Παιδια η ρηξη ειναι να μη σου τυχει. Και σε ανθρωπο και σε σκυλο.

Πάντως λογω οτι οι χιαστοι ειναι "δυο συνδεσμοι που ειναι χιαστί τοποθετημενοι" αν κοπει ο ενας, το γονατο συγκρατειται απο τον αλλον.
Και ετσι μπορεις να ζησεις σαν ανθρωπος, αρκει να μην κανεις sports που απαιτουν αποτομες εναλλαγες κατευθυνσης (ποδοσφαιρο, μπασκετ, τεννις κλπ). Για σκυλος δεν ξερω.

Μυρτω το να μην κανει καθολου εγχειριση δεν αποτελει επιλογη;
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Μυρτω το να μην κανει καθολου εγχειριση δεν αποτελει επιλογη;
Μόνο αν ήταν γάτα ή κάτω από 20 κιλά θα αποτελούσε επιλογή μου είπε ο γιατρός.
Είναι βαρύ ζώο και πρέπει να χειρουργηθεί. Στον άνθρωπο η ρήξη δεν είναι τόσο σοβαρή όσο στο σκύλο λόγω ανατομίας. Αυτά μου εξήγησε ο γιατρός.