Ρε τι έχει πάθει το μικρό μουρλό?!


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Αγόρασα μόλις αυτό το Pedipaws για να κόβω τα νύχια του μικρού μουρλού χωρίς να τον πληγώσω. Σημειωτέον ότι δεν του έχω ποτέ κάνει πεντικιούρ διότι συνήθως τον πάω στο ινστιτούτο καλλονής και τον αφήνω τρεις ώρες να τον κάνουν ωσάν μουρλό με πλύσιμο, καθάρισμα, μιζανπλί και κόψιμο νυχιών. Μέχρι σήμερα μου έλεγαν ότι το Μουφ είναι το ωραιοπαθέστερο και φρονιμότερο σκυλί του σύμπαντος και το επιβραβεύουν με φουλάρι και του βάζουν και κορδελίτσα πριν το πάρω λες και είναι δωράκι!:p:p:D:D:D

Ε, αυτό το μαραφέτι που αγόρασα επιτρέπει το κόψιμο των νυχιών χωρίς να του κόψω κανα δάχτυλο. Μέχρι εδώ καλά. Κάθε φορά που πάω να του κάνω το πεντικιούρ, το μικρό τρελλό τινάζεται πάνω κάνει κανα-δυο υποκλίσεις και μετά αρχίζει να τρέχει το χορό του τρελλού γύρω από το σαλόνι!!:eek::eek: Δεν κλαίει, ούτε παραπονιέται, αλλά το κάνει παιχνιδιάρικα και χοροπηδάει σα σούστα!:eek::eek:

Τι συμβαίνει με το μικρό μουρλό, ξέρει κανείς?! Είμαι καταδικασμένη να σκάω 60αριές δολλάρια κάθε φορά που πρέπει να του κόψουν τα νύχια?:eek::eek::eek::eek::eek:
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Α, ο χορός του αγρίου είναι ιεροτελεστικός, τρεις φορές γύρω από το σαλόνι και τελειώνει με περισσότερες υποκλίσεις και κυνηγητά!!
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Χαχαχα

απλα ΑΠΟΛΑΥΣΗ!!!

Respect...!:D:D:D

Σαρα δεν ξερω πως να τον καλοπιασεις γιατι ειναι και τζαναμπετης οποτε βρες ενα τροπο να κατσεις απο πανω του!

Χαχα υποκλισεις λεει...το φερνω στο μυαλο μου πως μπορει να το κανει και γελαω μονος μου...
 


BLUE

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2008
278
0
Μάλλον προσπαθεί να σου πει ότι πρέπει να προσκυνήσεις πρώτα για να του κάνεις pedicure:D:D:D

Αυτό το εργαλείο είναι ασφαλές???
Που ξέρεις πότε σταματάς???(τα νύχια του Dante είναι μαύρα κι άραχνα) και αποφεύγουν όλοι να του τα κόψουν και το ίδιο κι εγώ...Μπρρρ...Φοβάμαι:(
 




Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Εμεις παντως με τη λιμα τα παμε μια χαρα!! Φοβαμαι το κοψιμο μηπως και κανει κανα κουλο και του κοψω το ποδι :p
 


Teobullmastiff

Well-Known Member
25 Ιουλίου 2009
4.816
3
39
Πεντελη,Αθηνα
οπως τα διαβαζω αυτα και σκεφτομενος τον δικο μου (αυριο γινεται 9 μηνων)...αν του παω να του κοψω τα νυχια θα φαει το ψαλιδι και τα σχετικα και μετα εμενα θα με πεταξει κατω...να με γλυφει!!
:paja1:
ευτυχως τα λιμαρει στις πετρες κλπ...
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Το εργαλείο είναι λίμα, άρα δεν μπορεί να το τραυματίσει. Νομίζω ότι βρήκα την εξήγηση: πρέπει να γαργαλιέται από τους κραδασμούς και το βρίσκει αστείο διότι δεν το αποφεύγει όταν ξανάρχομαι με δαύτο. Μάλλον το παίρνει για παιχνίδι. Θα πρέπει να βρω έναν τρόπο πάντως να του κόβω τα νύχια η ίδια.
 




Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Ναι, καλά... Ξέρετε ΤΙ κάνει αυτή τη στιγμή το ανώμαλο μουρλό? Σήμερα χιόνισε για πρώτη φορά, φυσικά Illinois-style, μόλις το είδε από το παράθυρο άρχισε να κλαίει, οπότε τον έβγαλα στον κήπο και πήγε ίσια στο χιόνι και άρχισε να κυλιέται και να τρίβει ιδιαιτέρως τον αποτέτοιο του!!!!! Ζούσε, λέει, πάντα έτσι οπότε συγκινείται όταν βλέπει χιόνι και πρόβατα, ει δυνατόν το συνδυασμό αυτό, και βγάζει ήχους που ούτε τους έχω ξανακούσει ο τσομπάν κιοπέκ!!:eek::eek::eek::eek::eek:
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Ρε παιδιά πόσο δύσκολο είναι ακινητοποιήσεις ένα ένα τα πόδια του!Ότι και να κάνει δεν γίνεται να του το κρατήσετε σταθερό?
 


Teobullmastiff

Well-Known Member
25 Ιουλίου 2009
4.816
3
39
Πεντελη,Αθηνα
Στελιο εχεις δει σκυλο 47 κιλων να θελει να φυγει παση θυσια...?...εκτος αν του κρατησεις το ποδι τοσο δυνατα που του το βγαλεις!:D

ο δικος μου σε τετοια περιπτωση,πρεπει εγω να γινω εξαλλος και μετα να κανει την κοτα...μεχρι τοτε εχουμε μαχες...
 






st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Μ'αρέσει μ'αρέσει!!!Χαχα ο ένας να κρατάει από τα αυτιά άλλος να τραβάει την μουσούδα του σου την χώνει εκεί σου θέλεις να κανείς την δουλειά σου και εσυ να έχεις ιδρώσει για να κόψεις ένα τόσο δα νυχάκι!

Τέο εχω δοκιμάσει με επιτυχία στον δικό μου 12,5 κιλά!Δεν ξέρω ακόμα για 40φεύγα... :Ρ
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Μου γίνατε όλοι groomers, δεν το πιστεύω!!! Είναι ιστορία τα νύχια παιδιά, δεν είναι εύκολη υπόθεση! Λίγο να σου ξεφύγει ο σκύλος πονάει, κάνεις ζημιά τρέχει αίμα, άσε που μπορεί να του φύγει ολόκληρο το νύχι. Μη σου πω ότι μπορεί και να στην κόψει πάνω στον πόνο και στην τρομάρα του! Θέλει προσοχή και εμπειρία!
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Παιδιά, το Μουφ δεν πονάει διότι το μηχάνημα ΔΕΝ κόβει! Λιμάρει. Επίσης όταν το Μουφ πονάει δεν ξαναπλησιάζει την πηγή που του προκαλεί πόνο που να χτυπηθείς χάμω! Όταν ήταν άρρωστο και του παίρνανε αίμα χτυπιότανε και το κρατάγαμε τρεις και έκλαιγε. Το ίδιο και όταν του εξετάζανε τον ποπό του και του χώνανε δάχτυλο. Έπρεπε να το κρατάω και να κλαψουρίζω κι εγώ και να τον καθησυχάζω (ελληνιστί παρακαλώ ο βοϊδαμερικάνος!:D:D) για να τον εξετάσουν. Κανονικά άμα δεν έχει τέτοια, κάθεται στην κτηνίατρο και τις κάνει και γαλιφιές για να τον ταΐσει!

Αντίθετα με τα νύχια κάθεται και ξανάρχεται οικειοθελώς και μου δίνει και το πόδι του. Το θέμα είναι όμως ότι το παίρνει γι' αστείο και θέλει να παίξει. Δεν έχει κλάψει όμως ποτέ ως τώρα. Επίσης ήθελα να μάθω να το κάνω γιατί έτσι λένε όλοι ότι πρέπει.
 


scooby doo

Well-Known Member
25 Φεβρουαρίου 2009
612
3
Ναύπλιο-Αθήνα
:D:D
Βρε Σάρα σε πολλές περιγραφές σου που διαβάζω για το μουφίδιο, μου φαίνεται πως διαβάζω για τον δικό μου..
Βέβαια εγώ δεν του κόβω τα νύχια(δεν βλέπω να χρειάζονται κόψιμο) αλλά τα ίδια κάνει μόλις με βλέπει με τη βαζελίνη για τους κάλους στο χέρι.. Υποκλίσεις, τρεχαλητό γυρω γύρω και καλά με σκουντάει με το πόδι του κλπ, κλπ..:D
Αλλά επειδή με εκνευρίζουν αυτά τον βουτάω από το κολάρο, τον ακινητοποιώ και του βάζω τελικά την βαζελίνη.. Μετα κάθεται και την γλύφει και κυλιέται στα πατώματα για να την βγάλει.:p
 


BLUE

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2008
278
0
Εγώ μάλλον δεν θα το ριψοκινδυνέψω με τα κατίμαυρα νύχια του Dante...Κι ας λιμάρεις μόνο, που ξέρω μέχρι που λιμάρω...Ας τα λιμάρει μόνος του με το παιχνίδι στο πλακόστρωτο...:rolleyes:
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Βέβαια εγώ δεν του κόβω τα νύχια(δεν βλέπω να χρειάζονται κόψιμο) αλλά τα ίδια κάνει μόλις με βλέπει με τη βαζελίνη για τους κάλους στο χέρι.. Υποκλίσεις, τρεχαλητό γυρω γύρω και καλά με σκουντάει με το πόδι του κλπ, κλπ..:D
Αλλά επειδή με εκνευρίζουν αυτά τον βουτάω από το κολάρο, τον ακινητοποιώ και του βάζω τελικά την βαζελίνη.. Μετα κάθεται και την γλύφει και κυλιέται στα πατώματα για να την βγάλει.:p
Τα ίδια μου έκανε το χαμένο με τη λοσιόν το καλοκαίρι που του έβαζα στα σημεία που είχε πέσει η γούνα του από τα παράσιτα. Και δόστου να γλύφεται και να παίζει το χαμένο ενώ εγώ έκλαιγα από τις τύψεις που τον άφησα στη φάρμα δυο μήνες για δουλειά.

Μάλλον το έχουν οι ποιμενικοί τελικά.:p:D:D