ΣΑΚΑΤΕΜΕΝΟ POINTER


elena.dogwalking

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2007
189
5
Komotini
Δυστηχος υπαρχουν δυο ειδον ιδιοκτητων σκύλων....
ο Ενα που κυνονικοποιη το σκυλο του ειτε μεγαλοσομο είτε μικρο σωμο....

και ο Μ@λ.... που ΄περνει ενα σκύλο για να διχθει και να το κανει ενα αιμοβορο κτηνος...

Εγω ειμαι ιδιοκτητρια δυο σκύλων ενος Ντομπερμαν 5 ετων και ενος μικροσωμου tibet spaniel 2 ετων....
και τα δυο σκυλια είναι αριστα κυνονικοποιημενα και φιλικοτατα με αρσενικα και θυλικα σκυλια.... ποτε δεν τσακώθεικαν με αλλο σκυλι... και ο μεγαλος ειναι στο χωρο του φυλακας αλλα ακούει με την πρώτη εντολη και ερχεται κοντα μας....

αλλα δυστηχος υπαρχουν και καποιοι που προκαλουν τα σκυλια τους να μαλλωνουν με αλλα ανεξαρτητου φυλλου και αυτο προερχεται απο το να μην ειναι κοινωνικοποιημενα τα σκυλια απο μικρη ηλικια.....

Μας ετυχε την προηγουμενη βδομαδα με μια φίλη μου να μας πλησιαση στην βολτα μας με τα σκυλια μας να ερθει ενα pitbull μεσα απο το σκωταδει για να επιτεθει να μικρα μας.... λογο το ότι ξέρουμε απο μεγαλα σκυλια και την σταση του σώματος ενος σκυλο που επιτυθεται πειραμε τα μικρα μας αγγαλια και το διώξαμε με φωνες και θαρρος χωρεις φόβο... ειναι σημαντικο να δειξουμε ψυχραιμει και δυναμη απεναντη στο σκύλο και οχι φοβο... και γενηκα ειναι καλα να έχουμε και ενα μπουκαλάκι νερο σε νυχτερινες βόλτες μαζι.... γιατι μονο τοτε ενα pitbull φοβαται... με το ξύλλο και να το χτυπας και να το τραβας το κανεις να τραβαει και να δαγκώνει ακώμα ποιο δυνατά.....


Πανο απο ολα ψυχραιμεια και αμ βρεις και τον ανευθηνο ιδιοκτητη γιατι το σκυλι δεν φταιει αλλα το ανευθηνο ον που το εκανε ετσι του τραβας και μια μινησαρα.... για να δουμε τοτε δεν θα προσεχουν ποιο σωστα... πως εκπαιδευουν τα σκυλια τους?
στην γερμανια πληρωνεις ασφαλειστρα για καθε σκυλι και περναιε και απο εξετασεις σκύλος ιδιοκτητης