ΣΑΡ ΠΕΙ


elenamagna

Well-Known Member
17 Δεκεμβρίου 2008
422
3
41
ΑΘΗΝΑ
παιδια χαλαρωστε με τα σαρ-πει!αυτο που πρεπει ολοι σας να καταλαβετε ειναι οτι πρεπει να βγει πλεον αυτο το σκυλι απ τις εκτροφες! (βλεπε φωτο)
 


despina

Well-Known Member
8 Δεκεμβρίου 2008
1.198
1
εγω μπορει να προσπαθω να "ενημερωθω"μεσω youtube για τους σκυλους αλλα εσυ βλεπω δεν χανεις εκπομπη του λιακοπουλου!!!!!!!

μια χαρα επισημη εκθεση μου φανηκε εμενα με χορηγους κτλπ.κριτες, τα παντα ειχε ο μπαξες!!!!

εγω ετσι κ αλλιως γνωσεις youtube εχω δεν καταλαβαινω γιατι μετραει τοσο πολυ η γνωμη μου!μαλλον καποιο καλο θα παταω!ας τα βρειτε εσεις οι ειδημωνες μεταξυ σας!
 




Lila

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2006
326
0
Aθηνα
www.sharpei.gr
Πιο σταθερό top line ?
Το αρχικό σταθερό χαρακτηριστικό δεν ήταν το brush coat ? Αυτά τα σκυλιά δε ονόμαζαν Shar - pei ασχέτως της υπόλοιπης εμφάνισης ?
Αν παρατηρησεις φωτογραφιες τις εποχης οπως και πολλα Σ.Π. ακομα και σημερα εχουν ενα topline σαν βουναλακι... ενω πρεπει να ειναι με μια ελαφρία ανηψωση στη βαση της ουρας(και πολλοι κριτες το κανουν λαθος και γραφουν perfect level topline :eek:)

Το τριχομα του Σ.Π. πρεπει να ειναι 1,5-2 cm.. σκληρο και τραχη οταν το πιανεις με το χερι σου αντιθετα με απο την φορα της τριχας να σε τσιμπαει και να σου δεινει την αισθηση της αμμου. Κυριως την εποχη ηταν τα κοντοτριχα αλλα υπηρχαν και τα μακρυτριχα.
Σου βαζω φωτο να δεις κοιτα την διαφορα στη ουρα(δεν βρηκα στα γρηγορα ενα καλο δειγμα ηθελε πιο γυριστη)
 

Attachments



elenamagna

Well-Known Member
17 Δεκεμβρίου 2008
422
3
41
ΑΘΗΝΑ
http://www.dogforum.gr/v2/picture.php?albumid=243&pictureid=931

επιτελους!!!! αυτο θελω να σας πω! οτι αρχεγονο ξεαρχεγονο, εγω δεν θελω να βλεπω τετοια σκυλια ή γεννητορες που να δινουν τετοια σκυλια κ αυτο πρεπει να καταπολεμαμε.αυτο ειχα να πω κ λιγο με αυτο το θεμα. φυσικα κ δεν ειναι ολα τα σαρ-πει ετσι, φυσικα κ εχουμε αριστα δειγματα αλλα εχουμε ακομη κ πολλα απο αυτα ή γονεις απο αυτα που δινουν κι αλλα ή παιδια αυτων που τυχαινει να μην εχουν εμφανη προβληματα αλλα το γονιδιο το κουβαλανε.. τελος!
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.821
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Εννοείται ότι πρέπει να φύγουν αυτά τα σκυλιά από τις εκτροφές, αν και δεν νομίζω να εκθρέφει κανείς αυτό το πράγμα ...

topline:
Θεωρούν δηλαδή την παράλληλη με το έδαφος σωστή ?
Αυτό είναι θέμα πλατης ή μήκος ποδιών και πίσω γωνίωσης ?

τρίχωμα:
ρωτάω στην αρχαία Κίνα τί ονόμαζαν Sharpei ... το τρίχωμα δεν ήταν το βασικό χαρακτηριστικό ?

Την ουρά την είχα καταλάβει ... υπάρχει σωστό και λάθος ? Προτιμάται η πρώτη έτσι δεν είναι ?

αλλα το γονιδιο το κουβαλανε
ΠΟΙΟ γονίδιο είναι αυτό ?
Εχει ανακαλυφθεί πώς και πού μεταδίδονται τέτοια ανεπιθύμητα χαρακτηριστικά ?
 


elenamagna

Well-Known Member
17 Δεκεμβρίου 2008
422
3
41
ΑΘΗΝΑ
Εννοείται ότι πρέπει να φύγουν αυτά τα σκυλιά από τις εκτροφές, αν και δεν νομίζω να εκθρέφει κανείς αυτό το πράγμα ...
αμ υπαρχουν.....τι φωναζω τοσες μερες κ χω γινει κ....ς με ολους εδω μεσα...
αυτο ηθελα να πω απ την αρχη κ χει ξεφυγει το θεμα.
υπαρχουν ντενις ατομα που το κανουν ασυνιδητα κ ενσυνιδητα στο βωμο του χρηματος μαλλον.
κ υπαρχουν σκυλια που μας ερχονται στις εκθεσεις , ενχειρισμενα κ δεν φενεται ισως το χαλι τους κ ερχονται να γινουν international champion....;)
 


elenamagna

Well-Known Member
17 Δεκεμβρίου 2008
422
3
41
ΑΘΗΝΑ
ΠΟΙΟ γονίδιο είναι αυτό ?
Εχει ανακαλυφθεί πώς και πού μεταδίδονται τέτοια ανεπιθύμητα χαρακτηριστικά ?
[/QUOTE]
το κακο ειναι οτι δεν απομακρυνονται αυτα τα σκυλια απ την εκτροφη, ή οσα εχουν εντονα δερματικα προβληματα ας πουμε. οταν ενα εγχειρισμενο στα βλεφαρα αρσενικο ή θυληκο παρει εναν τετοιο τιτλο;), γτινεται αυτοματα αναρπαστο για επιβητορας κ αν ειναι θυληκο γινονται αναρπαστα τα κουταβια, κ εχουμε εναν φαυλο κυκλο!
φυσικα κ υπαρχουν εκτροφεις που τα παλευουν με νυχια κ με δοντια να τα χουν εξω απ την εκτροφη τους αυτα, υπαρχουν ομως κ οι αλλοι..
 


Lila

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2006
326
0
Aθηνα
www.sharpei.gr
τα "ιδανικα" σαρ πέι ειναι αυτα των σκιτσων. Το topline πρεπει να κανει ενα μικρο deep. Πολλες φορες στις εκθεσεις αυτο χανετε γιατι τα τοποθετουν λαθος.
Η αν ο σκυλος δεν αισθανετε ανετα κανει κουρμπα το topline το κρινει σωστα καποιος στην κινηση. Εκει δεν κανει τοσο μεγαλο deep απλα ανυψωνετε λιγακι στο τελειωμα της ουρας.

Στην αρχαια Κινα δεν ηξεραν πως ηταν ο σκυλος... δεν υπαρχουν δειγματα παρα μονο καποια αγαλματα που δειχνουν κομπακτ σκυλους με γυριστες ουρες.
Στο τριχωμα το βασικο ειναι να ειναι σκληρο γιατι λογικη ηταν οταν το πιασει ο αλλος σκυλος στο στομα του αν αισθανεται οτι το τσιμπανε βελονες.(βεβαιο το τριχομα του σκυρενει ακομα πιο πολυ αν το σκυλι αγριευει.

για την ουρα θα καταλαβεις απο το σκιτσο
 

Attachments

Last edited:


Lila

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2006
326
0
Aθηνα
www.sharpei.gr
ειναι πιο συμαντική η θεση ουρας παρα το ποσο γυριζει. Φυσικα ειναι πιο ομορφη η γυριστη ουρα και ακομα πιο σπανια το διπλο γυρισμα σαν του γουρουνιου.
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.821
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Elena

Γι'αυτό λέω κι εγώ ότι πρέπει να ΞΕΡΟΥΜΕ τί σημαίνει προληπτική επέμβαση σε έναν σκύλο ... είναι μεγάλο πρόβλημα γιατί δεν γνωρίζουμε πώς θα εξελιχθεί και δημιουργεί λανθασμένη γεννετική βάση.

Τί ποσοστό των sharpei παγκοσμίως κάνουν προληπτική επέμβαση στα βλέφαρα ? Τεράστιο. Πώς θα λυθεί το πρόβλημα ? Δεν λύνεται. Για μένα η φυλή είναι από τις 3-4 καταδικασμένες σε αυτό το θέμα.

Πρακτικά και εκτός των ;) ;) ;) που δεν μου πολυαρέσουν έχεις να προτείνεις κάτι ? Γιατί να πέρνουμε και Sharpei μη τυπικά της φυλής τους και να τα ζευγαρώνουμε επειδή δεν έχουν πολύ ζάρα είναι υπεραπλούστευση και θα βγούν χειρότερα προβλήματα.

Είσαι υπέρ ενός ρεύματος πχ που θα εβγαζε το Sharpei από τις εκθέσεις αν μπορούσε και θα το έβαζε να κάνει μανίκια σαν σκύλος εργασίας, χωρίς να συμμετέχει σε καμία μορφολογία στα πρότυπα του Malinois ? Γιατί αυτήν την εντύπωση δίνεις.
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.821
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Precious

Τώρα ξεφύλισσα λίγες φωτό και είδα ότι δεν έχει καμία σχέση με την πίσω γωνίωση, λίγο παίζει ρόλο το μήκος των πίσω αλλά περισσότερο το μήκος των μπροστινών ποδιών θα έλεγα και η γωνία της ωμοπλάτης - αν δεν κατάλαβα λάθος διότι από φωτό στο google ... είναι λίγο σαν το youtube ... :rolleyes:

Τρίχωμα οκ
Ουρά οκ

Ολες σωστές δηλαδή με καλύτερη αυτή του γουρουνιού ... εδώ τελείως θεωρητικά τώρα δεν συμφωνώ ένας μαχητικός σκύλος είναι καλύτερα να έχει τεντωμένη και ίσια ... κρατάει λίγο τον παλιό χαρακτήρα της φυλής ... γούστα είναι αυτά βέβαια ..

edit

η τοποθέτηση είναι πολύ σημαντική και για το πόσο γυρίζει, και μεμονωμένα σε ένα δείγμα αλλά περισσότερο σε γραμμές αίματος ...
 


elenamagna

Well-Known Member
17 Δεκεμβρίου 2008
422
3
41
ΑΘΗΝΑ
.

Είσαι υπέρ ενός ρεύματος πχ που θα εβγαζε το Sharpei από τις εκθέσεις αν μπορούσε και θα το έβαζε να κάνει μανίκια σαν σκύλος εργασίας, χωρίς να συμμετέχει σε καμία μορφολογία στα πρότυπα του Malinois ? Γιατί αυτήν την εντύπωση δίνεις.
οχι βεβαια, κανενα σκυλι δεν θα επρεπε να βγαινει απ τις εκθεσεις!
εγω θελω ενα υγειες σκυλι που να ειναι μορφολογικο κ εντος προτυπου κ επισης να μπορει να κανει οτι η φυλη στο παρελθον της! στην προκειμενη περιπτωση κ επειδη εχουμε κωλλησει με τα μανικια, ενα σαρ-πει δεν ειναι μαλινουα, ουτε τοσο εκρικτικο , ουτε τοσο ''στρατιωτακι'' αλλα μεσα απ το μανικι εγω βλεπω το ταπεραμεντο του, τα κοτσια του, πως το λενε? το σαρ-πει εχει θαρρος κ φυμιζεται γι αυτο κ ειναι υπερπροστατευτικο, εγω αυτα τα τσεκαρω ΚΑΙ με το μανικι...τελειωσαμε?γιατι θελω κ να κοιμηθω..καληνυχτα σας, τα υπολοιπα αυριο..
 




Lila

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2006
326
0
Aθηνα
www.sharpei.gr
Ολες σωστές δηλαδή με καλύτερη αυτή του γουρουνιού ... εδώ τελείως θεωρητικά τώρα δεν συμφωνώ ένας μαχητικός σκύλος είναι καλύτερα να έχει τεντωμένη και ίσια ... κρατάει λίγο τον παλιό χαρακτήρα της φυλής ... γούστα είναι αυτά βέβαια ..
Τα αγαλματιδια που εχουν βρεθει εχουν πολυ γυριστη ουρα. Οσο για το σκυλος μαχητης... ξεκινησε ο σκυλος φυλαξης κοπαδιων, αργοτερα να φυλαξη της οικογενείας και αργοτερα τον εβαλαν στις σκυλομαχίες...
Αρκετοι υποστηριζουν οτι το σαρ πει ειναι ενας οικογεννιακος σκυλος που απο την βαρεμαρα τους τον αναγκασαν να γινει μαχητης...με αλλες φυλες μεσα πιο δυναμικες. Ηταν αριστος προειδοποιητικος φυλακας(αγαλματιδια σε ταφους κτλ)
 




Lila

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2006
326
0
Aθηνα
www.sharpei.gr
δες τα αγαλματιδια που εχουν βρεθει... το πρωτο ειναι απο το επισημο σιτε του σαρ πει club του Ηονκ Κονγ(ειναι απο αυτους που θελουν να μπουν ως νεα φυλη στην FCI). γυριστη ουρα... αλλη λενε οτι οι μηξεις με αλλες φυλες την χαλασαν...:eek:
Σιγουρα δεν ειχαν τοσο φουσκωτη μουσουδα αλλα και γι'αυτο υπαρχει αντιλογος που λεει επειδη ο σκυλος αυτος εχει ταση να την χανει και να την ξαναπερνει (ξερω θα με ρωτησεις για αυτο)... οτι δεν ειναι σιγουρο αν δεν την ειχε η απλα τα δειγματα αυτα δεν την εχουν...
 

Attachments



denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.821
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Οχι δεν θα σε ρωτήσω ... εννοείται ότι έχει την τάση να την χάνει ... ό,τι δεν είναι φυσιολογικό δεν παραμένει ... και δεν μπορει σε αρχαία χρόνια να είχαμε τόσο έντονο χαρακτηριστικό σε καμία φυλή - το sharpei είχε ήδη πολύ ξεκάθαρο τύπο σε σχέση με πάρα πολλές άλλες φυλές και νεότερες ακόμα ...

Για την ουρά δεν ξέρω αν ήταν έτσι (θα ήταν αφού το λές) απλά κάνω μία παρατήρηση ότι σκύλοι τέτοιας χρήσης δεν έχουν τέτοιες ουρές ... γενικά ... το sharpei μου θυμίζει αφρικάνικα σκυλιά γενικής χρήσης και απροσδιόριστης φυλής ακόμα και σήμερα ... μπορούσαν απο το να το φάνε μέχρι να το παντρέψουν με την κόρη τους ...
 


despina

Well-Known Member
8 Δεκεμβρίου 2008
1.198
1
αγριευτηκα μ αυτα τα φαντασματα του λιακοπουλου κ δεν μπορω να κοιμηθω......κ για να εξηγουμαστε καλυτερα εχω δει κ youtubenia βιντεακια να κυκλοφορουν στο φορουμ για ροτβαιλερ?αυτο δεν ειναι γνωση?
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.821
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Οχι.
Σε καμία περίπτωση.
ΕΙΔΙΚΑ για μορφολογία δεν υπάρχει ούτε ένα βίντεο που να αξιζει να "μελετήσεις"
Μόνο αν θές να δείς συγκεκριμένους σκύλους βίντεo των οποιων έχουν ανεβάσει οι εκτροφείς τους, αν δεν μπορεις να τους δείς live, και αυτοί είναι πολύ λίγοι.
Tα 99 στα 100 σκυλιά rott που έχει το youtube σε έκθεση μορφολογίας θα έπαιρναν ή "ανεπαρκής" ή "καλός".

ΔΕΝ μαθαίνεις για σκύλους από το youtube

Είμαστε όμως εκτός θέματος θα σε παρακαλούσα να συμμετάσχεις στην συγκεκριμένη συζήτηση που αφορά την μορφολογία των Sharpei.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.601
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3