ΣΑΡ ΠΕΙ


elenamagna

Well-Known Member
17 Δεκεμβρίου 2008
422
3
41
ΑΘΗΝΑ
Αρκετοι υποστηριζουν οτι το σαρ πει ειναι ενας οικογεννιακος σκυλος που απο την βαρεμαρα τους τον αναγκασαν να γινει μαχητης...με αλλες φυλες μεσα πιο δυναμικες. Ηταν αριστος προειδοποιητικος φυλακας(αγαλματιδια σε ταφους κτλ)
δεν τον καναν κυνομαχο γιατι βαριοντουσαν αλλα γιατι πεινουσαν!
ηταν το ευκολο χρημα των φτωχων κ το αγαπημενο τους σπορ γιατι απεδιδε πολλα λεφτα.
επισης αυτο που ανεφερες οτι αλλαζουν το προτυπο στην κινα για να τον ξαναριξουν στις κυνομαχιες δεν το βρισκω λογικο, γιατι δεν υπαρχει λογος απ τη στιγμη που τον ''βγαλαν'' απ το σπορ λογο του οτι δεν ''τραβαγε'' αλλο αφου εμφανιστηκαν αλλες δυνατοτερες φυλες στο προσκυνιο...
κ ντενις αυτο που θες να υποστιριξεις οτι δηλαδη ειχαν εναν σκυλο λιγο ψιλοτερο απ το πεκινουα τους , οποτε τον χρισημοποιουσαν για ολα, δεν ισχυει....ειχαν κι αλλες φυλες οι κινεζοι αν ηθελαν να τις χρισημοποιησουν για κατι συγκεκριμενο...απλα το σαρ-πει τα καταφερνε σε ολα.
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Τί διαφορά έχει να τα καταφέρνει σε όλα (που λές εσύ)
από το τον χρησμοποιούσαν σε όλα (που λέω εγώ)

Το πεκινουά απαγορευόταν να το έχεις (άσχετη πληροφορία)

Το αν είχαν άλλες φυλές δεν είναι επιχείρημα οι γερμανοί έχουν περί τις 40 φυλές που κάνουν το ιδιο πράγμα ... :rolleyes:
 


elenamagna

Well-Known Member
17 Δεκεμβρίου 2008
422
3
41
ΑΘΗΝΑ
Τί διαφορά έχει να τα καταφέρνει σε όλα (που λές εσύ)
από το τον χρησμοποιούσαν σε όλα (που λέω εγώ)


Το αν είχαν άλλες φυλές δεν είναι επιχείρημα οι γερμανοί έχουν περί τις 40 φυλές που κάνουν το ιδιο πράγμα ... :rolleyes:
το ειπες ειρωνικα γι αυτο.
για πες μου τις 40 φυλες λοιπον....
κ αντε κ ειπαρχουν, ε, και? ωραια εχουν 40 αξια σκυλια!ε, κ οι κινεζοι ειχαν ενα, κ τι?
 






Lila

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2006
326
0
Aθηνα
www.sharpei.gr
[ame="http://www.youtube.com/watch?v=Ou12ueBIz2w"]YouTube - Dogs 101, Shar Pei Breed - Animal Planet[/ame]

Mου το εστειλε μια φυλη μου Αμερικανα(κριτης Σαρ Πέι και καταξιομενο μελος του ΣΑΡ ΠΕΙ ΟΜΙΛΟΥ ΑΜΕΡΙΚΗΣ) που τα κουταβιά του video ειναι τα σκυλιά της.
 
Last edited:


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Precious,

O Baci All Over είναι δικός σου σκύλος;
Αν ναι, μπορείς να μας πεις μερικές πληροφορίες για εκείνον;
(πχ. για τον χαρακτήρα, αν σου αρέσουν οι απόγονοί του κλπ...)

Μου άρεσε ΠΑΡΑ πολύ στην έκθεση του ΟΚΑ. Πιστεύω πως του άξιζε πρώτος ομάδος (και ας ήταν κι ο δικός μου σκύλος στην ίδια ομάδα!)
 




Lila

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2006
326
0
Aθηνα
www.sharpei.gr
Precious,

O Baci All Over είναι δικός σου σκύλος;
Αν ναι, μπορείς να μας πεις μερικές πληροφορίες για εκείνον;
(πχ. για τον χαρακτήρα, αν σου αρέσουν οι απόγονοί του κλπ...)

Μου άρεσε ΠΑΡΑ πολύ στην έκθεση του ΟΚΑ. Πιστεύω πως του άξιζε πρώτος ομάδος (και ας ήταν κι ο δικός μου σκύλος στην ίδια ομάδα!)

Nαι, o Baci είναι δικός μου σκύλος. Ο χαρακτηρας του ειναι παρα πολυ καλος και γλυκός χαρακτηριστικό του είναι οτι του αρεσει να φιλαει τα αφτιά των ανθρωπων. Με τους αλλους σκυλους ειναι λιγο μερικές φορές ανησυχος οταν ολος σκυλος του γαβγηζει ή του γρηλιζει και αυτο μετα απο ενα ατυχημα που ειχε 11 μηνων οταν εξω απο τον κτηνιατρο πηγες ενας κυριος να τον χαϊδεψει και ο σκυλος του που δεν τον ειχαμε δει απο πισω του όρμηξε και του κατεβασε την μουρη... κρεμωταν το μαγουλο του και τρεχαμε για ραμματα (ειρωνια την προϋγουμενη ειχε κερδισει best junior in show)... Aπο τοτε εχασε λιγο μουσουδα(τα σαρ πέι φουσκωνουν ξεφουσκωνουν οταν στρεσαριστουν) και εγινε αρκετα επιφηλακτικος με τους αλλους σκυλους κυριως αρσενικους. Ειναι τρομερα υπακουος και νομιζω θα ηταν ο ιδανικός σκυλος για να του μαθει καποιος κολπα, ισως agility.
Εχει ζευγαρωσει 4 φορες.1 στην Ιταλία, 2 με δικη μου σκυλα και μια που εκανα το λαθος και τον εδωσα σε μια σκυλα που δεν την ηξερα καθολου.
Εχει συνολο 17 παιδιά απο τα οποια τα 3 με εκεινη την σκυλα και δεν ξερω τι γινονται. Ολα τα αλλα ειναι μια χαρα τα 8 ειναι στο εξωτερικό.
Μου αρεσουν γενικα τα παιδιά του, αλλα ιδιος αυτα που εχουν τον χαρακτηρα του. Εχω κρατησει 2 κορές του (Νεφελη και Φεδρα). Η Νεφελη ειχε την ατυχία και εκεινη να την δαγκωσει σκυλος(7 μηνων της εκοψε κομματι απο την μυτη) και δεν το ξεπερασε και Φεδρα την θεωρω μορφη... αγαπησιαρα, εξυπνη...

Οσο για τον ΟΚΑ δεν είχε κέρδισει την φυλη!!! Στην Ομαδα ηταν η Φιμπη σκυλα εκτροφης μου που ηταν και δευτερη φετος στην Limit (crufts 2009).

στο link του dogterminal που εβαλε ο djdoctor μπορεις να δεις τα παιδιά του.
 

Attachments

Last edited:


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Αυτό σκεφτόμουν μετά!!! Πως ήταν λίγο μικρό για αγόρι..:p
Πάλι συγχαριτήρια τότε, για το υπέροχο κορίτσι! Είχε κερδίσει κάποτε στα braces παρέα με τον Baci ; στο ευρωπαϊκό νομίζω;

Μετά το μην. που σου έγραψα, πήγα στη σελίδα σου και είδα φωτό του Βaci και συνειδητοποίησα πως δεν τον έχω δεν ποτέ ζωντανά... κρίμα γιατί είναι πολύ ωραίος (το δυνατό υποσάγωνο είναι η αδυναμία μου).

Μεγάλη δουλειά που η Φίμπη κέρδισε τον πολυ-πρωταθλητή "άντρα της". Μπράβο!

Εσύ ποιόν προτιμάς προσωπικά; Γιατί;
 


Lila

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2006
326
0
Aθηνα
www.sharpei.gr
Εσύ ποιόν προτιμάς προσωπικά; Γιατί;
Μεγαλη ερωτηση... εχουν και οι δυο την γλυκα τους...(να σου πω βεβαια οτι ο Μπατσι ειναι μικρος αρσενικός μεσαιου μεγεθους σαρ πέι 49 cm και Φιμπη σχετικα μεγαλη θηλυκιά). Στην Σουηδία (στο Παγκοσμίο) ηταν καλυτερο ζευγαρι σαρ πέι κριμα που δεν θα γινουν και κανονικό!

Απο χαρακτηρα εχουν και δυο καταπληκτικό...
Μορφολογικα τωρα...
Κεφαλι: Baci υπεροχο σφηκτο Fibi λιγο πιο χαλαρο αλλα εκτροφικα το προτειμω γιατι δεν εχει τοσο σφηκτα δερματα προκαλουν προβληματα στα ματια. Η Fibi θα ηθελε καλυτερη χρωστικη.
Σωμα: το tail set της Fibi ειναι το ιδανικο για σαρ πέι και απο το πλαϊ εχει υπεροχη σιλουετα ειναι μονο λιγο στενη (αλλα πιστευω μολις γεννησει θα αλλαξει) και ωραια πλαϊνη κινηση.
Βaci: τα ιδια με την Fibi αλλα εχει κοντο βραχυονα(ψιλα γραμματα και συνηθησμενο για σαρ πεί).
Απο υγεια και οι δυο δεν εχουν παρουσει κατι. Εξετασεις εχουν κανει... τι αλλο να πω ποιος μου αρεσει πιο πολυ σαν σαρ πέι? Ο αλλος μου σκυλος ο Τοκεν!!!
Διαχωρισμο στην αγαπη δεν μπορω να κανω στους αγαπαω ολους...
 
Last edited:


elenamagna

Well-Known Member
17 Δεκεμβρίου 2008
422
3
41
ΑΘΗΝΑ
τι αλλο να πω ποιος μου αρεσει πιο πολυ σαν σαρ πέι? Ο αλλος μου σκυλος ο Τοκεν!!!
κ γω για να μαι ειλικρινης πιστευω πως ειναι το καλυτερο αρσενικο που υπαρχει αυτη τη στιγμη στην ελλαδα.
αυτη ομως την προτιμηση στα brush coat σαρ-πει δεν μπορω να την καταλαβω..(μωρε μπορω, αλλα μου ''καθεται'')
 


tifi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2008
247
0
Αθηνα
Το καλυτερο κοντοτριχο αρσενικο αυτη τη στιγμη στην Ελλαδα θεωρω πως ειναι ο Τοκεν και το καλυτερο μακρυτριχο αρσενικο ειναι ο Baci.
Οσο για τα θηλυκα,η Fibi ειναι εξαιρετικο δειγμα της φυλης και αποδειξη ιδιαιτερως επιτυχημενης επιλεκτικης εκτροφης.

Και επειδη υπαρχει μια ενταση στις συζητησεις γυρω απο τα σαρπει ,που πλαναται σε διαφορα posts εντος του forum, προκαταβολικα δηλωνω πως δεν εκτρεφω σαρπει, απλα παρακολουθω στενα τα δειγματα της φυλης σε οποια εκθεση και αν βρεθω (στην Ελλαδα η το εξωτερικο).

Τα παραπανω λοιπον ειναι αποτελεσμα προσωπικης παρατηρησης και αποτελουν την ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ μου αποψη.
 


Lila

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2006
326
0
Aθηνα
www.sharpei.gr
Ευχαριστω κοριτσια για τα καλα σας λογια... θεωρω και εγω απαραιτητο τον διαχωρισμο κοντοτριχο και μακρυτριχο γιατι μιλαμε για διαφορετικο σωματοτυπο... στην Αμερικη διαγωνιζωνται ξεχωριστα και ο Τοκεν στα Nationals ηταν καλυτερο κοντοτριχο αρσενικο.
Ομως τα μακρυτριχα κερδιζουν πιο πολυ στις εκθεσεις γιατι οι κριτες δεν τα ξερουν τα κοντοτριχα...
Ειπαμε για το καλυτερο κοντοτριχο αρσενικο αλλα δεν ειπαμε πιο θα ειναι το καλυτερο κοντοτριχο Θηλυκο (πλακα κανω μην με παρετε για ψωνιο).
την λενε Μελιτα ειναι 30 ημερων στις φωτο ...και υπαρχει διαφορα απο τα μακρυτριχα κουταβια (με βαρη τυπο) γι'αυτο βαζω και τις φωτογραφιες της για να δειτε την διαφορα.
[/url][/IMG]

[/url][/IMG]
 


despina

Well-Known Member
8 Δεκεμβρίου 2008
1.198
1
ειναι πολυ γλυκια,πανεμορφο!αυτο ειναι κοντοτριχο δεν εχω καταλαβει?
 


vaso

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2008
1.197
1
Θεσσαλονίκη
Τί απίστευτο κουτάβι είναι αυτό??:D:D

Δε βάζεται καμιά φωτογραφία κοντότριχου-μακρύτριχου να συγκρίνουμε και οι άσχετοι?:p
 




Lila

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2006
326
0
Aθηνα
www.sharpei.gr
ειναι πολυ γλυκια,πανεμορφο!αυτο ειναι κοντοτριχο δεν εχω καταλαβει?
Ναι ειναι κοντοτριχο...


γενικα το μακρυτριχο ειναι πιο βαρυ... προσπαθησα να βρω photo στην ιδια περιπου ηλικία.
 
Last edited:


Pal

Active Member
5 Μαϊου 2009
33
0
παντως οι σκυλοι της φωτογραφιας δεν εχουν καμια σχεση με τους σκυλους που βλεπω στις ελληνικες εκθεσεις.τα σκυλια της φωτογραφιας ειναι πραγματικα πολυ αξιολογα.
Kept in a cage a litter of Shar-Peis and purchased one of them for 80.00 Hongkong Dollars. The bitch (mother) had ears that stood up, but the shape of her head was not very good; however, she did have a well-formed body. His second Shar-Pei was “Down-Homes Sweat Pea, a gift from a dogfight organizer. Sweat Pea, Mr. Law describes as speckled like a Dalmation, with a good head and deep lying eyes, no close to the heat ears, but with a healthy, strong body. Next he began to look around farms in the Peoples Republic of China for his next Shar-Pei. A favored line in his kennel came from “Down-Homes Annie Revical, a fawn-colored bitch, with somewhat open ears. “Down Homes Clown Nosed Buddha, as a matter of fact,was a real Chinese fighting dog who was, after a fight , left for dead in the rink. Matgo Law discovered that he was still alive, took him home, and nursed him back to health. Clown Nosed Buddha, as it turned out later, was one successful progenitor in the history of the breed.

However, at the beginning of the 1970s a breeder from Hong Kong, Matgo-Law, sent a number of Shar Peis to the United States and there began the process of recovering the breed, which is considered to be the rarest in the world.

Η άποψη μου είναι ότι έχουμε πολλά κάλα δείγματα στην Ελλάδα με παγκόσμιες (1ος open males και R-CAC) πανευρωπαϊκές (vice-european, 1o) διακρίσεις και διακρίσεις σε specialty (Kαλυτερο αρσενικό) του εξωτερικού ακόμα και στα crufts τα τελευταία 3 χρονιά είναι πολλές φορές σε βάθρα ενώ έχουν κερδίσει και best in show Πέρυσι πήγα στο πανευρωπαϊκό της Ουγγαρίας και δεν είδα καμία διαφορά σε ποιότητα από ορισμένα Shar pei που συναντάμε σε ελληνικά βάθρα!!! Με μια μικρή έρευνα βρήκα αυτό το κειμενάκι το οποίο περιγράφει ότι πολλά από αυτά τα σκυλιά που θεωρείς με τα δικά σου δεδομένα πολύ αξιόλογα και είναι στην φωτογραφία είχαν πολλά ελαττώματα άλλα ήταν ότι κατάφερε ο Matgo Law να βρει να του παραχωρήσουν χωρίς οικονομικό όφελος, να αγοράσει με λίγα χρήματα η να σώσει από μάχες!!! Έχω δει ομιλία του σε συνέδριο σε dvd και έχω ακούσει από το στόμα του να περιγράφει την υπεράνθρωπη προσπάθεια του να σώσει αυτήν την φυλή να εξηγεί τις άθλιες συνθήκες που επικρατούσαν τότε και ότι ήταν άπλα ένας νέος με όραμα και χωρίς χρήματα ο χρόνος κυλούσε και πίεζε και αυτό ήταν ότι καλύτερο μπορούσε να κάνει!!! Αυτό σημαίνει ότι αναγκάστηκε να χρησιμοποιήσει shar pei ακόμα και έκτος «προτύπου» αφού τα δείγματα ήταν πολύ λίγα!!! Το συγκεκριμένο συνέδριο παρευρίσκονταν μεγάλα εκτροφεία και άτομα που βοήθησαν αυτή την φυλή να σωθεί και να βελτιωθεί από όλο τον πλανήτη ανάμεσα τους μάλιστα ήταν και ένα εκτροφείο από Ελλάδα!!! Οποτε να γραφεις οτι τα δειγματα που βλεπεις στις ελληνικές εκθεσεις δεν ειναι αξιολογα μαλλον δεν το έχεις ψάξει καλά δεν δείχνει σεβασμό απέναντι σε αθρώπους που συμμετέχουν σε εκθέσεις χαλάνε χρόνο κόπο χρήματα ταξιδεύουν σε όλη τον πλανήτη για να μάθουν για τα σκυλιά τους ώστε να μπορέσουν να τα εξελίξουν η λέξη σκύλος είναι για αυτούς τρόπος ζωής μακάρι να βγαίναν τόσο εύκολα τέτοια συμπεράσματα από μια δυο φωτογραφίες ώστε να μην ήταν απαραίτητα όλα αυτά! Είναι λίγο κρίμα που χάλασες την παρουσίαση της φυλης...:(:(:(

Στις ελληνικές εκθέσεις πολλές φορές παρουσιάζονται και Sharpei από pet-shop και κερδίζουν κιόλας λόγω έλλειψης δειγμάτων και άλλων παρατράγουδων ...
Αυτό συμβαίνει σε πολλές φυλές στη χώρα μας δυστυχώς... Ευτυχώς υπάρχουν πλέον μερικά πολύ κάλα δείγματα της συγκεκριμένης φυλής έτσι τα τελευταία χρονιά το επίπεδο της φυλής ανεβαίνει και εκτοπίζει τέτοια περιστατικά από τους στίβους της, με την πάροδο του χρόνου σιγά σιγά ελπίζω να τα αποβάλει τουλάχιστον να βλέπουμε σκυλιά που είναι από γέννες βάση ενός breeding plan με σκοπό να αποβάλουν σιγά σιγά κάποιες κληρονομικές παθήσεις και όχι από γέννες που γίνανε σε puppy mills η από άτομα που κάνανε γέννες με μοναδικό κριτήριο το χρήμα!


Πού εντοπίζεις τις διαφορές, αφού τα λέμε να λέμε και κάτι χρήσιμο ...
Σίγουρα από φωτογραφίες σε μέγεθος γραμματοσήμου άλλες κοντινές άλλες μακρινές άλλες προτομές άλλες καθιστές όλες ασπρόμαυρες και ταλαιπωρημένες σίγουρα δεν βγάζει αντικειμενικό συμπέρασμα απλά λέει τη γνώμη της!!! Η δικιά μου γνώμη (σαν ιδιοκτήτης της φυλής,από όσα έχω δει) και σύμφωνα με αυτή την φωτογραφία που βλέπω είναι: ότι ένα shar pei όταν κάθεται το δέρμα τους κάνει δίπλες στην ράχη του και πάνω από την ουρά από αυτές τις φωτογραφίες δεν μπορεί κάποιος να καταλάβει αν έχουν περισσότερο η λιγότερο δέρμα από σημερινά, τα μάτια δεν διακρίνονται, τα αυτάκια τους όχι σε όλα αλλά στα περισσότερα δεν είναι ότι καλύτερο, γωνιώσεις, μπροστινά, ράχες κτλ δεν φαίνονται οπότε δεν ξέρω τι διαφορές είχανε τα συγκεκριμένα!!!
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf