ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΡΘΡΩΣΕΙΣ...


GSD92

Well-Known Member
30 Σεπτεμβρίου 2020
233
143
32
Ξέρει κάποιος να μου εξηγήσει τι κάνει η γλουκοζαμίνη και χονδροϊτίνη (πχ το παραπάνω) κ τι κάνει το πράσινο μύδι κ σε ποια περίπτωση προτιμάμε τι; Ή πάνε μαζί συνήθως;
Με λίγα λόγια η γλυκοζαμίνη είναι λιπαντικό για τα οστά και η χονδροιτίνη χονσροπαρασκευαστικό, όπως και το πράσινο μύδι που είναι και αντιφλεγμονώδες...Στις βόρειες χώρες χρησιμοποιούν κυρίως πράσινο μύδι(canosan, canhydrox, lupo gelenk) στην Αμερική κυρίως γλυκοζαμίνη με χονδροιτίνη(cosequin, synoquin), υπάρχουν καλά συμπληρώματα και από τις δύο κατηγορίες, αρκεί να δίνεις τη σωστή δοσολογία που χρειάζεται σε κάθε περίπτωση...εγώ δίνω lupo gelenk.
 
  • Like
Reactions: Estranged


GSD92

Well-Known Member
30 Σεπτεμβρίου 2020
233
143
32
Για το geriativet, έχω ακούσει και εγώ πολύ καλά λόγια...δίνει ένα γενικό boost σε ηλικιωμένους σκύλους...όμως για συγκεκριμένα προβλήματα οστών καλό θα είναι να να πας σε κάτι πιο ειδικευμένο...Στην ανάπτυξη μυικής μάζας βοηθάει πολύ και ο ζωμός κρέατος, η nature's food έχει πολύ καλούς ζωμούς, μετά υπάρχουν και συμπληρώματα με αμινοξέα, αλλά εκεί πάμε σε κάτι πιο σύνθετο...σίγουρα παίζει ρόλο και η διατροφή του σκύλου, δηλαδή αν υπάρχει καλή αφομοίωση από την τροφή.
 


AnestisChloe

New Member
7 Ιουλίου 2023
2
2
39
Ένα από τα καλύτερα συμπληρώματα για αρθρώσεις σκύλων που μας πρότεινε ο ορθοπεδικός κτηνίατρος μας είναι το ARTHROR.O.M.
Το έχω ξεκινήσει στην σκυλίτσα μου εδώ και 2 μήνες και βοηθάει πάρα πολύ.
 
  • Like
Reactions: Castro48 and medusa