ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΡΘΡΩΣΕΙΣ...


GSD92

Well-Known Member
30 Σεπτεμβρίου 2020
233
143
32
Καλησπέρα,

Έχω μιλήσει με την κτηνίατρο μου για συμπλήρωμα αρθρώσεων, αλλά μου είπε ότι δεν χρειάζεται εφόσον είναι πλήρης η τροφή του Roger(γερμανικός ποιμενικός 10 μηνών).

Μίλησα με εκτροφείς άλλων μεγαλόσωμων φυλών και μου είπαν ότι από 5 μηνών δίνουν συμπλήρωμα αρθρώσεων στα σκυλιά τους.
Έχω διαβάσει και έχω ακούσει εκτροφείς γερμανικών ποιμενικών να λένε ότι αν η τροφή είναι πλήρης και προσέχουμε να μην καταπονούνται οι αρθρώσεις δεν χρειάζεται συμπλήρωμα μέχρι τα 8 έτη, μετά προληπτικά μπορούμε να δώσουμε.
Η εκτροφέας μου είπε ότι καλό είναι να πάρει μέχρι να γίνει 12 μηνών, διότι και η καλύτερη τροφή έχει ελάχιστη γλυκοζαμίνη και χονδροιτίνη.

Πριν λίγες μέρες πίστευα ότι δεν είναι απαραίτητο κάποιο συμπλήρωμα για τις αρθρώσεις αν δεν υπάρχει σοβαρός λόγος...όμως μετά από συζητήσεις το ξανά σκέφτομαι.
Εσάς ποιά είναι η γνώμη σας για τα συμπληρώματα των αρθρώσεων;
Σκέφτομαι να του δώσω το flex plus είναι για αρθρώσεις και είναι και πολυβιταμινούχο.
Το έχει δοκιμάσει κανείς;

 






GSD92

Well-Known Member
30 Σεπτεμβρίου 2020
233
143
32
Έχεις δίκιο... :giggle:

Αφού είχε πει όλα αυτά ο @GRDANE για τις αρθρώσεις, τις επόμενες μέρες έτυχε να μιλήσω με
κάποιους εκτροφείς και μου τόνισαν πόσο σημαντικά είναι τα συμπληρώματα για τις αρθρώσεις ειδικά για
τις μεγαλόσωμες φυλές και ότι εγώ που έχω γερμανικό ποιμενικό θα έπρεπε να το έχω αρχίσει από ΧΘΕΣ...

Το ίδιο μου είπε και η εκτροφέας μου(δεν ξέρω, δεν έτυχε να το συζητήσουμε πιο πριν), αλλά και η εκπαιδεύτρια μου.

Το να αλλάζουμε γνώμη για κάποια πράγματα κοιτάζοντας τα από μια άλλη οπτική γωνία είναι καλό.
Εδώ στο φόρουμ με έχετε βοηθήσει πολύ... μακάρι και εγώ να μπόρεσα να βοηθήσω κάποιους...
 
  • Like
Reactions: GRDANE and mareco


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
καλησπέρα ... ναμαι κι εγω...
επειδή δεν μαρέσει να επαναλαμβάνομαι...
ήρθα να προσθλεσω...
προσωπικά προτιμώ και χρησιμοποιώ τα ανθρώπινα σκευάσματα
συγκεκριμένα λοιπον..
προτιμώ το osteoflex plus


είτε το solgar metaflex

%CF%84%CE%B1%CE%BC%CF%80%CE%BB%CE%AD%CF%84%CE%B5%CF%82.html

ειδικά της solgar είναι ενισχυμένο στο msm.

δίνω μεγάλη σημασία ότι και τα δύο έχουν κι msm πρασινο μυδι κλπ κλπ

αυτή τη στιγμή σε έναν τσοπανακο που έχω δίνω το οστεοφλεξ...
 


GSD92

Well-Known Member
30 Σεπτεμβρίου 2020
233
143
32
καλησπέρα ... ναμαι κι εγω...
επειδή δεν μαρέσει να επαναλαμβάνομαι...
ήρθα να προσθλεσω...
προσωπικά προτιμώ και χρησιμοποιώ τα ανθρώπινα σκευάσματα
συγκεκριμένα λοιπον..
προτιμώ το osteoflex plus


είτε το solgar metaflex

%CF%84%CE%B1%CE%BC%CF%80%CE%BB%CE%AD%CF%84%CE%B5%CF%82.html

ειδικά της solgar είναι ενισχυμένο στο msm.

δίνω μεγάλη σημασία ότι και τα δύο έχουν κι msm πρασινο μυδι κλπ κλπ

αυτή τη στιγμή σε έναν τσοπανακο που έχω δίνω το οστεοφλεξ...
Καλησπέρα,

Ποια είναι η δοσολογία; Ένα χάπι την ημέρα;
Δίνεις 2-3 μήνες και 1 μήνα κενό;
 


GRDANE

Well-Known Member
7 Σεπτεμβρίου 2007
6.815
5.047
patra
grdane.blogspot.com
καλησπέρα
εφόσον είναι για προληπτικούς λόγους.... είτε osteoflex είτε solgar
ένα χάπι την ημέρα....
δίνω για ένα μήνα καθημερινα και μετά σταματάς για δύο μηνες ... έπειτα ξανά, μέχρι να ολοκληρωθεί η φάση ανάπτυξης του κουταβιου... (12 - 14 μηνες)
προσοχή στις μεγαλόσωμες φυλές σχετικά με την εκτονωση του κουταβιου...
όχι εντατικες προπονησεις μεχρι την ηλικια των 14 - 16 μηνών όπου αρχίζει η σταδιακή απελεύθερωση του.
 
  • Like
Reactions: GSD92


GSD92

Well-Known Member
30 Σεπτεμβρίου 2020
233
143
32
καλησπέρα
εφόσον είναι για προληπτικούς λόγους.... είτε osteoflex είτε solgar
ένα χάπι την ημέρα....
δίνω για ένα μήνα καθημερινα και μετά σταματάς για δύο μηνες ... έπειτα ξανά, μέχρι να ολοκληρωθεί η φάση ανάπτυξης του κουταβιου... (12 - 14 μηνες)
προσοχή στις μεγαλόσωμες φυλές σχετικά με την εκτονωση του κουταβιου...
όχι εντατικες προπονησεις μεχρι την ηλικια των 14 - 16 μηνών όπου αρχίζει η σταδιακή απελεύθερωση του.
Από σήμερα άρχισα να του δίνω το flex plus...
Ένα χάπι την ημέρα.
Διάβασα καλά λόγια για αυτό και μου έκανε εντύπωση η φόρμουλα που έχει... συγχρόνως είναι και πολυβιταμινούχο.

Παρακάτω παραθέτω το συμπλήρωμα με τη σύσταση και τις οδηγίες.
Πες μου τη γνώμη σου... εννοείται και οι άλλοι συμφορουμίτες...
 

Attachments



st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Σε υγιείς γενετικά αρθρώσεις η σωστότερη βοήθεια που μπορείς να δώσεις στο ζώο είναι η σωστή εκγύμναση.
Τα συμπληρώματα είναι συμπληρώματα, τα ρίχνεις στο φαγάκι ανά κάποιες μέρες για υποστήριξη!
Γιατί τόσος ντόρος?
Και γω μια στο τόσο ανοίγω το κουτί και τρώω, είτε κανα συμπλήρωμα, είτε καμία βιταμίνη, πίνω ηλεκτρολύτες και ας μην είμαι υποτονικός και ας μην είμαι κουρασμένος/πιασμένος.
Δεν θα πάθουν κάτι τα ζώα.
 


BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
Σαν επιπλέον μπορείς να δώσεις λαιμούς κοτόπουλου που έχουν πολλές αρθρώσεις, για χονδροιτινη. Το μπούτι κοτόπουλο έχει αρκετό μεδούλι που είναι πλούσιο σε γλυκοσαμινη.
Τα πόδια είναι δύσκολα να τα βρείς αλλά είναι ωραίο σνακ.
 
  • Like
Reactions: GSD92


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.884
Θα πρέπει να θυμάστε όταν γράφετε κάτι, ότι α) ο θεματοθέτης δεν είναι στο μυαλό σας β) δεν έχει ίσως τις γνώσεις και γ) και σημαντικότερο, ότι διαβάζουν πολλοί, μεταξύ των οποίων σίγουρα κάποιοι που δεν καταλαβαίνουν τι λέτε, αλλά για να το λέτε θα είναι σούπερ και ας το δοκιμάσουμε (not)

Οπότε
Σαν επιπλέον μπορείς να δώσεις λαιμούς κοτόπουλου που έχουν πολλές αρθρώσεις, για χονδροιτινη. Το μπούτι κοτόπουλο έχει αρκετό μεδούλι που είναι πλούσιο σε γλυκοσαμινη.
Τα πόδια είναι δύσκολα να τα βρείς αλλά είναι ωραίο σνακ.
θα πρέπει αυτό, να εξηγήσεις πως το λες καλού κακού. Κοτόπουλο...στον φούρνο; στην σούβλα; βραστό; ...τι ακριβώς;

@st3li0s αυτό που ξέρω εγώ, είναι ότι τα όποια συμπλήρωματα, για όποιον λόγο, άνθρωποι και ζώα, δεν τα δίνεις/παίρνεις σαν καραμέλες, μια στις τόσες, όποτε σε πιάσει λιγούρα. Σ' αυτή την περίπτωση είναι εντελώς άχρηστα. Τσάμπα πετάς τα λεφτά σου. Για να κάνουν δουλειά, πρέπει να δίνονται συστηματικά για πολύ καιρό, αναλόγως των οδηγιών του κάθε σκευάσματος. Εσύ ξέρεις κάτι άλλο;
 
  • Like
Reactions: GSD92 and sis


GSD92

Well-Known Member
30 Σεπτεμβρίου 2020
233
143
32
Το συμπλήρωμα το θρυμματίζετε ή το δίνετε έτσι;
Χθες του το έβαλα στο φαΐ χωρίς να το θρυμματίσω και δεν το έφαγε.
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Με λίγο τυρί, συνήθως κάποιο κρεμώδες που θα καταπιούν χωρίς να προσπαθήσουν να το μασήσουν. Δεν έχω πετύχει ακόμα κάποιο τόσο εύγευστο ώστε να το τρώνε σκέτο.
 
  • Like
Reactions: GRDANE and GSD92




sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Συμφωνούμε @ΑΡΓΟΣ & ΕΓΩ. Όχι μόνο για τα σκυλιά, αλλά και για τους ανθρώπους* απ' ότι έψαχνα κάποια στιγμή, μια που τα οστεοφλέξ τα μοιράζω σε σκύλο + μάνα :p

Το σκεπτικό μου είναι ότι από τη μια δε φαίνεται (ή δεν έχω βρει) κάποιες σημαντικές αντενδείξεις ή παρενέργειες της γλυκοζαμίνης/χονδροϊτίνης, και από την άλλη υπάρχουν ενδείξεις ότι βοηθούν στις αρθρώσεις. Το οποίο μεταφράζω ως "ίσως και να βοηθάει, και αν όχι, το μόνο κακό είναι ότι έχω πετάξει λίγα σχετικά χρήματα".

(*είναι στα αγγλικά δυστυχώς. Η πολύ σύντομη περίληψη της εν λόγω μελέτης σχετικά με την αποτελεσματικότητα της γλυκοζαμίνης στην οστεορθρίτιδα (ανθρώπινου) γονάτου, είναι πως δείχνει να βοηθάει, ωστόσο χρειάζεται περαιτέρω διερεύνηση μέχρι να αποδειχτεί η αποτελεσματικότητα της γλυκοζαμίνης, καθώς και η αποτελεσματικότητα του συνδυασμού γλυκοζαμίνης/χονδροϊτίνης)
 






BiggBilly

Well-Known Member
28 Μαϊου 2010
4.237
407
Γλυφάδα
θα πρέπει αυτό, να εξηγήσεις πως το λες καλού κακού. Κοτόπουλο...στον φούρνο; στην σούβλα; βραστό; ...τι ακριβώς;
Θεωρούσα δεδομένο ότι αναφέροντας τέτοια κομμάτια ότι εννοούσα κανονικά όπως είναι, ωμά.

Επειδή δεν γνωρίζω αυτά τα συμπληρώματα. Ένα καλό συμπλήρωμα πόσα mg γλυκοσαμινη δίνει σε σκύλο 15-20κιλων;
Υποθέτω κάπου στα 1000mg να είναι καλά για μεσαίο μέγεθος σκυλί. Αυτή η ποσότητα είναι μόλις 2-3 πατούσες κοτόπουλου. Δηλαδή χθες που το κουτάβι έφαγε σε ένα γεύμα 6 λαιμούς κοτόπουλου παίζει να πήρε πολύ παραπάνω απο ότι χρειάζεται;

Αν ταιζει κάποιος ξηρά ας δει τι γλυκοσαμινη και χονδροιτινη δίνει. Αν του φαίνεται λίγο τότε ή αλλάζει τροφή ή δίνει συμπλήρωμα.
Σε διατροφή ωμοφαγιας δεν βλέπω το λόγο να δίνεις συμπληρώματα. Ίσα ίσα θα μπορούσε να συμπληρώσει με ωμοφαγια για να αποφύγει τα χαπακια.

υπ. Τα χαπακια συμπληρώματα έχουν και κολλαγόνο; Αν όχι ακόμα ένας λόγος για συμπλήρωμα με κόκκαλα/αρθρώσεις
 
  • Like
Reactions: GSD92


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
@BiggBilly

Η ωμή διατροφή ούτε τόσο γνωστή είναι, ούτε χρησιμοποιείται από τόσο πολύ κοινό, οπότε όχι, δεν είναι καθόλου δεδομένο ότι αν πεις "δώσε ένα μοσχαρίσιο πλευρό για να καθαρίσει τα δόντια¨ όποιος το διαβάσει κατάλαβε ότι θα πρέπει να το δώσει ωμό, και με λίγο κρεατάκι πάνω...

Ένα καλό συμπλήρωμα γλυκοζαμίνης, θα δώσει στο κουτάβι τόσο mg όσα... αποφασίσει ο ιδιοκτήτης ότι θέλει να δώσει. Το πόσα mg χρειάζεται το κουτάβι (ή το ενήλικο, ή το υγιές, ή το άρρωστο) είναι άλλη ερώτηση, και δεν έχει ξεκάθαρη απάντηση. Η συνήθης παραδοχή είναι 500-1000 mg, που κι αυτό αυθαίρετο είναι, με την έννοια ότι δεν έχει γίνει επίσημη επιστημονική εξιολόγηση. Έστω, με βάση αυτό το μπούσουλα μιας και δεν υπάρχει και κάτι άλλο, θεωρώ ότι αν μιλάμε για πρόληψη, τα 500 mg φτάνουν και περισσεύουν, ιδίως για ένα σκύλο μέχρι 30-35 κιλά.

Τα πόδια κοτόπουλου θεωρείται ότι έχουν γύρω στα 450mg γλυκοζαμίνης, που το βρίσκω αρκετά αισιόδοξο, αυτό όμως είναι απλώς η προσωπική μου άποψη. Οι λαιμοί κοτόπουλου πάλι δε νομίζω ότι είναι ιδιαίτερα πλούσιοι σε γλυκοζαμίνη.

Για να πάρει ο σκύλος 500mg γλυκοζαμίνης/ημέρα από την τροφή και μόνο, είτε τρώει κροκέτα, είτε μαγειρευτό, είτε ωμό, θα πρέπει να καταναλώσει υπερβολικά τεράστια ποσότητα φαγητού. Εξ' ου και τα συμπληρώματα, γιατί ακόμα και τα πόδια κοτόπουλου που δίνεις, συμπλήρωμα είναι, δεν αποτελεί κύριο μέρος της ωμής διατροφής.

Απο κει και πέρα είναι πολύ σχετικό ότι αντί να δίνει κανείς συμπληρώματα, καλύτερα να προσθέσει πόδια κοτόπουλου στη διατροφή. Αφενός πολλούς ανθρώπους τους ξενίζει η σκέψη, αφετέρου δεν είναι τόσο εύκολο να προμηθευτείς σκέτα πόδια κοτόπουλου για να δίνεις αντί χαπιού. Οπότε είναι από τις περιπτώσεις που δεν έχει καλύτερο και χειρότερο, έχει κυρίως τι βολεύει.
 
  • Like
Reactions: GSD92 and mareco


ondin

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2018
209
123
Νομίζω ότι η γλυκοζαμίνη δεν έχει το ίδιο πρόβλημα με το ασβέστιο. Έχω διαβάσει κάπου πώς κρατάει όσο χρειάζεται ο οργανισμός και το άλλο το αποβάλλει. Οπότε δώσε παραπάνω καί θά κρατήσει όσο θέλει ο οργανισμός.
 
  • Like
Reactions: GRDANE and GSD92


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.815
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf