Σαμαράκι για μαλτεζ /μπανιο μαλτεζ


MariaTh

Member
8 Νοεμβρίου 2020
22
6
33
Καλησπέρα σας,
πρώτο θέμα:
θα ήθελα να ρωτήσω εαν υπαρχει κάποιο σαμαρακι και περιλαιμιο που να είναι για μαλτεζ..είναι 5 μηνών κ θελω να τησ διατηρήσω μακρυτριχο τον μανδύα και διάβασα πως τα σαμαράκια κ τα περιλαιμια χαλάνε το τρίχωμα..αν έχει κάποιος δοκιμασμένο κάποιο συγκεκριμένο θα ήθελα να μου το προτείνει ..να σημειώσω πως η σκυλίτσα μου τραβάει απίστευτα στην βόλτα..
δευτερο θέμα:
καθε ποτέ πρέπει να την κάνω μπανιο ισχύει αυτό για κάθε δέκα μέρες για την ρατσα της γιατί μου είπαν πως είναι υπερβολή..
επίσης πως καθαριζετε τις πατούσες μετά από βόλτα ;γιατί εμένα γινεται μαύρη η κτηνίατρος μου έδωσε κάτι ειδικά μανταλάκια να της κάνω τα πόδια αλλά δεν καθαρίζει με αυτά κι επειδή μου ανεβαίνει στον καναπέ και στο κρεβάτι της πλένω με σκέτο νεράκι τα πόδια να φύγουν οι μαυρίλες της τα στεγνώνω με μια πετσέτα κ μετά της τα παιρναω με το μαντηλάκι.δεν ξέρω αν είναι σωστή η διαδικασία αυτή όμως...
Ευχαριστω πολύ εκ των προτέρων.
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
816
929
27
για τις δυο πρωτες ερωτησεις δεν ξερω, καθως δεν εχω αμεση εμπειρια με την φυλη, αλλα σχετικα με τα ποδια, προτεινω ενα πανακι με μικροινες βρεγμενο με χλιαρο νερο. εμας που περπαταμε σε χωματα μας καθαριζει τα πατουσια τελεια. επισης πολυ καλη λυση ειναι αντι για νερο, λιγο μηλοξιδο διαλυμενο σε νερο. μια αναλογια 50/50 ας πουμε, 1 σφυνοποτηρο νερο 1 μηλοξιδο. και να το γλυψει μετα δεν θα παθει κατι. τα μαντιλακια να τα αποφευγεις γενικα, γιατι ακομα και τα "ειδικα" για σκυλους προκαλουνε πολλες φορες ερεθισμους.
 


zerom0

Well-Known Member
14 Οκτωβρίου 2015
490
728
Αθήνα
Ολα έχουν να κάνουν με το πόσο μακρύ θες να διατηρήσεις το τρίχωμα.
Σαμαράκι όποιο και να πάρεις θα κάνεις τη δουλειά σου με το σκεπτικό της ασφάλειας και όχι του τριχώματος. Αν υπάρχει κάποιο που τα κομπιάζει λιγότερο σε κάποιες περιοχές και ξέρουν να σου προτείνουν τόσο το καλύτερο.
Το περιλαίμιο δεν ενδείκνυται, ειδικά αν τραβάει θα ενοχληθεί η τραχεία και θα έχετε και βήχα.
Για τα πόδια, μόνο με κανονικό ξέπλυμα γλιτώνεις εφόσον κι αυτά έχουν πολλή τρίχα.
Προσωπικά προτιμώ ένα καλό puppy σαμπουαν για να φεύγει η μαυρίλα και να είναι ό,τι ηπιότερο εφόσον κι ο δικός μου πρίγκηπας ανεβαίνει παντού, το πανάκι με τις μικροΐνες και μηλόξυδο είναι μια πολύ καλή λύση για κοντρότριχα όμως. Εναλλακτικά ίσως αν γέμιζες ένα μπωλάκι με νερό και λίγο μηλόξυδο και βουτούσες τα ποδαράκια εκεί. Δεν ξέρω, δεν το έχω δοκιμάσει.
Εφόσον ξεπλένεις με νερό, δε χρειάζεσαι μαντηλάκια μετά, σίγουρα καλό πολύ καλό στέγνωμα απαραιτήτως.
Γενικα το τρίχωμα δε χαλάει τόσο εύκολα, κομπιάζει εύκολα κατά βάση
 


zerom0

Well-Known Member
14 Οκτωβρίου 2015
490
728
Αθήνα
Το συχνό μπάνιο απαιτεί κι ένα πολύ καλό σαμπουάν.
Το σκυλάκι σου είναι μωρό ακόμα αν δεν απατώμαι, δε νομίζω ότι έχει φτάσει να έχει τόσο μακρύ μανδύα ακόμα ώστε να χρειάζεται κάθε λίγο πλύσιμο προκειμένου να διατηρηθεί.
Το συχνό μπάνιο εγκυμονεί κινδύνους για ωτίτιδες αν δεν γίνεται σωστά, για περισσότερα δάκρυα στα μάτια και φυσικά ενοχλεί την ισορροπία του δέρματος αν δεν είναι κατάλληλο το σαμπουάν.
Προς το παρόν προτίμησε να το μπανιάρεις κάθε που πραγματικά βρωμίζει και δε μπορείς να κάνεις αλλιώς.
Γενικά τις απαιτήσεις που έχει ο μανδύας των εκτροφικών (καθαρόαιμων), σπανίως τις χρειάζεται ή ανταπεξέρχεται σε αυτές ένα μη εκτροφικό που έτσι και αλλιώς μάλλον δεν θα αποκτήσει ποτέ τέτοιο μανδύα
 


MariaTh

Member
8 Νοεμβρίου 2020
22
6
33
για τις δυο πρωτες ερωτησεις δεν ξερω, καθως δεν εχω αμεση εμπειρια με την φυλη, αλλα σχετικα με τα ποδια, προτεινω ενα πανακι με μικροινες βρεγμενο με χλιαρο νερο. εμας που περπαταμε σε χωματα μας καθαριζει τα πατουσια τελεια. επισης πολυ καλη λυση ειναι αντι για νερο, λιγο μηλοξιδο διαλυμενο σε νερο. μια αναλογια 50/50 ας πουμε, 1 σφυνοποτηρο νερο 1 μηλοξιδο. και να το γλυψει μετα δεν θα παθει κατι. τα μαντιλακια να τα αποφευγεις γενικα, γιατι ακομα και τα "ειδικα" για σκυλους προκαλουνε πολλες φορες ερεθισμους.
Σε Ευχαριστω παρα πολύ για την απάντηση σου.
 


MariaTh

Member
8 Νοεμβρίου 2020
22
6
33
Το συχνό μπάνιο απαιτεί κι ένα πολύ καλό σαμπουάν.
Το σκυλάκι σου είναι μωρό ακόμα αν δεν απατώμαι, δε νομίζω ότι έχει φτάσει να έχει τόσο μακρύ μανδύα ακόμα ώστε να χρειάζεται κάθε λίγο πλύσιμο προκειμένου να διατηρηθεί.
Το συχνό μπάνιο εγκυμονεί κινδύνους για ωτίτιδες αν δεν γίνεται σωστά, για περισσότερα δάκρυα στα μάτια και φυσικά ενοχλεί την ισορροπία του δέρματος αν δεν είναι κατάλληλο το σαμπουάν.
Προς το παρόν προτίμησε να το μπανιάρεις κάθε που πραγματικά βρωμίζει και δε μπορείς να κάνεις αλλιώς.
Γενικά τις απαιτήσεις που έχει ο μανδύας των εκτροφικών (καθαρόαιμων), σπανίως τις χρειάζεται ή ανταπεξέρχεται σε αυτές ένα μη εκτροφικό που έτσι και αλλιώς μάλλον δεν θα αποκτήσει ποτέ τέτοιο μανδύα
Ευχαριστωω πολύ ..η αλήθεια είναι πως δεν ξέρω σίγουρα αν είναι καθαρόαιμη καθώς δεν την πήρα από εκτροφέα. Ο κτηνίατρος μου λέει πως είναι..ακόμα ναι δεν έχει μακρύνει ο μανδύας της τόσο όποτε θα την κάνω μπανιο πιο σπάνια..
 


MariaTh

Member
8 Νοεμβρίου 2020
22
6
33
Ολα έχουν να κάνουν με το πόσο μακρύ θες να διατηρήσεις το τρίχωμα.
Σαμαράκι όποιο και να πάρεις θα κάνεις τη δουλειά σου με το σκεπτικό της ασφάλειας και όχι του τριχώματος. Αν υπάρχει κάποιο που τα κομπιάζει λιγότερο σε κάποιες περιοχές και ξέρουν να σου προτείνουν τόσο το καλύτερο.
Το περιλαίμιο δεν ενδείκνυται, ειδικά αν τραβάει θα ενοχληθεί η τραχεία και θα έχετε και βήχα.
Για τα πόδια, μόνο με κανονικό ξέπλυμα γλιτώνεις εφόσον κι αυτά έχουν πολλή τρίχα.
Προσωπικά προτιμώ ένα καλό puppy σαμπουαν για να φεύγει η μαυρίλα και να είναι ό,τι ηπιότερο εφόσον κι ο δικός μου πρίγκηπας ανεβαίνει παντού, το πανάκι με τις μικροΐνες και μηλόξυδο είναι μια πολύ καλή λύση για κοντρότριχα όμως. Εναλλακτικά ίσως αν γέμιζες ένα μπωλάκι με νερό και λίγο μηλόξυδο και βουτούσες τα ποδαράκια εκεί. Δεν ξέρω, δεν το έχω δοκιμάσει.
Εφόσον ξεπλένεις με νερό, δε χρειάζεσαι μαντηλάκια μετά, σίγουρα καλό πολύ καλό στέγνωμα απαραιτήτως.
Γενικα το τρίχωμα δε χαλάει τόσο εύκολα, κομπιάζει εύκολα κατά βάση
Το τρίχωμα της δεν πιάνει κομπους εύκολα ευτυχώς..την χτενίζω με μια pin brush καθημερινά κ δεν μου πιάνει κόμπους ένα δυο να έχει στα ποδαράκια..ξέρεις να μου προτείνεις κάποιο ασφαλές σαμαράκι;
της τα κάνω με μαντηλάκι τα πόδια γιατί με το νερό μόνο φεύγει η μαυρίλα αλλά δεν ξέρω αν φεύγουν κ τα μικρόβια..θα της τα στεγνώνω με πιστολάκι μετά ;γιατί της τα στέγνωνα με μια πετσέτα αλλά οι τριχες γύρω από τα πόδια μένουν βρεγμένες.. αν κ στεγνώνουν μόνες τους σε πέντε λεπτά π θα περπατήσει στο σπίτι..
 


p__nat

Well-Known Member
14 Μαρτίου 2019
278
754
@MariaTh Τα σαμαράκια τέτοιου τύπου, κάνουν τη μικρότερη ζημιά.
Screenshot 2021-01-14 at 6.27.47 PM.png

Αυτά τα μαντηλάκια, εγώ δεν τα πολυσυμπαθώ. Ότι κάνει το μαντηλάκι, νομίζω πως μπορείς να το πετύχεις και με το μηλόξυδο, όπως σου είπαν και παραπάνω.
Τα πόδια (και γενικώς ό,τι βρέχεις) πρέπει να τα στεγνώνεις καλά, γιατί η υγρασία δημιουργεί μύκητες. Εσύ μπορεί να νομίζεις ότι στεγνώνουν, αλλά ανάμεσα στα δάχτυλα, η υγρασία παραμένει.

Αμ τι νόμιζες κυρία μου? Ότι θα ξεμπέρδευες έτσι εύκολα??:p
 
  • Like
Reactions: Amaliaz


MariaTh

Member
8 Νοεμβρίου 2020
22
6
33
@MariaTh Τα σαμαράκια τέτοιου τύπου, κάνουν τη μικρότερη ζημιά.
View attachment 74094

Αυτά τα μαντηλάκια, εγώ δεν τα πολυσυμπαθώ. Ότι κάνει το μαντηλάκι, νομίζω πως μπορείς να το πετύχεις και με το μηλόξυδο, όπως σου είπαν και παραπάνω.
Τα πόδια (και γενικώς ό,τι βρέχεις) πρέπει να τα στεγνώνεις καλά, γιατί η υγρασία δημιουργεί μύκητες. Εσύ μπορεί να νομίζεις ότι στεγνώνουν, αλλά ανάμεσα στα δάχτυλα, η υγρασία παραμένει.

Αμ τι νόμιζες κυρία μου? Ότι θα ξεμπέρδευες έτσι εύκολα??:p
[/QUOTE
χαχαχαχ έλεγα μήπως την γλίτωνα πιο εύκολα με το καθάρισμα των ποδιών αλλά όχι δεν πειράζει ότι είναι καλύτερο γι αυτήν..θα δοκιμασω το μηλοξιδο το προτείνετε όλοι ..
Σαμαράκι θα πάρω αυτό ναι!!
Ευχαριστω και πάλι για την πολύτιμη βοήθεια !!
 


zerom0

Well-Known Member
14 Οκτωβρίου 2015
490
728
Αθήνα
Για σαμαράκι, θα σου προτείνω άλλου τύπου που θεωρώ πιο ασφαλές.7384-80624-04-0-2-0-1-2-800x800.jpgΚΟΚΚΙΝΟ_vltw-oh.jpgΤέτοιου τύπου πχ, γενικά οτιδήποτε έχει το σχήμα Η, να περνάει κάθετα από το στήθος, ασφαλίζουν καλύτερα αυτά. Δε βρήκα εύκαιρα με τελείως απλούς ιμάντες αλλά παίρνεις μια ιδέα
 


p__nat

Well-Known Member
14 Μαρτίου 2019
278
754
Κοίτα, μην στέκεσαι μόνο στο μαλλί!
Έχε υπόψιν σου κι αυτό:
Σαμαράκι όποιο και να πάρεις θα κάνεις τη δουλειά σου με το σκεπτικό της ασφάλειας και όχι του τριχώματος.
Κάποια βγαίνουν αν ο σκύλος αρχίσει να τραβάει προς τα πίσω, αλλά δεν ξέρω αν αυτό που σου δείχνω είναι αυτής της κατηγορίας!
 
  • Like
Reactions: MariaTh


zerom0

Well-Known Member
14 Οκτωβρίου 2015
490
728
Αθήνα
και κακά τα ψέματα...όσο θα σου μακραίνει η τρίχα, τόσο πιο ανάγκη θα έχεις το σαπούνισμα στα ποδάρια γιατι λειτουργούν σα σφουγγαρίστρες. τώρα μπορεί να τη γλιτώσεις με το μηλόξιδο, μετά όμως....γιαυτό λέω για puppy σαμπουαν (μιλαω πάντα για τα πατούσια μόνο) και καλό στέγνωμα ακόμα και με σεσουάρ στο χαμηλό
 
  • Like
Reactions: MariaTh


medusa

Well-Known Member
20 Φεβρουαρίου 2017
3.225
7.768
Κοίτα, μην στέκεσαι μόνο στο μαλλί!
Έχε υπόψιν σου κι αυτό:

Κάποια βγαίνουν αν ο σκύλος αρχίσει να τραβάει προς τα πίσω, αλλά δεν ξέρω αν αυτό που σου δείχνω είναι αυτής της κατηγορίας!
Αυτο ναι βγαίνει αν τραβήξει προς τα πίσω, το julius το τονίζει και στις οδηγίες του μάλιστα
 




Ioannadms

Active Member
16 Φεβρουαρίου 2020
25
68
Tου Ράμπο του έχω πάρει το σαμαράκι της julius K9 και μέχρι στιγμής είμαι πολύ ευχαριστημένη.Δεν κάνει σχεδόν καθόλου κόμπους(το μαλλί του τώρα είναι 5-6 δάχτυλα),ειδικά σε σχέση με το πρώτο σαμαράκι που είχαμε και ήταν τέτοιου τύπου:samarakia-420x420.jpg
Γενικα δεν βάζει την όπισθεν στη βόλτα για να σιγουρευτώ ότι δεν θα βγει το σαμαρακι,αλλά για να είμαι ειλικρινής,μου φαίνεται δύσκολο.
Μιας και θίχτηκε το θέμα του καθαρισμού ποδιών,θα ήθελα να σας ρωτήσω την άποψη σας για το παρακάτω σπρέι:sprei-apolymantiko-pqp-sopuppies.gr_1200x1200.jpg
Τα συστατικά του είναι αυτά: AQUA, GLYCERIN, CHLORHEXIDINE DIGLUCONATE, PANTHENOL, TEE TREE OIL, ALOE BARBADENSIS (ALOE VERA) LEAF JUICE*, FRAGRANCE, SOLIBILIZERS.
Μέχρι στιγμής χρησιμοποιώ σκυλομαντηλα,τα οποία ψεκάζω με αυτό το σπρέι όταν του καθαρίζω τα πατουσια.Βγαινουμε 4 φορές την ημέρα.
Υπό κανονικές συνθήκες,θα του πλύνω μια φορά τη μέρα τα ποδια,συνήθως μετά τη μεγάλη βόλτα το απόγευμα(με puppy σαμπουάν),και τα στεγνώνω.Τις υπόλοιπες 3,μαντηλάκι με δύο τρεις ψεκασιες από το σπρέι.
Έχω διαβάσει πολλές φορές εδώ για το διάλυμα νερου-μηλοξυδου,και θα το δοκιμάσω.Η άλλη μου ερώτηση είναι:μηλοξυδο αγοράζετε από το σούπερ μάρκετ ή από βιολογικά προϊόντα (αυτό που είναι θολό);
 
  • Like
Reactions: MariaTh


MariaTh

Member
8 Νοεμβρίου 2020
22
6
33
Tου Ράμπο του έχω πάρει το σαμαράκι της julius K9 και μέχρι στιγμής είμαι πολύ ευχαριστημένη.Δεν κάνει σχεδόν καθόλου κόμπους(το μαλλί του τώρα είναι 5-6 δάχτυλα),ειδικά σε σχέση με το πρώτο σαμαράκι που είχαμε και ήταν τέτοιου τύπου:View attachment 74102
Γενικα δεν βάζει την όπισθεν στη βόλτα για να σιγουρευτώ ότι δεν θα βγει το σαμαρακι,αλλά για να είμαι ειλικρινής,μου φαίνεται δύσκολο.
Μιας και θίχτηκε το θέμα του καθαρισμού ποδιών,θα ήθελα να σας ρωτήσω την άποψη σας για το παρακάτω σπρέι:View attachment 74103
Τα συστατικά του είναι αυτά: AQUA, GLYCERIN, CHLORHEXIDINE DIGLUCONATE, PANTHENOL, TEE TREE OIL, ALOE BARBADENSIS (ALOE VERA) LEAF JUICE*, FRAGRANCE, SOLIBILIZERS.
Μέχρι στιγμής χρησιμοποιώ σκυλομαντηλα,τα οποία ψεκάζω με αυτό το σπρέι όταν του καθαρίζω τα πατουσια.Βγαινουμε 4 φορές την ημέρα.
Υπό κανονικές συνθήκες,θα του πλύνω μια φορά τη μέρα τα ποδια,συνήθως μετά τη μεγάλη βόλτα το απόγευμα(με puppy σαμπουάν),και τα στεγνώνω.Τις υπόλοιπες 3,μαντηλάκι με δύο τρεις ψεκασιες από το σπρέι.
Έχω διαβάσει πολλές φορές εδώ για το διάλυμα νερου-μηλοξυδου,και θα το δοκιμάσω.Η άλλη μου ερώτηση είναι:μηλοξυδο αγοράζετε από το σούπερ μάρκετ ή από βιολογικά προϊόντα (αυτό που είναι θολό);
Το julius παρηγγειλα κι εγώ τελικά ..ελπίζω να μην βγαίνει..πίσω δεν πάει κ μένα μόνο μπροστά τραβάει φουλπρος το παρόν της έχω ίδιο με αυτό που έστειλες στην φωτό.
ποιο puppy σαμπουάν χρησιμοποιείς εαν επιτρέπεται;
 


Ioannadms

Active Member
16 Φεβρουαρίου 2020
25
68
Της top dog το baby powder.Έχω δει ότι η ίδια εταιρεία βγάζει και σαμπουάν για πολύ συχνή χρήση,θα το ψάξω περισσότερο,και ίσως πάρω αυτό στη συνέχεια για τα πόδια.
 


MariaTh

Member
8 Νοεμβρίου 2020
22
6
33
Της top dog το baby powder.Έχω δει ότι η ίδια εταιρεία βγάζει και σαμπουάν για πολύ συχνή χρήση,θα το ψάξω περισσότερο,και ίσως πάρω αυτό στη συνέχεια για τα πόδια.
Α ωραία Ευχαριστω
 


TheBestBoi

Well-Known Member
23 Μαϊου 2020
816
929
27
Tου Ράμπο του έχω πάρει το σαμαράκι της julius K9 και μέχρι στιγμής είμαι πολύ ευχαριστημένη.Δεν κάνει σχεδόν καθόλου κόμπους(το μαλλί του τώρα είναι 5-6 δάχτυλα),ειδικά σε σχέση με το πρώτο σαμαράκι που είχαμε και ήταν τέτοιου τύπου:View attachment 74102
Γενικα δεν βάζει την όπισθεν στη βόλτα για να σιγουρευτώ ότι δεν θα βγει το σαμαρακι,αλλά για να είμαι ειλικρινής,μου φαίνεται δύσκολο.
Μιας και θίχτηκε το θέμα του καθαρισμού ποδιών,θα ήθελα να σας ρωτήσω την άποψη σας για το παρακάτω σπρέι:View attachment 74103
Τα συστατικά του είναι αυτά: AQUA, GLYCERIN, CHLORHEXIDINE DIGLUCONATE, PANTHENOL, TEE TREE OIL, ALOE BARBADENSIS (ALOE VERA) LEAF JUICE*, FRAGRANCE, SOLIBILIZERS.
Μέχρι στιγμής χρησιμοποιώ σκυλομαντηλα,τα οποία ψεκάζω με αυτό το σπρέι όταν του καθαρίζω τα πατουσια.Βγαινουμε 4 φορές την ημέρα.
Υπό κανονικές συνθήκες,θα του πλύνω μια φορά τη μέρα τα ποδια,συνήθως μετά τη μεγάλη βόλτα το απόγευμα(με puppy σαμπουάν),και τα στεγνώνω.Τις υπόλοιπες 3,μαντηλάκι με δύο τρεις ψεκασιες από το σπρέι.
Έχω διαβάσει πολλές φορές εδώ για το διάλυμα νερου-μηλοξυδου,και θα το δοκιμάσω.Η άλλη μου ερώτηση είναι:μηλοξυδο αγοράζετε από το σούπερ μάρκετ ή από βιολογικά προϊόντα (αυτό που είναι θολό);
μαντηλακια υργα? το βρισκω λιγο υπερβολη αν βαζεις μαντηλι υγρο ΚΑΙ το σπρευ :eek: εψαξα τα συστατικα του και το μονο "υποπτο" που βρηκα ειναι αυτο:



και αυτο:




εγω λεω πως το μηλοξυδακι ειναι μια χαρα. και πιο οικονομικο θα σου ρχεται πιθανον, και δεν αφηνει και ξυδιλα, και σκοτωνει και τα μικροβια. 3 σε ενα. εγω το παιρνω απο βιολογικο μαγαζι, παιρνω αυτο:

IMG_20210114_224412.jpg
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.112
Μηνύματα
895.752
Μέλη
19.921
Νεότερο μέλος
Αργυρώ Π