Σε διαμέρισμα?


paulinemm7

Member
6 Φεβρουαρίου 2008
7
0
Καλησπέρα σε όλους!
Είμαι η Παυλίνα και θέλω να αγοράσω ένα σκύλο!Όσο περισσότερο το ψάχνω τόσο μπερδεύομαι...Εκτροφείς,χαρακτηριστικά,ράτσες πολλά βε παιδάκι μου...Για αυτό ζητάω και τη συμβουλή σας!
Εδώ και 3 χρόνια μένουμε μαί με το φίλο μου και η απόφαση είναι κοινή. Ζούμε στην Αθήνα σε διαμέρισμα 80τ.μ με μεγάλη βεράντα και κοντά σε άλσος.Λείπω από το σπίτι περίπου 8-9 ώρες και ο φίλος μου ίσωσ και παραπάνω.Πολλές μεν αλλά δε νομίζω ότι είναι πολλοί αυτοί που έχουν σκύλο,εργάζονται και λείπουν λιγότερο. Επειδή γνωρίζω ότι είναι απόφαση ζωής η αγορά ενός σκυλιού θέλω να πληρεί κάποια απλά αλλά πρακτικά θέματα(όσον αφορά τις τρίχες, το καθάρισμα, τα πρώτα βήματα εις γνώσιν μου ότι θα τα έχω σε όποιο βαθμό).
Το κυριότερο όλων να είναι φιλικό με παιδιά (δεν έχω τώρα αλλά κάποια στιγμή θα έρθουν) και να χαρακτηρίζεται από 'εύκολο'και παιχνιδιάρικο χαρακτήρα. Τώρα αν συνδύαζε και προστατευτικά στοιχεία ακόμη καλύτερα.
Επίσης, δε μου αρέσουν καθόλου τα μικρά σκυλιά.Τα αγαπάω,παίζω με τα σκυλακια των φίλων μου αλλά μέχρι εκεί.Το μόνο που ξεχωρίζω είναι τα κοκεράκια άλλά υπερδραστήρια.Φιλοξενούσα ένα φεγγάρι μίας φίλης και μετά από 3 ώρες βόλτα-παιχνίδι-τρέξιμο στο πάρκο είχε κι άλλεσ αντοχές..
Μου πρότειναν golden ή labrador :? Εσείς τι λέτε;
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Καλώς ήρθες στο Dogforum, paulinemm7!

Στην κατηγορία "Διαλέγοντας σκύλο", θα βρεις πολλές και ενδιαφέρουσες συζητήσεις! Ρίξε εάν θέλεις, μια ματιά. :D
 




galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
καλως ηρθες :D
8-9 ωρες να μενει ο σκυλος μονος του σε διαμερισμα το θεωρω απαραδεκτο ...μηπως να επαιρνες μια γατουλα? :roll:
 


Alexandra

Well-Known Member
29 Ιανουαρίου 2008
794
1
Athens
Παυλίνα καλώς όρισες. Σίγουρα πρέπει να πάρεις ένα σκυλάκι που να μπορεί να περάσει 8-9 ώρες μόνο του χωρίς πρόβλημα.

Τα δικά μου μένουν μόνα τους και ρίχνουν τους ύπνους του αιώνα όταν λείπω. Δεν είχα ποτέ πρόβλημα.

Έχεις σκεφτεί καθόλου να υιοθετήσεις κάποιο ημιαιμάκι, κατά προτίμηση νεαρό ενήλικο, ώστε να μην έχεις ενδοιασμούς ότι δεν ξέρεις ακριβώς τι παίρνεις?

Καλή επιτυχία στο να βρεις το μελλοντικό σκυλάκι σου.
 


lone wolf

Well-Known Member
13 Οκτωβρίου 2006
706
3
Athens
Καλώς όρισες και από εμένα αν δεν έχεις αποφασίσει κάποια συγκεκριμένη ράτσα και απλά θέλεις ένα σκυλάκι για συντροφιά κοίτα και εδώ Προσφορά
 


emily_vk

Well-Known Member
26 Ιανουαρίου 2008
240
0
www.venilil.com
Μου πρότειναν golden ή labrador Εσείς τι λέτε;
Αυτα τα σκυλια ειναι οντως πολυ καλοι συντροφοι,αψογοι με παιδια και γενικα πολυ καλου χαρακτηρα.Αλλα,ειναι και αυτα δραστηρια.Θελουν πολυ παρεα,δεν ξερω αν θα αντεχαν 8-9 ωρες μονα τους. :roll:
 


magi

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2006
607
2
Athens
Γεια σου paulinemm7 :) .
Ένα κουτάβι 8-9 ώρες μόνο του στο σπίτι, δύσκολα να κάτσει καλά.
Ένα σκυλί 2-3 χρονών, που έχει περάσει την δύσκολη ηλικία, μπορεί να είναι πιο ήρεμο και εύκολο για την περίπτωση σου.
 




psaras

Well-Known Member
5 Σεπτεμβρίου 2007
841
1
63
Chania
www.chaniatown.gr
Από τι θέλεις να σε προστατεύει ο σκύλος σου ?
Γνωρίζεις ότι και τα σκυλιά έχουν την ανάγκη προστασίας των αφεντικών τους , είσαι έτοιμη να το προστατέψεις αν χρειαστεί ?
 




amangos

Well-Known Member
22 Απριλίου 2007
1.453
31
Άλιμος-Νέα Σμύρνη
www.sailing4all.com
Επ ουδενί Γκόλντεν Ρητρήβερ.
Θα πάθει κατάθλιψη 8-9 ώρες μόνο του.

Αφού αποκτήσεις παιδιά, και αφού βρεις λύσεις στο ποιός θα είναι σπιτι με τα παιδιά, το Γκόλντεν θα είναι μια χαρά λύση, όχι βέβαια σαν φύλακας...

Τα περισσότερα σκυλιά, ιδίως όσο θα είναι κουτάβια και στην εφηβεία, θα αυτο-απασχοληθούν τις 8-9 ώρες που θα λείπετε, με δυσάρεστα αποτελέσματα... Η γάτα είναι πιο κατάλληλη. Ο σκύλος θέλει σχεδόν συνέχεια ανθρώπινη συντροφιά.
 


zoulou

Well-Known Member
19 Απριλίου 2007
245
0
48
Μυτιλήνη - Λέσβος
www.era-aegean.gr
Τα Golden είναι τέλεια, αγαπούλικα σκυλιά, αλλά θέλουν παρέα, δεν μπορούν να είναι τόσες πολλές ώρες μόνα τους. Με τα παιδιά τα πάνε τέλεια, είναι πολύ υπομονετικά…
Αλλά δεν είναι φύλακες, θα γαυγίσουν για να σε ειδοποιήσουν ότι κάποιος έρχεται ή πλησιάζει το σπίτι, αλλά μετά θα πάνε για χάδια…
 


paulinemm7

Member
6 Φεβρουαρίου 2008
7
0
Καλημέρα σε όλους και ευχαριστώ για το ενδιαφέρον. Αντιλαμβάνομαι ότι η ώρα που λείπω είναι πολλή αλλά από εκεί και πέρα θα έχει πολλή αγάπη πράμα που εν μέρει θα ισσοροπήσει τα πράματα πιστεύω. Δεν έχω απιτήσεις όσον αφορά την προστασία μου γιατί όπως είπα θέλω ένα σκυλί για παρέα και παιχνιδιάρικο. Οι γάτες όντως μπορεί να είναι καλή επιλογή αλλά τις φοβάμαι,θεωρώ ότι είναι λίγο κακιές και ψιλοαδιάφορες. Το σημαντικότερο όμως είναι ο φόβος. Τα labrador , ως ξαδερφάκια με τα golden, έχουν διαφορετική συμπεριφορα μένοντας μόνα;Ρωτώ γιατί οι περισσότεροι μου αναφέρετε ότι τα gοlden είναι κακή επιλογή,για τα δεδομένα μου, ενώ δε μου λέτε κάτι για τα labrador. Κατά τη γνώμη σας υπάρχει κάποια άλλη ράτσα ιδανικότερη; Μπορείτε να μου προτείνετε κάποια;
 




paulinemm7

Member
6 Φεβρουαρίου 2008
7
0
Μάκη καλημέρα.
Κοίταξα για το boxer που μου πρότεινες και αναφέρει ότι με τα μικρά παιδιά δεν είναι και τόσο 'φιλικά' καθώς επίσησ και ότι είναι ακατάλληλα για άτομα μικρής σωματικής δύναμης. Οκ, ο φίλος μου ομολογουμένως πληρεί και με το παραπάνω την ' οδηγία' αλλά εγώ που θα έχω και τομεγαλύτερο βάρος της καθημερινότητας(βόλτα κτλ) είμαι γυναίκα σε μκρό μπουκαλάκι σαν τα καλά αρώματα. :lol:
Ισχύουν όντως αυτά; Από φάτσα και παράστημα στις φώτο είναι υπέροχο πάντως..
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
paulinemm7 said:
Αντιλαμβάνομαι ότι η ώρα που λείπω είναι πολλή αλλά από εκεί και πέρα θα έχει πολλή αγάπη πράμα που εν μέρει θα ισσοροπήσει τα πράματα πιστεύω.
καλημερα.
ολοι σχεδον τα αγαπουν με τον τροπο που εννοεις τα σκυλια τους,ειναι ομως αυτη η μορφη ,η "αγαπη" που εχουν αναγκη τα σκυλια?
μηπως (λεω τωρα εγω,μπορει να κανω και λαθος) ζηταμε τοσα πολλα απο αυτα,και δινουμε οτι μας περισσευει?
εαν ημουν σκυλος θα προτιμουσα να με "αγαπουν" λιγοτερο,μα να σεβονται περισσοτερο την φυση μου και η φυση μου δεν ειναι να περιμενω κοιμισμενος κι ακατουρητος 10 ωρες στα πλακακια,για 10 λεπτα βολτας στο μπετον και 20 λεπτα χαδια,γιατι κακα τα ψεμματα,οταν εσυ δουλευεις τοσες ωρες και ο συντροφος σου δουλευει ακομη περισσοτερο ,καπως ετσι θα ειναι τα πραγματα.
αλλο το να χρειαστει να μεινει ο σκυλος 10 ωρες μονος στο διαμερισμα και αλλο αυτη να ειναι η καθημερινοτητα του.
οσο πια για αυτην την προστασια που ζηταμε απο τον ερμο τον σκυλο (που καμια σχεση δεν εχει με τα παιχνιδια-δεν αναιρει το ενα το αλλο-) ναι,να προστατεψει,αλλα τι,ποιον και για ποιο λογο? :wink:για να με προστατεψει ο σκυλος μου,χτιζω μαζι του ολο αυτο που προστατευει,με τη καθημερινοτητα,λεπτο το λεπτο και ωρα με την ωρα.
εαν φοβασαι τις γατες :lol: ,εχεις σκεφτει ποσο μπορει να φοβασαι ενα μεγαλοσωμο σκυλο,εχοντας στο σπιτι μωρα παιδια?θα ερθουν,δεν θα τα βρει εκει :wink: πως μπορεις να γνωριζεις πως θα συμπεριφερεται ενας ενηλικος σκυλος που σημειωτεον εχει μαθει και να ειναι μοναδικος "κυριαρχος" του σπιτιου απο κουταβι,εφοσον μεγαλωσε μονος ουσιαστικα ....
εισαι απολυτα βεβαιη(?) οτι ο σκυλος θα δεχτει τα παιδια ηρεμα και γλυκα και παιχνιδιαρικα και θα τα προστατευει κι ολα αυτα τα ωραια που εμεις προγραμματιζουμε?
εισαι απολυτα σιγουρη οτι μπορεις εσυ να επιβληθεις στις καταστασεις και να τις βαλεις στην σειρα που πρεπει,εαν χρειαστει-που θα χρειαστει-?(ολοκληρη ιστορια που η την εχεις η δεν την εχεις και δεν μαθαινεται πανω στα ζορια,με πρωτο σκυλο και με φοβο ηδη για τις γατες :lol: :wink: )
και τι θα κανεις εαν οχι?
εισαι διατεθιμενη να παρεις απο σοβαρο εκτροφεα τουλαχιστον, τον σκυλο?
 


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
paulinemm7

που το διάβασες αυτό για τα παιδιά?

κατά τα άλλα θα συμφωνήσω με την galazio

τα σκυλιά δεν είναι στην φύση τους να κάνουν τέτοια πράγματα.

για αυτό τον λόγο θα στείλει το καυκάσου της πίσω στο Νοβοροσίσκ να φυλάει πρόβατα πάνω στο βουνό και τον ποιμενικό της στην ασυνομία να εκπαιδευτεί στην τήρηση της τάξης.

όσοι έχουν τεριέ θα τα ξαμολύσουν να φάνε κανένα ποντίκι μπας και ηρεμήσουμε λίγο από αυτά και το βράδυ θα τα χρησιμοποιούν ως θερμάστρα κάτω από τα σκεπάσματα τους.

μην τυχόν και δώ κανίς - γκόλντεν - λάμπ να μην κάνει άπορτ την πάπια σε παγωμένη λίμνη [-X [-X [-X [-X

aballos - noela σας στέλνω με πμ το τηλ ένος φίλου τσοπάνη.

το σκυλί γρήγορα εκεί.



να σοβαρευτούμε :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: (λέμε και καμιά μαλακια μην της διαβάζουμε μόνο)


το 99,99999999999999999999999999% του πληθυσμού ΠΡΕΠΕΙ να δουλέψει για να ζήσει.

άρα σύμφωνα με τα λεγόμενα σας κανείς δεν πρέπει να έχει σκύλο.

όχι θα διαφωνήσω.

προτιμώ έαν σκύλο που θα είναι 10 ώρες μόνο του και θα έχει 14 ώρες ποιοτικής ενασχόλησης με το αφεντικό παρά το παχύσαρκο γκόλντεν του καναπέ το οποίο είναι 24 ωρες με το αφεντικό αλλά κατουράει στο μπαλκόνι γιατί δεν........................

κατά τα άλλα δεν θα υπάρχε κανένα πρόβλημα με ότι σκυλί και αν πάρεις αρκεί

να είσαι 100% σίγουρη για την επιλογή σου(ράτσα)

να το πάρεις από αξιόπιστη πηγή (εκτροφέα)

να το μεγαλώσεις με την βοήθεια ειδικού (σοβαρού εκπαιδευτή)
 


galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
ΜΑΚΗΣ said:
προτιμώ έαν σκύλο που θα είναι 10 ώρες μόνο του και θα έχει 14 ώρες ποιοτικής ενασχόλησης με το αφεντικό
μακη,14 ωρες ποιοτικης ενασχολησης? :?:
 


paulinemm7

Member
6 Φεβρουαρίου 2008
7
0
Φίλε μου , καταλαβαίνω την αγάπη σου για τα ζώα γενικότερα αλλά σε καμία περίπτωση δεν εννοώ να πάρω σκύλο και να βγαίνει βόλτα 10'. Σε αυτό το θέμα μπορεί και πάλι να είναι λίγο αλλά από εμένα θα έχει 30-1 ώρα το πρωί και κανα 1.30-2ωρο το απόγευμα. Όπως γνωρίζω ότι θα πηγαίνουμε μαζί διακοπές (καναμε camping ούτως ή άλλως), θα τον πηγαίνω στο γιατρό, θα γεράσει και θα θέλει μεγαλύτερη φροντίδα κτλ
Τις γάτες που λέω ότι φοβάμαι εννοώ ότι θεωρώ ότι θα κάνουν κακό,αυτό φοβάμαι.Συνυπάρχω και μπορεί και να παίξω μαζί της για λίγο (με τη Σίμπα του ξαδερφού μου) αλλά υπάρχει αυτή η φοβία.
Τώρα για τα παιδιά που μου αναφέρεις απαντάω ειλικρινά Όχι.Δεν είμαι σίγουρη ότι θα τα πάνε καλά αλλά σε καμία περίπτωση δε θα απορρίψω τον έναν για τον άλλον. Άν αποκτήσω σκύλο και αργότερα και παιδί απλά θα φροντίζω και τους δύο και αν θες από γινάτι δικό μου και μόνο θα τα καταφέρω.
Τέλος, από αυτά που έχω διαβάσει όταν θα καταλήξω σίγουρα θα είναι από εκτροφέα και πολύ πιθανόν και πάλι να ζητήσω τη συμβουλή σας λόγ απειρίας.
Εγώ απευθύνθηκα σε έσας για βοήθεια λόγω του ότι οι περισσότεροι ασχολούνται με αυτά και θα μπορούσα να ακουσω το κάτι παραπανω για την 'ιδανικότερη' ΄ράτσα από ότι κάποιοι γνωστοί μου που μένουν πιο πολύ σε εξωτερικά χαρακτηριστικά. Μη με δικάζεις όμως :( γιατί ειλικρινά σκέφτομαι όλα αυτά και άλλα τόσα που έχετε ανφέρει σε άλλους για να αξιολογήσω τις καταστάσεις και αν μπορώ να ανταποκριθώ. Δε θαρώταγα αν δεν ήθελα να μάθω και θα έπαινα ότι μου έρχοταν στην κούτρα μου