Σημάδια σωστής αφομοίωσης τροφής


gsd364546

Well-Known Member
2 Αυγούστου 2016
382
288
30
Νταξ εννοείται ότι δεν γίνονται κατόπιν παραγγελίας ούτε σταθερά την ίδια ώρα κάθε μερά.
Κι εμένα σήμερα το πρωι έκανε το χοντρό κανονικά ενώ εχθές του ήρθε μόνο το μεσημέρι.
Εγώ λεω για την περίπτωση που θέλει να τα κανει κι ειναι έτοιμος να τα κανει αλλα ρε γμτ πρέπει να περιμένει κάμποσες ώρες. Αυτό κατ'εμέ πρέπει να αποφεύγεται όσο γίνεται.
Και τα πολλά τα υπερβολικά σφιχτά που ουσιαστικά είναι χρόνια δυσκοιλιότητα μπορούν να οδηγήσουν σε αυτό που δεν θα ήθελα να το πάθει ούτε σκύλος ούτε άνθρωπος
Αυτο δε γινεται σε μια δυο ωρες πανω κατω αυτο ρπφανως γινεται αν τα κρατησει για πολλες ωρες αλλα και παλι ενα νορμαλ σκυλι αμα θα σκασει λογικα θα στα κανει οπου να ναι. Εμενα συνηθως κανει στη βολτα πριν να θελει. Οταν τυχει να θελει θα βαρεσει τη πορτα να τη βγαλω αμα περασει λιγη ωρα και δε τη βγαλεις σιγα μη σκασει. Στα κανε μπροστα στη πορτα και μαζευ τα. Αυτο μου το κανε πριν της μαθω την εντολη. Την πηγαινα ξερω γω πριν παω μαθημα και δεν εκανε πχ λογω δυνατπυ αερα που την αοσουσε και ερχομουν πισω μετα απο δυο ωρες και τα βρισκα μπρπστα στη πορτα. Πλεον ξερει την εντολη "κακα" και την εντολη "τσισα" την πας εξω. Αμα δε κανει της λες την εντολη καο αρχιζει να κανει τος κλασσικες γυρες. Αμα την αποσπασει κατι της τη ξαναλες μια- δυο-τρεις θα κανει...
 


Penguin

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2017
621
1.187
28
Γινεταί επίσης και από σκουπίδια ξηρή τροφή. Το έπαθε το κουταβί της ξαδέρφης μου γιατί δεν προλάβαν ανοιχτό το πετ σοπ και δεν ήξεραν και έδωσαν τροφή από τα lidl. Προφανώς η θεραπεία (λεφτά και κόπος) τους βγήκαν πολύ πιο ακριβά από μια καλή τροφή.
 
  • Like
Reactions: Eroe


ChrisApo

Well-Known Member
7 Μαϊου 2016
705
894
38
Αυτο λεω και γω το ποτε θα του ρθει του σκυλου ειναι πολυ σχετικο. Μπορεο να παιζει ρολο το αν εχει αλλα ερεθισματα αν ειναι σε σημειο που τον εμπνεει η θερμοκρασια κτλ. Ακομα και εγω θυμαμαι οταν ημουν στρατο δε μου ρχοταν να παω μεσα. Μπορει να κανα και 5 μερες χωρις να παω και δεν πιεζομουν απλα δεν με ενεπνεε το περιβαλλον πως να το κανουμε..
Και καοως έτσι προκύπτουν οι αιμορροΐδες:ROFLMAO:
 


Hammer

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2017
1.468
2.711
Αυτο λεω και γω το ποτε θα του ρθει του σκυλου ειναι πολυ σχετικο. Μπορεο να παιζει ρολο το αν εχει αλλα ερεθισματα αν ειναι σε σημειο που τον εμπνεει η θερμοκρασια κτλ. Ακομα και εγω θυμαμαι οταν ημουν στρατο δε μου ρχοταν να παω μεσα. Μπορει να κανα και 5 μερες χωρις να παω και δεν πιεζομουν απλα δεν με ενεπνεε το περιβαλλον πως να το κανουμε..
Σκοπιες δεν κανατε;
Δωδεκα μηνες δεν πηγα ποτε σε τουαλετα, αλλα επεσε αρκετο "λιπασμα" στο στρατοπεδο, τα δεντρα και οι θαμνοι πρεπει να με ερωτευτηκαν...
 


gsd364546

Well-Known Member
2 Αυγούστου 2016
382
288
30
Νταξ εννοείται ότι δεν γίνονται κατόπιν παραγγελίας ούτε σταθερά την ίδια ώρα κάθε μερά.
Κι εμένα σήμερα το πρωι έκανε το χοντρό κανονικά ενώ εχθές του ήρθε μόνο το μεσημέρι.
Εγώ λεω για την περίπτωση που θέλει να τα κανει κι ειναι έτοιμος να τα κανει αλλα ρε γμτ πρέπει να περιμένει κάμποσες ώρες. Αυτό κατ'εμέ πρέπει να αποφεύγεται όσο γίνεται.
Και τα πολλά τα υπερβολικά σφιχτά που ουσιαστικά είναι χρόνια δυσκοιλιότητα μπορούν να οδηγήσουν σε αυτό που δεν θα ήθελα να το πάθει ούτε σκύλος ούτε άνθρωπος
Αυτο δε γινεται σε μια δυο ωρες πανω κατω αυτο ρπφανως γινεται αν τα κρατησει για πολλες ωρες αλλα και παλι ενα νορμαλ σκυλι αμα θα σκασει λογικα θα στα κανει οπου να ναι. Εμενα συνηθως κανει στη βολτα πριν να θελει. Οταν τυχει να θελει θα βαρεσει τη πορτα να τη βγαλω αμα περασει λιγη ωρα και δε τη βγαλεις σιγα μη σκασει. Στα κανε μπροστα στη πορτα και μαζευ τα. Αυτο μου το κανε πριν της μαθω την εντολη. Την πηγαινα ξερω γω πριν παω μαθημα και δεν εκανε πχ λογω δυνατπυ αερα που την αοσουσε και ερχομουν πισω μετα απο δυο ωρες και τα βρισκα μπρπστα στη πορτα. Πλεον ξερει την εντολη "κακα" και την εντολη "τσισα" την πας εξω. Αμα δε κανει της λες την εντολη καο αρχιζει να κανει τος κλασσικες γυρες. Αμα την αποσπασει κατι της τη ξαναλες μια- δυο-τρεις θα κανει...
Σκοπιες δεν κανατε;
Δωδεκα μηνες δεν πηγα ποτε σε τουαλετα, αλλα επεσε αρκετο "λιπασμα" στο στρατοπεδο, τα δεντρα και οι θαμνοι πρεπει να με ερωτευτηκαν...
Οχι φιλε αφου σου λεω δεν μου ρχοταν καν... εκανα 2 χρονια (τπσπ ηταν στη κυπρο) εβγενα 2 η 3 φορες τη βδομαδα και ειναι ζητηνα αν πηγα 4 φορες στα δυο χρονια και αυτο μονο οταν εκανα ανω απο 5 μερεσ μεσα.
 


Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
Τι να σου πω είσαι θεός @gsd364546
Εμένα και τα 2 ξέρουν το "τσίσα" (αρχικά το μάθανε στο εκτροφείο στον μικρό και ύστερα εφόσον είδα ποσό βολικό είναι όταν πχ βρέχει το εφάρμοσα και στην άλλη) αλλά το χοντρό κατ' εντολή είναι προχωρημένο επίπεδο :D

Εντάξει ουσιαστικά πάλι μιλάμε για σκύλο που θα τα έκανε ούτως ή άλλως από στιγμή σε στιγμή αλλα με την εντολή συγκεντρώνεται και εστιάζεται στη συγκεκριμένη πράξη.
Έχω παρατηρήσει πάντως ότι το σφιχτό αφυδατωμένο σκατό προκαλεί φανερή ενόχληση και ακόμα κι αν δεν τρίβονται κατω δυσανασχετούν, το ιδανικό κατ'εμέ βγαίνει έυκολα (ο δικός μου πολλές φορές χέζει με το πόδι σηκωμένο και δεν προλαβαίνω καν να καταλάβω αν μάρκαρε ή κάτι άλλο έκανε). Τα κατσικίσια/απολιθωμένα δεν είναι νορμάλ σε καμια περίπτωση.
 


gsd364546

Well-Known Member
2 Αυγούστου 2016
382
288
30
Τι να σου πω είσαι θεός @gsd364546
Εμένα και τα 2 ξέρουν το "τσίσα" (αρχικά το μάθανε στο εκτροφείο στον μικρό και ύστερα εφόσον είδα ποσό βολικό είναι όταν πχ βρέχει το εφάρμοσα και στην άλλη) αλλά το χοντρό κατ' εντολή είναι προχωρημένο επίπεδο :D

Εντάξει ουσιαστικά πάλι μιλάμε για σκύλο που θα τα έκανε ούτως ή άλλως από στιγμή σε στιγμή αλλα με την εντολή συγκεντρώνεται και εστιάζεται στη συγκεκριμένη πράξη.
Έχω παρατηρήσει πάντως ότι το σφιχτό αφυδατωμένο σκατό προκαλεί φανερή ενόχληση και ακόμα κι αν δεν τρίβονται κατω δυσανασχετούν, το ιδανικό κατ'εμέ βγαίνει έυκολα (ο δικός μου πολλές φορές χέζει με το πόδι σηκωμένο και δεν προλαβαίνω καν να καταλάβω αν μάρκαρε ή κάτι άλλο έκανε). Τα κατσικίσια/απολιθωμένα δεν είναι νορμάλ σε καμια περίπτωση.
Σημμερα για παραδειγμα την πηγα στο χωριο... εκανε το πρωι κανονικα και εκανε και το μεσημερι πριν την παω. Ε την βρηκε εκει και εκανε ακομα δυο φορες εκει εξτρα εχτος προγραμματος(μιλαμε για μια δυο ωρες μετα) ε αυτες τις δυο εξτρα φορες ηταν τουρτα...
 


Penguin

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2017
621
1.187
28
@gsd364546 Και εμένα ρε γαμώτο το κάνει αυτό. Αν χεστεί 2 φορές σε μια βόλτα τα πρώτα ειναι τέλεια και τα δεύτερα τουρτέ και λίγο πιο ανοιχτόχρωμα.
 
  • Like
Reactions: gsd364546


Noa

Active Member
6 Οκτωβρίου 2016
33
79
Θεσ/νίκη
Ειναι φυσιολογικο με το που τρωει να πηγαινει αμεσως για αφοδευση? Naturea τρωει.Παλιοτερα με earthborn περνουσε κανα μισαωρο.
 


gsd364546

Well-Known Member
2 Αυγούστου 2016
382
288
30
Ειναι φυσιολογικο με το που τρωει να πηγαινει αμεσως για αφοδευση? Naturea τρωει.Παλιοτερα με earthborn περνουσε κανα μισαωρο.
Δε νομιζω πως παιζει ρολο. Δε βγαζει την τροφη που μολις εφαγε αλλα τη προηγουμενη. Και πιθανον να ειναι γιατι φουσκωνει απο τη τροφη και πιεζονται τα εντερα.
 
  • Like
Reactions: Noa




Eroe

Well-Known Member
16 Νοεμβρίου 2017
1.444
2.759
Θεσ/νικη
Τρωει την ιδια ποσοτητα σε γραμμαρια η περισσοτερη;
Αν θελει πιο πολλα γραμμαρια στη naturea τοτε λογικα ειναι αυτο που λεει ο @gsd364546 , απλα πιεζεται λιγο.
Αν η ποσοτητα δεν εχει αλλαξει μπορει κανα συστατικο να επιρεαζει την περισταλση.
Παντως νομιζω δεν υπαρχει λογος ανησυχιας
 
  • Like
Reactions: Noa


Noa

Active Member
6 Οκτωβρίου 2016
33
79
Θεσ/νίκη
Τρωει την ιδια ποσοτητα σε γραμμαρια η περισσοτερη;
Αν θελει πιο πολλα γραμμαρια στη naturea τοτε λογικα ειναι αυτο που λεει ο @gsd364546 , απλα πιεζεται λιγο.
Αν η ποσοτητα δεν εχει αλλαξει μπορει κανα συστατικο να επιρεαζει την περισταλση.
Παντως νομιζω δεν υπαρχει λογος ανησυχιας
Ευχαριστώ
100 γραμμάρια κ πριν κ τώρα
Απλά μου έκανε εντύπωση γιατί πάει κατευθείαν!
 


DIAS123

Well-Known Member
29 Μαρτίου 2018
58
31
42
Το κάθε σκυλί έχει τα δικά του. Όταν ρώτησα την κτηνίατρό μου, αν μπορεί να μου προτείνει μία ξηρά τροφή, μου είπε: Όποια ταιριάζει στον σκύλο σου, είναι η καλύτερη, ασχέτου τιμής.
Με την ξηρά τροφή είχαμε αρκετά προβλήματα.
Κόπρανα καθόλου φυσιλογικά, τις περισσότερες φορές πρασίνιζαν, πολλά σε ποσότητα, σαν πάστα. Πολλά αέρια, πολύ τρίχα και το σκυλί φαινόταν να δυσφορεί.
Αφού άλλαξα αρκετές, σκέφτηκα την μπαρφ. Η κτηνίατρος στην αρχή ήταν αρνητική για τους ίδιους λόγους που αναφέρεις κι εσύ.
Της είπα πως, που τι και γιατί, της εξήγησα τα μέτρα καθαριότητας που πρόκειται να παίρνω και μου είπε διστακτικά να δοκιμάσω.
Είδα μεγάλη διαφορά. Παρότι δεν είναι και η καλύτερη με λίγη "βοήθεια" με έξτρα κρέας μαγειρεμένο (από το φαγητό που τρώμε) όλα καλά. Όλες οι εξετάσεις του βγήκαν άψογες..

Τα κόπρανά του, όταν έχει να κάνει πολλές ώρες ναι βγαίνουν σκληρά στην αρχή (2-3 μικρά κομματάκια) μετά από λίγο περπατημα και παιχνίδι βγάζει και τα υπόλοιπα φυσιολογικά, καφέ, ούτε πολύ σκληρά, ούτε πολύ μαλακά (θεωρώ όπως πρέπει)..

Συμπέρασμα για μένα: Δίνεις αυτό που ταιριάζει στον σκύλο σου καλύτερα, μέσα στα πλαίσια των δυνατοτήτων σου. Καμία επιλογή δεν είναι τέλεια ούτε όμως και το αντίθετο.
Αυτο ακριβως ειπα και γω. Οτι ο καθενας μας κανει αυτο που μπορει καλυτερο και μεγαλη ευθυνη για αυτο παιζει και η οικονομικη κατασταση του καθενος. Τωρα το ποια μορφη τροφης ειναι καλύτερη η οχι ειναι μια συζητηση που δεν θα τελειωσει ποτε.
το εαν στεκεται μια τροφη καλα στον σκυλο οπως λες παιζεται αυτο και απο οικονομικη αποψη αλλα και απο αποψη υγειας του σκυλου. γιατι υπαρχουν και σκυλοι που ολα τα αλεθει η μπετονιερα με ο,τι κι αν τους δωσεις,ακομα και με τις τροφες χυμα του ενος ευρω η με οτιδηποτε αλλο ακαταλληλο και δεν εχουν εντερικα προβληματα. Μακροπροθεσμα ομως δεν ξερω τι προβλημα μπορει να παρουσιαστει.
τελος παντων δεν διαφωνω ο καθενας ας δωσει στο ζωο του αυτο που νομιζει καλυτερο.
στο δικο σου σκυλι καθεται η ωμη πιο καλα και οι εξετασεις του οπως λες ειναι καλες αυτο ομως δεν σημαινει πως σκυλια που τρωνε μια καλη ξηρα τροφη οτι θα εχουν κακες εξετασεις.
υπαρχουν πολλες ξηρες τροφες δεν ξερουμε ποια εδωσες εσυ και δεν του καθησε καλα.
 
Last edited:


Penguin

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2017
621
1.187
28
Λοιπόν, βρήκα σωτηρία για τις τουρτέ σκατούλες στο τελείωμα. Taste of the Wild. Μια φορά έκανε τουρτέ από τότε που κόψαμε την platinum και αυτό αφού είχαμε περάσει κεντρική πλατεία με πολύ κόσμο οπότε ήταν 'fear poop'.
 


Zoe_luna

Active Member
15 Μαϊου 2018
26
2
31
Καλημέρα σας.
Είμαι νέα στο γκρουπ και δεν έχω ιδέα αν το έχετε ξαναναφέρει αλλά χρειάζομαι οπωσδήποτε τις προτάσεις σας...Η Λούνα μου ειναι 1.5 έτους και στειρωμένη. Από οταν την πήρα (δλδ εδώ και 5 μήνες) δοκιμάσαμε τις τροφές proplan και royal και μονίμως της έπεφταν βαριές και γενικά τα κακά της δεν ήταν σκληρά. Ο γιατρός μας πρότεινε να τρώει ιατρική μόνιμα. Εδώ και 2 μήνες περίπου λοιπόν τρώει την gastrointestinal της purina. Καλυτερα γενικά τα κακά δεν μπορώ να πω...Αλλά κυρίως στην αρχή. Τώρα είναι όπως παλιά σχεδόν. Δλδ την πρώτη φορά που θα κάνει πιο νορμάλ και την δεύτερη μπλιαχ. Σκεφτόμουν μήπως δοκίμαζα και καμιά άλλη ξηρά που να βοηθάει την πέψη. Όχι κλινική. Έχετε κάτι κατά νου;;; Έχω απελπιστεί λίγο...

Συγγνώμη για το κατεβατό!!!
 


konkall

Member
10 Μαϊου 2018
5
0
33
παμτως και το δικο μου σκυλι οταν της εδινα ξηρα τροφη ο.τι να ναι εκανε μια χαρα κακα τοσα χρονια.απο οταν ξεκινησαμε royal cardiac ειναι σχηματισμενα αλλα πολυ μαλακα τα κακα της,ειναι φυσιολογικο αυτο;;ελεγα να της επαιρνα(παντα με την συμφωνη γνωμη κτηνιατρου) την μαρκα trovet,εχετε καποια γμωμη γιαυτην την μαρκα;διοτι για καρδιακη ανεπαρκεια εχω ελαχιστες επιλογες
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.120
Μηνύματα
895.894
Μέλη
19.935
Νεότερο μέλος
Markela@