Σημαντικό στοιχείο το πάθος στα κυνηγόσκυλα


Lumpie

Well-Known Member
25 Απριλίου 2009
404
3
Χαλάνδρι
Η επιλογή κουταβιού γίνεται και με βάση το πάθος.

Απόσπασμα από το κυνηγεσία και κυνοφιλία.
Λέει ο εκτροφέας της:
"ΠΕΤΡΟΧΕΙΛΟΣ ΘΩΜΑΣ
α) Πρέπει να ξέρει στο ζώο στο οποίο ψάχνει, τα προτερήματα που θα πρέπει να ψάξει και σε ποιους γεννήτορες πρέπει να αναζητήσει αυτά τα προτερήματα. Δηλαδή με άλλα λόγια, πρέπει να ξέρει από ποια ζώα θέλει να πάρει κουτάβι.
β) Πρέπει να κοιτάξει πρώτα από όλα το κουτάβι το οποίο θα επιλέξει να είναι υγιές, να φαίνεται ζωηρό και εύχαρες, να μην δείχνει ότι φοβάται και γενικά η όλη του συμπεριφορά να δείχνει ένα ισορροπημένο κουτάβι. Να μην έχει υποψία για δυσπλασία, ρεβοποδία, προγναθισμό και εφόσον γίνει αυτός ο έλεγχος, κοιτάμε τα κυνηγετικά του προσόντα. Αυτά τα ελέγχουμε με ένα ορτύκι. Η συμπεριφορά που θα έχει στο ορτύκι είναι το κύριο σημείο που θα μας προτρέψει να το πάρουμε ή όχι. Δηλαδή θα πρέπει να δείξει έστω και από την ηλικία των 45 ημερών, πολύ μεγάλο πάθος να πιάσει το ορτύκι και να μην δειλιάσει. Όταν το σηκώσουμε από το πετσί του σβέρκου του, δεν πρέπει να αφήσει το ορτύκι, δηλαδή η μανία του πρέπει να είναι τέτοια, που να μην αφήνει το θήραμα επειδή το ξενίζει ο τρόπος που το πιάνουμε. Επίσης μπορούμε, αφού έχουμε κάνει το τεστ υγείας, να τα χωρίσουμε σε ζευγάρια και να τα βάλουμε μπροστά στο θήραμα χωρίς να το βλέπουν για να δούμε ποιο από αυτά είναι πιο εύκολο να φερμάρει από μεγαλύτερη απόσταση. Εγώ, δηλαδή, πάντοτε επιλέγω τα κουτάβια με βάση το θήραμα. Σημαντικό είναι επίσης και το τεστ της κροτοφοβίας. Δεν πρέπει το κουτάβι να δείξει ότι ξενίζεται στον πυροβολισμό από το πιστολάκι των 6 χιλιοστών."



Δεν συμφωνούν όλοι με τον τρόπο αλλά σίγουρα εξετάζουν το πάθος.


Στους αγώνες που συμμετέχουν πολύ καλά εκπαιδευμένα σκυλιά απαιτείται ακινησία. Από 1/1/13 θα απαιτείται ακινησία σε όλους τους αγώνες. Η ακινησία σε σκύλους αγώνων με πολύ πάθος είναι δύσκολο να επιτευχθεί για αυτό και δώσαν 1,5 χρονο διάστημα εκπαίδευσης.
Στην δικία μας περίπτωση το πετύχαμε πολύ γρήγορα γιατί την έμαθε σε πολύ μικρή ακόμα ηλικία και τώρα περιμένει σαν να μην τρέχει τίποτα.



View attachment 27190


Στην πιο πάνω φωτογραφία έχει τρέξει σαν τρελή, έχει βρεί το ορτύκι, το έχει φερμάρει και μετά από ενα απλό σφυριγματάκι κάθετε κάτω και περιμένενει να πάω εγω δίπλα της όση ώρα και να κάνω ότι και να κάνω περιμένει παρακολουθώντας το ορτύκι.
Αρα στον μεγαλήτερο πειρασμό μπορεί και κρατιέται γιατί γνωρίζει ότι είναι εργασία και σοβαρεύει. Στο σπίτι ή στην εργασία μετά από ένα μπράβο πάντα χαλαρώνει και εκεί κάνει σαν παρλιακό.

Αυτό δεν με ενοχλεί καθόλου προσωπικά.
Υποθέτω ούτε τον εκπαιδευτή της αλλιώς θα την διόρθωνε. Μάλιστα του αρέσει πολύ και την ανέλαβε για το πάθος της και την ευστροφία της.



View attachment 27191













 






Lumpie

Well-Known Member
25 Απριλίου 2009
404
3
Χαλάνδρι
Κριτής αγώνων έγραψε:
Η αξιολόγηση, γίνεται με την σωστή σειρά, δηλαδή,

α. αίσθηση θηράματος (εντοπισμός του θηράματος βασιζόμενος στο ένστικτο και την φαντασία του σκύλου και όχι στην μεθοδικότητα της έρευνας),
β. κυνηγετικό πάθος (συνέχεια και θέληση για εντοπισμό),
γ. τρόπος κίνησης (στιλ)
 


Lumpie

Well-Known Member
25 Απριλίου 2009
404
3
Χαλάνδρι
Οταν ένα κυνηγόσκυλο σου φέρνει το θήραμα, το θεωρεί δικό του, αυτό με την εργασία του το κέρδισε. όταν του το ζητάς και το φέρνει απλά στο παραχωρεί δεν θεωρεί ότι είναι του κυναγωγού. Οπότε λογικό είναι να το διεκδικεί πάλι πίσω.
Αν εκείνη την ώρα του κάνεις Β.Υ το έχασες το παιχνίδι μια για πάντα. Δεν θα έχει λόγο να εργαστεί οπότε θα αρχίσει να βαριέται και στο τέλος δεν θα κυνηγάει καθόλου.
Από τον 3ο χρόνο και μετά επιτρέπετε να του πείς μή ή κάτσε.
Τα πρώτα 2 χρόνια η κυνηγετική εκπαίδευση γίνεται με όσο πιο θετικό τρόπο γίνεται.

Ακριβώς το ίδιο πρέπει να ισχύει και εκτός εργασίας κυνηγίου π.χ. στο σπίτι
Οταν παίζουμε μαζί τους π.χ. με μπαλάκι δεν πρέπει να χρησιμοποιούμε βασική υπακοή και φυσικά το μή.
Δεν πρέπει να έχει καθόλου αναστολές, αντιθέτως πρέπει να ενθαρύνουμε την φαντασία του να καταφέρει αυτό που θέλει.

Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν θα του μάθουμε Β.Υ. Απλά χρησιμοποιήται εκεί που είναι απολύτως απαραίτητη.

Υ.Γ. Αυτό ήταν συνέχεια απο το θέμα "Παιχνίδι με το "λουκάνικο" (Tug)" Δεν ήθελα να το χαλάσω εκείνο το θέμα.
 


superman

Well-Known Member
28 Μαϊου 2009
7.422
738
χαλκιδα
www.facebook.com
σορι αλλα το τελευταιο ποστ εινακατ εμε πολυυυυ λαθος σιγα μη περιμενεις να παει 3χρονων για να του πεις μη.
η σιγα μην αφησεις ανεκμεταλευτο το μπαλακι για να κατσει.εκτος αν εχεις κανει υπακοη με φαπες και ακουει πχ κατσε και κρεμαει
 


Lumpie

Well-Known Member
25 Απριλίου 2009
404
3
Χαλάνδρι
σορι αλλα το τελευταιο ποστ εινακατ εμε πολυυυυ λαθος σιγα μη περιμενεις να παει 3χρονων για να του πεις μη.
η σιγα μην αφησεις ανεκμεταλευτο το μπαλακι για να κατσει.εκτος αν εχεις κανει υπακοη με φαπες και ακουει πχ κατσε και κρεμαει
Οταν αναφέρομαι σε εκπαίδευση Βασικής Υπακοής εννοώ με θετική Εκπαίδευση. Μόνο με χάδια και μπράβο. Εμείς δυστυχώς δεν κάναμε τόσο θετική. Καταφέραμε και διορθώσαμε την βλάβη όμως.
Απλά γνωρίζει τι είναι το "μη". Σπάνια το χρησιμοποιώ.
Δεν είναι δική μου άποψη, είναι γενική. Την έχω ακούσει από πολλούς εκπαιδευτές κυνηγόσκυλων.

Οσο είναι στα χέρια μου, δεν επιτρέπετε να της δημιουργήσω καμία αναστολή. Ως τώρα προσωπικά από τους εκπαιδευτές κυνηγόσκυλων έχω χειροκροτηθεί επανηλημένως για την προσπάθειά μου και το αποτέλεσμά της.:)
Είναι το καλήτερο σκυλάκι!!! (τώρα μιλάει η χαζομαμά)
Ποιο άλλο κυνηγόσκυλο είναι τόσο κοινωνικοποιημένο με άλλα σκυλιά όσο το δικό μου; Δεν μου έχει δημιουργήσει το παρα μικρό πρόβλημα.
 


superman

Well-Known Member
28 Μαϊου 2009
7.422
738
χαλκιδα
www.facebook.com
δε λεω για το δικο σου σκυλο λεω γενικα.
να παει 3χρονων να εχει εδρεωσει συμπεριφορες και μετα να πρεπει να το μαρκαλας για να το φερεις στα μετρα σου.
και παρολο που δεν εχω πολυασχοληθει με κυνηγι η ανταμοιβη του σκυλου ειναι το δαγκωμα παντου.
η κτητικοτητα ειναι αλλο θεμα.
 


Lumpie

Well-Known Member
25 Απριλίου 2009
404
3
Χαλάνδρι
δε λεω για το δικο σου σκυλο λεω γενικα.
να παει 3χρονων να εχει εδρεωσει συμπεριφορες και μετα να πρεπει να το μαρκαλας για να το φερεις στα μετρα σου.
και παρολο που δεν εχω πολυασχοληθει με κυνηγι η ανταμοιβη του σκυλου ειναι το δαγκωμα παντου.
η κτητικοτητα ειναι αλλο θεμα.
Και εγώ δεν μιλάω μόνο για την δικιά μου. Γενικά μιλάω όταν λέω ότι τα κυνηγόσκυλα θεωρούν ότι σου παραχωρούν το δικό τους θήραμα και έτσι πρέπει να μείνει ώσπου να γίνει 3 χρονών.
Φυσικά συμφωνώ μαζί σου ότι μετά είναι πιο δύσκολα τα πράγματα αλλά μην ξεχνάς ότι μιλάω για κυνηγόσκυλα που είναι σε μόνιμη εκπαίδευση λόγο εργασίας, άρα έχουν μάθει να υπακούν τον κυναγωγό τους. Στην αρχή θα τους κακοφανεί αλλά κανένα δεν ειναί ανιπάκουο. Εργάζονται για να ευχαριστήσουν το αφεντικό τους!
 


superman

Well-Known Member
28 Μαϊου 2009
7.422
738
χαλκιδα
www.facebook.com
απλα το θεμα ειναι οτι αυτα μπορει να ισχυουν σε ενα σκυλο που ναι κυνηγι-κλουβα και το αντιστροφο σε ενα σκυλο που ζεις μαζι του ειναι πολυ δυσκολο να μην εχεις υπακοη 3 χρονια κ μονο κυνηγι.και ποσο μαλλον κυνηγοσκυλα που εχουν το απορτ στο αιμα τους κ δεν εχουν την ανασφαλεια οτι θα χασουν το δαγκωμα οπως αλλες φυλες
 


Lumpie

Well-Known Member
25 Απριλίου 2009
404
3
Χαλάνδρι
απλα το θεμα ειναι οτι αυτα μπορει να ισχυουν σε ενα σκυλο που ναι κυνηγι-κλουβα και το αντιστροφο σε ενα σκυλο που ζεις μαζι του ειναι πολυ δυσκολο να μην εχεις υπακοη 3 χρονια κ μονο κυνηγι.και ποσο μαλλον κυνηγοσκυλα που εχουν το απορτ στο αιμα τους κ δεν εχουν την ανασφαλεια οτι θα χασουν το δαγκωμα οπως αλλες φυλες
Τώρα θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου!!!:)

Πόσα πραγματικά κυνηγόσκυλα έχεις δει μέσα σε διαμέρισμα;
Πόσα εν ενεργεία κυνηγόσκυλα έχεις δεί να κάνουν βόλτα στο δρόμο με το λουρί;
Δεν είναι ότι δεν τα αγαπάνε, είναι πολύ δύσκολο να τα συνδιάσεις όλα.
Για αυτό και επειδή εγώ επειμένω το σκυλάκι μου να ζεί όπως όλα, με τις βόλτες του και μέσα μαζί μου όλη την ώρα το θεωρούν μεγάλο κατόρθωμα που έχω κρατήσει τις απόλυτες ισορροπίες.
 


superman

Well-Known Member
28 Μαϊου 2009
7.422
738
χαλκιδα
www.facebook.com
σιγουρα ειναι δυσκολο κ γω επειδη ειμαι υπερ της εργασιας κ οχι της κουνελοποιησης.καποιες φυλες δεν ειναι για σπιτι.αλλα απο κει και περα η βασικη ειναι βασικη και δεν χαλαει το ταπεραμεντο του σκυλου αμα ηταν ετσι οσοι ασχολουνται με κυναθληματα και αγωνιστικες υπακοες τα σκυλια θα ταν κουνελια.
απλα οι κυνηγοι εκπαιδευτες και μη δε ξερουν να το φτιαξουν γιατι δεν τους ενδιαφερει.αφου ο σκυλος ειναι κυνηγι-κλουβα
 








superman

Well-Known Member
28 Μαϊου 2009
7.422
738
χαλκιδα
www.facebook.com
γιατι εγω που τα εχω?
αλλο πραμα λεω και το ξερεις μη κανεις την παπια.
αλλα εχω δει εργασιακα που στο κατεβαζουν ολο σε 3 λεπτα.
οπως και μενα η αουρα δε θα μπορουσε να μεινει 8 ωρες στο σπιτι ανεφ κενελ.
μαλλον θα εψαχνα να τη βρω στα χαλασματα!
 




Rama

New Member
25 Σεπτεμβρίου 2011
3
0
Καλα βρε Lumpie....πρεπει να εισαι εξαιρετικα εγωιστικα υπερηφανη με το σκυλο σου....Αυτο ειναι και κανενα αλλο...κι εσυ η μια και μοναδικη που εχεις "χειροκροτηθει"!!!! Και αφου αυτο δεν σου εχει δημιουργησει κανενα προβλημα,μηπως εσυ του δημιουργεις προβληματα....
 


Lumpie

Well-Known Member
25 Απριλίου 2009
404
3
Χαλάνδρι
Το θέμα το ανοιξα στην ομάδα 7 και γραφω για την διαχείριση του πάθους στα κυνηγόσκυλα. Υπήρξαν διαφωνίες που προσπάθησα να απαντήσω ή τελείως γενικά ή χρησιμοποιώντας προσωπικές εμπειρίες. Οσοι δεν τα αποδέχονται καλά κάνουν. Για αυτό υπάρχει το Ιντερνετ για να γράφουμε ότι μας αρέσει. Αν δεν έχεις κυνηγόσκυλο μην ασχολείσαι, δεν σου είπε κανείς ότι πρέπει οπωσδήποτε να το διαβάσεις. Εγώ π.χ. δεν είχα Ελληνικό ποιμενικό δεν γνωρίζω τίποτα για αυτα τα σκυλιά και δεν γράφω τίποτα και σπάνια τα διαβάζω.
Είσαι νέος/α στο forum αλλά θα δεις ότι σε αυτό το forum δεν μπαίνουν ιδιοκτήτες κυνηγόσκυλων.
Από πλευράς μου, έχω ακόμα το θάρος και γράφω για αυτά παρ' όλο που είναι κατακριτέα από τον περισσότερο κόσμο εδώ μέσα.
Οι περισσότεροι εδώ εχουν σκύλους ικανότατους για IPO και γράφουν συνέχεια και βλέπουμε βιντεο.
Μπράβο τους!!! Τους παρακολουθώ γιατί με ενδιαφέρει κάθε εργασιακό σκυλί. Το πρώτο μου σκυλί ήταν Γερμανικό Ποιμενικό!
Αν όμως οι συζητήσεις θέλετε να είναι του στιλ τι ωραία που περάσαμε σήμερα στη θάλασσα, γνωρίσαμε στο σκυλοπάρκο το ταδε σκυλάκι και παιξαμε, τότε κατ' εμέ είναι χαμένος χρόνος το να μπαίνω σε ένα site.
Πιστεύω ότι μπαίνουμε εδώ μήπως μάθουμε κάτι παρά πάνω.
Οφείλω να ομολογήσω ότι από αυτό το forum έμαθα πάρα πολλά σημαντικότατα πράγματα για αυτό ακόμα μπαίνω.
Οσο αφορα εμένα και το σκυλάκι μου δέχομαι ότι του έχω δημιουργήσει προβλήματα και στο μέλλον θα είναι πάρα πολύ δύσκολο να διαχειριστώ τις δυσκολίες που με περιμένουν.
Εχω μελαγχολήσει γιατί όσο και να την λατρέυω μου μπαίνει πια πολύ στο μυαλό να την δώσω. Αρα έχω και εγώ προβλήματα γιατί όλοι η οικογένεια μου λένε να την δώσω. Μάλλον όπως λές και εσύ έχουν δίκιο!!!
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.600
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3