Σιτρονέλλα


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Παιδιά, επειδή έρχεται καλοκαίρι, διαβάζοντας άλλα νήματα για το θέμα των τσιμπουριών και των σκνιπών, είδα οτι πολλοί χρησιμοποιείτε αποθητικά σπρέι (εκτός απο τις αμπούλες, τα περιλαίμια και τις σκορδαλιές). Βλέπω επίσης οτι οι περισσότεροι χρησιμοποιείτε σπρέι σιτρονέλας......

Διάβασα κάπου ότι η σιτρονέλα είναι δυσάρεστη στα σκυλιά (γιάυτό και τη χρησιμοποιούν στα anti-bark collars αντί για σκέτο νερό)... ισχύει κάτι τέτοιο? Εχετε δει καποια ενόχληση?

Αν όχι σιτρονέλλα που υποτιθεται οτι είναι φυσική, τι άλλο κυκλοφορεί? Διάβασα για το anti-phlebotome..... αυτό μυρήζει? κάνει δουλειά? έχει παρενέργειες?

Διάβασα επίσης ότι μερικοί βάζουν autan..... γνώμες??

Αλλα σπρέι?

Ευχαριστώ!:)
 


kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
Ξεκίνησα να χρησιμοποιώ spray σιτρονέλλας μετά από διάφορα μηνύματα που διάβασα σχετικά στο forum.

Η μόνη παρενέργια που είχα ήταν ότι όταν άφησα κάτω το μπουκαλάκι για λίγα δευτερόλεπτα, ο μικρός το βούτηξε και τον κυνήγαγα μέσα στο σπίτι για να μη το φάει :D

Δεν έχω καταλάβει να τον ενοχλεί τπτ. Απλά προσοχή να μην ψεκαστεί στο πρόσωπο. Εκεί μόνο με το χέρι.
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Εκεί μόνο με το χέρι.
Πωωωωωω.... θα βρωμάω κι εγώ κι ο σκύλος δηλαδή!!! :D:D βασικά προσπαθώ να αποφύγω τη σιτρονέλα.... μισώ θανασίμως τη μυρωδιά της..... γι'αυτό ψάχνω για εναλλακτικές...... (εκτός απο την περίπτωση να του είναι δυσάρεστη). Προτιμώ να μυρίζει σκορδόψωμο ο σκύλος παρά σιτρονέλα! :D

Πιθανον βεβαια να αρκει το σκαλιμπορ και η advantix, μιας και κοιμάται μέσα, αλλά για το καλοκαίρι τον φοβάμαι.... κι εχει κι ερλιχίωση ήδη, οπότε δεν θέλω να τον επιβαρύνω και με κανα καινούριο αστείο.....

ο ευκάλυπτος δε είναι που διώχνει τα κουνούπια?? γιατί δε βγάζουν ένα ωραίο σπρέι να μυρίζει ευκάλυπτο??
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.689
23
ATHENS
Εγώ δεν την χρησιμοποιώ διότι προκαλεί στο σκύλο μου δερματικά προβλήματα.
H μυρωδιά της σιτρονελλας, πάντως, ήταν εξαιρετικά δυσάρεστη και για το σκύλο (κοπανιόταν και τριβόταν στο πάτωμα προσπαθώντας να την βγάλει από πάνω του) και για μένα (τρελή βρώμα)!

Πλέον μόνο κεράκια σιτρονελλας και αυτά μόνο εάν καθόμαστε έξω το καλοκαίρι (μαζί με "φιδάκια" και υγρό εντομοαπωθητικό).
 


kkranis

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2009
2.583
11
Αγ. Παρασκευή
Πωωωωωω.... θα βρωμάω κι εγώ κι ο σκύλος δηλαδή!!! :D:D ...
Από το να βρωμάει σκυλίλα, προτιμώ τη σιτρονέλλα (για το δικό μου λέω) Και για να μην παερξηγηθώ. Τρέχει και κυλιεται μέσα στις σκόνες 3-4 φορές την εβδομάδα. Οπότε είναι ένας βρωμύλος και μισός :D

Πιθανον βεβαια να αρκει το σκαλιμπορ και η advantix, μιας και κοιμάται μέσα, αλλά για το καλοκαίρι τον φοβάμαι.... κι εχει κι ερλιχίωση ήδη, οπότε δεν θέλω να τον επιβαρύνω και με κανα καινούριο αστείο.....

ο ευκάλυπτος δε είναι που διώχνει τα κουνούπια?? γιατί δε βγάζουν ένα ωραίο σπρέι να μυρίζει ευκάλυπτο??
Τα μέτρα που πέρνω συνολικά είναι τα εξής:

-Scalibor (αλλαγή κάθε 3 μήνες)
-Advantix (εφαρμογή κάθε μήνα)
-Σιτρονέλλα (κάθε μέρα)
- Στο μπαλκόνι υπάρχουν 2 γλαστράκια με λεβάντα και βασιλικό (για τις ώρες που θα είναι έξω όταν λείπουμε όλοι από το σπίτι)

Νομίζω ότι υπάρχει το anti-phlebotome με άρωμα κίτρου (ή κάτι τέτοιο). Δεν ξέρω αν αυτό θα σου κάνει...
 


kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Πλέον μόνο κεράκια σιτρονελλας και αυτά μόνο εάν καθόμαστε έξω το καλοκαίρι (μαζί με "φιδάκια" και υγρό εντομοαπωθητικό).
Υγρό εντομοαποθητικό εννοείς αυτό που βάζουμε στη μπρίζα? Ή κάτι τύπου autan? Αν αναφέρεσαι στο δεύτερο, να υποθέσω οτι δεν παρατήρησες ενόχληση στο σκύλο, σωστά?


@kkranis

Kι ο δικός μου βρωμύλος είναι, αλλά αν μπει κι η σιτρονέλα απο πάνω θα πλαντάξουμε!!!:D:D
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.314
16
ATHENS
O βασιλικός λένε ότι τα απωθεί..

Eγώ βάζω σιτρονέλα γιατί θεωρώ πως το anti-phlebotome είναι πιο χημικό..

Tώρα κάνει σαν υστερικός οτι και να του βαλω..
Δεν έχει αλλεργία απλά τον ενοχλεί η μυρωδιά τους.

Αλλα ξέρω ότι υπερβάλει για αυτό δεν του δίνω μεγάλη προσοχή..
Βάζω περίπου δυο χρονια..

Eχω ακούσει και για το autan...

Οταν πάω για camping περικυκλώνω την σκηνη από κεράκια σιτρονελας..:D:maria::maria:
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.689
23
ATHENS
Υγρό εντομοαποθητικό εννοείς αυτό που βάζουμε στη μπρίζα? Ή κάτι τύπου autan? Αν αναφέρεσαι στο δεύτερο, να υποθέσω οτι δεν παρατήρησες ενόχληση στο σκύλο, σωστά?
Εννοώ τα liquids που μπαίνουν στην πρίζα.
Στο σκύλο φοράω μόνο scalibor και αμπούλα Advantix κάθε 15 ημέρες.

:)
 




mariettou

Well-Known Member
14 Μαρτίου 2009
314
1
Glasgow, UK
Με τον δικο μου γινεται το εξης: παω στο δωματιο που εχω το σπρευ και με ακολουθει χαρουμενος με ενα παιχνιδι στο στομα. Με το που ανοιγω το καπακι πεφτει αυτοματως η ουρα και το παιχνιδι. Κουναω το σπρευ και ο σκυλος αρχισει να οπισθοχωρει σιγα σιγα και να κοιταζει γυρω γυρω σε φαση "θα ηθελα να μεινω αλλα μολις θυμηθηκα οτι εχω κατι δουλιτσες που εκκρεμουν". Ε και μολις αρχιζω να ψεκαζω κρυβεται οπου βρει και μετα τριβεται πανω στους τοιχους, τα χαλια, το πατωμα, πανω μου, γενικα οπου βρει:rolleyes: Ειναι φανερο οτι την σιχαινεται αλλα τι να κανω; Ελπιζω επειδη ειναι μικρος οτι μπορει να την συνηθισει με τον καιρο.. Επισης μετα απο κανενα διωρο που ειναι ανεκτη εχει βελτιωθει και η μυρωδια της σκυλιλας οπως ειπαν και οι προηγουμενοι:p:D
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Χωρίς να ξέρω τι αποτελεσματικότητα έχει στον σκύλο και σχετικά με σκνίπες και τέτοια, σε μένα πάντως που με κυνηγάνε τα κουνούπια μανειωδώς κάνει καλή δουλειά, το αντικουνουπικό σπρέυ του κορρέ δεν έχει μυρωδιά σιτρονέλλας!
 


vaso

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2008
1.197
1
Θεσσαλονίκη
Εμένα γιατί μ' αρέσει πολύ η μυρωδιά της σιτρονέλας??όταν ψεκαζω το σκυλί, ψεκάζομαι και εγώ το καλοκαίρι γιατί έχω πρόβλημα με τα κουνούπια :D:D:p:p
έχω κάνει ένα μείγμα από διάφορα εντομοαπωθητικά έλαια σε ένα μπουκαλάκι ( εκ των οποίων και ευκάλυπτος) και χρησιμοποιώ αυτό.

υπάρχει και το κολάρο bioband που μυρίζει πολύ έντονα αλλά δυστυχώς για λίγο καιρό (απορώ πως αντέχει το σκυλί μου τώρα που το σκέφτομαι:confused:). Και η δικιά μου μόλις δει το μπουκαλάκι κρύβεται αλλά μετά το ψέκασμα δεν κάνει τίποτα, φτερνίζεται 3-4 φορές και τέλος.

Υπάρχει και η λύση με το ψεκασμένο μαντήλι γύρω από το λαιμό, αλλά δεν ξέρω αν είναι όντως αποτελεσματικό.
 


dimiv

Well-Known Member
18 Αυγούστου 2008
506
0
50
Αθήνα
και έμενα για κανενα 5λεπτο που του βάζω citronella το σκυλί

δαιμονίζεται, αλλά μετα είναι εντάξει-


υπάρχει ένα αναλογο φυτικο προιον που υπάρχει στα φαρμακεια -


(απωθητικο κουνουπιου,σκνίπασ) νομιζω του κορρε ειναι-

που αποτελειται απο γερανι και ευκαλυπτο και

δεν έχει τόσο έντονη μπόχα,

δεν ξέρω όμως εαν είναι τόσο αποτελεσματικο όσο η citronella.
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.325
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Να ψεκάζετε τη σιτρονέλα στο μπαλκόνι ή στον κήπο και να κάθεστε εκεί με το σκύλο μέχρι να ξεβρωμίσει λίγο. Εγώ τον επιτηρώ για να μην αρχίσει να γλείφεται. Έχει συνηθίσει μια χαρά.
Το χειρότερο ήταν όταν άνοιξε το μπουκάλι μέσα στο αυτοκίνητο και χύθηκε το υγρό. Έκανε δυο μήνες να ξεμυρίσει ΚΑΠΩΣ. Δεν υπερβάλλω.
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.314
16
ATHENS
Το χειρότερο ήταν όταν άνοιξε το μπουκάλι μέσα στο αυτοκίνητο και χύθηκε το υγρό.
Το εχουμε παθει και εμεις ασε...:eek:
Δεν πλησιαζε το αμαξι τιποτα..και στον Αμαζονιο να πηγαιναμε..:maria::maria::D
 


Natassa

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2008
4.700
172
Αθήνα
www.petphoto.gr
εγώ δεν της βάζω τίποτα. μια φορά της έβαλα σπρέυ σιτρονέλας κ φτερνιζόταν 1 ώρα....

έτσι κ αλλιώς ποτέ δεν καθόμαστε έξω βράδυ κ αν τύχει, είμαστε φουλ στα εντομοαπωθητικά κεριά κ φιδάκια.


Αν τύχει κ βρεθούμε σε κάμπινκ θα της βάλω κ ας μη το θέλει :D
 
  • Like
Reactions: Camorra


elenaki

Active Member
1 Φεβρουαρίου 2009
37
0
Βρηκα στο πετσοπ μια πολυ οικονομικη λυση που δεν ειναι τοσο δυσαρεστη στο σκυλο. Αιθεριο ελαιο σιτρονελλας μαζι με δενδρολιβανο και κατι ακομη που δε θυμαμαι και βαζεις μια σταγονα σβερκο μια πλατη και μια ουρα και λιγο στην κοιλια. ο σκυλος βεβαια δεν πλησιαζεται αλλα πρεπει να ειναι φουλ αποτελεσματικο. Μυριζει μεχρι την επομενη μερα
 


mariettou

Well-Known Member
14 Μαρτίου 2009
314
1
Glasgow, UK
Βρηκα στο πετσοπ μια πολυ οικονομικη λυση που δεν ειναι τοσο δυσαρεστη στο σκυλο. Αιθεριο ελαιο σιτρονελλας μαζι με δενδρολιβανο και κατι ακομη που δε θυμαμαι και βαζεις μια σταγονα σβερκο μια πλατη και μια ουρα και λιγο στην κοιλια. ο σκυλος βεβαια δεν πλησιαζεται αλλα πρεπει να ειναι φουλ αποτελεσματικο. Μυριζει μεχρι την επομενη μερα
Μυριζει δηλαδη πιο εντονα απο τη σιτρονελλα; Αλλα ο σκυλος δεν ενοχλειται;
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
Τελικά εγώ και ο/η vaso είμαστε οι μόνοι που μας αρέσει η σιτρονέλα;Εμένα οι 3 δεν έχουν κανένα πρόβλημα.Η Φριντούλα μου όμως όταν με βλέπει με το σπρέι κάνει πάντα κολοτούμπα,αυτός είναι ο τρόπος της να μου δείξει ότι παραδείνετε σε κάτι που δεν της αρέσει. :)Μια εποχή χρησιμοποιούσα το Autan, μου είπε ο κτηνίατρος να τους βάζω απο μερικές σταγόνες σε μέρη όπου δεν έχει πολύ τρίχα δηλ. μύτη,αυτιά,κοιλιά ...Τελικά όμως το γύρισα και πάλι στην σιτρονέλα γιατί η σκυλοσιτρονελίλα μου αρέσει πολύ!!!:D
 


cockeraki

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2009
294
0
Κέρκυρα
παιδια να κανω μια ερωτηση εγω του πηρα και τη σιτρονελα και το advantix την αμπουλα,αλλα αυτος στο πετ σοπ μου ειπε την αμπουλα να του τη βαζω καθε μηνα και τη σιτρονελα καθε 2-3 μερες,καλυτερα να του βαζω τη σιτρονελα καθε μερα και την αμπουλα καθε 15μερες?
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.595
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3