Σιτρονέλλα


Scarlett

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2010
4.911
59
Νεα Ερυθραια
www.birmans-greece.com
παρα πολύ σωστά τα λέτε. Το απιωνισμενο κάνει ένα ευρώ το πολύ. Θα το βρείτε στα σούπερ μάρκετ εκεί που έχει τα σπρέυ κλπ για το σιδέρωμα. Το απλό έτσι; γιατι έχουν βγει κ με άρωμα. Σε λίγο θα βγει κ με γεύσεις.τι να πει κανείς. Το απλό νερό δεν βοηθά. Δεν προκαλεί πρόβλημα. Απλά δεν διαλύει το αιθέριο ώστε να έχει την βελτιστη αποτελεσματικότητα το αιθέριο ελαιο. Κατά τη γνώμη μου κ εφόσον καποιος έχει πληρώσει για τα έλαια, αξίζει τον κόπο να κάνει σωστά το μείγμα. Άλλωστε το μπουκάλι απιωνισμενου βγάζει αρκετές δόσεις. Τέλος κ όπως εχω τονίσει αρκετές φορές, οχι πάνω από 4 αιθέρια στο μείγμα γιατι μετα χάνουν την αποτελεσματικότητα τους.
λεω οταν ξεκινησουμε να δουλευουμε το a/c στο σπιτι, να χρησιμοποιω το νερο που συλλεγω απο το μηχανημα...ειναι απιονισμενο;) μεχρι τοτε βρυσης....
 


nasouk

Well-Known Member
15 Ιουλίου 2010
1.166
3
Χοπσι ησουν κατατοπιστικοτατη.Θα συνεχισω με απιονισμενο.
 


rozeum

Well-Known Member
11 Αυγούστου 2010
601
3
ναι οπως μπορεις να χρησιμοποιησεις και το νερο για το σιδερο
 


Gkolfo

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
52
0
Θεσσαλονίκη
ψεκαζεις σε ολο το σωμα προσεχτικα...να μην παει στα ματια....
Αν το ψεκάσεις σε όλο το σώμα του δε θα αρχίσει να γλυφεται? Τον δικό μου δεν υπάρχει περίπτωση να τον συγκρατήσω να μη γευτεί οτιδήποτε του μυρίζει, πόσο μάλλον όταν μυρίζει τόσο έντονα.. Μήπως το ψέκασμα σε κοιλιά, ράχη και σε σημεία που δε φτάνει το στόμα του τα καλύπτει όσο χρειάζεται? Κι αν ψεκάσεις και τον χώρο που κινείται, δεν είναι προστατευμένος κατά το μέγιστο (με δεδομένης της χρήσης των υπολοίπων προστατεύτικών μέσων)?
 


Scarlett

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2010
4.911
59
Νεα Ερυθραια
www.birmans-greece.com
ψεκασε καλα ολο το σκυλο, εκτος απο τα ματια....αυτο ειναι το πιο σωστο...δεν θα το γλυψει κατα πασα πιθανοτητα....ειναι αηδιαστικο για τα σκυλια....απλα πολυ πιθανο επισης να αρχισει να τριβεται σε υφασματα για να το βγαλει απο πανω του....ειναι ενα "ψιλο σοκ" για τα περισσοτερα σκυλια....
 






Hopsi

Well-Known Member
9 Φεβρουαρίου 2010
1.182
1
εξωτική Αθήνα
ναι καλο μου. το πιο βασικο για τη φλεβοτομο:νιμ οηλ
θα ελεγα δε, να βαλεις μεντα και ειδικα ευακλυπτο, με φειδω. Ειδικα οσοι εχετε γαλλακια, να προσεχετε ΠΟΛΥ με τα αιθερια.
 




sarah0971

Well-Known Member
28 Μαρτίου 2014
84
56
Το σπρει σιτρονελλας που λέτε εδώ από που το πέρνετε;
Είναι ειδικό για σκύλους ή κάνει και το εντομοαποθητικό σιτρονελλας για ανθρώπους;
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.633
19.859
Εχει σε όλα τα pet shop.
Εννοείται, ψωνίζουμε από μαγαζιά, που δεν πουλάνε ζώα.
 
  • Like
Reactions: kanarini


rassel

Member
26 Μαϊου 2015
5
0
43
εγώ και μούσκεμα στη σιτρονέλα να τον έχω, τα κουνούπια τον τσιμπάνε....το έχω παρατηρίσει στο μπαλκόνι...γι αυτό σούρουπο πάντα μέσα
 




annatonni

Well-Known Member
11 Μαϊου 2015
50
22
53
Να ψεκάζετε τη σιτρονέλα στο μπαλκόνι ή στον κήπο και να κάθεστε εκεί με το σκύλο μέχρι να ξεβρωμίσει λίγο. Εγώ τον επιτηρώ για να μην αρχίσει να γλείφεται. Έχει συνηθίσει μια χαρά.
Το χειρότερο ήταν όταν άνοιξε το μπουκάλι μέσα στο αυτοκίνητο και χύθηκε το υγρό. Έκανε δυο μήνες να ξεμυρίσει ΚΑΠΩΣ. Δεν υπερβάλλω.
Chloe εσυ κανισακια εχεις? ρωταω γιατι εχω παρει 2 σπρει σιτρονελλας αλλα το τρίχωμα του τα κανουν τοσο χαλια τοσο λιπαρο είναι όλα τα σπρει σιτρονελλας ετσι? Γιατι σε ένα σκλυρο-κοντοτριχο σκυλο είναι ο.κ. σε κανισακια μαλτεζακια όμως με μαλακο και μακρύ τρίχωμα τα κανει χαλια
 


annatonni

Well-Known Member
11 Μαϊου 2015
50
22
53
Βρηκα στο πετσοπ μια πολυ οικονομικη λυση που δεν ειναι τοσο δυσαρεστη στο σκυλο. Αιθεριο ελαιο σιτρονελλας μαζι με δενδρολιβανο και κατι ακομη που δε θυμαμαι και βαζεις μια σταγονα σβερκο μια πλατη και μια ουρα και λιγο στην κοιλια. ο σκυλος βεβαια δεν πλησιαζεται αλλα πρεπει να ειναι φουλ αποτελεσματικο. Μυριζει μεχρι την επομενη μερα
πως λεγεται αυτό?
 






annatonni

Well-Known Member
11 Μαϊου 2015
50
22
53
Σας ευχαριστω ,θα δοκιμασω και αυτό ,τοσα λεφτα πεταμενα κριμα,χτες πηρα και ένα σαμπουαν αντιπαρασιτικο αλλα ποσω κραταει ? μετα το λουσιμο 1 μερα,2 μερες-δεν λεει τιποτα το μπουκαλακι
 


*Kiara*

Well-Known Member
12 Μαϊου 2015
475
698
Αθήνα
Δοκίμασε το eukacid, πιστεύω αυτό θα σε καλύψει! Βάζεις λίγες μόνο σταγόνες, μία δύο αν θυμάμαι καλά σε μικρόσωμα, οπότε δε θα λαδώνει. Το σαμπουάν άντε να κρατήσει 3-4 μέρες, δε φτάνει
 
  • Like
Reactions: annatonni




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.103
Μηνύματα
895.594
Μέλη
19.914
Νεότερο μέλος
nicksugar3